Recenzja latarek Nextorch TA5 i P5UV

Oświetlenie, lampy, latarki i światełka z Chin.

Recenzja latarek Nextorch TA5 i P5UV

Postprzez zieloczek100 » 14 lut 2017, o 01:11

Obrazek
Witajcie,
Latarki na testy dostarczył producent Nextorch:
TA5 - http://www.nextorch.com/en/index.php/products/128
P5UV - http://www.nextorch.com/en/index.php/products/140
W podanych linkach również znajdziecie specyfikację obu modeli.

Model TA5 znajdziecie w sklepie Banggood - http://www.banggood.com/Nextorch-TA5-XP ... mds=search
Martin, posiada kod rabatowy dla tej latarki, obniżający cenę do nieco ponad 50USD - kontakt do niego: martin.rathmanner@gmail.com

Natomiast osoby zainteresowane modelem P5UV, muszą szukać go na własną rękę, dostępny jest w kilku niemieckich sklepach.

Przeznaczenie latarek firmy NexTorch (z wiadomości od jednego z pracowników firmy)
"Simply from our product line, the T&P –Tactical and police series, H-headlamp series, the S-small series, the B- bike light series, myTorch series, etc, our customers are engaged in law enforcement, security, tactical, hunting, outdoor and other personal use.
And for the best selling items, it depends on the areas. In China's domestic market, We are the only certified supplier to design and manufacture flashlights for China's Police department since 2006, T&P series are getting more popular, like the 1040 lumens TA40 and also the TA5. And in the European market, we have been in the hunting industries for over 10 years, flashlight set for hunters have gained a high recognition."

Zacznijmy jak zawsze od rozpakowania. Obie latarki zapakowane są w bardzo podobne kolorystycznie opakowania. Tak prezentuje sie opakowanie modelu P5UV
Obrazek
Obrazek
Obrazek
W opakowaniu znajdziemy
- latarka
- kabel USB
- smycz na nadgarstek
- ogniwo 2600mAh (według Lii-500 2650mAh)
- zapasowe oringi
- papierologia

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Instrukcja obslugi:
Obrazek

Opakowanie modelu TA5
Obrazek

Obrazek

W opakowaniu znajdziemy
- latarka
- kabel USB
- smycz na nadgarstek
- ogniwo 2600mAh (według Lii-500 2650mAh)
- zapasowe oringi
- papierologia

Obrazek

Obrazek

Instrukcja obsługi
Obrazek

Przejdziemy sobie do dokładniejszych opisów obu modelu.
Obrazek

Model P5UV od góry zabezpieczony jest ku mojemu zdziwieniu szybką wykonaną z prawdopodobnie plastiku, i kolejne zdziwienie to, fakt, że pod szybką znajduje się okruszek. Szybka pokryta jest jakąś zieloną warstwą. Nazwa modelu to P5UV. Mamy tutaj dwie diody, diodę UV i XP-L o barwie zimnej, reflektor OP
Obrazek

Obrazek

Diody zmieniamy pokrętłem 360 stopni, obraca się w obie strony. Podczas moich testów zanurzenia, okazało sie, że w pokrętło dostała sie woda, i podczas kręcenia po moich testach pokrętło wyrzucało wodę. Efekt? Bardzo delikatna para wodna na szybce od środka, po wysuszeniu wszystko wróciło do normy, jednak to pozostaje w pamięci...
Obrazek

Natomiast w modelu TA5 od góry znajdziemy metalowy pierścień ze zbijakiem do szyb. Dalej szybka bez żadnych powłok, ciekawy jestem, czy jest to szybka o podwyższonej odporności na zbijanie? Reflektor SMO
Obrazek

Poniżej przycisk o lekkim i bardzo charakterystycznym kliku do włączania latarki, jego funkcje opiszę w dalszej części testu
Obrazek


Moletowanie w obu modelach to twarda, gruba kostka, bardzo dobrej jakości
Obrazek

Włącznik w modelu P5UV pełni również funkcję ładowarki, o czym za chwilę. Nie jest to zwykły przycisk przerywający obwód. Gwint bez anodyzacji, gruby, porządny, świetnie przesmarowany gęstym smarem - bardzo dobrze. Guma (lub materiał gumopodobny, gruby, twardy, nie powinno być z nim najmniejszego problemu)
Obrazek

