• Reklama

Prąd i ogrzewanie domu za 300zł rocznie !

Rozmowy na wszystkie tematy

Prąd i ogrzewanie domu za 300zł rocznie !

Postprzez marx » 7 sty 2024, o 00:30

Ostatnio przez sieć przelała się fala artykułów Straszących wysokimi rachunkami za prąd po zainstalowaniu pompy ciepła i fotowoltaiki. Jednak dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna oraz odpowiednio ustawiona pod fotowoltaike pompa ciepła może generować rachunki za prąd dla domu oraz ogrzewania na poziomi około 300zł rocznie, czyli tylko koszty stałe za przesył, opłatę mocową itp. Dziś pokaże wam jak to wygląda na moim przykładzie, zobaczymy prawdziwy odczyt z licznika aby nie być gołosłownym. Zrobię też symulacje dla nowego systemu rozliczeń net billing, dla mojej instalacji oraz dla takiej która obecnie często firmy montują klientom wraz z pompą ciepła. Dowiemy się czy przy pompie ciepła i fotowoltaice na obecnych warunkach korzystniejsza jest mała instalacja nastawiona na autokonsumpcję czy może większa. Powiem też jak zmniejszyć rachunki za prąd przy pompie ciepła i fotowoltaice w net billingu.


https://www.youtube.com/watch?v=Q0td0K_3eXQ

Często czytam w komentarzach że ogrzewanie pompą ciepłą jest nieopłacalne, że fotowoltaika nigdy nie wyprodukuję wystarczającej ilości pądu aby wystarczyło na ogrzanie domu pompą ciepła oraz na potrzeby bytowe. Dziś obalę ten mit pokazując wam stan mojego dwukierunkowego licznika energii.

Ale zacznijmy od początku.

Dom od 10 lat nie był przerabiany i jest stale zamieszkiwany przez 4 osoby.
Budynek jest ocieplony 15 cm styropianu, część z garażem ma 10 cm ocieplenia. Dach ocieplony jest 30cm wełny mineralnej. Z ciepłej wody korzystają 4 osoby w tym dziennie 3 x wanna gorącej wody plus prysznic. Ogrzewanie podłogowe mam na powierzchni 130m2 i w tych pomieszczeniach utrzymuje temperaturę 21-24C, kaloryfery ogrzewają piwnice gdzie temperatura wynosi około 18C i garaż gdzie jest około 10-12 stopni C.

W 2019r zamontowałem instalacje Fotowoltaiczna o mocy 7,29kWp za 21100zł. Przez 3 lata produkcja z foto pokrywała moje potrzeby, jednak z czasem przybyło mi energochłonnych urządzeń, jak zamrażarka, rowery elektryczne, suszarka do ubrań, robot koszący czy klimatyzacje. W związku z tym postanowiłem końcem 22r. roku powiększyć instalacja PV o 2,7kWp do łącznej mocy 9,99kWp. Rozbudowa kosztowała mnie 11.5 tyś zł
Na fotowoltaike 9,99kWp łącznie wydałem 32600 zł, nie uwzględniam tu dotacji i zwrotów z podatku, ponieważ każdy z was mógł otrzymać innej wielkości zwroty.

Końcem 2019r zamontowałem pompę ciepła Panasonic T-Cap 9kW, na co wraz z montażem wydałem 40tyś zł. Tu także nie wliczam ewentualnych zwrotów i dotacji.

Suma kosztów za PC + PV to 72.600zł.


Produkcja prądu z fotowoltaiki

Produkcja energii w 2023r.
PV1 7,29kWp : 7529kWh
PV2 2,7kWp : 2204kWp
Suma: 9733kWh
Autokonsumpcja = 9733kWh (produkcja PV) - 7338(nadwyżka) = 2 395 kWh (autokonsumpcja)
Mój dom zużył w rok 8250kWh
Autokonsumpcja + pobór
2 395 kWh + 5855kWh = 8250kWh

Autokonsumpcja wyniosła u mnie ponad 25 procent. Najczęściej autokonsumpcja w Polsce mieści się w przedziale 20-30 procent.


