TOWILD BC03 i BC06

Oświetlenie, lampy, latarki i światełka z Chin.

TOWILD BC03 i BC06

Postprzez zieloczek100 » 15 lis 2016, o 21:42

Obrazek
Witajcie,
Latarki na testy dostarczył producent - http://www.wild-fires.com/index.php?l=en
Latarki dostępne są w sklepie Gearbest:
BC06 - http://www.gearbest.com/led-flashlights/pp_364582.html?wid=21&lkid=10213044 (reflink)
BC03- http://www.gearbest.com/led-flashlights/pp_424921.html?wid=21&lkid=10213047 (reflink)
Kod rabatowy LIG12OFF - Z kodem cena za BC03 - 26,44USD, za BC06 - 30,62 (dane na dzień 15.11.2016)
Producent określa swoje latarki jako "rowerowe", czy faktycznie tak jest? Przekonajmy się!
Specyfikacja TOWILD BC06
Model: BC06
Dioda: Cree XM-L2 U3 zimna
Strumień świetlny: max 1000LM
Typ przełącznika: Boczny
Funkcja: EDC, rower
Zasilanie: 1 x 18650/26650/3 x bateria AAA (nie dołączone)
Tryb: 5 (High-Middle-Low-Strobe + SOS)
Pamięć ostatniego trybu: Tak
Wodoodporna: IPX-6
Wbudowana ładowarka 2A
Funkcja powerbanku - 1A (uruchamiamy, uruchamiając latarkę)
Wyświetlacz pojemność baterii, kliknij dwukrotnie w celu wskazania pojemności baterii
Ostrzeżenie o niskim poziomie zasilania, zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją, nadmiernym naładowaniu i rozładowaniu ogniwa.
Wymiary 12cm x 3,5cm

Specyfikacja TOWILD BC03
Dioda: Cree XM-L2 U3 zimna
Strumień świetlny: max 1000LM
Typ przełącznika: Boczny
Funkcja: EDC, rower
Zasilanie: 1 x 18650 bateria (brak w zestawie)
Pamięć ostatniego trybu: Tak
Wodoodporna: IPX-6
Tryb światła: EDC i rowerowy
Czerwone diody na rzecz bezpieczniejszej jazdy nocnej, Turbo i Strobe w nagłych przypadkach
Wbudowana ładowarka.
Ostrzeżenie o niskim poziomie zasilania, zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją, nadmiernym naładowaniu i rozładowaniu ogniwa.
Wymiary 9,6cm x 3,3 cm

Latareczki dostajemy w tekturowych opakowaniach.
Obrazek
Obrazek

Z racji na fakt, iż ja dostałem wersje prosto od producenta, w opakowaniach znalazły się również ogniwa i uchwyty rowerowe marki - Letdooo. Model BC03 bez problemu włożymy do standardowego uchwytu "360", BC06 również wejdzie, ale przydałby sie nieco większy uchwyt.
Co ciekawe zabezpieczone ogniwo z wystającym plusem - TOWILD 4800mAh 26650 po dwóch testach w Liitokala Lii-500 pokazało wynik na poziomie ok 5200mAh, to bardzo dobry wynik. To duży plus, ponieważ oznacza to brandowanie ogniwa dobrej jakości, co nie zawsze jest taką oczywistością. Latarka pracuje zarówno z ogniwami z długim plusem, jak i z tymi z płaskim np Liitokala 5000mAh 26650.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

W opakowaniu BC06, oprócz samej latarki znajdziemy również biały kabel USB, smycz na nadgarstek, redukcję na ogniwa 18650 i pojemnik na 3xAAA

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Natomiast w opakowaniu BC03 znajdziemy latarkę, tym razem czarny kabel USB, instrukcję obsługi i smycz na nadgarstek.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Szkoda, że producent nie dorzucił do zestawu zapasowych oringów czy zaślepek portów USB.

Zaczniemy sobie od modelu BC06. Na jego powierzchni nie znajdziemy niemalże żadnego moletowania, użebrowania itp. Zwarta, prosta, kanciasta konstrukcja. Latarkę bez problemu możemy postawić na masywnej "dupce". Z jednej strony znajdziemy włącznik z diodami, które informują nas o stanie naładowania ogniwa, natomiast z drugiej strony zabezpieczone przed wodą porty USB. Latarka jest zaledwie o 2mm dłuższa od Convoy S2+.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

A co ciekawego znajdziemy w BC03? Dla osób, które nie zwróciły uwagi na informacje w specyfikacji, UWAGA! ta latarka mierzy TYLKO 9,6cm ! To najkrótsza latarka zasilana ogniwami 18650 jaką miałem przyjemność testować ! Inaczej niż w modelu BC06 producent rozwiązał ostrzeganie o rozładowanym ogniwie. W BC03 przycisk jest podświetlany na niebiesko. Na bokach latarki znajdziemy dwie czerwone diody, ich praca jest uzależniona od wybranej grupy trybów. W latarce, która mierzy zaledwie 9,6cm nie zabrakło również portu ładowania ! Jej powierzchnia pokryta jest delikatnym moletowaniem.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Anodyzacja i ogólna jakość wykonania obu latarek wydaje się być na wysokim poziomie.