Obrazek

Natomiast w TA5 gumka jest już zdecydowanie miększa, cieńsza, gwint ładny, ale nie tak jak w P5UV, również bardzo dobrze przesmarowany, w obu modelach na końcu jest sprężynka, tylko, po prostu zakryta
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Dodatkowo, aby w modelu TA5 działały wszystkie dostępne funkcje musimy skorzystać z dedykowanego "body" na ogniwo (do działania latarki nie jest potrzebne), jest ono w zestawie
Obrazek

Obie latarki wyposażone są w porty USB. Nie mamy tutaj tradycyjnego portu zabezpieczonego kawałkiem gumy. W modelu P5UV, odciągamy obudowę włącznika, i przekręcamy

Obrazek

Podczas ładowania dioda informuje nas w kolorze czerwonym - ogniwo naładowane? kolor zielony. Ładowanie prądem 1-1,5A (po chwili spada do 1A). Przy ładowarce na chwile się zatrzymam. Moje początkowe testy pokazały, że latarka ładuje do poziomu 4,14V, następny test nieco wyższy wynik, natomiast jeszcze następne - zakończyła na 3,99V, następny 4,04V, podczas pisania recenzji robię kolejne testy. Ładowarka całkiem fajnie rozwiązana, ale coś takiego? to strasznie dziwne.
Obrazek

W modelu TA5 okręcamy główkę (nie ściągamy), tutaj gwint również starannie wykonany, dobrze nasmarowany, zabezpieczony oringiem, nie powinno być najmniejszego problemu ze szczelnością, odkręcamy, wkładamy kabel, ładujemy.
Obrazek

Sytuacja podobna jak w P5UV, ładowanie prądem 1-1,5A, pierwszy test zakończony 4,04V, następny 4,06, następny 4,16V, znowu coś ok 4,16V, później coś ok 4V. Gdyby to było w jednej latarce rozumiem, jakaś usterka, zdarza sie, ale w obu modelach? Muszę przyjrzeć się dokładnie, może jest jakaś zależność? Dodam tą informację później. Włącznik podczas ładowania świeci w kolorze czerwonym, naładowane ogniwo - zielony.
Obrazek

Chyba najważniejsza cześć testu.
Zaczniemy od modelu P5UV. Producent podaje dla diody:
XP-L:
Wysoki 800lm i mój pomiar - maksymalnie 2,5A
Niski 45lm - nie jestem w stanie zmierzyć
UV:
Wysoki 1000mW i mój pomiar 0,64A
Niski 105mW - nie jestem w stanie zmierzyć

Dlaczego nie jestem w stanie tego zmierzyć?
- latarkę włączamy jednym pełnym klikiem
- latarka zawsze startuje w trybie najwyższym
- obrót pokrętła zmienia diodę White - UV
- pół-kikiem zmieniamy tryb niski/wysoki na obu diodach
Myślałem, że oprócz funkcji ładowarki jest tutaj prosty włącznik jak w Convoyach itp, jednak się myliłem. Podczas testów nie byłem w stanie zmierzyć poboru latarki w trybie niskim, ponieważ chwilowe przerwanie obwodu z podłączonym miernikiem nie zmieniało trybu !
Kolejna sprawa, to na wykresie poniżej widać, spadek natężenia po 1 minucie. I podczas testów świecenia, jest zauważalny spadek natężenia po jednej minucie, czego niestety nie ma kiedy do latarki podłączony jest miernik.
Pomiar wykonywałem poprzez skręcanie i rozkręcanie latarki i spisywanie wyników. Od drugiego pomiaru do ostatniego odejmowałem -0,3A, nie jest to więc dokładny pomiar. Po dwóch godzinach testu na ogniwie napięcie wynosiło 3,4V, zostawiłem latarkę na jeszcze 2 godziny, czyli po 4h - 2,9V.
- na wyłączonej latarce robimy pół klik, i następnie pełny klik - aktywuje to opcję STROBO
- na włączonej latarce robimy pół-klik przez 3 sekundy, to aktywuje opcję SOS, nawet gdy trzymamy przycisk, SOS działa, co dalej sugeruje, brak przerwanego obwodu


