• Reklama

Recenzja latarki Astrolux MH10

Oświetlenie, lampy, latarki i światełka z Chin.

Recenzja latarki Astrolux MH10

Postprzez zieloczek100 » 15 lut 2017, o 23:42

Obrazek
Witajcie,

Jakiś czas temu, zamówiłem latarkę Astrolux MH10 (wówczas kosztowała jeszcze ok 150zł). Ze względu na to, że jest dostępna w opcji z diodą zimną i diodą neutralną (ciepłą), wybrałem oczywiście diodę o barwie neutralnej.
Latarka jest dostępna w sklepie Banggood - http://www.banggood.com/Astrolux-MH10-X ... mds=search tutaj znajdziecie również specyfikację latarki.
I kod 7a332f , który obniża cenę do 26,5USD, czyli obecnie niecałe 110zł, to świetna cena.

W czasach kiedy nasze pralki, lodówki i inny sprzęt AGD, czy RTV są wyposażone w wyświetlacze, dlaczego nie wyprodukować latarki z panelem dotykowym i wyświetlaczem?
Oto test latarki Astrolux MH10 !

Opakowanie, w którym otrzymujemy latarkę to w dużej mierze nastawienie na kolory niebieskie i czarne - nawiązuję one do wyświetlacza i obudowy.
Obrazek
Obrazek

Po wyjęciu zawartości, jako pierwsza ukazuje się latarka
Obrazek

W opakowaniu znajdziemy:
- latarkę
- kabel USB
- etui
- zapasowe oringi
- dobrej jakości smycz na nadgarstek
- instrukcję obsługi

- klips
- tuba 18350
(są oddzielnie pakowane)

Obrazek
Obrazek

Instrukcja obsługi
Obrazek
Obrazek

Przejdziemy do omówienia budowy latarki.
Od góry szary, matowy pierścień, który swoją drogą dodaje uroku latarce. Poniżej szybka, którą producent opisuje jako "Ultra-clear mineral glass" i trudno się nie zgodzić. Lumintop w swoich latarkach podaje przepuszczalność światła na poziomie ponad 98%, w moim odczuciu Astrolux wygrywa tą walkę, reflektor, szybka robi świetne wrażenie. Całość wygląda przepięknie, to chyba najlepiej wyglądający reflektor we wszystkich latarkach, które miałem ! Szybka z powłoką AR. Na reflektorze nie znalazłem żadnego okruszka itp.
Do wyboru mamy diodę o barwie zimnej, lub neutralna, ale powiedzmy sobie szczerze, jest to barwa ciepła. Daleko jej do 5000K (neutralna), to bardziej jakieś 4300-4500K, a może blisko 4000K? nie mam już mojego Convoy, aby móc to porównać.
I dodatkowo, producent informuje o tym, że podłoże diody wykonane jest z miedzi ! (często w droższych latarkach nadal jest to aluminium...), nie chcę rozbierać latarki, ponieważ reflektor jest bardzo czysty. Sądzę jednak, że jest to prawda, latarka nagrzewa się w 4-5min do temperatury 55 stopni (w pokoju, nieruchomo), to bardzo dobry wynik
Obrazek
Obrazek

Poniżej znajdziemy wyświetlacz. Informuje nas o aktualnym trybie pracy latarki, o napięciu na ogniwie, procesie ładowania itp. O sterowniku w dalszej części. Nad i pod wyświetlaczem płytki dotykowe do sterowania latarką.
Obrazek

Obrazek

Z drugiej strony znajdziemy port USB, zabezpieczony kawałkiem gumy. I o ile latarka bez żadnych problemów przeszła test zanurzenia 15min, to nie polecam zanurzać, nie dlatego, że za pierwszym razem się uszkodzi, tylko ta gumeczka nie robi dobrego wrażenia... Najchętniej wpuściłbym tam kleju na gorąco, zakleił to na stałe, i nie obawiał się korzystając w obfity deszcz, czy przy niekontrolowanym spotkaniu latarki z wodą (mam taką ochotę zrobić z każdą latarką zabezpieczoną w ten sposób...)
Ładowarka o wydajności 1A, mój egzemplarz ładuje ogniwa do 4,16V
Obrazek

