• Reklama

Pompy ciepłą. Fakty i Mity !

Rozmowy na wszystkie tematy

Pompy ciepłą. Fakty i Mity !

Postprzez marx » 16 lut 2024, o 19:38

Pompy ciepłą. Fakty i Mity !
https://youtu.be/lhqqUTw8VyU

Na temat pomp ciepła krąży wiele mitów i teorii nie mających wiele wspólnego z prawdą. Wiele z tych nieprawdziwych tez pojawia się w komentarzach pod moimi filmami. Dziś postanowiłem odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się mity na temat pomp ciepła.


Mit 1: Pompy ciepła nie działają w mroźne dni.
Pompa ciepła, aby mogła zasilać ogrzewanie i system ciepłej wody użytkowej, musi czerpać energię termiczną z otoczenia. Pompy gruntowe jak sama nazwa wskazuje czerpią energię z gruntu, zaś powietrzne z powietrza. Co jeżeli temperatura spada poniżej 0°C? Skąd pompa ciepłą ma wtedy pobierać ciepło?

Temperatura poniżej zera nie oznacza braku ciepła, zero bezwzględne to -273.15 °C. W zewnętrznym wymienniku ciepłą pompy gaz w temperaturze np - 70C jest podgrzewany przez powietrze o tem np -15C , po czym w wewnętrznym wymienniku gaz jest sprężany osiągają c temperaturę np + 70C
Prawdą jednak jest, że im niższa temperatura otoczenia, tym mniejsza może być wydajność pompy ciepła.
w przypadku pomp gruntowych źródłem ciepła jest grunt którego temperatura przez cały rok utrzymuje się na dość stabilnym poziomie 5 do ponad 10°C.
Większość pomp bez problemu radzi sobie z ponad 20 stopniowym mrozem.

Średnia dobowa temperatura powietrza w Polsce, kształtuje się w styczniu w zależności od regionu od -3,3°C (Suwałki) do 0,7°C nad morzem i w południowo zachodniej Polsce. Pompy ciepłą sa bardzo popularne w Skandynawii gdzie temperatury są znacznie niższe niż u nas.
Mit 2: Pompa ciepła to ogrzewanie elektryczne. Rachunki za prąd będą ogromne.
Faktem jest że pompa ciepła do pracy potrzebuje prądu, jednak pompy ciepła mają ogromną sprawność. Z 1 kWh energii elektrycznej powietrzne pompy produkują średniorocznie 3kWh ciepła, a gruntowe ponad 4 kWh. Pompa ciepła potrzebuje 3 - 4 razy mniej prądu do działania niż standardowy system grzewczy na prąd. Pompa ciepłą potrzebuje kilka razy mniej prądu do działania niż standardowy elektryczny system grzewczy oparty na grzałkach, kotłach indukcyjnych, matach grzewczych czy promiennikach podczerwieni.

Orientacyjnie można powiedzieć, że 75% energii pompa pobiera z OZE (czyli np. z powietrza, gruntu lub wód gruntowych), a 25% to energia elektryczna niezbędna do zasilania całej instalacji.
Poza tym źródłem zasilania pompy ciepła może być darmowy prąd produkowany przez fotowoltaikę.Mit 3: Pompa ciepła nadaje się tylko do nowo budowanych domów.
Faktem jest że pompa ciepła najlepiej sprawdza się w budynkach energooszczędnych z dobra termoizolacją oraz z ogrzewaniem podłogowym. W takich budynkach koszt eksploatacji takiej technologii będzie najmniejszy. W budynkach z kaloryferami koszt ogrzewania rośnie średnio o 30%.
W starych budynkach bez instalacji grzewczej świetnie sprawdzą się pompy ciepła typu powietrze-powietrze, czyli np. popularne klimatyzatory.
Termoizolacja budynku jest opłacalna dla wszystkich rodzajów ogrzewania.Mit 4: Pompa ciepła współpracuje tylko z ogrzewaniem podłogowym
Prawdą jest, że najlepiej z pompy ciepła współpracują z niskotemperaturowymi systemami grzewczymi jak ogrzewanie podłogowe i ścienne. Pompa ciepła będzie też współpracowała ze standardowymi grzejnikami lub w systemie, gdzie „podłogówka” występuje w połączeniu z typowymi kaloryferami. Jednak sprawdzi się to tylko wtedy, gdy temperatura na grzejnikach nie musi przekraczać 50C aby w budynku było wystarczająco ciepło. Im niższa temperatura czynnik grzewczego wystarczy do ogrzania domu, tym zużycie prądu będzie niższe. Czym większa powierzchnia grzejnika tym niższa temperaturą można ogrzewać dom, redukując znacznie rachunki za prąd.
Mit 5: Koszt pompy ciepła jest dużo wyższy niż innych systemów grzewczych
Pompa ciepła z montażem kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych. Warto jednak pamiętać, że na pompy ciepła są różne dotacje.

Na przykład w programie Czyste Powietrze maksymalna dotacja może wynieść aż 27 000 zł na pompę gruntową o podwyższonej klasie efektywności energetycznej. Dodatkowo można uzyskać zwrot podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej od podatku PIT. W wielu miastach samorządy maja lokalne programy dotacji do technologii OZE

Budując nowy dom można z pompą ciepła można zrezygnować z budowy kotłowni, składu na opał oraz komina. Wtedy inwestycja w pompę może okazać się niższa niż w kotłownię węglową lub na pellet.

Mit 6: Pompa ciepła jest przydatna tylko jesienią i zimą
Pompa ciepła przede wszystkim służy do dostarczania do budynku energii cieplnej. Jednak większość modeli pomp ciepła oferuje funkcję klimatyzacji. Podobnie działają klimatyzatory, które mogą też służyć do ogrzewania.


Mit 7: Pompy ciepła pracują bardzo głośno
Gruntowe pompy ciepła pracują bardzo cicho, Jednak dźwięki mogą wydawać zewnętrzne jednostki pomp powietrznych. Jeżeli pompa jest niedowymiarowana to w chłodne dni będzie pracowała na pełnych obrotach i może powodować duży hałas jak i wysokie rachunki.

Najczęściej hałas jest podobny do tego, który generuje lodówka.


Mit 8: pompa ciepłą po 10 latach trafi na złom
Pompy ciepła są jednymi z najtrwalszych urządzeń grzewczych ustępując tylko grzałką. Producenci deklarują często żywotność swoich pomp na 80 do 100 tys. godzin pracy lub 50 tysięcy startów sprężarki. Dobrze dobrana pompa może pracować od 20 do 30 lat. Oczywiście mowa o markowych pompach a nie tanich no name z Chin które ostatnio zalały Polskę.


Napiszcie jakie wy słyszeliście mity na temat pomp ciepła i co sądzicie o tej technologii.
marx
Administrator
 
Posty: 12516
Dołączył(a): 6 mar 2010, o 01:35
Lokalizacja: aliexpress
Pochwały: 270
Telefon:: Dual sim

Reklama

Powrót do HydeParkKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

  • Reklama