• Reklama

(Nie) Opłacalność fotowoltaiki po 5 latach. Czy zamontować ?

Rozmowy na wszystkie tematy

(Nie) Opłacalność fotowoltaiki po 5 latach. Czy zamontować ?

Postprzez marx » 24 maja 2024, o 20:50

Niedawno minęło 5 lat od uruchomienia produkcji prądu na moim dachu. Więc mogę dokładnie policzyć opłacalność tej inwestycji. Czy to była dobra inwestycja, czy może większe zyski dałaby lokata bankowa lub obligacje. Powiem też co zrobić aby inwestycja zwracała się nam jak najszybciej i czy zdecydowałbym się na fotowoltaikę obecnie na nowych zasadach.

Wersja dla nie lubiących czytać :
https://youtu.be/MnoDTIXTER8

Pierwsze 60 miesięcy pracy mojej instalacji o mocy 7,3kWp dało produkcję 39529 kWh energii elektrycznej.
Każdy kWp średnio rocznie produkował 1082kWh.
Jeżeli produkcja z kWp przekracza 1000kWh rocznie, to nasza instalacja jest poprawnie zbudowana i pracuje efektywnie. Jeżeli wynik jest poniżej 1000kWh z 1 kWp , to należy się zastanowić co jest przyczyną, - cienie, wyłączenia awaryjne itp.

Produkcja prądu oraz zysk przy założeniu że autokonsumpcja to 25% (realnie więcej)

ROK Prod. z PV -15% upust x cena prądu = zysk
2019r. 5573 kWh 4737 kWh x 0,61zł = 2889 zł (od połowy maja)
2020r. 7980 kWh 6783 kWh x 0,68zł = 4612 zł
2021r. 7672 kWh 6521 kWh x 0,74zł = 4630 zł
2022r. 8083 kWh 6870 kWh x 0,77zł = 5290 zł
2023r. 7529 kWh 6400 kWh x 0,85zł = 5440 zł
2024r. 2693 kWh 2289 kWh x 1,15zł = 2632 zł (do połowy maja)
=================================================
SUMA 39529kWh 33600kWh = 25493 zł - opłaty stałe 1360zł =24133zł
Od tej kwoty należy odliczyć koszty stałe które za 5 lat wyniosły około 1360 zł, pierwsze 4 lata to średnio 192 zł rocznie, ostatnie lata to niecałe 300zł rok.


Obecne opłaty miesięczne to 24,74zł :
Opłata Wysokość opłaty
Opłata sieciowa stała 10,3 zł / miesiąc
Opłata abonamentowa 0,76 zł / miesiąc
Opłata przejściowa 0,33 zł / miesiąc
Opłata mocowa 13,35 zł / miesiąc
Sumarycznie na rok 296,88zł

W tym czasie fotowoltaika nie wygenerował żadnych kosztów.
Warto jeszcze nadmienić że czas zwrotu w dużej mierze zależy też od kosztu nabycia instalacji. Szybko spłaci sią jeżeli za kWp zapłaciliśmy mniej niż 3000zł, a dużo dłużej będzie się nam to zwracało jeżeli zapłaciliśmy ponad 6000 zł za kWp. A tacy też byli!


Instalacja 7,3kWp kosztowała mnie 21110zł, w 2019r nie było programu "mój prąd" ale odliczyłem inwestycje od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Nawet nie uwzględniając ulgi podatkowej , to już zwrot wynosi ponad 110% czyli zaoszczędziłem na czysto 3023 zł a przy obecnych cenach prądu każdego roku będę zyskiwał co najmniej 6500zł.

Jak widać moja instalacja Fotowoltaiczna zwróciła się w niecałe 5 lat. Nie wymagała ona żadnych serwisów, przeglądów, nie ubezpieczałem jej, ani nie myłem paneli.


Czy obecnie, na nowych warunkach rozliczeniowych opartych o netbiling zdecydowałbym się na fotowoltaikę?

Większość "fachofców" na Youtubie krzyczało niedawno, że to koniec fotowoltaiki. Faktycznie obecnie montuje się mniej fotowoltaiki niż w rekordowym 2021 roku, jednak w 2023r zanotowano aż 41% wzrost. Główną przyczyną jest ogromny spadek cen paneli fotowoltaicznych i stale rosnące ceny prądu.




Szybko rosnące ceny prądu powodują że nowy system robi się opłacalny, ale jest nieco mniej przewidywalny.

