• Reklama

Najmniejsza kamera termowizyjna do telefonu. Thermal Eye INF

Rozmowy na wszystkie tematy

Najmniejsza kamera termowizyjna do telefonu. Thermal Eye INF

Postprzez marx » 22 gru 2023, o 20:02

Najmniejsza kamera termowizyjna do telefonu. Thermal Eye INFIRAY X2
https://www.youtube.com/watch?v=bE9PJro9luQ

Jak wiecie realizuje wiele materiałów na temat fotowoltaiki i ogrzewania naszych domów, wszystko po to aby obniżyć koszty życia. Nie od dziś wiadomo że o kosztach ogrzewania decyduje efektywne źródło ciepła, a w jeszcze większym stopniu termoizolacja budynku. Jednak większość z nas nie ma pojęcia gdzie mamy mostki termiczne i którędy uciekają nasze pieniądze. Dziś zaprezentuje wam najmniejszą na świecie kamerę termowizyjną Thermal Eye X2 którą można dołączyć do smartfonu i poszukać gorących punktów na naszym budynku, sprawdzić panele PV, kable i złącza elektryczne, zlokalizować pętle ogrzewania podłogowego, a o wypatrywaniu zwierzyny w lesie już nie chcę wspominać.

Jeżeli temat ogrzewania, pomp ciepła i fotowoltaiki was interesuje, to koniecznie subskrybujcie kanał, nie zapominając kliknąć w dzwoneczek. Miło mi będzie jak dla zasięgów dacie lajka pod filmem. Napiszcie w komentarzu co sadzicie o takich kamerach, czy ktoś z was już używał takiej kamery do wykrywania mostków termicznych.



Zamówiłem tą mini kamerę którą montuje się w gnieździe USB telefonu wraz z akcesoriami, czyli uchwytem na kamerę i telefon oraz kablem USB. Jakie było moje zdziwienie jak kurier dostarczył dosyć pokaźną paczkę. Jak się okazało w środku jest kolejny , mniejszy już kartonik, a w nim ładna torba w której znajdowała się krótka instrukcja, list powitalny od firmy, smycz, uchwyt na kamerę i telefon, kabel USB oraz mniejsze etui na samą kamerę z karabinkiem do smyczy . Zarówno większa torba jak i mniejsze etui maja w środku schowek z siatki na jakieś zapiski, kabelki i inne drobiazgi. Obydwa etui są z dobrego materiału i wyglądają bardzo dobrze.

Do uchwytu można za pomocą regulowanych śrub przymocować dowolnych rozmiarów telefon oraz kamerę termowizyjną Infrared Thermal Eye X2 . Całość łączymy za pomocą dedykowanego kabla.

Kamera wykonana jest z metalu, ma kształt kostki z wystającym obiektywem. Ostrość regulujemy ręcznie kręcąc obiektywem. Obiektyw po zakończeniu używania można zabezpieczyć gumową nasadką. Po drugiej stronie jest logo które zaświeci się po sparowaniu z telefonem. Dzięki USB typu C można montować kamerę obiektywem w stronę ekranu lub frontu.


Aplikacja Thermal Eye X
Aplikacja jest dosyć rozbudowana Po zainstalowaniu można z niej korzystać dopiero jak podłączymy kamerę do telefonu.

Na górnej belce mamy przyciski do aparatu, nagrywania filmy, dostęp do galer i zdjęć i filmów i skrót do ustawień.

W ustawianiach możemy włączyć automatyczne ustawianie migawki, włączyć pokazywanie temperatury, PIP czyli obraz w obrazie, możemy obrócić obraz, a także zdecydować co ma być wyświetlane na ekranie. Jest też kilka języków do wyboru, brak polskiego.

Na brzegu ekranu jest skrót do szybkich ustawień a tam ponownie możemy obracać obrazem, zdecydować co ma być wyświetlane na ekranie wraz z obrazem z kamery.

Jest też kalibracja pomiaru temperatur, aby pomiary były dokładne musimy wybrać rodzaj powierzchni - materiału, ustawić temperaturę otoczenia oraz odległość od punktu w którym dokonujemy pomiaru. Maksymalna odległość to 5 metrów.


