Sharp Aquos S3 to piękny telefon, z dużym ładnym 6 calowym wyświetlaczem, a pomimo tego jest bardzo poręczny. Aquos S3 jest jednym z najmniejszych na świecie 6 calowych telefonów.
SPECYFIKACJA Sharp Aquos S3:
Ekran: 6-cali FullHD+, 2.5D
System: Android 8.1
Procesor: Snapdragon 630
RAM: 4 lub 6 GB
Pamięć: 64 lub 128 GB, 256 GB microSD
Aparat główny: 12.0MP f/1.75, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF + 13.0MP
Aparat frontowy: 16 Mpix
Bateria: 3200mAh, Quick Charge 3.0
Wymiary i waga: 148 x 74 x 8 mm, 158 g
W PUDEŁKU
W pudełku mamy dosyć bogaty jak na obecne trendy zestaw akcesoriów. Poza telefonem otrzymujemy słuchawki, przejściówkę USB C - Jack 3.5 , ładne Etui, kabel USB C i klucz do tacy kart.
BUDOWA
Sharp Aquos S3 jest o pół cala większy od poprzednika Aquos S3 którego testowałem niemal przed rokiem. Wycięcie w ekranie jest znacznie większe i oprócz obiektywu aparatu oferuje również funkcję odblokowania twarzą, znalazło się tam miejsce dla czujników i głośnika do rozmów. Wyświetlacz ma przekątną 6 cali i rozdzielczość FullHD+. Matrycę wykonano w technologii IGZO IPS,
Wielkość ekranu przy cienkich ramkach przekłada się na dość kompaktowe wymiary – 148 x 74 x 7.9 milimetra. Telefon jest bardzo smukły, grubość nie przekracza 8 milimetrów jest też bardzo lekki, waży jedynie 158 gramów.
Tył został wykonany ze szkła i również tutaj znajdziemy podwójny obiektyw aparatu ułożony w pionie, poniżej ulokowano solidnie święcącą diodę doświetlającą LED, a nad kamerą jest też mikrofon do wyciszania szumów otoczenia.
Na tyle znalazł się też skaner odcisków palca który działa szybko i bezbłędnie. Jest on otoczony złotym pierścieniem co wygląda bardzo elegancko.
Przyciski regulacji głośności i załączania są po prawej stronie, także mają złote akcenty. Przyciski siedzą solidnie, bez luzów i wydawanie nieprzyjemnych dźwięków. itp.
Taca kart może obsługiwać dwie karty SIM lub jedną kartę SIM i jedną kartę pamięci.
Natomiast w dolnej części jest gniazdo USB typu C oraz grill głośnika i mikrofon.
Budowa pod względem jakości jak i wyglądu stoi na bardzo wysokim poziomie, S3 jest podobny do IPhone X
EKRAN
Sharp Aquos S3 posiada 6 calowy wyświetlacz wykonany w technologi IGZO IPS co sprawia że kolory są naprawdę piękne i żywe, niczym w wyświetlaczach Amoled. Wyświetlacz jest w proporcjach 18:9 i ma rozdzielczość 2160*1080 co daje upakowanie pikseli na cal na poziomie 402 ppi. Jasność jest na dobrym poziomie 550 cd/m2.
Ekran IGZO zapewnia dużo większą przezierność niż zwykłe wyświetlacze LCD .Im większa przezierność, tym więcej światła przedostaje się na zewnątrz. W efekcie ekran potrzebuje mniej energii na podświetlenie i jest czulszy na dotyk
Telefony Aquos oferowane na rynek europejski (Sharp Aquos B10, C10 i omawiany D10) posiadają zwykłe wyświetlacze IPS o gorszym kontraście, mniej intensywnych kolorach i słabszym kontraście.
Maksymalna jasność jest na wystarczającym poziome, kolory, kontrast są rewelacyjne. Ten wyświetlacz robi wrażenie , jest świetny. Wyświetlacz można też przyciemnić niemal do zera. W ustawieniach wyświetlacza można ustawić temperaturę barw, obraz Dynamiczny lub standardowy oraz włączyć tryb ochrony wzroku w trybie automatycznym lub w ustawionych godzinach
SYSTEM
Urządzenie pracuje pod kontrolą Smile UX bazującego na Androidzie 8.0 który jest całkowicie spolszczony. Nie znajdziemy też niechcianego oprogramowania typu reklamiarze itp. To wszystko sprawia że telefon działa bardzo sprawnie i szybko. Używanie wielu aplikacji jednocześnie nie powoduje zabijania przypadkowych aplikacji.
Smile UX nie ma wielu swoich aplikacji , nie ma też szuflady aplikacji, wszystkie nowe programy lądują na pulpicie, podobnie jak w iOS czy MIUI.
Wśród ciekawszych funkcji należy wymienić możliwość zwiększenia głośności dzwonka kiedy telefon jest w kieszeni, możliwość ustawienia klawiszy nawigacyjnych, można nagrywać ekran, zablokować hasłem dowolne aplikacje, wybudzić telefon podwójnym kliknięciem w ekran, odrzucić połączenie kładąc telefon na ekran, wyciszyć dzwonek podnosząc telefon czy też przełączać się pomiędzy uruchomionymi aplikacjami za pomocą przesunięcia trzema palcami po ekranie.
Face ID czyli odblokowanie twarzą działa bardzo dobrze, skaner odcisków palca tez działa bez zarzutów.
WYDAJNOŚĆ
Sharp Aquos S3 tak jak Aquois S2 został wyposażony w procesor Snapdragon 630 któremu towarzyszy 4 GB pamięci RAM i 64 GB pamięci na aplikacje. Nie jest to obecnie demon prędkości, ale procesor radzi sobie bardzo dobrze w codziennym użytkowaniu. Aplikacje uruchamiają się szybko, przełączanie pomiędzy aplikacjami też jest szybkie, nie zauważyłem też problemów z wielozadaniowością.Wydajność w grach również jest zadowalająca, lecz w niektórych przypadkach trzeba będzie zrezygnować z maksymalnych ustawień graficznych. Przeprowadziłem test w benchmarku antutu i Aquos S3 uzyskał blisko 90000 punktów co jest wynikiem porównywalnym z uzyskanym przez Xiaomi MI A1, Mi 5X czy też LeEco Cool 1
KAMERA
Aquos S3 posiada 12-megapikselowy aparat z tyłu z przysłoną f1.75 oraz detekcję fazy. Towarzyszy mu drugi obiektyw z 13-megapikselowym sensorem, która służy do uchwycenia odpowiedniej głębi, dzięki niemu zrobimy zdjęcia z efektem bokeh. Kamery są doświetlane przez dwutonowa lampę błyskową LED. Aplikacja aparatu jest przejrzysta i oferuje wszystkie niezbędne funkcje, na dole możemy zmieniać tryby przesuwając palcem między nimi. Do dyspozycji mamy tryby Time Lapse, Video, foto, Beauty, panorama, nie zabrakło też trybu Pro, który pozwala dostosować czas otwarcia migawki, ISO, balans bieli i ostrość. Na górze można włączyć lampę błyskową, wybrać proporcje obrazu, włączyć tryb rozmycia tła (bokeh) i wybrać kilka dodatkowych opcji, w tym tryb kołowy, opcję wycięcia w celu zastąpienia tła zdjęć zrobionych efektem rozmycia tła, opcja ukrycia znaku wodnego, filtry kolorów, timer, HDR i inne ustawienia.
Zdjęcia są dobrej jakości, z prawidłowo odzwierciedlonymi kolorami, odpowiednim balansem bieli, dobrą ostrością i z widoczna dużą ilością szczegółów. Równie dobrze wypadają zdjęcia Bokeh. Aplikacja aparatu umożliwia dostosowanie intensywności efektu rozmycia przed zrobieniem zdjęcia. Można też na podglądzie wskazać pierwszoplanowe tło.
