• Reklama

Latarka Fenix TK25 R&B i ogniwo Fenix ARB-L18 18650 USB

Oświetlenie, lampy, latarki i światełka z Chin.

Latarka Fenix TK25 R&B i ogniwo Fenix ARB-L18 18650 USB

Postprzez zieloczek100 » 27 cze 2017, o 01:16

Witajcie,

W ramach kampanii reklamowej firmy Fenix do testów otrzymałem latarkę Fenix TK25 R&B - http://www.fenixlight.com/ProductMore.a ... id=8&cid=1
I PDF: http://www.fenixlight.com.cn/download/F ... Manual.pdf

Z tego miejsca chciałbym również podziękować serdecznie firmie Kolba.pl za udostępnienie ogniwa Fenix ARB-L18-3500U do testów, ogniwo dostępne jest w tym sklepie - http://kolba.pl/akumulator-fenix-arb-l1 ... 72154.html
Podobnie jak latarka Fenix TK25 R&B - http://kolba.pl/latarka-diodowa-fenix-t ... 37274.html
Specyfikację latarki znajdziecie w opisie na stronie sklepu Kolba, lub na stronie producenta (link umieściłem na samej górze).

Tak prezentuje się opakowanie latarki Fenix TK25 R&B
Obrazek
Obrazek
Obrazek

W opakowaniu znajdziemy:
- latarkę
- papierologię
- smycz na nadgarstek
- zapasowe oringi
- kaburę
- klips (już założony)

Obrazek

Instrukcja obsługi dostępna w kilku językach, niestety przynajmniej w chińskiej dystrybucji nie została ona dostarczona w języku polskim
Obrazek

Karta gwarancyjna (ta sama sytuacja)
Obrazek

I mała ulotka reklamowa firmy Fenix
Obrazek

Kabura dołączona przez producenta. Wykonanie stoi na wysokim poziomie
Obrazek

Sklep Kolba.pl na testy dostarczył ogniwo Fenix ARB-L18-3500U 18650 z wbudowanym układem pozwalającym na bezpośrednie ładowanie ogniwa, gdy podłączymy do niego ładowarkę
Obrazek
Obrazek

Ogniwo ładowane jest prądem ok. 0,76A, i kończy "pracę" gdy napięcie osiągnie poziom 4,17V
Obrazek

O procesie ładowania informuje nas dioda w kolorze czerwonym, natomiast gdy ten proces zakończy się, zapala się dioda w kolorze niebieskim
Obrazek

Teraz już przejdę do właściwego produktu. Fenix w całej swojej okazałości prezentuje się elegancko, i w mojej ocenie dosyć minimalistycznie. Brak tutaj wystających elementów itp. Anodyzacja (tj. czarna powłoka) wydaje się być dobrej jakości, jednak mimo wszystko nosząc latarkę w plecaku, kieszeni udało mi się złapać jakieś niewielkie zadrapania.
Obrazek

Na obrotowej główce zostały umieszczone m.in informacje o producencie i model latarki
Obrazek

Fenix wyposażył swoją latarkę łącznie w 4 diody. Dwie diody to diody białe zimne XP-G2, dwie następne to kolejno niebieska i czerwona. Szybka posiada powłokę AR, reflektor SMO, brak widocznych jakichkolwiek okruszków itp pod szybką.
W momencie kiedy główka jest przekręcona na pozycję "W" do dyspozycji mamy dwie diody białe zimne.
Obrazek
Obrazek

Natomiast gdy symbole na główce wskazują położenie na literce "C" wówczas możemy korzystać z diody czerwonej lub niebieskiej
Obrazek
Obrazek

Zarówno tuba środkowa jak i zakrętka pokryte są delikatnym i przyjemnym w dotyku moletowaniem, klips bez problemu odchylimy palcem, stawia odpowiedni opór
Obrazek

Zakrętka wyposażona jest w dwa przyciski. Większy służy do włączenia/wyłączenia latarki, natomiast mniejszym zmieniamy tryby. Tutaj odkrywamy kolejną wadę, ze względu na budowę zakrętki, latarki nie możemy postawić w pozycji świecy
Obrazek

Gwint bez żadnej powłoki, gruby, porządny, całkiem dobrze nasmarowany (chociaż mój egzemplarz mógłby mieć nieco więcej smaru), to mimo wszystko częściej chciałbym widzieć taką dbałość producentów o ten, tak ważny element
Obrazek

Zakrętka wyposażona w grubą, podwójną, pozłacaną sprężynkę - bardzo dobrze
Obrazek

Cóż, latarka nie jest wyposażona w port USB, z którym mógłby być w przyszłości problemy, Fenix ma na to rozwiązanie - ogniwo z możliwością ładowania. Nie ryzykowałem pod wodą obracania główki latarki, wierzę jednak, że nawet pod wodą korzystając już w wybranego ułożenia LED'ów, takie rozwiązanie zapewni zdecydowanie lepszy stopień zabezpieczenia przed ewentualnymi nieszczelnościami związanymi z portem USB. Krótko mówiąc, coś czego nie ma, nie może się zepsuć
Obrazek
Obrazek

