recenzja i porównanie Lenovo K5PRO do xiaomi redmi note5

W tym dziale można przeczytać i umieścić recenzje chińskiego telefonu lub tabletu.

recenzja i porównanie Lenovo K5PRO do xiaomi redmi note5

Postprzez hitachi139 » 13 kwi 2019, o 13:06

Witam, od 3 tygodni jestem użytkownikiem wyżej wymienionego telefonu. Telefon kupiłem za 560zł z chińskiego bearbest. Telefon przyszedł po miesiącu od zakupu. Telefon uważam za klon Xiaomi redmi note5 (4/64 global) i w mojej recenzji do niego będę się odnosił , jako , że jestem jego posiadaczem już od 10 miesiecy. Jeśli szukasz telefonu innego niż telefony marki Xiaomi, poczytaj i zastanów się czy lenovo jest godnym rywalem króla segmentu budżetowego. Co mnie skusiło by zawierzyć marce lenovo? Znudziły mi się telefony Xiaomi (miałem 3), szukałem czegos nowego a na ‘’papierze’’ lenovo k5pro , wygląda bardzo zachęcającą , do tego fajna cena i system zui ,który mi się podobał.
Pudełko i wersja
Lenovo posiada 4GB ram i 64GB Rom-u. Pudełko małe, mieści się tam telefon , ładowarka z kablem , instrukcja obsługi i igła do tacki. XRN5 posiada dodatkowo etui, bardzo dobrze spasowane ale cieniutkie i na pewno nie służy do ochrony a co najwyżej chroni przed brudem. Tutaj remis.
Ładowarka
jestem z niej bardzo zadowolony, ma szybkie ładowanie telefon od zera do 100% ładuje się około 2,5h a prąd jaki daje ładowarka to 5,8 v i 2,8 A, kabel usb-c jest solidny i długi na 1 m . Tutaj wygrywa K5PRO.
Obudowa:
Telefon jest krótszy od xrn5 o ok 3 mm, choć wielkość wyświetlacza jest taki sam. Jest też znacznie lżejszy ale za to bardzo śliski. Solidniejsza konstrukcja jest jednak po stronie xrn5, który jest lepiej spasowany, bo w lenovo miejsce łączenia wyświetlacza z obudowo jest dość widoczna i zbiera się tam kurz po rancie. Ogólnie remis.
Czytnik linii papilarnych
działa w lenovo wyraźniej wolniej nawet ok 1s i jest mniejszy. Często trzeba dwa razy przystawic palec by czytnik załapał. Czasami po odblokowaniu pojawia się na krótki czas ok 0,5s czarny ekran, ewentualnie po odblokowaniu z opóźnieniem wczytuje się górna belka. Ewidentnie wina leży po stronie oprogramowania o czym dalej bo jest to chyba największy minus tego telefonu. Tutaj wygrywa XRN5.
Wyświetlacz:
w obu telefonach wyświetlacz nie powala kolorami. Są to typowe ekrany LCD. Lenovo K5 mniej traci pod katem na kolorach , gdzie w XRN5 dość szybko biały przepala się w żółty. Natomiast XRN5 ma soczystsze kolory, żywsze mniej ‘’sprane’’ gdy patrzymy wprost w telefon. Oba wyświetlacze mają podobne zakresy jasności , nieznacznie jaśniejszy jest ekran XRN5. W słońcu oba ekrany gwarantują komfort obsługi telefonu. Dotyk jest precyzyjny i szybki w obu telefonach. Tutaj jest remis z nieznaczna przewaga XRN5.
Bateria
w obu telefonach ma taką samą pojemność. W K5PRO swobodne używam telefonu przez 2 dni na jednym ładowaniu. Starcza to na prawie 6 godzin włączonego wyświetlacza jest to wynik dobry. Jednakże XRN 5 przy takim samym użytkowaniu starczał mi na całe 2,5 dnia bez ładowania przez ok 6,5 godzin włączonego ekranu. Pokazuję to, że system miui jest bardziej zoptymalizowany w zarządzaniu energią. W Lenovo 35% baterii zużywa system Android, 16% system operacyjny Android, 14% com.android.systemmiu, dopiero następne procesy to aplikacje. W xiaomi 21% ekran, sieci 11% ,system Android 6%, usługi Google Play 8%, Android 4% ,usługi xiaomi 7% .Z drugiej strony w Lenovo k5pro, choć System nie widzi aktualizacji to proces ten często łączy się z Internetem i w sumie przez 1 tydzień pobrał 157 MB danych . Są to takie procesy jak SEC Cam Service Security org serwer org i inne jak org.Com Aurora i MS czy te procesy są bezpieczne? Podsumowując tutaj wygrywa XRN5.
System i software
jest to najsłabsza strona telefonu ze stajni Lenovo. Telefon miał premierę w październiku 2018 roku i od tamtej pory na dzień dzisiejszy nie ma żadnej aktualizacji. Świadczy to o tym, że producent porzucił już ten model i raczej trzeba czekać na custom ROM od Rosjan, gdzie telefon ten ma jakoś popularność. Jeszcze można byłoby przeboleć brak aktualizacji, gdyby system działał poprawnie szybko i stabilnie ale niestety telefon wymaga trochę poprawek, których producent nie za bardzo spieszy się wypuścić. Główne bolączki to zbyt długie wybudzanie telefonu za stanu uśpienia, wolny czytnik linii papilarnych, czasami zdarza się zawieszka , gdzie nie działa dotyk przez ok 3 sek. System po prostu ma słaba optymalizację. Jest tylko szczątkowo przetłumaczony na polski, dominuje angielski a gdy wchodzimy głębiej w system to są i chińskie krzaczki, np. przy zmianie tapety pojawia się chińskie menu wyboru zdjęcia a potem potwierdzenie ale już po angielsku. Telefon dostajemy z wgranymi kilkoma aplikacjami i grami niektóre z nich są chińskie , niestety nie wszystkie da się wykasować a jedynie wymusić zatrzymanie. Wciągu 3 tygodni użytkowania telefon tylko dwa razy się zawiesił tak ,że wymagał resetu.