Energia oddana po zbilansowaniu : 7336,2kWh - do wykorzystania z wirtualnego magazynu po uwzględnieniu opustu 0:8 (1467.2kWh) miałem 5869 kWh
Z sieci pobrałem po zbilansowaniu 5831,5 kWh
Na 2024rok zostało mi 37.5kWh nadwyżki.

O co chodzi z tym bilansowaniem miedzyfazowym?
Najprościej to wytłumaczyć na przykładzie czajnika i 3 fazwoej instalacji która produkuje 3000W, po 1000W na każdej z faz. Czajnik pobiera 2000W na jednej fazie. Bez bilansoania pobieraliśmy brakujący na danej fazie 1000W z sieci, pomimo że na dwóch pozostałych fazach wprowadzaliśmy do sieci sumarycznie 2000W ze strata 20% z powodu systemu opustów.
Po zbilansowaniu nie tracimy 20% energii z powodu przeslania naszej energii z jednej fazy na drugą.

Ja jestem w starym systemie net-meteringu, inaczej to wyglądałoby gdybym rozliczał się w net-billingu.
Po uwzględnieniu autokonsumpcji zgromadziłbym na sub-koncie 3180zł za które odkupiłbym około 2900kWh prądu, więc na moje potrzeby zabrakłoby mi 2964kWh za około 3260zł.

A co gdybym do mojej pompy zamontował instalacje 3,3kWp , tak jak to teraz robi wiele firm?
Przyjąłem ze poziom autokonsumpcji wyniesie aż 50%.
Produkcja z PV u mnie wyniosłaby około 3212kWh z czego 1606 kWh zużyłbym na bieżąco, a na subkoncie zgromadziłbym 711zł.

Mój dom zużył w rok 8250kWh - 1606kWh (autokonsumpcja) = 6644kWh
Na koncie net-billing zgromadziłbym 711zł za które odkupiłbym 646kWh

To sprawdźmy jeszcze jak by to wyszło z instalacją 16 Kwp.
Przyjąłem tu poziom autokonsumpcji 16%
Produkcja z PV wyniosłaby około 15573kWh z czego 2492 kWh zużyłbym na bieżąco, a na subkoncie zgromadziłbym 5788zł.
Mój dom zużył w rok 8250kWh - 2492kWh (autokonsumpcja) = 5758kWh
Na koncie net-billing zgromadziłbym 5788zł za które odkupiłbym 5261kWh
więc na moje potrzeby zabrakłoby mi 497kWh za około 546.7 zł zł.


Przy instalacji 3,3kWp zabrakłoby mi 5998 kWh na które wydałbym 6598 zł (15 lat =98970zł, 20 lat= 131960zł)
Przy instalacji 10kWp zabrakłoby mi 2964kWh za około 3260zł. (15 lat =48900kWh, 20 lat =65200zł)
Przy instalacji 16kWp zabrakłoby mi 497kWh za około 547zł. (15 lat =8205zł , 20 lat =10940zł)
Trzeba też wziąć pod uwagę różnice w kosztach budowy instalacji 3,3kWp oraz 10kWp.
Średni koszt instalacji 3,3kWp to 14-17 tys zł.
Średni koszt instalacji 10kWp to 30-36 tys zł
średni koszt instalacji 16kWp to 46 -50 tyś zł.
Różnica w kosztach instalacji fotowoltaicznej 3 , a 10 kWp to niecałe 20 tys złotych, zaś różnica w kosztach zakupu prądu to w perspektywie 15 lat to aż 50700zł, zaś w pespektywie 20 lat to już 66760zł
Do ustawowego limitu płacimy za prąd w sumie ok. 70 gr za kWh, a następnie po jego przekroczeniu średnio ok. 1,20 zł za kWh. Ja kWh liczyłem po 1,1zł. ponieważ już krótce programy osłonowe przestaną działać. Na szczęście hurtowe ceny prądu w 2024r spadły o ponad 30 procent względem poprzedniego roku. Wraz ze rozwojem OZE prąd powinien nadal tanieć.