Tuba środkowa jest zamontowana na stałe, więc nie pokażę Wam zdjęcia sterownika, czego i tak nie mógłbym zrobić, ponieważ ten jest zabudowany. Od strony sterownika znajdziemy klasycznie sprężynkę, co oznacza, że wszystkie ogniwa 18650 będą w tej latarce działać.
Przyjmując duży (okrągły przycisk) za "X", i mniejszy ze strzałką za "Y" omówię sterowanie latarką:
Oznaczenie na główce ustawiamy na "W" wobec kropki.
- wciskamy przycisk X, latarka włącza się w ostatnim trybie (pamięć ostatniego trybu)
- przyciskiem Y (pojedynczymi klikami) zmieniamy tryby w kolejności
a) Low - 15lm
b) Med - 100lm
c) High - 300lm
d) Turbo - 1000lm
- na włączonej latarce przytrzymujemy przycisk Y, aktywuje się tryb Strobe, jeden klik, i powracamy do trybu Low - Turbo
- na wyłączonej latarce wciskamy przycisk Y, aktywuje sie natychmiastowe Strobe (coś jak w testowanej Nextorch TA5, z tym, że tutaj sterownik jest zdecydowanie bardziej przyjemny dla użytkownika).

Obracamy główką, aby ustawić symbol "C" na główce:
- włączamy latarkę przyciskiem X
- latarka startuje ZAWSZE w trybie Red HIGH, niestety nie mamy tutaj pamięci ostatniego trybu, co jest nieco dziwne
- tryby w tym ustawieniu również zmieniamy przyciskiem Y, działają w pętli:
a) Red High - 150lm
b) Red Low - 25lm
c) Blue - 60lm
- na wyłączonej latarce wciskamy przycisk Y, aktywuje się Red High
Czyli w ustawieniu "C" nie mamy do dyspozycji trybów Red/Blue w ustawieniu Strobe/Police.

Sterownik w mojej ocenie prosty, bez niepotrzebnych trybów w pętli, może brakuje możliwości zmiany działania przycisku Y na wyłączonej latarce Strobe/Turbo.
Dodatkowo spoglądając na wykres rozładowania ogniwa, to przez pierwszą godzinę mamy do dyspozycji 100-70% "mocy".
Obrazek

Waga latarki bez ogniwa to 155 gram
Obrazek

Malec na tle większych Nextorch TA5 i Nitecore MH27UV
Obrazek

A tutaj już nie taki mały, gdy obok leżą po lewej MecArmy MOT10, a po prawo Nitecore MH27UV (większy) i Acebeam EC35
Obrazek

Po lewo Nitecore MH27UV, po prawo Fenix, widać zdecydowaną przewagę Nitecore pod względem skupienia
Obrazek

Zdjęcia w terenie, ustawienie aparatu ISO-200, f/2, 2s
Fenix TK25 R&B
Obrazek

MecArmy MOT10
Obrazek

Nitecore EC4
Obrazek

Nitecore MH27UV
Obrazek

Moja recenzja na YouTube:
www.youtube.com/watch?v=VOoRdYSQiBA&t=1s

Zdjęcia bez pomniejszania:
https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Kilka słów podsumowania:
Fenix TK25 R&B to pierwsza moja latarka tego producenta. Zauważam w niej kilka zalet i wad.
Z zalet na pewno przyjemny w obsłudze prosty sterownik, który nieprzerwanie korzysta z trybu Turbo. Ja lubię klasykę (tutaj należy zaznaczyć, że mam na myśli kształty, uważam, że elektronika ma być po prostu dobra, a reszta ma się podobać), a więc testowany Fenix jak najbardziej wpasował się w mój styl, nie bez powodu od dłuższego czasu korzystam z również prostego Nitecore EC4, czy pochodnej latarki Convoy - Securitying 700. Na plus również możliwość korzystania z każdego rodzaju ogniw 18650, i możliwość dokupienia ogniwa z wbudowanym portem do jego ładowania (chociaż osobiście nie widzę sensu takich rozwiązań, wolę mieć przy sobie klasyczną ładowarkę), pozostaje tylko możliwość ładowania gdy jesteśmy poza domem, musicie jednak pamiętać, że jest to moje zdanie, dla osób, które nie interesują się tematyką, a szukają prostych w obsłudze produktów, tego typu ogniwa to całkiem ciekawe rozwiązanie.
Natomiast w kwestii wad, latarka kosztuje w Polsce obecnie 420zł, a więc nie należy do najtańszych. Moje jedyne zastrzeżenia dotyczą zastosowania XP-G2, gdy na rynku mamy wydajniejsze XP-G3, czy XP-L Hi aby poprawić zasięg latarki. I tak już standardowo dla dużej części markowych produktów brak wersji z diodą ciepłą/neutralną, chociaż spotykam wiele osób, które uważają, że wolą zimną barwę niż chociażby neutralną, jest to dla mnie dziwne.
Podsumowując, fajna, prosta latarka o bardzo klasycznym wyglądzie, prostym i przejrzystym sterowniku, posiada pewne wady jak każdy produkt. W momencie gdy piszę ten tekst, do głowy wpadło mi porównanie do zdecydowanie tańszego MecArmy MOT10, i już w momencie gdy weźmiemy do ręki latarkę Fenix'a, czuć tą przewagę jakości, doświadczenia i jednak wydaje mi się lepszej znajomości wymagań klientów i rynku.

Udanych zakupów !
Pozdrawiam
Eryk
FaceBook poświęcony tematyce latarkowej:
https://www.facebook.com/Miotacze.Fotonow/

Sprzedam
Klawiatura James Donkey 612
post345789.html#p345789
zieloczek100

Pochwały: 9
Telefon:: LeTV x600

Reklama