• Reklama

Panele fotowoltaiczne - dofinansowanie

Rozmowy na wszystkie tematy

Panele fotowoltaiczne - dofinansowanie

Postprzez marx » 20 mar 2017, o 20:56

Zastanawiam się nad montażem paneli fotowoltaicznych, ponieważ są obecnie dobre programy dofinansowanie sięgające nawet 70%
Mam zamiar skorzystać z usługi oferowanej przez stowarzyszenie błękitna atmosfera, lub podobnej. http://blekitnaatmosfera.pl/Fotowoltaika
Przy tak dużym dofinansowaniu inwestycja spłaci się błyskawiczni, mając dach ustawiony na południe , to w niespełna 5 lat (firma twierdzi że 3 lata)
Jednak w moim przypadku będzie to układ wschód-zachód , więc sprawność będzie o mniejsza.
Ale moje obawy nie dotyczą czy inwestycja zacznie zarabiać po 5 latach czy po 7 ale czy takie stowarzyszenia maja pewność zdobycia dofinansowania, czy to tylko mrzonki. Za projekt płaci sie 1400zł, a w przypadku braku dofinansowania to praktycznie stracone pieniądze.

Jakie macie doświadczenia z takimi inwestycjami i stowarzyszeniami ?

Kod: Zaznacz cały
Kod został ukryty, aby go zobaczyć zarejestruj się lub zaloguj!
marx
Administrator
 
Posty: 12527
Dołączył(a): 6 mar 2010, o 01:35
Lokalizacja: aliexpress
Pochwały: 270
Telefon:: Dual sim

Reklama

Re: Panele fotowoltaiczne

Postprzez slavo22 » 20 mar 2017, o 21:29

Na Śląsku jest PONE (program ograniczenia niskiej emisji). Brałem z niego solary, teraz złożyłem wniosek o panele fotowoltaniczne. Minus jest taki że długo się czeka (kilka lat) i trzeba wybrać firmę przez nich proponowaną. Ale z realizacją nie e było problemu, z tym że PONE płaciło firmie swoją działkę a ja resztę, nie widziałem od nich żadnej kasy. Nie wiem czy to będzie na tej samej zasadzie ale to możesz dopytać, na pewno ktoś w twojej okolicy już korzystał z takich programów.
Avatar użytkownika
slavo22
VIP
 
Posty: 1883
Dołączył(a): 8 kwi 2014, o 17:49
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 70
Telefon:: ZTE Axon 7
ROM: Co chwilę inny

Re: Panele fotowoltaiczne

Postprzez marx » 20 mar 2017, o 22:02

Podobno takie dofinansowanie z UE jest dopiero od tego roku, wchodzą w to tez pompy ciepła. Wszelkie programy redukcji niskiej emisji dofinansowują około 50% i to najchętniej przy wymianie kotła.
Tu mnie tylko zastanawia jakie szanse na dofinansowanie 85% ma ta organizacja. Oni dostana 85% , a ludzie biorący udział maja płacić około 30% kosztów.
Gdyby unia odmówiła im dofinansowania to będę w plecy projekt za 1400zł
marx
Administrator
 
Posty: 12527
Dołączył(a): 6 mar 2010, o 01:35
Lokalizacja: aliexpress
Pochwały: 270
Telefon:: Dual sim

Re: Panele fotowoltaiczne - dofinansowanie

Postprzez slavo22 » 20 mar 2017, o 22:42

PONE dofinansowuje 80%. Na pewno bo dopłacałem 20% do solarów.
Avatar użytkownika
slavo22
VIP
 
Posty: 1883
Dołączył(a): 8 kwi 2014, o 17:49
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 70
Telefon:: ZTE Axon 7
ROM: Co chwilę inny

Re: Panele fotowoltaiczne - dofinansowanie

Postprzez Caminero » 21 mar 2017, o 21:50

Przy dofinansowaniu kosztu projektu są zawyżone. Zarabiają wszyscy dookola projektanci wykonawcy producencki serwisancji banki i US np. Przy kolektorach wszyscy z dofinansowaniem akceptowali koszt projektu 12500zł, faktyczny koszt poza dotacja wynosił 6500. Ja jestem sceptyczny, moze jak rynek sie nasyci ceny spadną.
pozdrawiam
Caminero

było.. jiayu s2 < zte nubia z7 max < xiaomi mi4c 3/32gb czekam na bezramkowca... zte nubia z11
Caminero
AKTYWNY
 
Posty: 637
Dołączył(a): 16 mar 2014, o 11:32
Pochwały: 6
Telefon:: xiaomi mi4c
ROM: 4

Re: Panele fotowoltaiczne - dofinansowanie

Postprzez marx » 22 mar 2017, o 19:36

mam kilka szczegółów i wycen. Panele Aleo S19

Zestaw o mocy 5.8kWp Panele Aleo S19 290W
Cena bez dopłaty 34975 , z dopłata 11000 + 1400zł projekt. = 12400zł
Rachunek za prąd, rocznie ponad 2000zł, teoretycznie zwrot po 6 latach. Instalacja przewymiarowana, powinna spłacić się szybciej

Zestaw o mocy 9,28kWp
Cena bez dopłaty 35644zł, z dopłatą 16.300zł +1400zł projekt = 17.700zł