Obrazek

Przycisk w BC06 pracuje ciężej niż w np testowanej Acebeam EC35. W BC03 jest jeszcze bardziej twardy, to dobrze, ze względu na to, że nie mamy tutaj typowego fizycznego przycisku. W BC06 jest pokryty czymś podobnym do plastiku, a w BC03 jest to prawdopodobnie jakiś silikon dobrej jakości.

Obrazek

Diody w obu latarkach wycentrowane są bardzo dobrze, reflektory OP są czyste, niestety zabrakło tutaj szybek z powłokami AR, producent tłumaczy to oszczędnością. Z informacji, które otrzymałem chcieli stworzyć bardzo fajny produkt w niskiej cenie. W mojej BC06 szybka od środka na środku nieco paruje, gdy rozkręcę latarkę, wysycha (efekt powraca po skręceniu), prawdopodobnie, ktoś musiał ją dotknąć podczas składania latarki. Byłem w niemałym szoku, widząc tak małą latarkę jak BC03 z wbudowaną ładowarkę i tak duży reflektor !
Obrazek

Zakrętki: po lewo BC03, po prawo BC06. Latarki stoją stabilnie
Obrazek

Zakrętka od środka w BC06, przypomina mi tą z Skilhunt H02,
Obrazek

W BC03 nierozbieralna, z dosyć twardą sprężynką. Powinna dobrze amortyzować ogniwo podczas wstrząsów.
Obrazek

Gwinty w BC06 ładne, anodyzowane, ale SUCHE !, na samym początku musimy nasmarować, ja do momentu zdjęć nie smarowałem gwintu w mojej latarce i od środka zakrętki widać już małe ubytki anodyzacji, a to ze względu na to, że BC06 musimy nauczyć się skręcać z mniejszymi ogniwami. Z 26650 nie ma problemu.
Obrazek

W BC03 nie uświadczymy anodyzacji na gwincie, ale za to jest dobrze nasmarowany (pewnie kwestia sztuki). Skręca się z dużym oporem i bez problemów jak w BC06. To powinno zapewnić dobrą wodoodporność.
Obrazek

Obie latarki na okres 30 minut włożyłem do wanny, włączone w trybie 100%. Test przetrwały, nie widać oznak wody w środku.

Przejdziemy sobie do wbudowanych ładowarek testowanych latarkach.
Obrazek

BC06 - wbudowana ładowarka i powerbank. Ogniwa 26650 + funkcja powerbanku?, to całkiem ciekawe posunięcie. Ogniwa w latarce możemy ładować maksymalnie prądem 2A. Telefon itp urządzenia wbudowanym powerbankiem naładujemy prądem 1A, w kryzysowych momentach przydałoby sie 2A, ale ze względu na to, że bardzo rzadko spotykamy się z takim rozwiązaniem, takie rozwiązanie jest jak najbardziej na plus.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

W BC03 mamy jedynie możliwość ładowania ogniw znajdujących się wewnątrz latarki. Producent nie podaje tutaj dokładnej wartości, zapewne nie bez powodu, bo jest to jedynie ok 0,5A. Pamiętajmy jednak, że latarka mierzy jedynie 9,6cm zapewniając przy tym zasięg pełnoprawnej latarki.
Obrazek
Obrazek

Sterownik (niestety nie mam wykresu z pomiarami, ale wyglądałby on niemalże płasko, o czym za chwilę).
Nie mamy dostępu do sterownika zarówno w BC03 i BC06. Jedyne co możemy odkręcić to zakrętka, w celu wymiany ogniwa. Nie mamy dostępu do sterownika, reflektora, diody, czy nawet szybki. Całość jest sklejona, producent określa to jako zabezpieczenie przed nieprawidłowym rozbieraniem latarki przez osoby nieuprawnione i ewentualnym uszkodzeniom, które mogą powstać przy rozbieraniu/składaniu. Domyślam się, że 90% osób nigdy nie zaglądało do środka latarek, do większości markowych latarek nie możemy w łatwym sposób zajrzeć, ale żeby używać kleju? Szkoda, bo jestem ciekawy jak wyglądają w środku ;)
Obrazek