Zgodnie z ustawą o OZE cena za energię wprowadzaną do sieci do połowy 2024 roku będzie określana jako średnia miesięczna cena energii z rynku hurtowego z wcześniejszego miesiąca. Jednak już od 1 Lipca będą obowiązywały ceny godzinowe. W słoneczne i wietrzne dni ceny prądu mogą być najniższe, a nawet zerowe. Najwyższe ceny są zazwyczaj w godzinach poranno południowych i późnym wieczorem.

W przypadku niewystarczającej produkcji z instalacji PV energia elektryczna jest kupowana przez prosumenta po cenie rynkowej, według stawki operatora energii.


W net-billingu energia wprowadzona do sieci przeliczana jest na wartość pieniężną w złotówkach. Wartość ta trafia na wirtualne konto prosumenta, które prowadzi sprzedawca energii. Z tego konta prosument płaci tylko za energię elektryczną pobraną z sieci. Nie można ze zgromadzonych środków uregulować opłat stałych.

Faktycznie nowy sposób rozliczenia jest mniej korzystny od systemu opustów. Jego największa wada jest trudność w oszacowaniu przyszłych cen energii, a przez to trudno obliczyć jakiej mocy instalacja jest potrzebna aby pokryć 100% naszych potrzeb energetycznych.

Jak widać wraz ze spadkiem produkcji energii z węgla spadają też ceny energii.
Miesiąc Cena energii elektrycznej RCEm
czerwiec 2022 0,656 (zł/kWh)
lipiec 2022 0,796 (zł/kWh)
sierpień 2022 1,019 (zł/kWh)
wrzesień 2022 0,710 (zł/kWh)
październik 2022 0,575 (zł/kWh)
listopad 2022 0,701 (zł/kWh)
grudzień 2022 0,723 (zł/kWh)
2023r
Styczeń 0,594 (zł/kWh)
Luty 0,668 (zł/kWh)
Marzec 0,508 (zł/kWh)
Kwiecień 0,505 (zł/kWh)
Maj 0,381 (zł/kWh)
Czerwiec 0,454 (zł/kWh)
Lipiec – 0,440 (zł/kWh)
sierpień – 0,412 (zł/kWh)
wrzesień – 0,405 (zł/kWh)
październik – 0,329 (zł/kWh)
listopad – 0,379 (zł/kWh)
grudzień – 0,305 (zł/kWh)
2024r
styczeń – 0,437 (zł/kWh)
Luty 0,324 (zł/kWh)
Marzec 0,249 (zł/kWh)
Kwiecień 0,254 (zł/kWh)

Podstawą opłacalności jest duża autokonsumpcja.

Budując obecnie instalacje fotowoltaiczne wschód-zachód znacznie zwiększymy własna autokonsumpcję. Będziemy mogli korzystać z własnego prądu od wschodu słońca aż do zachodu. Dodatkowo mniej odczujemy ewentualne wyłączenie instalacji z powodu wysokiego napięcia w sieci które jest zazwyczaj w godzinach południowych. Znacznie podniesiemy autokonsumpcje montując Magazyn energii, jednak są one obecnie mało opłacalne, nawet z dotacjami, ale ich ceny gwałtownie spadają i już wkrótce może to być opłacalne. Jeżeli mieszkasz na terenach gdzie już dochodzi do wyłączania inwerterów z powodu wysokiego napięcia, to pomyśl o instalacji zbudowanej na 3 falownikach jednowazowych, każdy wpięty do innej fazy. Zazwyczaj wyłączy się tylko jeden falownik na najbardziej przeciążonej fazie. Pamiętaj też o autokonsumpcji prądu w słoneczne dni, włączając zmywarki, pralki, bojlery i inne prądożerne urządzenia w czasie produkcji prądu ze słońca.
Obecnie większość urządzeń ma programatory czasowe, co ułatwi to zadanie.
Montując obecnie fotowoltaike czas zwrotu wydłuży się z 5-7 do ponad 8 lat. Instalacja powinna działać ponad 25 lat. Jest to więc nadal bardzo dobra inwestycja.

Podsumowując, muszę stwierdzić że fotowoltaika była jedną z najlepszych inwestycji w moim życiu ze stopą zwrotu aż 20% rocznie i to przy minimalnym ryzyku. Obecnie także bym zainwestował w fotowoltaikę, pomimo że zwracać się ona będzie znacznie dłużej, ale i tak da lepszy zysk niż obligacje skarbowe, lokaty czy wynajem mieszkań.
marx
Administrator
 
Posty: 12564
Dołączył(a): 6 mar 2010, o 01:35
Lokalizacja: aliexpress
Pochwały: 270
Telefon:: Dual sim

Reklama

Powrót do HydePark



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

  • Reklama