Instalacja fotowoltaiczna, szybki zwrot inwestycji.

W tym dziale można przeczytać i umieścić recenzje chińskiego telefonu lub tabletu.

Instalacja fotowoltaiczna, szybki zwrot inwestycji.

Postprzez marx » 20 cze 2019, o 14:33

akt: 16.03.2020
wersja wideo :
https://www.youtube.com/watch?v=1wnpy8Bdlpw


Od kilku lat planowałem zamontowanie paneli fotowoltaicznych w celu zredukowania do minimum rachunków za energię elektryczną. W tym czasie przystąpiłem do programu ogłoszonego przez Urząd Gminy gdzie miało być dofinansowanie z Unii Europejskiej sięgające nawet 85% kosztów kwalifikowanych. Otrzymałem też wiele wycen od znanych firm działających na rynku.
Obrazek

Dziś podzielę się z wami zdobytym doświadczeniem , powiem który wariant wybrałem, powiem też na co zwracać uwagę przy wyborze instalacji, czego nie mówią wam sprzedawcy i jak zbudować instalację aby jej okres zwrotu był jak najkrótszy.


Początkowo chciałem zbudować instalację z dofinansowaniem UE jednak w tym projekcie były pewne ograniczenia, otóż były planowane tylko instalacje o mocy 3 i 5kWp ( w moim przypadku dostałbym tylko 3kWp) drugą kwestią są przewlekające się procedury, upłynął ponad rok i nadal ogłoszenie wyników jest przesuwane na kolejne miesiące. Z tego co się dowiedziałem pieniędzy z UE jest tylko na pokrycie 11% złożonych wniosków!!! Ponadto warto wiedzieć, że ceny instalacji z dofinansowaniem są na górnej możliwej granicy, a podatek od pełnej kwoty musi opłacić inwestor. To sprawia że już nie jest tak tanio jak się początkowo wydawało, po drugie dostałbym instalację o mniejszej mocy niż oczekiwałem.


Jak działają sprzedawcy reklamujący się w internecie?

Większość sprzedawców systemów PV chce za wszelką cenę sprzedać instalację i to zazwyczaj jak najdrożej się da. W sumie nie specjalnie interesują ich lokalne warunki, jak orientacja dachu na słońce, kąt nachylenia dachu, czy też jego zacienienie o różnych porach dnia. Bywa, że dostaniemy wycenę przed oględzinami dachu !!

Dużo sprzedawców skupia się na symulacji przyszłych zysków, wyliczając po jakim czasie zwróci się inwestycja opierając się o założenie, że prąd będzie drożał o 5% rocznie przez okres 20, 25 lat !! Jest to oczywiście błędne założenie. Nie zmienia to jednak faktu, że w najbliższych latach można się spodziewać znacznych podwyżek.


Sprzedawcy nie mówią, że obecny system gwarantujący magazynowanie energii w sieci energetycznej w zamian za 20% przechowanej energii (30% dla instalacji powyżej 10kWp) jest gwarantowany na 15 lat. Prawdopodobnie będzie to trwało dalej, ale rząd może wprowadzić inne rozwiązania. Warto pamiętać, że właściciele farm wiatrowych niedawno zostali zaskoczeni zmianami dotyczącymi zielonych certyfikatów.

Jeżeli przewymiarujesz instalację to nadwyżka nadprodukowanej energii której nie zdążyłeś wykorzystać w rok po okresie rozliczeniowym najzwyczajniej przepadnie!. Należy jednak pamiętać, że zużywamy coraz więcej energii (klimatyzacje, jacuzzi itp), a sprawność paneli z każdym kolejnym rokiem będzie spadała. Więc delikatne przewymiarowanie jest OK.

Aby instalacją się zwróciła jak najszybciej powinniśmy zadbać, aby koszt za 1KWp był jak najniższy, obecnie średnia cena to ok 5000-5500zł, ale można zejść nawet poniżej 4000zł za kWp.

Na cenę instalacji główny wpływ mają panele PV oraz Inwerter (falownik)
Cena paneli PV w głównej mierze zależy od mocy (sprawności) jaką mogą wygenerować (obecnie na rynku są panele o mocy od 250W do ponad 360W) oraz od technologi wykonania. Najpopularniejsze są ogniwa polikrystaliczne wykonane ze sprasowanego bloku wykrystalizowanego krzemu, charakteryzują się niebieskim kolorem. Natomiast monolityczne wykonane są z jednolitego walca krzemu i osiągają większą sprawność. Najczęściej mają kolor ciemnogranatowy lub czarny.

Jeżeli ograniczeniem nie jest powierzchnia dachu ekonomiczniej jest zamontować panele o niższej mocy np. 270W które jeszcze pięć lat wstecz były panelami o najwyższych mocach. Większość paneli ma 15 letnią gwarancję producenta i gwarantowaną sprawność na poziomie 80% po upływie 25 lat pracy. Panele tracą około 0,5% sprawności rocznie.

Kolejnym kosztownym i bardzo ważnym elementem jest inwerter. Zadaniem Falownika jest przemiana energii elektrycznej prądu stałego (DC) płynącego z paneli na prąd przemienny (AC) który mamy w naszych gniazdkach. Po za tym inwertery monitorują na bieżąco parametry sieci jak i samych paneli PV w celu uzyskania jak najwyższej efektywności. W przypadku zaniku napięcia w sieci , inwerter sieciowy (on-grid) wyłączy instalację fotowoltaiczną, wyjątkiem są instalacje z akumulatorowym magazynem energii.


Jak dobrać inwerter (falownik)?

Dobór falownika polega na tym, aby instalacja wyprodukowała jak najwięcej energii przez cały okres jej żywotności. Przy częściowym obciążeniu sprawność falownika znacznie spada, a w Polsce dosłownie kilkanaście dni w roku falownik będzie pracowała na pełnym obciążeniu, w pozostałe dni ( pochmurne dni i pory roku kiedy słońce jest nisko) inwerter będzie obciążony w małym stopniu. Z tego powodu powinniśmy wybrać falownik który będzie przeciążony o około 20-25% , Falownik o mocy równej lub większej od zainstalowanej w panelach będzie droższy i będzie pracował mniej efektywnie.


Stała temperatura otoczenia korzystnie wpłynie na bezawaryjną pracę falownika. Każdy falownik posiada elektroniczne urządzenie zwane MPP Traker, którego zadaniem jest odpowiednie obciążanie systemu, po to by produkcja energii odbywała się w optymalnych warunkach napięcia i natężenia, czyli z maksymalną mocą.
Falownik powinno się montować możliwie blisko Paneli PV. Koniecznie należy zamontować odpowiednie zabezpieczenia DC i AC. Warto też wybrać falownik który na bieżąco umożliwia obserwacje produkcji prądu, jak i przegląd statystyk i błędów za pomocą modułu WiFi, z dowolnego miejsca na świecie.
Aplikacje producenta dają dostęp do statystyk , aktualnych parametrów oraz logów błędów.

Obrazek
Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek
Wybór połaci dachu i montaż
Idealnym rozwiązaniem jest dach ukierunkowany na południe z nachyleniem około 35 stopni. Niestety takie warunki mało który dom spełnia. Warto więc poszukać połaci dachu która jest nasłoneczniona przez najdłuższą część dnia. Warto wcześniej obserwować zacienienie dachu przez kominy, drzewa lub budynki. Zacienienie jednego panela skutecznie ograniczy produkcję energii z całego stringu. Panele fotowoltaiczne w jednym stringu są ze sobą połączone szeregowo i działają tak dobrze jak ich najsłabsze ogniwo (zacieniony panel)


Gdyby któryś z paneli okresowo był zacieniony, koniecznie trzeba zainstalować optymalizator mocy PV, co zapobiegnie spadkowi produkcji prądu z całej nitki paneli PV. Większość falowników obsługuje przynajmniej dwa stringi, dzięki temu można panele PV ułożyć na dwóch połaciach np. część w kierunku południowowschodnim, drugą część w kierunku południowy-zachód. Ułożenie paneli w dwóch kierunkach Wschód-Zachód spowoduje mniejszą produkcję energii, ale spowoduje że będziemy korzystali z własnego prądu od wschodu słońca do jego zachodu. Większość z Nas wraca z pracy po południu i to wtedy warto korzystać z własnego prądu, a nie odbierać własny prąd z sieci z 20% stratą.

Przy bardziej skomplikowanych dachach warto zainwestować w inwerter SolarEdge.

