Sofirn SP31, XP-L2 neutral, 1*18650

Oświetlenie, lampy, latarki i światełka z Chin.

Sofirn SP31, XP-L2 neutral, 1*18650

Postprzez zieloczek100 » 12 lis 2017, o 18:20

Witajcie,
Obrazek

Latarkę do testów udostępnił sklep - https://pl.aliexpress.com/item/SP31-Pow ... 06359.html

Latarkę pod wieloma względami możemy porównywać do np. latarek Convoy, ale co wybrać Convoy czy Sofirn?

Opakowanie nawiązuje raczej do produktów droższych niż Convoy, minimalistyczne i ładne
Obrazek

W opakowaniu:
- latarka
- zapasowe oringi
- smycz na nadgarstek
- instrukcja obsługi
Obrazek
Obrazek

Sofirn SP31 przypomina mi niektóre modele Convoy, ale jest ładniejszy, wykonanie jest porównywalne (z matową powłoką, lecz bardziej błyszcząca niż w Convoy)
Obrazek

Zastosowany reflektor w SP31 to SMO, czysty, nie tak gładki jak w np. EAGTAC, czy Convoy C8 / S2+ SMO, ale nie jest źle, szybka z powłokami AR, lecz nie jest to szybka o przepuszczalności światła bliskiej 100%. Dioda XP-L2 neutral, dioda całkiem przyjemna, jeżeli zaświecimy na białą ścianę, widać lekki nalot fioletowej barwy (bardzo delikatny – to raczej moje czepialstwo), na zewnątrz bardzo przyjemna barwa. Dioda nie jest idealnie wycentrowana, zdjęcie może tego nie oddaje, ale widać minimalne przesunięcie. Główka klejona – szkoda ;(
Obrazek
Obrazek

Przycisk do zmiany trybów – nie jestem pewny czy jest to metal, czy plastik, jeżeli plastik to naprawdę dobrej jakości. Przycisk klika cicho, z wyczuwalnym oporem i świetną dokładnością – nie ma mowy o jakiś nieprecyzyjnej zmianie trybów, powiem więcej, nie zrobiło większego wrażenia na latarce klikanie pod wodą :)
Obrazek

Poniżej logo producenta – w jednej linii z przyciskiem i napisem HOT na główce – jest ładnie ;)
Obrazek

Tuba środkowa i zakrętka pokryta czarną matową anodyzacją (jak cała latarka), z bardzo delikatnym moletowaniem, świetnie leży w dłoni. SP31 fabrycznie wyposażony jest w klips – jak dla mnie zbyt twardy, trzeba użyć dużo siły, żeby go odgiąć
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przycisk forward pracuje nieco inaczej niż przyciski z latarek Convoy, gumka zabezpieczająca jest bardzo cieniutka i przycisk wbija się w palec, jego praca odpowiada mi bardziej niż Convoy’a, chociaż to raczej kwestia gustu
Obrazek

Sprężynka twarda i gruba – wydaje mi się , że lepsza niż w fabrycznych Convoyach
Obrazek

Gwinty grube, świetnie wykonane, niestety suche. Convoy od strony główki zazwyczaj nie mają anodyzacji i dobrze zrobiony pod względem odprowadzania ciepła Convoy nagrzewa się dosyć szybko na całej powierzchni. W SP31 gwint przy sterowniki pokryty jest anodyzacją, wygląda to ładnie ale… nie działa, główka szybko robi się ciepła, ale reszta latarki jest zimna. Ja w moim egzemplarzu nałożyłem pasty termoprzewodzącej i przesmarowałem smarem silikonowym – jest poprawa, ale to nadal nie jest poziom dobrego Convoya.
Obrazek

Obrazek

Po stronie sterownika sprężynka bardzo podoba do tej przy zakrętce, gruba, twarda i wygląda lepiej niż te w nowych Convoyach.
Obrazek