Pompa ciepła 16.9kW STAir EVI 16
Cena bez dopłaty 47000, po dopłacie 14300zł

Czy waszym zdaniem warto iść w pompę ciepła powietrze woda, która ma być zasilana całkowicie bez kosztów za prąd, Czyli z nadwyżki wyprodukowanej w słoneczne dni.
marx
Administrator
 
Posty: 12527
Dołączył(a): 6 mar 2010, o 01:35
Lokalizacja: aliexpress
Pochwały: 270
Telefon:: Dual sim

Re: Panele fotowoltaiczne - dofinansowanie

Postprzez tpawel » 22 mar 2017, o 19:42

Musisz pamiętać że dotacja to przychód, czyli płacisz od niego podatek (CIT lub PIT)
W moim przypadku zabijało to cały sens dotacji. Firmy wybrane jako mogące świadczyć usługi były drogie+ właśnie PIT i wychodziło tyle że na wolnym rynku by kupil

Redmi PRO by TT
tpawel
VIP
 
Posty: 3749
Dołączył(a): 23 lut 2015, o 11:14
Pochwały: 116
Telefon:: POCO F2 PRO
ROM: Global

Re: Panele fotowoltaiczne - dofinansowanie

Postprzez marx » 22 mar 2017, o 19:54

W stowarzyszeniu nie zapłacę podatku. Przy programach realizowanych przez firmy, już tak
marx
Administrator
 
Posty: 12527
Dołączył(a): 6 mar 2010, o 01:35
Lokalizacja: aliexpress
Pochwały: 270
Telefon:: Dual sim

Re: Panele fotowoltaiczne - dofinansowanie

Postprzez slavo22 » 22 mar 2017, o 20:57

tpawel napisał(a):Kod został ukryty, aby go zobaczyć zarejestruj się lub zaloguj!

Nie do końca. Jeśli pieniądze wpłyną na konto firmy wykonującej usługę to nie płaci podatku. Jeśli natomiast ty płacisz firmie a potem dostajesz kasę np z miasta/gminy/czegoś innego to już podatek trzeba płacić. Przerabiałem oba przypadki.

Co do pompy ciepła powietrznej to słyszałem negatywne opinie. Podobno bez dodatkowego źródła ciepła (np kominek) można przy dużych mrozach zmarznąć w domu.
Avatar użytkownika
slavo22
VIP
 
Posty: 1883
Dołączył(a): 8 kwi 2014, o 17:49
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 70
Telefon:: ZTE Axon 7
ROM: Co chwilę inny

Re: Panele fotowoltaiczne - dofinansowanie

Postprzez tpawel » 22 mar 2017, o 21:13

Faktycznie w moim przypadku to ja byłem inwestorem i to dla mnie miała być dotacja. Jedyny plus tego to praktycznie nieoprocentowana pożyczka z bgk
Co do pompy powietrze-woda, to na elektrodzie ludzie sami robią że starych klimatyzatorow+ wymiennik:)
Generalnie tego typu sprzęt nadaje się max do -5st i to już wtedy obawiam się że COP jest poniżej 3. Tyle że koszt sprzetu jest mega niski w porównaniu do no woda-woda.
Koniecznie jest jednak dodatkowe źródło ciepła na mrozy.

Redmi PRO by TT
tpawel
VIP
 
Posty: 3749
Dołączył(a): 23 lut 2015, o 11:14
Pochwały: 116
Telefon:: POCO F2 PRO
ROM: Global

Re: Panele fotowoltaiczne - dofinansowanie

Postprzez marx » 22 mar 2017, o 22:33

COP 4,56. pompa SILESIA TERM ST AIR 16 http://www.soltec.sklep.pl/pompa-ciepla ... -1160.html
marx
Administrator
 
Posty: 12527
Dołączył(a): 6 mar 2010, o 01:35
Lokalizacja: aliexpress
Pochwały: 270
Telefon:: Dual sim

Re: Panele fotowoltaiczne - dofinansowanie

Postprzez robercik » 23 mar 2017, o 00:11

marx napisał(a):Kod został ukryty, aby go zobaczyć zarejestruj się lub zaloguj!

Tak, ale COP 4,56 tylko przy idealnych warunkach - niech Ci przedstawią kartę charakterystyki przy jakiej temp. powietrza zasilnia pompy jest taki COP. Im temperatura powietrza niższa, tym COP też niższy, a zimą jak to zimą temperatura powietrza jest jaka jest. Tak jak pisał tpawel przy -5 może być poniżej 3 albo i mniej. Gdy zgłębiałem temat pomp ciepła (chciałem pompę do CWU tylko na lato - czyli temp zasilania dużo wyższa niż zimą) to spotkałem się np. na elektrodzie z opiniami użytkowników - nie instalatorów/sprzedających - że zimą można dojść do COP = 1.
Nie kieruj się opiniami sprzedających czy też instalatorów, nawet domy modelowe z zainstalowanymi układami grzania pompą ciepła też nie są miarodajne.
Generalnie po przeliczeniu wszystkiego na PLN doszedłem do wniosku, że w Polsce ekologiczne rozwiązania się nie opłacają.
robercik
 
Posty: 62
Dołączył(a): 9 lut 2014, o 22:55
Lokalizacja: Pyrlandia
Pochwały: 3
Telefon:: Jiayu S3

Następna strona

Powrót do HydePark



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

  • Reklama