Zarządzanie pamięcią RAM w tym telefonie jest gorsze od XRN5. Mamy do dyspozycji 3,7 GB Ramu z czego wolne jest około1,5-1GB Ram-u. Przy takim samym użytkowaniu i wgraniu tyle samo aplikacji w XRN5 pamięci mamy nawet 2 Gb Ramu wolnego. Ogólnie system wymaga dopracowania i daleko mu do MIUI . Tutaj zdecydowanie zwycieża XRN5 a system ZUI okazał się w użytkowaniu słabiutki i bez wsparcia, przez co wiem , że nigdy nie kupie produktów lenovo bo wide , że producent szybko konczy wsparcie swoich produktow.
Rozmowy telefoniczne
niestety i tutaj są problemy. Często powiedzmy co 3 rozmowa pojawia się wada , która polega na tym , że głos osoby z którą rozmawiam zanika, jakby się osoba oddalała przez co w końcu zanika na jakieś 3 sekundy i komfort rozmowy jest żaden. Mnie jako rozmówcę słychać bardzo dobrze. Tutaj zdecydowanie wygrywa XRN5.
Głośniki:
Wydaje mi się, że głośnik do rozmów telefonicznych albo jest źle skonfigurowany albo zaczyna się psuć , ogólnie złym pomysłem jak dla mnie jest to, że Lenovo w tym telefonie zdecydowało się na odtwarzanie muzyki z tych dwóch głośników jeden głośnik główny i drugi głośnik na górze gdzie słyszymy głos podczas rozmowy telefonicznej. Daje to co prawda jakiś efekt stereo i słuchanie muzyki może jest przyjemniejsze lub ewentualnie oglądanie filmu ale wydaje mi się, że nadwyręża to zbytnio słabiutki głośnik, który potem może źle działać podczas rozmowy telefonicznej. Ogólnie gdy puścimy muzykę i ewentualnie jakieś film to górny głośnik na początku przy niskiej głośności ‘’pierdzi’’ a potem dopiero gdy ustawimy głośność na około 30% zaczyna coś z niego się wydobywać, nie wiem czy jest to wina złego ustawienia tego głośnika w oprogramowaniu, ewentualnie mój głośnik w tym telefonie jest na wykończeniu. Główny głośnik do multimediów jest bardzo głośny o wąskim jednak zakresie częstotliwości z dużą przewagą tonów wysokich i prawie niesłyszalnych tonów niskich. Głosniki w XRN5 grają może ciszej ale cieplej i naturalniej. Sa dobrze wyważone pod względem zakresów średnich i niskich , brak tu jest tak zdecydowanej przewagi tonów wysokich jak ma to miejsce w k5pro. Tutaj zdecydowanie wygrywa XRN5.
Kolejną wadą telefonu to brak wibracji. Mimo zainstalowania kilku aplikacji , żadna nie uruchomiła wibracji więc albo ten telefon jej nie ma albo padła albo ta wersja oprogramowania nie uruchamia jej. Totalna klapa Lenovo.
Aparat główny i przedni.
Lenovo nie chwali się jakiego producenta matrycy umieścił w swoim produkcie. A jak się nie chwali to oznacza to tyle, że nie jest to sony a jak nie jest to sony to jest to OmniVision. Zdjecia z głównego aparatu w dobrym oświetleniu są nawet dobre i bardzo dobre ale wystarczy słabsze oświetlenie i jest bardzo słabo. Brak szczegółów, zbyt duża ingerencja filtrów sprawia że zdjęcia są ‘’ plastykowe’’. Tutaj XRN5 wygrywa zdecydowanie. Takiej przewagi produkt Xiaomi już nie ma w aparacie przednim, gdzie zdjęcia są bardzo porównywalne .
GPS:
tutaj wygrywa K5PRO. Szybciej łapię fix ok 15s, widzi około 40 satelitów, także beidu a korzysta z ok 15tu.
Wydajność:
testy antutu i innych benchamrków wychodzą bardzo podobnie, tak wiec wydajność jest na tym samym poziomie. Remis. Natomiast w codziennym użytkowaniu XRN5 jest szybszy i nie zastanawia się, np podczas instalacji aplikacji.
Plusy K5PRO:
Szybka ładowarka, dobra wydajność, b20, kolorowa dioda powiadomienia, mocna bateria, dobry wyświetlacz, Jack 3,5mm,cena.
Minusy K5PRO:
Niedopracowany system bez aktualizacji, wolny czytnik linii papilarnych, średni aparat, brak wibracji, zanikający głos podczas rozmowy telefonicznej.
Zauważyłem także, że gdy telefon jest wyłączony i chcę nacisnąć przycisk Power by go włączyć to krótkie naciśnięcie przycisku Power, powoduje zaświecenie się diody na kolor zielony i brak reakcji telefonu, dopiero wciśnięcie dłuższe przycisku Power i przytrzymanie go na około sekundy powoduje włączenie telefonu nie wiem czy tak powinno być ?
Czy polecam?
Niestety ale nie kupiłbym jeszcze raz tego telefonu. Wybrałbym inny model, innego producenta w podobnej cenie z zapewnioną aktualizacją przez producenta. Jako, że produkty x i a o m i mi się znudziły, szukałbym czegoś innego. Wydaje mi się ,że lepsza propozycja do 600zł jest Meizu Note 8. Telefon zbiera bardzo dobre opinie, co prawda ma słabszą baterie i brak mu b20 ale podejrzewam, że Meizu ma lepsze oprogramowanie z dobrze zoptymalizowanym systemem . Dodatkowo Meizu jest o około 6 mm krótszym telefonem od XRN 5 co dla mnie jest dużym plusem.