Przy montażu należy dopilnować aby panele nie wystawały poza obrys dachu, najlepiej jak jest kilkadziesiąt centymetrów wolnej przestrzeni od krawędzi dachu. Ramy paneli muszą być podpięte to uziemienia. Do połączenie paneli PV z Falownikiem trzeba użyć kabli solarnych (zazwyczaj podwójnie izolowane) odpornych na promieniowanie UV, a w miejscach eksponowanych na słońce dodatkowo peszel
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Jakie błędy mogą wystąpić ?
-brak lub zły dobór zabezpieczeń DC i AC.
-montaż paneli z jednego stringu pod różnym kątem nachylenia lub na dwóch połaciach
-zacienienie paneli fotowoltaicznych
-zastosowanie zwykłych przewodów do połączenia paneli ze sobą zamiast przewodów solarnych
-montaż paneli na dachu ukierunkowanym na północ

Czy warto, jakie koszty eksploatacji, kiedy to się spłaci?
Czy to się opłaca, kiedy to się spłaci, jakie sa koszty eksploatacyjne, jakie to ma zalety to chyba najczęściej zadawane pytania. Szacuje się, że inwestycja w Fotowoltaikę spłaca się w okresie od 6 do 9 lat. Okres spłaty będzie uzależniony od ceny za kWp, cen energii i orientacji dachu względem słońca. Ponieważ sieć energetyczna za magazynowanie pobiera 20% energii od instalacji do 10kWp, warto elektryczne urządzenia w domu (pralki, odkurzacze, bojlery itp) używać podczas własnej produkcji prądu, a nie po zmroku. Instalacje Fotowoltaiczne doskonale współdziałają z Pompami ciepła. Takie rozwiązanie pozwala uwolnić się od kosztów ogrzewania domu (węgiel, gaz) i kosztów energii.
Jeżeli masz wolny dach i około 20.000 zł na lokacie oprocentowanej na 1,5% to się nie zastanawiaj ani chwili. Fotowoltaika daje kilkunastoprocentowy zwrot z inwestycji !!
Fotowoltaika jest bezobsługowa. Instalacja spokojnie powinna działać 25-30 lat , po około 20 latach należy się spodziewać wymiany falownika, panele mogą pracować ponad 40 lat, tracąc rocznie około 0,5% początkowej sprawności.

Kto zbuduje mi instalację solidnie, tanio i szybko?
Na rynku z dnia na dzień przybywa firm montujących instalacje fotowoltaiczne, jednak wybór doświadczonej firmy (działającej od wielu lat) oferującej niskie ceny nie jest prosty.
Sam skorzystałem z wycen wielu znanych firm, ubiegałem się też o instalację z dofinansowaniem z UE za pośrednictwem Urzędu Gminy. W końcu wybrałem firmę i do tej pory żałuję że nie zrobiłem tego wcześniej, tylko przez rok łudziłem się dofinansowaniem !

Celowo nie wymieniłem nazwy żadnej firmy aby nie robić nikomu reklamy, jeżeli ktoś z południowej Polski jest zainteresowany to na PW wyślę namiary na firmę którą wybrałem i mogę ją śmiało polecić.

Pochwały przyznane za posta: 4
marx
Administrator
 
Posty: 10594
Dołączył(a): 6 mar 2010, o 01:35
Lokalizacja: aliexpress
Pochwały: 265
Telefon:: Dual sim

Reklama

Re: Instalacja fotowoltaiczna, szybki zwrot inwestycji.

Postprzez Herezja » 21 cze 2019, o 08:27

Ciekawe napisane (jak zwykle). Parę błędów (literówek).

Wysłane z mojego Capture+ przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
Herezja
VIP
 
Posty: 1114
Dołączył(a): 19 kwi 2015, o 12:14
Pochwały: 44
Telefon:: Xiaomi Redmi 4a

Re: Instalacja fotowoltaiczna, szybki zwrot inwestycji.

Postprzez nieoszukujenavacie » 21 cze 2019, o 10:59

mozesz dac zdjecia / opisac jak wyglada okablowanie i jak zrobili w mieszkaniu to wszystko. akurat jestem na etapie budowy domu i zastanawiam sie ciagle nad fotowoltanika i ewentualnie jak przygotowac okablowanie i ile miejsca na te cale inwertery i co tam jeszcze potrzebne jest
nieoszukujenavacie
 
Posty: 103
Dołączył(a): 13 lip 2017, o 12:00
Pochwały: 2
Telefon:: ovatowany

Re: Instalacja fotowoltaiczna, szybki zwrot inwestycji.

Postprzez marx » 21 cze 2019, o 15:21

Kable pod fotowoltaikę muszą być specjalne, z podwójną izolacją. 4 lub 6m2 zależy od zainstalowanej mocy.
marx
Administrator
 
Posty: 10594
Dołączył(a): 6 mar 2010, o 01:35
Lokalizacja: aliexpress
Pochwały: 265
Telefon:: Dual sim

Re: Instalacja fotowoltaiczna, szybki zwrot inwestycji.