Należy tez pamiętać że od połowy tego roku ceny energii z fotowoltaiki będą się zmienić co godzinę. Druga ważna kwestia to budowanie instalacji Wschód- zachód które podnoszą stopień autokonsumpcji ponieważ mamy własny prąd od wschodu do zachodu słońca.
I najważniejsze, im większa autokonsumpcja tym opłacalność fotowoltaiki większa. W tym celu wszelkie urządzenia jak pralki, zmywarki, suszarki itp programujemy tak aby włączyły się n czasie produkcji prądu ze słońca, a nie w nocy.
Jak widać na dzisiejszym przykładzie dla osób ogrzewających domy pompami ciepła, bardziej opłaca się duża instalacja fotowoltaiczna nawet na nowych warunkach rozliczania niż symboliczna instalacja 3kWp z teoretycznie duża autokonsumpcją. Nie należy się obawiać przewymiarowania instalacji PV, Jeżeli w ciągu roku na subkoncie zgromadzimy większa kwotę niż wydaliśmy na zakup prądu, to 20% tej kwoty zostanie nam wypłacone na konto.
Brak tej wiedzy skutkuje wygłaszaniem niekorzystnych opinii na temat kosztów ogrzewania pompami ciepła i setkami artykułów w podobnym stylu do tego.

Rachunki ostro w górę mimo fotowoltaiki i pompy ciepła. "Rząd wystawił nas do wiatru"
W artykule może poczytać o obietnicach sprzedawców zapewniających że z pompa i fotowoltaika po dopłatach będzie taniej niż z ekogroszkiem. Później mamy dziwienie się że fotowoltaika produkuje prąd latem, a potrzebujemy go zima, następnie mamy informacje o drogim prądzie po przekroczeniu limitu 2000kWh, i wysokich rachinkach za prąd. Za wszystko obwiniło się rząd (obecna opozycję )

Kod został ukryty, aby go zobaczyć zarejestruj się lub zaloguj!


A na samym końcu artykułu mam prawdziwa przyczynę tej fatalnej sytuacji.

Kod został ukryty, aby go zobaczyć zarejestruj się lub zaloguj!

O ile koszt pompy ciepła można jeszcze przełknąć, to już instalacja fotowolticzna 3,24kWp za 20 tys. zł to gruba przesada. Koszt jednego kWp wyniósł w tym przypadku aż 6172zł!!!
Dla uświadomienia powiem że średni koszt kWp instalacji 10KWp i większej nie przekracza 3200zł, a widuje wiele reklam z ceną 2900zł za kWp.

Jako ciekawostkę powiem że w Niemczech w zeszłym roku wybuchła afera z udziałem producentów kotłów gazowych, polegająca na kupowaniu i promocji w mediach informacji o wysokich kosztach ogrzewania pompami ciepła itp. Zastanawiam się czy te firmy nie działają też na polskim rynku kotłów gazowych.

Jak nie chcecie przepłacać to wystrzegajcie się takich firm która proponuje wam mikroinstalacje PV za grube pieniądze z obietnicą mniejszych rachunków za prad przy pompie ciepła.
Jeżeli chcecie niskich rachunków za prąd z powietrzna pompą ciepłą wspomagana fotowoltaiką, to musicie pompę skonfigurować pod PV. Po pierwsze przestajemy katować pompę w nocy kiedy to mamy nisze temperatury i pompą musi pracować intensywniej niż w dzień, aby uzyskać taka samą ilość ciepła. Poprawi to COP pompy i zmniejszy zużycie prądu. Po 2 prąd z naszej instalacji PV produkujemy w dzień, i zamiast go sprzedawać po niskiej cenie lepiej go skierować do pompy ciepłą. Sezon grzewczy trwa w Polsce około 8 miesięcy, w tym czasie jest już kilka słonecznych miesięcy.
Dokładnie temat omawiam w filmie : Pompa ciepła i Fotowoltaika. Najlepsze ustawienia Pompy ciepła dla podłogówki, fotowoltaiki i G11
marx
Administrator
 
Posty: 12527
Dołączył(a): 6 mar 2010, o 01:35
Lokalizacja: aliexpress
Pochwały: 270
Telefon:: Dual sim

Reklama

Powrót do HydePark



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

  • Reklama
cron