Kamera termowizyjna Thermal Master P2 to jedna z najnowszych w ofercie producenta i druga najmniejsza kamera termowizyjna na świecie, przeznaczona do użytku ze smartfonami z systemem Android. Zaprojektowano ją z myślą o profesjonalnych zastosowaniach w różnych branżach, takich jak budownictwo, energetyka, czy monitorowanie instalacji. Dzięki zaawansowanej technologii termograficznej, urządzenie to ułatwia wykrywanie problemów związanych z izolacją, stratami ciepła oraz diagnostyką urządzeń elektrycznych. Thermal master P2 ma ulepszone algorytmy przetwarzania obrazu (Razor X) z 15-krotnym zoomem , zapewnia dokładność pomiaru temperatury +/- 1,5 stopnia Celsjusza przy zachowaniu tej samej rozdzielczości i liczby klatek na sekundę.
Test Wideo : https://youtu.be/hS2GZ5NBDnI
Sklep producenta : https://shrsl.com/4qi5n
https://www.amazon.pl/dp/B0DHJYWM5T?th=1
Kupon -5% : THERMFOCUSP2.
W pudełku
Urządzenie przybyło w małym czarnym pudełku.
W środku znalazłem skróconą instrukcję obsługi, ulotkę informacyjną firmy, twarde plastikowe etui ochronne z kamerę P2 w środku, karabińczyk i przedłużacz USB-C.
Twarde plastikowe Etui ułatwia bezpieczny transport P2, można go przypiąć za pomocą karabińczyka do spodni lub np. torby z narzędziami. Bez problemu zmieści się też w kieszeni.
BUDOWA
Thermal Master P2 wyróżnia się nowoczesnym designem i solidnym wykonaniem. Obudowa jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i pył, co sprawia, że kamera może być używana w trudnych warunkach. Małe rozmiary sprawią że można ją zabrać w teren w kieszenie spodni, a nawet w portfelu. Urządzenie waży zaledwie 10 g.
Kamera ma metalowa szczelna obudowę w kształcie prostokąta z zaokrąglonymi rogami. Na froncie po lewej stronie jest obiektyw kamery, Logo Thermal Master znajduje się po prawej stronie. Na dłuższej krawędzi ulokowano wtyczkę USB C.
APLIKACJA
P2 jest obsługiwany przez aplikację o nazwie „Temp Master” i jest ona dostępna w sklepie Google Play lub bezpośrednio na stronie internetowej Thermal Master . Szkoda że kamera nie działa na bliźniaczej aplikacji Thermal Eye X
Po uruchomienie aplikacji jesteśmy zachęcani do podpięcia kamery, lub możemy wejść do galerii zdjęć i filmów oraz ustawiań kamery.
Interfejs ma dwa paski narzędzi. Górny oferuje przełącznik algorytmu obrazu Razor X, przełącznik zakresu temperatur i przycisk kalibracji.
Dolny pasek narzędzi zawiera większość funkcji, Pierwszy przycisk otwierając dodatkowy pasek narzędzi z opcjami takim jak:
Pomiar temperatury w e wskazanych punktach, pomiar średniej temperatury w nakreślonej linii, Pomiar najwyższej i najniższej temperatury w narysowanym kwadracie lub okręgu.
Jest też możliwość wyboru koloru czcionki oraz możliwość usunięcia wcześniej wyznaczonych pól i punktów.
Drugi przycisk umożliwia wybór jednej z dwunastu różnych palet kolorów.
Trzeci przycisk od lewej wywołuje przyciski aparatu z możliwością zrobienia zdjęcia, filmu oraz wejścia do galerii zdjęć i filmów.
Czwarty przycisk włącza funkcje PIP ,czyli nałożenie obrazu na obraz z możliwością swobodnego przesuwania jak i powiększenia obrazu z aparatu telefonu na obrazie z kamery termowizyjnej.
Można też ustawić przebijanie obrazu z termowizji na obrazie z kamery od 0 do 100%
Ostatni przycisk umożliwia dostosowanie parametrów obrazu.
Tu zauważyłem że obraz wygląda inaczej w zależności od tego, czy skala jest wyłączona czy włączona. Zmienia się gamma kolorów.
GALERIA
Galeria umożliwia przeglądanie i zarządzanie obrazami termicznymi i filmami. Tutaj można ponownie przetwarzać pliki obrazów termicznych, a także tworzyć raporty. Kliknięcie przycisku edycji zapewnia bardzo podobny zestaw narzędzi do analizy, regulacji palety kolorów i regulacji obrazu, jak w widoku na żywo.
Wybór obrazu umożliwia wygenerowanie raportu. Wyniki analizy z obrazu mogą być opisany komentarzem o długości 800 znaków.
Wynikowy raport można wyświetlić, wygenerować w formacie PDF i zapisać.
Zaawansowane menu ustawień obrazu umożliwia wyłączenie dźwięku w wideo, można ukryć znak wodny lub także godzinę.