Zaczniemy od BC06.
Sam producent podaje, że jest to latarka typowo rowerowa.
Mamy do dyspozycji tryby dla ogniwa 4800mAh
1) High 1000lm przez 3min
2) Mid 400lm (według producenta przez 7h, w tym trybie latarka pobiera około 0,85A aż do napięcia 3,4V na ogniwie, realne nieco ponad 5h)
3) Low 180lm
4) Flash 90lm
Dodatkowy) Strobe - 1000lm

Jednego nie mogę zrozumieć. Latarka typowo dedykowana na rower i ograniczenie prądu po 3 minutach? Rozumiem, to zabezpiecza latarkę przed przegrzaniem, ale bez przesady. Odpowiedź na moje pytanie dlaczego? Znowu - redukcja kosztów, to zwiększyłoby znacznie koszty produkcji, bla, bla...
W większości moich latarek niemalże nigdy nie używam trybu 100%, po prostu nie warto, ale żeby aż tak? Wolałbym jednak mieć możliwość ciągłej pracy w trybie 100% i przełączenia się w tryb niższy gdy nie będzie potrzeby używania 100%. Mimo wszystko to bardzo fajna latarka.
Obsługa: latarkę uruchamiamy poprzez przytrzymanie przycisku 0,5s (co zabezpiecza latarkę przed przypadkowym uruchomieniem), tryby zmieniamy pojedynczymi klikami, jest pamięć ostatniego trybu, strobo uruchamiamy przytrzymaniem przycisku przez 2s. Mamy do wyboru tylko jedną grupę trybów, gdzie najniższy to 0,3A, a więc w nocy gdzie czasami potrzebujemy tylko trybu moon, ta latarka sie nie sprawdzi.
Nad przyciskiem mamy wskaźnik naładowania baterii, u mnie przy naładowanym ogniwie sygnalizują tylko dwie diody, nigdzie nie znalazłem informacji, aby latarka mogła być zasilana wyższym napięciem niż 4,3V, uszkodzony wskaźnik? W każdym bądź razie gdy ogniwo jest rozładowane świeci się tylko jedna dioda. Możemy sprawdzić wskaźnik szybkim 2-klikiem.
Zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem: poniżej 3.4V zaczyna zbijać tryby. Poniżej 3.25V latarka zbija tryb do najniższego czyli pulsującego, przy 2,9V wyłącza się. Moim zdaniem próg ustawiony jest zbyt wysoko i używając BC06 jako latarki EDC, tryb "flash" przy rozładowanym ogniwie może na prawdę denerwować. Rozwiązanie: nie dopuścić do rozładowania ogniwa ;)

Obrazek

BC03 -
Mamy do wyboru dwie grupy trybów
Rowerowy:
1) High 950lm przez 3min
2) Mid 400lm nieco ponad 3h
3) Low 180lm
4) Flash 90lm

EDC
1) Turbo 950lm przez 3min
2) High 450lm nieco ponad 3h
4) Mid 150lm
4) Low 50
5) Eco (moon) 5lm

Do obu grup dodatkowo:
Strobe - 950lm
Red flash/Red 1lm

Ponownie, tryb najwyższy po 3 minutach jest zbijany do trybu o 1 niższego. W tym trybie latarka działa aż do napięcia ok 3,4V. Patrząc na cenę i oznaczenia wydawałoby sie, że to model niższy. Dostajemy tutaj jednak dwie grupy trybów, gdzie najniższy to 5lm, co pozwala nazywać model BC03 latarką EDC.
Obsługa: grupy trybów wybieramy przyciskając przycisk na okres 5 sekund. Przytrzymujemy przycisk przez 0,5s latarka uruchamia się. Pojedynczymi klikami zmieniamy tryby. Podwójny szybki kilk włącza boczne czerwone diody. W trybie EDC świecą światłem ciągłym, w trybie rowerowym pulsacyjnym. Włącznik przez cały czas gdy latarka jest włączona świeci sie na niebiesko, gdy napięcie spadnie poniżej 3,4V zaczyna pulsować, gdy dioda na włączniku "przyspieszy" jest to informacja o tym, że zaraz zacznie się zbijanie trybów. Zabezpieczenie podobnie jak u poprzednika przy 3,4V zaczyna zbijać tryby. Poniżej 3,2V w trybach rowerowych zbija do trybu "flash" natomiast w EDC do low, a za chwilę do ECO.
Obrazek

Producent w obu latarkach podaje, że jest zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją - nie testowałem.

Waga BC06 bez ogniwa / z ogniwem
Obrazek
Obrazek

Waga BC03 bez ogniwa / z ogniwem
Obrazek
Obrazek

Porównanie wielkości, kolejno: Acebeam EC35, TOWILD BC06,TOWILD BC03, Convoy S2+
Obrazek
Obrazek

Ale jak to świeci?

