Co sądzicie o najmie długoterminowym albo leasingu na firmę?

Rozmowy na wszystkie tematy

Co sądzicie o najmie długoterminowym albo leasingu na firmę?

Postprzez nozdo » 5 sie 2024, o 14:53

Mam firmę, która ma małe koszta, a dużo płacę podatku oraz VAT’u. Zastanawiam się leasingiem operacyjnym lub wynajmem długoterminowym na max 24 miesiące. Co może lepiej się opłacać pod kątem wygenerowania kosztów? Przy leasingu w zasadzie robi się te koszta, ale później przy sprzedaży / cesji / wykupie trzeba znów oddać VAT + podatek. Natomiast przy wynajmie mając np. Ratę na poziomie 1869 zł Netto generujemy tylko koszta + jeździmy autem i nic nas nie interesuje. Jakie macie doświadczenia z tym? Może i głupio pytam, ale zastanawiam się i rozważam różne opcje - to będzie moje pierwsze finansowanie
nozdo
 
Posty: 7
Dołączył(a): 27 lip 2023, o 13:01
Telefon:: xiaomi

Re: Co sądzicie o najmie długoterminowym albo leasingu na fi

Postprzez dotek » 14 sie 2024, o 11:20

Na Twoim miejscu wprowadziłbym do firmy na tzw. użytek mieszany (odliczasz 75% kosztów, wartośc amortyzacji do 150k i 50% VAT, ale masz spokój).
Druga opcja to kupno samochodu pokontraktowego, takie 2-3 letnie samochody mają gwarancję i zakup będzie znacznie tańszy niż w przypadku nowego - kierujesz się w tym przypadku do Masterlease.
Ewentualnie coś zupełnie innego, czyli wynajem długoterminowy samochodu jak w master1, cenowo taniej niż w przypadku najmu krótkoterminowego, poza tym w jednej racie masz ubezpieczenie, wszystkie inne opłaty. Też możęsz sobie łatwo wliczyć w koszty firmy. I nie będą Cię w tym przypadku ścigali niż w przypadku leasingu.
dotek
 
Posty: 35
Dołączył(a): 11 gru 2014, o 11:53
Telefon:: Overmax

Re: Co sądzicie o najmie długoterminowym albo leasingu na fi

Postprzez nozdo » 22 sie 2024, o 15:12

Przy aucie wartości 100k, za różnicę w podatkach, dziecko będzie mogło jeździć taxi do przedszkola. A ja bede jechał za taksówkarzem i upewniał się, że moje dziecko jedzie bezpiecznie. Obaj podjedziemy pod przedszkole, ja wysiadę ze swojego auta, wezmę dziecko z taxi, zaprowadzę dziecko do przedszkola i pojadę do klienta
Ale fakt - więcej jest warty święty spokoju, więc chyba zrobię mieszany użytek.

O najmie co tam słyszałem, poczytam sobie więcej.
nozdo
 
Posty: 7
Dołączył(a): 27 lip 2023, o 13:01
Telefon:: xiaomi

Re: Co sądzicie o najmie długoterminowym albo leasingu na fi

Postprzez dotek » 23 sie 2024, o 10:25

sprawę ułatwia jak masz dwa samochody. Jeden prywatny drugi firmowy
dotek
 
Posty: 35
Dołączył(a): 11 gru 2014, o 11:53
Telefon:: Overmax

Re: Co sądzicie o najmie długoterminowym albo leasingu na fi

Postprzez nozdo » 23 sie 2024, o 11:03

No wlasnie mam dwa samochody, ale logistycznie byłoby prościej jakbym nie jechał prywatnym samochodem do przedszkola, wracał do domu, przesiadał się w firmowy i do klienta jechał koło tego samego przedszkola z 20 minutową stratą.
nozdo
 
Posty: 7
Dołączył(a): 27 lip 2023, o 13:01
Telefon:: xiaomi

Re: Co sądzicie o najmie długoterminowym albo leasingu na fi

Postprzez dotek » 27 sie 2024, o 09:44

Nie chce krytykować księgowej, ale zazwyczaj osoby pracujące ba takich stanowiskach prezentują mało merytoryczne (w zakresie prawa) i mało biznesowe podejście. O ile nie będziesz odliczać 100% VAT to ryzyko kwestionowania przez organy skarbowe jest raczej niewielkie. Polecam skontaktować się z doradcą podatkowym, jeżeli chcesz wiążącej opinii na piśmie. Jeśli chodzi o najem to jeśli chcesz brać samochód wart więcej niż 100 tys. to może byc to dobra decyzja. Pytanie również co ile chcesz wymieniać samochód. Jesli jest Ci potrzebne auto na 2-3 lata i potem chcesz zmienić na inny to pod kątem wygody, kosztów oraz możliwości optymalizacji podatków w firmie, będzie to lepsza opcja.
dotek
 
Posty: 35
Dołączył(a): 11 gru 2014, o 11:53
Telefon:: Overmax

Re: Co sądzicie o najmie długoterminowym albo leasingu na fi

Postprzez nozdo » 28 sie 2024, o 10:46

No właśnie chciałbym 100% vat, bo oprócz podrzucania dziecka do przedszkola, czy odwiedzin jak ktoś jest przy trasie, to użycie auta byłoby legitne. Czy w najmie nie ma przypadkiem limitu km rocznie?
nozdo
 
Posty: 7
Dołączył(a): 27 lip 2023, o 13:01
Telefon:: xiaomi

Re: Co sądzicie o najmie długoterminowym albo leasingu na fi

Postprzez dotek » 28 sie 2024, o 11:54

Nie będziesz odliczał 100% vatu, nie będziesz miał problemów ze strony skarbówki. Co do limitu km to zwykle jest, ale możęsz sobie go zmniejszyć albo zwiększyć w trakcie trwania umowy - tak jest przynajmnieij w master1, aczkolwiek jak wiadomo rózne firmy rózne zasady. trzeba poczytać.
dotek
 
Posty: 35
Dołączył(a): 11 gru 2014, o 11:53
Telefon:: Overmax

Re: Co sądzicie o najmie długoterminowym albo leasingu na fi

Postprzez nozdo » 29 sie 2024, o 12:36

W teorii zgodnie z literą prawa dobrze by było jechać jednym autem do przedszkola, potem wrócić się do domu/firmy, zmienić auto i pojechać do klienta przejeżdżając koło tego samego przedszkola, marnując tym samym 20 minut. No ale tego nie chcę robić ;)
nozdo
 
Posty: 7
Dołączył(a): 27 lip 2023, o 13:01
Telefon:: xiaomi

Re: Co sądzicie o najmie długoterminowym albo leasingu na fi

Postprzez dotek » 30 sie 2024, o 07:20

No to ja tutaj widzę albo zakup mieszany albo najem długoterminowy. Nie będziesz miał dzięki temu takich rozkmin.
dotek
 
Posty: 35
Dołączył(a): 11 gru 2014, o 11:53
Telefon:: Overmax

Re: Co sądzicie o najmie długoterminowym albo leasingu na fi

Postprzez nozdo » 2 wrz 2024, o 10:16

Poniekąd tak jest ,w tym celu 50x50 najlepiej
nozdo
 
Posty: 7
Dołączył(a): 27 lip 2023, o 13:01
Telefon:: xiaomi


Powrót do HydePark



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron