przez clorox » 24 lut 2017, o 11:27
Ustawa o systemie oceny zgodności z dnia 30 sierpnia 2002 roku.
Szukaj na stronie Ministerstwa Finsansów oraz UKE pod działami Informacje dla Sprzedających / Importerów wprowadzających wyrób do obrotu.
Na stronach UKE jest informacja:
"Większość urządzeń elektrycznych i elektronicznych dostępnych na rynku podlega ocenie zgodności z wymaganiami określonymi w Dyrektywach RED (2014/53/UE)/RTTE (1999/5/WE) albo EMC (2014/30/UE) oraz w zakresie zużycia energii w Rozporządzeniach Komisji Europejskiej, np. 1275/2008, 107/2007, 278/2009, 642/2009 i 617/2013, odnoszących się do wymagań dotyczących Ekoprojektu.
Urządzenia radiowe wprowadzane do obrotu pomiędzy dniem 13 czerwca 2016 r.
a dniem 12 czerwca 2017 r. powinni spełniać wymagania określone w Dyrektywie RED (2014/53/UE) albo w Dyrektywie RTTE (1999/5/WE). Do podmiotu wprowadzającego do obrotu wyrób radiowy należy wybór, której z tych Dyrektyw wyrób radiowy będzie spełniał wymagania.
Po dniu 12 czerwca 2017 wszystkie wyroby radiowe wprowadzane do obrotu powinny spełniać wymagania Dyrektywy RED 2014/53/UE."
Jeżeli chodzi o wprowadzanie do obrotu to wg UKE:
"Wprowadzanie do obrotu oznacza każde dostarczenie wyrobu po raz pierwszy w celu jego dystrybucji,
konsumpcji lub używania na rynku państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, w ramach działalności gospodarczej, odpłatnie lub nieodpłatnie."
oraz definicja Importera:
"Importer – osoba fizyczna lub prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, mająca miejsce zamieszkania albo siedzibę na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, która wprowadza do obrotu wyroby pochodzące z państw trzecich."
Jak dla mnie to co pisze @izba.celna nie broni się.