Dalej na tubie delikatne moletowanie, jednak to z Lumintop SDmini, jest o wiele ładniejsze. Astrolux pokryty jest dobrej jakości anodyzacją, nie ma żadnych ubytków, nie jest tak matowa jak Lumintop SDmini
Obrazek

Nazwę i model producenta, znajdziemy jedynie na zakrętce latarki
Obrazek

Gwinty jakością daleko odbiegają od Lumintop SDmini, o Nitenumen NE01, czy Acebeam EC35 nie wspominając. Fabrycznie całkiem nieźle nasmarowany
Obrazek

Obrazek

Zakrętka od środka - pozłacana sprężynka, dosyć twarda i gruba
Obrazek

Waga latarki, tak jak deklaruje producent 92 gramy
Obrazek

Przejdziemy do kwestii sterownika, czyli serca każdego urządzenia

Latarka Astrolux MH10 na wyświetlaczu informuje nas o:
- aktualnym trybie tj. przybliżonej ilości lm, nie uwzględnia spadku napięcia na ogniwie, żeby regulować (wyświetlać) płynnie ilość lm, po prostu 1000lm = 100% itp
- naprzemiennie z ilością lm pokazuje napięcie na ogniwie. Wskaźnik działa całkiem dokładnie, naładowane ogniw pokaże do 4,1V, natomiast rozładowane minimalne 3V, nawet gdy ogniwo ma mniej
- po osiągnięciu temperatury 55 stopni na wyświetlaczu pojawia się informacja "HOT", i zbija moc do 600lm (lub mniej)
- poniżej 3,1V pokazuje na wyświetlaczu ikonkę rozładowanej baterii, jeżeli rozbierzemy latarkę i jeszcze raz włączymy z rozładowanym ogniwem, czasami zapomina pokazać ikonkę - taki mały błąd sterownika
- podczas ładowania na wyświetlaczu pojawia się ikonka ładowanego ogniwa
- przełączając sie w ukryte tryby informuje o aktualnym trybie : STR, BEA, SOS (strobe/beacon/SOS)

- Z moich testów wynika, że latarka nie posiada zabezpieczenia innego niż informowanie o niskim stanie naładowania ogniwa. Test zakończyłem przy napięciu na ogniwie 2,7V, bez problemu pasują ogniwa z zabezpieczeniem.
- Nie znalazłem informacji o zabezpieczeniu przed odwrotną polaryzacją, i sam tego nie testowałem, ale, w tej latarce wymagane są ogniwa z wystającym plusem, a to zazwyczaj oznacza mechaniczne zabezpieczenie, więc zakładam, że takowe istnieje.
- Po osiągnięciu temperatury 55 stopni, zbijana jest moc latarki.

Opis sterowania:
Nad i pod wyświetlaczem znajdują się płytki dotykowe, sterowanie jest następujące:
- na wyłączonej latarce podwójne tąpnięcie włącza latarkę (w ostatnim zostawionym trybie, lub jeżeli wymienialiśmy ogniwo, to w trybie 1000lm)
- przytrzymanie przycisku dolnego redukuje moc (informacja o przybliżonej ilości lm cały czas wyświetlana jest na wyświetlaczu)
- przytrzymanie przycisku górnego zwiększa moc (informacja o przybliżonej ilości lm cały czas wyświetlana jest na wyświetlaczu)
- na włączonej latarce pojedyncze tąpnięcie dolnego przycisku włącza/wyłącza wyświetlacz
- na włączonej latarce podwójne tapnięcie w górny przycisk powoduje wejście w tryby ukryte, czyli STROBE/BEACON/SOS, latarka informuje o aktualnym trybie strobe - STR; beacon - BEA, SOS - SOS, i aby wyjść w trybów ukrytych, czy wyłączyć latarkę musimy przeklikać się przez trzy ukryte tryby
- na włączonej latarce (nie będąc w trybach ukrytych), jedno tąpnięcie w górą płytkę wyłącza latarkę.

Proste sterowanie? Proste !