1 metr od ściany (po lewo BC06, po prawo BC03)
Obrazek

Zdjęcia w terenie, ustawienie aparatu ISO-200, f/2, 2s

BC06 High
Obrazek

BC06 Mid
Obrazek

BC03 High
Obrazek

BC03 Mid
Obrazek

Acebeam EC35 100%
Obrazek

Link do zdjęć bez pomniejszania:
https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Moja recenzja na youtube:
Wkrótce ;)

Kilka słów podsumowania:
Myśląc o zakupie latarki o jakich markach myślimy? Najczęściej: budżetowo Convoy, Eagle Eye, drożej Nitecore, Olight, Acebeam, Jetbeam i wiele innych. A TOWILD, ktoś z Was słyszał o takiej marce? Nie?, ja też.
Do samego końca nie wiedziałem czego się spodziewać. W Internecie znalazłem tylko jeden film z recenzją latarki od TOWILD. Czy przykuło moją uwagę? Podana długość latarki BC03, tylko 9,6cm ! Bardzo chciałem ją zdobyć, no i sie udało.

Zacznę od minusów. W zestawie nie dostajemy zapasowych oringów i zaślepek portów USB, latarek nie można rozebrać, sterownik zrzuca tryb po 3 minutach - w latarce rowerowej? średnie rozwiązanie, brak szybek z powłokami, w modelu BC06 mamy tylko jedną grupę trybów (jest to wadą, nawet jeżeli producent podaje, że to latarka przeznaczona na rower), słabo przesmarowany gwint w BC06.

A zalety? Zacznę od jakości wykonania, ta jest na prawdę dobra. BC06 prosta, bez żadnych udziwnień z wbudowaną ładowarką i Powerbankiem, który czasami faktycznie może sie przydać, niewiele dłuższa od Convoya S2+.
BC03 to również prosta konstrukcja, z bardzo subtelnym moletowaniem i jej wymiary, tylko 9,6cm długości ! W tak małej latarce producent umieścił reflektor większy i głębszy niż w S2+ i port ładowania. W modelu BC03 bardzo fajnie dobrane są grupy trybów, bez niepotrzebnych migaczy w grupie EDC, dodatkową zaletą w tej latarce są z pewnością czerwone diody, które możemy włączyć bez konieczności włączania XML'a, czy one faktycznie zwiększają nasze bezpieczeństwo? Tego nie wiem. W obu latarkach elektroniczne kliki działają z odpowiednim oporem.

Reasumując BC03 i BC06 to na prawdę fajne propozycje kosztujące niewiele ponad 100zł. W tej cenie dostajemy dobrze wykonane latarki z dobrze dobranymi trybami (jeżeli patrzymy na główne zastosowania - rower), kompaktowe rozmiary, wbudowana ładowarka.
Oczywiście, nie są to produkty pozbawione wad (takie tez nie istnieją) takie niedociągnięcia jak szybki bez powłok, czy brak trybów EDC w BC06. TOWILD to dosyć nowy producent na rynku i myślę, że jak każda firma musimy dać im trochę czasu aby lepiej zrozumieli wymagania klientów, w tej cenie uważam, że to na prawdę fajna propozycja.

Pod względem jakości wykonania i funkcjonalności w porównaniu do innych latarek, które miałem/testowałem w szczególności model BC03 dostaje moją rekomendację.

BC06 jeżeli patrzymy tylko pod kątem na rower i nie przeszkadza nam, że po zbiciu do najniższego trybu zostaje nam tylko tryb "flash", zależy nam na Powerbanku, ok, ale ja nie mogę przeboleć braku grupy trybów EDC, a jakie jest Wasze zdanie?

Obrazek

Udanych zakupów !
Pozdrawiam
Eryk
FaceBook poświęcony tematyce latarkowej:
https://www.facebook.com/Miotacze.Fotonow/

Sprzedam
Klawiatura James Donkey 612
post345789.html#p345789
zieloczek100
 
Posty: 152
Dołączył(a): 4 lis 2015, o 18:46
Pochwały: 12
Telefon:: LeTV x600

Reklama

Re: TOWILD BC03 i BC06

Postprzez zieloczek100 » 24 lis 2016, o 13:55

FaceBook poświęcony tematyce latarkowej:
https://www.facebook.com/Miotacze.Fotonow/

Sprzedam
Klawiatura James Donkey 612
post345789.html#p345789
zieloczek100
 
Posty: 152
Dołączył(a): 4 lis 2015, o 18:46
Pochwały: 12
Telefon:: LeTV x600


Powrót do Oświetlenie, Lampy, Latarki, światełkaKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

  • Reklama
cron