Model TA5
Zanim odebrałem latarkę, myślałem, że na dole znajduje się normalny, przycisk zamykający/otwierający obwód, nic bardziej mylnego. Tutaj obsługa jest dużo łatwiejsza.
- wciskamy biały przycisk na obudowie, latarka startuje w trybie 100%,
- pojedynczy klik przed upłynięciem jednej sekundy zbija tryb do średniego, jeszcze jeden do niskiego
- klik zrobiony po upływie 1s wyłącza latarkę
- latarka zawsze startuje w trybie 100%
- na włączonej, lub wyłączonej latarce, przytrzymujemy przycisk 4 sekundy, i aktywuje się tryb SOS (wciskając na wyłączonej, przez 4 sekundy ,będzie świeciła w trybie Wysoki)
Tryby
- Wysoki, 900lm; 2,42A (czyli mniejszy prąd na początku niż w P5UV). Czytałem, że na podstawie badań, i opinii służ w Chinach, tryb 900lm jest optymalnym rozwiązaniem w większości sytuacji, tj pomieszczeniach, aby nie razić, kolegów z pracy/drużyny.
- Średni, 230lm; 0,56A
- Niski 9lm; 0,02A

A jak działa przycisk, który znajduje sie na dole latarki? Ma on dwie funkcje (ogniwo musi być włożone w tubę, o której pisałem wcześniej)
- wciskamy do połowy, aktywujemy natychmiastowy tryb Wysoki, czyli z odpowiednim włącznikiem, możemy korzystać z niej przy broni
- pełni klik (prawdopodobnie robi dwie przerwy), aktywuje natychmiastowy tryb STROBO, puszczamy przycisk, wyłącza, tryb działa jedynie z wciśniętym przyciskiem. Pamiętajmy, że jest to latarka w dużej mierze przeznaczona na potrzeby Policji, Wojska, być może straży, do latarki możemy dokupić odpowiednie akcesoria, i w razie potrzeby latarka może służyć jako wybijak do szyb, czy jako urządzenie obronne, a z pewnością tryb 100% STROBO zaświecony prosto w oczy działa zniechęcająco do dalszego ataku.

Krótki opis do wykresu:
Producent nie podaje informacji o spadku natężenia po określonym czasie. Te wzrosty natężenia to nic innego, jak wyłączanie i włączanie latarki po 4min testu, aby lepiej zobrazować realne działanie latarki. A więc po włączeniu latarki, startuje ona w trybie 100%, przez pierwsze 3 minuty delikatnie zbija prąd, następnie po 4 minucie, prąd spada do 0,9A ! Jest to dla mnie dziwne posunięcie producenta, lecz tłumaczy to jedynie chęć wydłużenia czasu pracy latarki do maksimum! Widoczny test zakończyłem na napięciu na ogniwie 3,55V (po 2h), zostawiłem latarkę później na jeszcze 2h, i napięcie spadło do 2,75V (po 4h). Przy napięciu 3,4V dioda w włączniku zaczyna świecić w kolorze czerwonym, przy napięciu 3,1V zaczyna informować nas o konieczności wymiany, błyskaniem czerwonej diody.

Rzeczy wspólne:
- brak zabezpieczenia przed zbyt niskim napięciem
- spadek natężenia prądu po czasie, nieopisany w instrukcji
- dziwne działanie ładowarek
- brak pamięci ostatniego trybu, zawsze startuje od 100%
- z odpowiednim włącznikiem możemy używać latarek do broni
- brak informacji o zabezpieczeniu przed odwrotną polaryzacją, wydaje mi się, że raz do modelu TA5 włożyłem omyłkowo ogniwo odwrotnie, lecz nie chciałem powtarzać testu w pełni świadomy, a więc uznajmy, że ten element nie był przetestowany.
- w tubie od strony sterownika znajduje się sprężyna, a więc latarki możemy zasilać zwykłymi 18650

Obrazek


Waga P5UV to 185g bez ogniwa
Obrazek

Waga TA5 bez ogniwa to 172g
Obrazek

Porównanie wielkości, kolejno Nextorch TA5, Nitecore MH27UV, Nextorch P5UV, Acebeam EC35
Obrazek