Obsługa jest bajecznie prosta. Włączamy latarkę (z pamięcią ostatniego trybu, do testu przyjąłem, że zaczynamy od „moon”) i pojedynczymi klikami zmieniamy tryby:
- moon
- niski
- średni
-- wysoki (spadek do średniego trybu po – 3min) – tutaj producent podaje czas świecenia 1h11min, chyba nie uwzględnił, że sterownik nie działa przez cały czas w trybie High
- średni (spadek do niski po 30 minutach)
- niski
-moon
- średni
I tak dalej…
Jako ciekawostka dodam, że tryby nie są obniżane procentowo, tylko zbijany jest tryb do niższego, wystarczy ponownie jeden klik żeby wrócić do trybu średniego, i jeszcze jeden do wysokiego (zaczynając od niskiego)
Obrazek

Latarka posiada dwa ukryte tryby:
- dwa szybkie kliki – Strobe z trybu High
- przytrzymujemy około 1 sekundę – Strobe rowerowe (tryb średni i błyski z trybu wysokiego) – działa po wyłączeniu latarki

Zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją – testowałem, jest i działa.

Ochrona ogniwa:
- Jeżeli ogniwo osiągnie napięcie 3V, latarka błyśnie 3 razy
- spadek napięcia do 2,8V – latarka przez 1 minutę będzie błyskała a następnie się wyłączy, to informacja dla nas, że musimy wymienić ogniwo
Czy Sofrin pozbawił nas nawet odrobiny światła? – nie, wystarczy jeden klik i latarka działa nadal, lecz ryzykujemy tym samym uszkodzenie ogniwa.

Jak porównać ten sterownik do Convoya? Do fabrycznego - to taki Convoy na sterydach, natomiast do modowanych Convoyów z Polski – jednak wolę nasze pomysły.
Obrazek

Powłoka Sofirn jest matowa (Convoy są bardziej matowej), dobrej jakości, porównując do Convoy – nie wiem która jest lepsza
Obrazek

Porównanie do Fenix TK25 R&B, widać sporo podobieństw w budowie tuby środkowej i zakrętki
Obrazek
Obrazek

I do EAGTAC PX30, ciekawie wygląda porównanie wagi latarek, Sofirn mimo, że trochę krótszy waży więcej, jakościowo nie ma czego porównywać, pamiętajmy, że to inna półka cenowa
Sofirn SP31 – 75 gram
EAGTAC PX30 – 63 gramy
Convoy S6 – 75 gram
Obrazek
Obrazek

Zdjęcia w terenie, ustawienia aparatu ISO-200, f/2, 2s, balans bieli - Świetlówki H
Sofirn SP31
Obrazek

EAGTAC PX30LC2-R XP-L Hi neutral
Obrazek

EAGTAC PX30LC2-R Nichia 219C 4000K (aparat nienaturalnie zmienił barwę)
Obrazek

Fenix TK25 R&B
Obrazek

Zdjęcia w pełnym rozmiarze:
https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Kilka słów podsumowania:
Sofirn to wydatek 10-20USD, w zależności gdzie kupujemy i czy znajdziemy kod rabatowy. Czy warto? Porównując SP31 do seryjnego Convoy’a S2+ (lub innego o tej wielkości), wybrałbym Sofirn – wykonanie bardzo podobne, z tym, że Convoya jest łatwiej zmodyfikować czy poprawić – więc tutaj rodzi się dylemat. Sterownik łatwy w obsłudze, bardzo przyjemny nawet dla niedoświadczonych użytkowników latarek.
W niskiej cenie (porównując do „markowych” latarek) otrzymujemy w mojej ocenie ładny wygląd, dobry sterownik i dobre wykonanie.
Pisząc dzisiaj tą recenzję wiem, że Sofirn w ofercie ma już inne, nowe modele, w niskiej cenie oferują naprawdę przyzwoitą jakość, SP31 polecam szczególnie początkującym, a dla bardziej doświadczonych Sofirn też coś przygotował ;)

Pozdrawiam
Eryk
FaceBook poświęcony tematyce latarkowej:
https://www.facebook.com/Miotacze.Fotonow/

Sprzedam
Klawiatura James Donkey 612
post345789.html#p345789
zieloczek100

Pochwały: 12
Telefon:: LeTV x600

Reklama

Powrót do Oświetlenie, Lampy, Latarki, światełka