Autor postu otrzymał pochwałę
Co tam Panie w polityce ?Chińczyki trzymają się mocno?
hitachi139
AKTYWNY

Pochwały: 5
Telefon:: samsung note

Reklama

Re: recenzja i porównanie Lenovo K5PRO do xiaomi redmi note5

Postprzez colander » 13 kwi 2019, o 17:49

Fajna recenzja. Dzięki.
colander

Pochwały: 2

Postprzez INTseed » 13 kwi 2019, o 18:10

Meizu 15 plus ma jeden wredny błąd.
Górna listwa z zasięgiem, zegarkiem znika przy białej aplikacji. Nie wiem od czego to zależy.

No i jak brać meizu to tylko wersje A lub taki który na 100% ma jakieś wsparcie.
INTseed
VIP

Pochwały: 23

Postprzez hitachi139 » 14 kwi 2019, o 21:41

mam nadzieje ,że ktoś się skusi na meizu note8 , i napiszę recke bo ciekawi mnie ten telefon. Dodam ,że ciekawą alterntywą ale już niestety xiaomi jest model Xiaomi Mi A2 4GB RAM 64GB ROM Global Version za 164$, co tylko nieznacznie przekracza magiczne 600zł.
Co tam Panie w polityce ?Chińczyki trzymają się mocno?
hitachi139
AKTYWNY

Pochwały: 5
Telefon:: samsung note

Powrót do Recenzje, testy i opinie użytkowników telefonów z Chin