Postprzez hard2code » 4 wrz 2019, o 00:14

Dobre jako wprowadzenie do tematu ale ja miałbym bardziej konkretne pytania - jednak nawet na forum możesz podzielić się informacjami jakie panele i falownik wybrałeś i w jakiej cenie ( jesli to nie był jakiś szczególny deal ) - początkującym się na pewno przyda tak informacja.
Ip5->l920->m7->rn2->z9->g5-UTouch->RN3Pro->Mi5 Kilka słuchawek na zbyciu w dobrej cenie
hard2code
 
Posty: 162
Dołączył(a): 17 mar 2015, o 00:22
Telefon:: iphone 5 / Note II
ROM: CyanogenMond 12.1

Re: Instalacja fotowoltaiczna, szybki zwrot inwestycji.

Postprzez marx » 13 paź 2019, o 13:53

Ja wybrałem panele Firmy Suntech (jeden z największych na świecie producentów)
zaś falownik firmy SAJ Solar
marx
Administrator
 
Posty: 10594
Dołączył(a): 6 mar 2010, o 01:35
Lokalizacja: aliexpress
Pochwały: 265
Telefon:: Dual sim

Re: Instalacja fotowoltaiczna, szybki zwrot inwestycji.

Postprzez marx » 4 lis 2019, o 11:51

Ja uzyskałem cenę poniżej 4000zł za 1kWp
marx
Administrator
 
Posty: 10594
Dołączył(a): 6 mar 2010, o 01:35
Lokalizacja: aliexpress
Pochwały: 265
Telefon:: Dual sim

Re: Instalacja fotowoltaiczna, szybki zwrot inwestycji.

Postprzez tpawel » 4 lis 2019, o 12:10

Można wiedzieć co masz na prąd w domu że aż 27 paneli na dachu zamontowałes? :)
Jakaś pompa ciepła?
tpawel
VIP
 
Posty: 3749
Dołączył(a): 23 lut 2015, o 11:14
Pochwały: 115
Telefon:: Le pro 3
ROM: Lineage OS

Re: Instalacja fotowoltaiczna, szybki zwrot inwestycji.

Postprzez ddr » 4 lis 2019, o 19:25

tpawel napisał(a):Kod został ukryty, aby go zobaczyć zarejestruj się lub zaloguj!


"Pieniądze" ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Telefon się popsuł? dwro(kropka)ddr(małpa)gmail(kropka)com
W tytule wiadomości proszę podać model urządzenia.

Uwaga!
GEARBEST oszukuje kupujących!
Avatar użytkownika
ddr
VIP
 
Posty: 3733
Dołączył(a): 3 maja 2014, o 21:50
Pochwały: 135
Telefon:: Xiaomi Mi MIX 2
ROM: MIUI 10

Re: Instalacja fotowoltaiczna, szybki zwrot inwestycji.

Postprzez marx » 16 lis 2019, o 14:19

tpawel napisał(a):Kod został ukryty, aby go zobaczyć zarejestruj się lub zaloguj!


Tak planuje pompę ciepła, jestem właśnie przed montażem
marx
Administrator
 
Posty: 10594
Dołączył(a): 6 mar 2010, o 01:35
Lokalizacja: aliexpress
Pochwały: 265
Telefon:: Dual sim

Re: Instalacja fotowoltaiczna, szybki zwrot inwestycji.

Postprzez marx » 16 lis 2019, o 14:26

Warto dodać że obecnie można otrzymać dofinansowanie w wysokości do 50% lecz nie więcej niż 5000zł z programu "mój prąd" Dodatkowo można odliczyć inwestycje od podstawy podatku.
Po zmianie rządu nowy minister oświadczył, że nie obejdzie się bez podwyżek cen energii dla indywidualnych odbiorców w 2020r, .
To powoduje że inwestycja robi się jeszcze bardziej atrakcyjna.
marx
Administrator
 
Posty: 10594
Dołączył(a): 6 mar 2010, o 01:35
Lokalizacja: aliexpress
Pochwały: 265
Telefon:: Dual sim

Re: Instalacja fotowoltaiczna, szybki zwrot inwestycji.

Postprzez tpawel » 16 lis 2019, o 15:11

@marx gruntowa czy powietrzna?
tpawel
VIP
 
Posty: 3749
Dołączył(a): 23 lut 2015, o 11:14
Pochwały: 115
Telefon:: Le pro 3
ROM: Lineage OS

Następna strona

Powrót do Recenzje, testy i opinie użytkowników telefonów z ChinKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

  • Reklama