Na dole okna mamy funkcje ułatwiające oglądanie obiektów. Można np wybrać w jakich kolorach mamy widzieć obraz, od wielobarwnego obrazu po czarno biały, negatyw, odcienie zieleni, szarości ttp. Jest też celownik, przesuwając palcem w bok zmieniamy jego kształt, a przesuwając w pionie zmieniamy kolor celownika. Można go też powiększyć lub pomniejszyć, a także zmienić jego położenie. Kolejny przycisk pozwala na przygaszenie ekranu w celu łatwiejszego ukrycia naszej obecności np podczas obserwacji zwierzyny. kolejny przycisk włącza tryb śledzenia najbardziej gorącego punktu, jest on oznaczony czerwonym krzyżykiem. Jest też spust migawki aparatu który u mnie nie reaguje.


Użytkowanie Infrared Thermal Eye X2
Kamera termowizyjna daje nam inne spojrzenie na świat, możemy zobaczyć to czego gołym okiem nie widać. Możemy zerknąć nawet w głąb ścian. U mnie potrafię dokładnie określić gdzie w ścianie są pustaki ceramiczne a gdzie żelbetowe pionowe wzmocnienia i wieńce.

Kolejna zaletą jest możliwość zobaczenia gdzie biegną pętle ogrzewania podłogowego. Jak to jest ważne wiedzą ci którzy musieli wywiercić otwór w podłodze z ogrzewaniem podłogowym.

Podobnie szybko wykryjemy zapowietrzone kaloryfery.
Kolejną przydatna operacja to sprawdzenie przyłączy elektrycznych, rozdzielnic i okablowania. Urządzenie niezbędne będzie przy kontroli instalacji fotowoltaicznych, można szybko zlokalizować uszkodzony panel, ale jeszcze ważniejsze jest sprawdzenie złączek kablowych które jak wiadomo są najczęstszą przyczyna pożarów fotowoltaiki na dachach.

Jednak największe oszczędności przyniesie nam wykrycie miejsc przez które tracimy ciepło z naszych domów. Dzięki kamerze termowizyjnej Thermal Eye X2 możemy wykryć mostki termiczne w budynku, np u mnie mam duże straty na balkonie i to pomimo że jest ocieplony, jednak cieńszą warstwą styropianu niż reszta budynku.

Widać też doskonale że słabym elementem są uszczelki w oknach, jeżeli uszczelka jest nieszczelna to doskonale to widać i można szybko to zlokalizować i naprawić usterkę.

Jednak największe straty są na wentylacji. Ja posiadam grawitacyjną wentylację i widać to doskonale po ciepłych kominach pomimo że ogrzewam dom pompą ciepła a nie kotłem.

Używając kamery na parkingu możemy łatwo rozpoznać który samochód stoi i dłuższego czasu, a który niedawno został zaparkowany.
Podobnie można sprawdzić czy któryś z hamulców nie stawia oporu także podczas jazdy.

Jeszcze ciekawiej jest podczas wyprawy do lasu lub na łąki i pola gdzie żerują różne zwierzęta. Tu już trzeba mieć silny charakter.

PODSUMOWANIE

Infrared Thermal Eye X2 to mała kamera która może przydać się w każdym domu, zwłaszcza jeżeli zależy nam na niskich rachunkach za ogrzewanie. Doskonale sprawdzi się w ustaleniu przebiegi pętli ogrzewania podłogowego, pozwoli sprawdzić instalacje elektryczne, a także pozwoli szybko wyśledzić zwierzynę w lesie. Jakość i rozdzielczość obrazu jest na wystarczającym poziomie. Z wad wymieniłbym brak możliwości zmniejszenia przybliżenia poniżej 2 krotnego zoomu.
Napiszcie w komentarzach do jakich zastosowań można jeszcze używać kamery termowizyjnej. Bo zastosowań może być bardzo dużo.
marx
Administrator
 
Posty: 12527
Dołączył(a): 6 mar 2010, o 01:35
Lokalizacja: aliexpress
Pochwały: 270
Telefon:: Dual sim

Reklama

Powrót do HydePark



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

  • Reklama
cron