W menu szczegółów urządzenia znajdują się informacje o podłączonej kamerze.
Pozostałe ustawienia umożliwiają wybór języka aplikacji, wybór motywu noc/dzień, i dostęp do informacji pomocy.
Ustawienia temperatury umożliwiają konfigurację funkcji ochrony przed oparzeniem, wybór jednostki temperatury, konfigurację alarmu temperaturowego oraz konfiguracje parametrów otoczenia co ma ogromny wpływ na poprawne pomiary temperatur. Tu musimy określić temperaturę otocznia jak i odległość od oglądanego obiektu.
Jakość obrazu
Jednym z kluczowych atutów Thermal Master P2 jest jakość obrazu. Sensor kamery rejestruje obraz w rozdzielczości aż 256 x 192 pikseli - co dla kamer termowizyjnych jest ponadprzeciętną wartością. Obrazy są wyraźne, z dobrze widocznymi szczegółami, co jest niezwykle ważne w kontekście identyfikacji źródeł problemów. Dzięki algorytmowi przetwarzania obrazu Razor X AI, użytkownicy mogą liczyć na wysoką ostrość i kontrast i precyzyjne odwzorowanie różnic temperatur, co znacząco ułatwia analizę.
Kamera oferuje 15 krotny cyfrowy zoom, ale jakość obrazu wyraźnie spada. Powiększone obrazy mają zauważalnie mniej drobnych szczegółów niż te, które zostały „fizycznie” powiększone (przez podejście bliżej obiektu)
Aplikacja rejestruje rzeczywiste współrzędne GPS w każdym pliku, bez możliwości wyłączenia. Użytkownicy dbający o prywatność będą musieli usunąć meta dane ze zdjęcia.
Zastosowania
Thermal Master P2 znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach. W budownictwie może być używana do oceny stanu izolacji budynków i wykrywania mostków termicznych W przemyśle elektrycznym kamera jest niezastąpiona w diagnostyce urządzeń, pozwalając na szybką identyfikację przegrzewających się elementów. Dodatkowo, kamera sprawdza się w monitorowaniu instalacji solarnych.
Urządzenie może pracować w zakresie temperatur od -20°C do 600°C z dokładnością do 1.5ºC
Można wybrać jeden z trzech trybów pomiaru:
punktowy, liniowy, powierzchniowy - aby sprawdzić średnią temperaturę w wybranych obszarach
Zaletą kamery jest możliwość zobaczenia gdzie biegną pętle ogrzewania podłogowego. Jak to jest ważne wiedzą ci którzy musieli wywiercić otwór w podłodze z ogrzewaniem podłogowym.
Podobnie szybko wykryjemy zapowietrzone kaloryfery.
Kolejną przydatna operacja to sprawdzenie przyłączy elektrycznych, rozdzielnic i okablowania. Urządzenie niezbędne będzie przy kontroli instalacji fotowoltaicznych, można szybko zlokalizować uszkodzony panel, ale jeszcze ważniejsze jest sprawdzenie złączek kablowych które jak wiadomo są najczęstszą przyczyna pożarów fotowoltaiki na dachach.
Jednak największe oszczędności przyniesie nam wykrycie miejsc przez które tracimy ciepło z naszych domów. Dzięki kamerze termowizyjnej Thermal Master możemy wykryć mostki termiczne w budynku, np u mnie mam duże straty na balkonie i to pomimo że jest ocieplony, jednak cieńszą warstwą styropianu niż reszta budynku.
Widać też doskonale że słabym elementem są uszczelki w oknach, jeżeli uszczelka jest nieszczelna to doskonale to widać i można szybko to zlokalizować i naprawić usterkę.
Jednak największe straty są na wentylacji. Ja posiadam grawitacyjną wentylację i widać to doskonale po ciepłych kominach pomimo że ogrzewam dom pompą ciepła a nie kotłem.
Używając kamery na parkingu możemy łatwo rozpoznać który samochód stoi i dłuższego czasu, a który niedawno został zaparkowany.
Podobnie można sprawdzić czy któryś z hamulców nie stawia oporu także podczas jazdy.
Jeszcze ciekawiej jest podczas nocnej wyprawy do lasu lub na łąki i pola gdzie żerują różne zwierzęta.
Wnioski
Thermal Master P2 jest rozsądnie wyceniona kamera termowizyjna do smartfonów. Ma wiele zalet, w tym niewielkie rozmiary (rzekomo druga najmniejsza na świecie), solidną obudowę i system plug-and-play. Posiada również algorytm poprawy obrazu Razor X korzystający ze sztucznej inteligencji oraz o 15-krotny zoomy cyfrowy.
W aplikacji przydałoby się kilka zmian, np. stale widoczne przyciski do włączenia nagrywania i robienia zdjęć. Wadą są też duże pliki pliki JPG, wszystkie w rozmiarze 5.5MB.