Zdjęcia są lepszej jakości niż w zdecydowanej większości telefonów do 600 czy nawet do 800 złotych
Zdjęcia wykonane w pochmurny, deszczowy dzień
Zdjęcia w ciemności + lampa z telefonu
ŁĄCZNOŚĆ
Telefon posiada wszystkie niezbędne moduły łączności, jest NFC do płatności zbliżeniowych, bezproblemowo obsługiwane jest OTG,dwuzakresowe Wi-Fi (2,4 i 5 GHz ) i Bluetooth v4. Telefon obsługuje wszystkie częstotliwości pracujące w technologi 2G i 3G oraz 3 pasma z 4 używanych przez polskich operatorów sieci LTE (4G)
B1 (2100)
B3 (1800)
B7 (2600)
B20 (800) - BRAK wsparcia.
LOKALIZOWANIE
Aquos S3 odbiera sygnał z satelitów systemu GPS, Glonass i Beidou. Fixa łapie dosyć szybko, a lokalizuje z dokładnością do 8 metrów., jako nawigacja samochodowa spisze się doskonale.
BATERIA
Sharp Aquos S3 ma baterię o pojemności 3200 mAh która pozwoli większości użytkowników na cały dzień korzystania bez konieczności podpięcia do ładowarki. W trybie mieszanym można uzyskać 5-6 godzin na ekranie. W teście polegającym na odtwarzaniu materiałów wideo z kanału telchina.pl na maksymalnej jasności wyświetlacza uzyskałem 4 godziny i 50 minut. Zmniejszenie jasności wyświetlacza znacznie poprawia wynik.
Naładowanie baterii do pełna zajmuje około dwóch godzin. Telefon wspiera technologię szybkiego ładowania.
DOSTĘPNOŚĆ I CENA
Telefony japońskiego producenta końcem zeszłego roku zawitały na polskim i europejskim rynku, jednak ceny w polskiej dystrybucji są bardzo wysokie. Aquos S3 (Aquos D10 - Europejska wersja) w oficjalnej polskiej dystrybucji kosztuje 1850 złotych.
Jednak w sklepie Banggood telefon często bywa w rewelacyjnej promocji:
SHARP AQUOS S3 4/64GB kosztuje tylko 135S
PODSUMOWANIE
Sharp Aquos S3 na tle konkurencji wyróżnia się doskonałym stosunkiem wielkości wyświetlacza do korpusu. Telefon z 6 calowym wyświetlaczem jest mniejszy od wielu telefonów z 5.5 calowymi wyświetlaczami. Telefon jest też bardzo elegancki, złote akcenty dodają mu charakteru. Telefon robi zdjęcia na dobrym poziomie, lepszym od średniej dla telefonów w podobnym przedziale cenowym. Ekran prezentuje bardzo żywe i intensywne kolory, podobnie jak wyświetlacze Amoled. Na wydajność nie będziemy narzekać. Wiele osób ucieszy wsparcie dla NFC, jest też możliwość rozbudowy pamięci.
Telefon ma też drobne niedociągnięcia, brak wsparcia dla LTE na kanale B20, zabrakło także gniazda słuchawkowego. Aparat w telefonie nie posiada optycznej stabilizacji obrazu. Plecy telefonu są podatne na palcowanie.
PLUS
Wyświetlacz
Cena
NFC
Kamera
MINUS
Brak gniazda słuchawkowego Jack 3,5mm
Brak optycznej stabilizacji obrazu
podatny na palcowanie
Brak LTE B20 800 MHz
OCENA
Budowa i wygląd: 8
Ekran: 9
Wyposażenie: 7
Kamera: 8
Bateria:6
Cena: 10
OCENA KOŃCOWA 8/10
Pochwały przyznane za posta: 2