Witajcie,
Latarkę na testy dostarczył –
https://www.banggood.com/Lumintop-ODF30 ... endonglingZ kodem – CFNKL , cena niższa o 25%.
Latarki od Lumintop to zawsze małe dzieła sztuki, nie inaczej jest i w tym przypadku. Klasyczna budowa, z przyciskiem umieszczonym pod kciuckiem, matowa anodyzacja i piękne wykonanie, z którego słynie producent.
Na foncie opakowania znajdziemy jedynie znaczek producenta i informację o tym co znajduje się w środku. Tył opakowania skrywa w zasadzie wszystkie najważniejsze informacje techniczne
W środku poza samą lampką znajdziemy również:
- genialną smycz na nadgarstek (uwielbiam ją),
- kaburę,
- zapasowe oringi,
- papierologia
Całość zamknięta w ekologicznym opakowaniu
Matowa, czarna anodyzacja, czarny przycisk i metalowy pierścien dookoła samego przycisku oraz reflektora – hmmm, pięknie ; )
Od góry klasycznie, metalowy pierścień, pod nim czerwony oring, szybka z powlokami, reflektor OP oraz dioda XHP70.2 (niestety nie jest idealnie wycentrowana)
Pod pierścieniem relfektora znajdziemy duże logo i nazwę producenta. Według mnie samo logo robi już świetną robotę ; )
Poniżej masywne użebrowanie, którego zadaniem jest odprowadzić maksymalnie duzo ciepła, a w najwyższym trybie latarka potrafi zagrzać się naprawdę szybko
Przycisk gumowy (prawdopodobnie silikon), bardzo przyjemny w dotyku, każde naciśnięcie kończy się charakterystycznym i słyszalnym klikiem, nie ma mowy o jakiejś niedokładności działania
Tuba środkowa jest zamontowana na stałe
Zakrętka płaska, pozwala stabilnie postawić latarkę w pozycji stojącej. W tym miejscu znajduje się element do montazu smyczy
Największą wadą a zarazem i dużą zaletą tej latarki jest zakrętka. Z jednej strony dobrze wykonana, płaska, a z drugiej strony zabrakło w niej spreżynki… co niestety niepozwala korzystać z ogniw 26650 czy 18650 (awaryjnie), bez zabezpieczenia. Ogniwa 26650 bez zabezpieczenia zwyczajnie są zbyt krótkie aby normalnie funkcjonować w tej latarce.
Rozwiązaniem jest: podkładać monetę pod -, dolutować mosiężne krążki do plusa, stosować ogniwa z zabezpieczeniem lub dolutować sprężynkę w zakrętce.
Gwinty dobrze wykonany, ale fabrycznie całkowicie suchy
Najważniejsza część latarki (i nie tylko), czyli sterownik
Sterowanie jest bardzo proste i intuicyjne:
- jeden klik włącza latarkę
- pojedyncze kliki zmieniają tryby w pętli – od niskiego do wysokiego (czyli 150-1800lm)
- TURBO aktywujemy podwójnym szybkim klikiem
- tryb Eco (8lm) aktywujemy przytrzymując przycisk na wyłączonej latarce do momentu jej włączenia
Z najważniejszych funkcji to w zasadzie tyle.
Tryb Stroboskopowy jest ukryty, do jego aktywacji musimy włączyć w trybie Eco i dwukrotnie wcisnąć przycisk (zrobić to szybko).
Zabezpieczenie przed zbyt niskim poziomem naładowania ogniwa – przycisk zacznie błyskać na czerwono przypominając o konieczności naładowania lub wymiany ogniwa.
Zabezpieczenie przed przypadkowym włączeniem – przytrzymujemy przycisk 3-4 sekundy aż zacznie błyskać. Od teraz wciskając przycisk latarka będzie włączać się na tak długo, jak długo trzymamy przycisk. W celu dezaktywacji blokady musimy poluzowac na chwilkę zakrętkę (nie ma innej możliwości wyłączenia blokady)
Producent obiecuje 1800lm w High i 3500lm w TURBO (przez 3 min) . ODF30 posiada czujnik temperatury, testując latarkę bez chłodzenia, po 3min zbiła jasność do około 1800lm, a chwilę później obniżyła ją jeszcze bardziej, aby nie przekroczyć 55°C. Przy zachowaniu odpowiedniego chłodzenia, wykres wygląda lepiej niż dobrze :)
I mała sesja zdjęciowa wśród Nitecore EC4, Rofis MR70
Zdjęcia w terenie, ustawienia aparatu ISO-200, f/2, 1s, balans bieli - Świetlówki H
Lumintop ODF30 – tryb niski
Lumintop ODF30 – tryb średni
Lumintop ODF30 – tryb wysoki
Lumintop ODF30 – tryb TURBO
Rofis MR70 – tryb TURBO
Fenix UC52 – tryb TURBO
Lumintop ODF30 – tryb wysoki
Lumintop ODF30 – tryb TURBO
Rofis MR70 – tryb TURBO
Fenix UC52 – tryb TURBO
Kilka słów podsumowania:
Lumintop kolejny raz pokazał, że ich latarki poza świetnym wykonaniem oferują coś więcej, mam na mysli piękny, klasyczny wygląd z nutką nowoczeności. Pod tą niewielką obudową skrywa elektronikę z bardzo intuicyjnym sterowaniem, która bez większych problemów ustabilizuje przez blisko godzinę 1800lm.
Brak portu USB – lepsze zabezpieczenie latarki przed wodą kosztem czegoś…
Największą wadą bezsprzecznie jest brak sprężynki w zakrętce i o ile to problem, który każdy z nas może rozwiązać, to jednak takie posunięcie Lumintopa jest co najmniej dziwne.
W cenie około 50USD uważam, że to kolejna ciekawa propozycja niewielkiej latarki z diodą XHP70 zasilanej z ogniw 26650, pozbawiona większych wad, głównie użytkowych.