• Reklama

Porównanie systemów ogrzewania. Jakie ogrzewanie wybrać. Ko

Rozmowy na wszystkie tematy

Porównanie systemów ogrzewania. Jakie ogrzewanie wybrać. Ko

Postprzez marx » 13 paź 2023, o 21:09

Porównanie systemów ogrzewania. Jakie ogrzewanie wybrać. Koszty, wady i zalety różnych rodzajów ogrzewania.
https://youtu.be/ENb3IxgnZqo
Przed nami kolejny sezon grzewczy i odwieczny dylemat, w jaki sposób najtaniej ogrzejemy nasz do. Dziś poznamy wady i zalety różnych systemów ogrzewania. Dowiemy się jaki jest obecnie koszt wytworzenia ciepła dla różnych opałów, które ogrzewania jest mało przyszłościowe i wkrótce zostanie zakazane oraz jakie nowe podatki zostaną nałożone na użytkowników kotłów. Czeka cię wymiana kotła, koniecznie oglądaj do końca.
Obrazek

Czeka cię wymiana kotła, to musisz to wiedzieć.
Wszystkie województwa wprowadziły Uchwały antysmogowe w których określono daty do których można używać poszczególnych paliw i kotłów.

Dla przykładu przytoczę fragment uchwały antysmogowej z 7 kwietnia 2017 roku dla województwa Śląskiego.

Obowiązuje już zakaz używania mułów i flotów oraz
węgla brunatnego i mieszanek z jego udziałem.

Kotły na paliwa stałe:

– Od 1 stycznia 2022 można eksploatować tylko kotły użytkowane krócej niż 10 lat
– Od 1 stycznia 2024 można eksploatować tylko kotły użytkowane krócej niż 5 lat (do tej pory należy wymienić starsze);
– Od 1 stycznia 2026 można eksploatować tylko kotły 3, 4, 5 klasy i ekoprojektu (do tej pory należy wymienić wszystkie kotły pozaklasowe);
– Od 1 stycznia 2028 można eksploatować tylko kotły 5 klasy i ekoprojektu (do tej pory należy wymienić kotły 3 i 4 klasy).

Miejscowe ogrzewacze pomieszczeń (piece, kominki):

– Od 1 stycznia 2023 można eksploatować tylko kominki ekoprojektu lub o sprawności większej od 80%


Przybywa w Polsce miast z zakazem palenia węglem, poza Krakowem, Wrocławiem i dolnośląskimi uzdrowiskami przyszła teraz pora na stolicę.
Od 1 października mieszkańcy Warszawy nie mogą palić węglem w swoich domach i mieszkaniach. Zakaz dotyczy również paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem węgla. Zakaz palenie węglem obowiązuje:
od 1 października 2023 - w granicach administracyjnych Warszawy;
od 1 stycznia 2028 - także w powiatach wokół Warszawy, tj.:
Dodatkowo wprowadzono zakaz instalowania kotłów na węgiel i drewno w nowych domach, które mogą być podłączone do ciepła miejskiego

Jednak to nie wszystko.
W ramach aktualizacji Krajowego Programu Ochrony Powietrza mają być wprowadzone w całym kraju wymogi dotyczące używanej jako opał biomasy: drewna czy pelletu drzewnego.

Unia Europejska w ramach pakietu Fit For 55 przegłosowała opłaty za emisje CO2 czyli ETS 2. Od 2027 roku system ETS zostanie rozszerzony na ogrzewanie mieszkań i transport, zarówno dla obywateli, jak i przedsiębiorstw. Oznacza to, że ceny gazu będą wyższe o ok. 20% . W przypadku węgla Polacy średnio zapłacą za około 6 ton emisji, czyli ok. 1200 zł na rok.


Mędrcy z UE ustalili że od 2027r na terenie całuj Unii Europejskiej będzie zakaz instalowania kotłów gazowych w nowych budynkach, a od 2030 także w modernizowanych kotłowniach. Od 2030r będzie bezwzględny zakaz ogrzewania węglem w miastach, a od 2040 także na wsiach.

Niemiła niespodzianka czeka obecnych posiadaczy kotłów gazowych, które jeszcze niedawno były tak bardzo promowane. Gaz w ostatnich latach jest najbardziej dotowanym paliwem w Polsce. Rząd zamrażając ceny gazu dla odbiorców indywidualnych oraz Małych i Średnich Przedsiębiorstw w 2023 r. na poziomie 2022 r. musiał z budżety wysupłać astronomiczną kwotę 30 mld zł. Dla porównania budżet programu czyste powietrze na rok 2023 to zaledwie 3 mld zł.


Jednak przepisy Unijne zabraniają uprzywilejowania/dotowania tylko wybranych grup.
Większość posiadaczy kotłów gazowych nie ma pojęcia że ochrona taryfowa odbiorców domowych gazu potrwa do końca 2027 r. Później zapłacimy za gaz pełne 100% ceny rynkowej, w 2022r odbiorcy prywatni płacili od niespełna 20 do około 50% ceny rynkowej. W pierwszej połowie tego roku gaz na rynkach światowych znacznie potaniał, jednak znów zaczyna drożeć. Obecnie dopłaty państwa nie są tak wysokie jak w ubiegłym roku.

Należy też pamiętać jak duże wahania cen różnych opałów obserwowaliśmy w ostatnim czasie.


Porównanie systemów ogrzewania domów w filmie.
marx
Administrator
 
Posty: 12563
Dołączył(a): 6 mar 2010, o 01:35
Lokalizacja: aliexpress
Pochwały: 270
Telefon:: Dual sim

Reklama

Powrót do HydeParkKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

  • Reklama