Po lewo P5UV, po prawo TA5
Obrazek

Zdjęcia diod UV (nie znam sie na diodach UV, dodatkowe różnice, mogą występować, ze względu na skupione światło w P5UV) :

MH27UV
Obrazek

P5UV
Obrazek

Zdjęcia w terenie, ustawienia aparatu ISO200; 2,5s; f/2,5
TA5
Obrazek

P5UV
Obrazek

Nitecore MH27UV
Obrazek

Nitecore EC4
Obrazek

Acebeam EC35
Obrazek

Link do zdjęć w wysokiej rozdzielczości:
https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Link do mojej tabelki poboru prądu testowanych latarek:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... edit#gid=0

Link do mojej recenzji na youtube:
[youtube=425,350]https://www.youtube.com/watch?v=uZSkp0Vxp2I[/youtube]
https://www.youtube.com/watch?v=uZSkp0Vxp2I

Kilka słów podsumowania
Zacznę od faktu, że latarki nie należą do tanich (głównie P5UV). Oczywiście w pewnej części wysoką cenę możemy tłumaczyć wliczonymi w to kosztami badań, spełniane wymagań pewnych grup konsumentów, ponieważ z pewnością nie są to latarki przeznaczone dla każdego !

Z minusów w obu modelach wskazałbym dziwne działanie ładowarek, muszę dogłębniej przyjrzeć się ich pracy. W TA5 pomijając ładowarkę, nie podoba mi się fakt, że po 4 minutach zbija tryb do niższego.
Natomiast w P5UV zdziwiło mnie, to , że przez pokrętło dostała się woda, oczywiście to element mechaniczny, więc nic dziwnego, ale, że po teście w wodzie zaparowała szybka od środka? tego sie nie spodziewałem, być może niepotrzebnie kręciłem pokrętłem chwilę po teście, kupując tą, lub podobną latarkę, zegarek, i inne, pamiętajcie, nie ruszajcie gdy przedmiot jest mokry ! Drugi minus, za fakt zbijania prądu po upływie 1 minuty.

Przechodząc do zalet. Innowacyjny 2 - diodowy system P5UV, na pewno jest czymś ciekawym. Ciekawie umieszczony port ładowania, włącznik, który mimo bardzo łatwego sterowania ma ukryte tryby, i oczywiście wysoka jakość wykonania. Ktoś powie, że brzydka, to fakt, nie należy do najpiękniejszych, chociaż kiedy trzymamy ją w dłoni, nie mamy takiego wrażenia !

Pod względem wyglądu TA5 w moim odczuciu jest zdecydowanie ładniejsza. Przycisk na obudowie do sterowania trybami w białym kolorze, tylko dodaje uroku. Świetnie przemyślane ukrycie portu ładowania, zbijak do szyb, błyskawiczny tryb Wysoki, czy STROBO to z pewnością świetna oferta dla osób, które pracują w różnego rodzaju służbach mundurowych, ochronie obiektów, interwencyjnych itp.

I na zakończenie, gdybym miał wskazać rekomendację dla, któregoś z modeli, bez wahania wskazałbym TA5. Wygląd to oczywiście kwestia gustu, lecz ta latarka od samego początku kiedy jest u mnie, jest chętnie używana. Sposób ukrycia ładowarki, czy ukryte Strobo w przycisku i SOS (przytrzymanie 4s), to wszystko jest świetne. Jednak nie będzie to dobra oferta dla osób szukających produktu EDC, powód? Latarki zawsze startują w trybie 100% !

Dziękuję Wam za przetrwanie do samego końca recenzji !

Jak zawsze, życzę Wam udanych zakupów !

Pozdrawiam
Eryk


Galeria:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
FaceBook poświęcony tematyce latarkowej:
https://www.facebook.com/Miotacze.Fotonow/

Sprzedam
Klawiatura James Donkey 612
post345789.html#p345789
zieloczek100
 
Posty: 152
Dołączył(a): 4 lis 2015, o 18:46
Pochwały: 12
Telefon:: LeTV x600

Reklama

Powrót do Oświetlenie, Lampy, Latarki, światełkaKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

  • Reklama
cron