Koszty ogrzewanie należą do największych obciążeń domowego budżetu. Dlatego wielu z was ma spory dylemat jaki rodzaj ogrzewania wybrać, lub na jakie źródło ciepła wymienić swój stary kocioł. Dziś odpowiem jakie ogrzewanie wybrać aby w przyszłości nie wydawać całych oszczędności na domowe ciepło.
https://youtu.be/_g-fW6ph6Lc
Opłacalność fotowoltaiki: https://www.youtube.com/watch?v=JkOiOFwBi6w
Pompa ciepła i Fotowoltaika. Przejście z kotła miałowego, porównanie kosztów : https://www.youtube.com/watch?v=8LYtSN7dDqs
Fotowoltaika, czego nie mówią sprzedawcy, Co zrobić aby szybko się spłaciła inwestycja: https://www.youtube.com/watch?v=1wnpy8Bdlpw
Porównanie kosztów ogrzewania. Jakie ogrzewanie wybrać? Czym najtaniej ogrzejemy dom nowy i starszy.
https://www.youtube.com/watch?v=uYHND-LqxMI
Rok temu w filmie o kosztach ogrzewania mówiłem o ryzyku jakie niesie ogrzewanie domów gazem w związku z możliwą i wręcz nieuniknioną zmianą ceny błękitnego paliwa. Niestety ceny gazu poszybowały w górę nawet szybciej niż się spodziewałem. W tym roku czeka nas już 4, rekordowa podwyżka cen gazu, a to nie koniec zawirowań na tym paliwie.
Gaz drożał w maju, lipcu i wrześniu. Za każdym razem skala podwyżki zatwierdzana przez URE była mniejsza niż bieżący wzrost cen na rynku hurtowym. Ta najbliższa może być jednak wyższa od poprzednich, bo gaz ostatnio drożał bardziej niż wcześniej.
Dlaczego paliwa drożeją?
Obecnie wszystkie paliwa stałe drożeją, co jest spowodowane miedzy innym przez przebudzenie się gospodarki po Covidowym zastoju.
Drugim ważnym czynnikiem jest mniejsza produkcja prądu z wiatru i słońca. W Zachodniej Europie produkcja prądu z OZE spadła o 15% przez wiele pochmurnych i bezwietrznych dni. Ponadto śnieg zasypał na całe tygodnie wiele instalacji fotowoltaicznych.
Trzecim ważnym powodem wzrostu cen jest wybudowany przez Rosje gazociąg Nord Stream 2 i chęć jego szybkiego uruchomienia pomimo nie posiadania wszystkich dopuszczeń i certyfikatów. W tym celu Rosjanie doprowadzili do minimalnych stanów w swych europejskich magazynach, a dodatkowo przesyłają przez istniejące gazociągi tylko minimalne zakontraktowane ilości gazu. Presja nadchodzącej zimy ma zmusić Niemcy do umożliwienia Gazpromowi tłoczenia gazu przez NS2 z pominięciem Ukrainy i Polski.
Z powodu bardzo wysokich cen gazu Niemcy i kilka innych krajów uruchomiło wcześniej wyłączone elektrownie na węgiel kamienny co doprowadziło do wzrostu ceny w portach ARA z niecałych 50$ do około 200$ za tonę węgla.
Czym zatem najtaniej ogrzewać dom, patrząc w dłuższej perspektywie w przyszłość? O tym w filmie.