Zalecam nosić latarkę ze smyczą na nadgarstek (mimo, że sam nie noszę...), ponieważ jeżeli złapiemy latarkę, czasami zdarza sie przytrzymanie przycisku zmniejszającego moc.
Od 1lm do 1000lm (i odwrotnie) trwa 9,5sec !, to moim zdaniem dużo.
Nie mamy możliwości bezpośredniego przejścia do TURBO (tj 1000lm), jedyna opcja, to szybkie poluzowanie zakrętki i zakręcenie ponowne i włączenie latarki, wówczas startuje w trybie 1000lm, lub poszukać włącznik na przycisk, jak w Convoyach itp, wówczas jeżeli chcemy szybkiego turbo, szybko klikamy dwa razy włącznik i 2-taptap - tak wiem "gra nie warta świeczki".

Jak już wcześniej wspomniałem, potrzebne są ogniwa z dłuższym plusem, a najlepiej z zabezpieczeniem przed zbyt głębokim rozładowaniem ogniwa
Obrazek

Wykres, połączony z wykresami latarek Nitenumen NE01 i Lumintop SDmini + średnie z pomiarów. Test przeprowadzony został z wykorzystaniem chłodzenia wodnego.

Obrazek

Tak wygląda natężenie prądu przy poszczególnych "trybach" przy naładowanym ogniwie.
Obrazek

Porównanie wielkości, kolejno TOWILD BC03, Acebeam EC35, Astrolux MH10, Lumintop SDmini
Obrazek

Po lewo Astrolux MH10 (widać, tą cieplutką barwę), po prawo Lumintop SDmini
Obrazek

Zdjęcia w terenie, ustawienia aparatu ISO200; 2,5s; f/2,5, Astroluxowi zdjęcie robiłem w innym terminie, w ostatnich dniach mamy bardzo jasne noce, zdjęcia robione po 24... może na zdjęciu nie jest to widoczne, ale Astrolux ma zdecydowanie cieplejszą barwę niż nawet zmodowany Nitecore EC4 na diodę 3D

Astrolux MH10
Obrazek

Nitecore EC4
Obrazek

Acebeam EC35
Obrazek

Zdjęcia w wysokiej rozdzielczości:
https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Link do mojej tabelki poboru prądu testowanych latarek:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... edit#gid=0

Link do recenzji na YouTube.
http://www.youtube.com/watch?v=pWZHsFfZ ... e=youtu.be

Od 3.57min film pokazuje jak wygląda pobór energii wraz ze wzrostem i spadkiem "lumenów"
http://www.youtube.com/watch?time_conti ... WZHsFfZlJM

Na koniec, krótkie podsumowanie
W cenie ok 110zł dostajemy bardzo innowacyjny i niecodzienny produkt. Myślę, że na palcach jednej ręki możemy policzyć interesujące latarki wyposażone w inne sterowanie niż za pośrednictwem fizycznych przycisków.

Z minusów muszę wymienić:
- długi czas zwiększania mocy 1-1000lm, bo aż ok 9,5s
- brak możliwości bezpośredniego przejścia w tryb TURBO
- delikatne zabezpieczenie portu USB (zawsze to zaznaczam, ponieważ jest to element, przez który woda ma najłatwiej dostać się do wnętrza latarki
- osobiście nie lubię tak ciepłych barw, i w moim rozumowaniu neutralna barwa to ok 5000K (dla innych może to być oczywiście plusem)
- i być może konieczność stosowania ogniw z dłuższym plusem
- mokre płytki stykowe czasami reagują z opóźnieniem (czepianie się )

Przechodząc do plusów, oczywiście to o czym wspominałem w recenzji - świetne wrażenie robi szybka, reflektor - coś pięknego. Sterowanie latarką jest łatwe i intuicyjne, chociaż mam pewne wątpliwości, czy np. moja babcia, poradziłaby sobie z tą latarką? To czego brakuje u wielu bardziej "renomowanych" producentów, możliwość wyboru diody zimna/ciepła. Ogólna jakość wykonania stoi na bardzo wysokim poziomie, wizualnie, to na prawdę ładna latarka.

Już na zakończenie, wiele osób pytało o ta latarkę, z mojej strony wygląda to tak: jeżeli jesteś gotowy/wa na latarkę sterowaną w ten właśnie sposób, lubisz ciepłą barwę (lub zimną), w cenie do 110zl jest niewiele zdecydowanie lepiej wykonanych, ładniejszych latarek, a na pewno żadna (lub bardzo mało) posiada wbudowany wyświetlacz.

Udanych zakupów !
Pozdrawiam
Eryk

Galeria:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek