• Reklama

Latarka czołowa Fenix HM50R

Oświetlenie, lampy, latarki i światełka z Chin.

Latarka czołowa Fenix HM50R

Postprzez zieloczek100 » 13 sie 2017, o 22:56

Obrazek

Witajcie,
Kilka tygodni temu otrzymałem e-mail od firmy Fenix, czy zechciałbym zrobić recenzję ich nowego produktu a mianowicie Fenix HM50R http://www.fenixlight.com/ProductMore.a ... d=41&cid=2 . Tutaj była moja chwila zastanowienia, ponieważ na co dzień korzystam wyłącznie z latarek zasilanych ogniwami 18650, ale ze względu na wzrastające zainteresowanie latarkami o coraz mniejszych rozmiarach postanowiłem spróbować.
I tak właśnie Fenix HM50R znalazł się w moim domu – i tutaj Podziękowania dla Kolba.pl za błyskawiczną wysyłkę! http://kolba.pl/latarka-diodowa-fenix-h ... 38261.html

Fenix TK25 R&B zapakowany był w opakowanie utrzymane raczej w ciemnej kolorystyce. W HM50R kolory opakowania są znacznie jaśniejsze, i kiedy cały świat (ten, który wierzy w ocieplenie…) stosuje rozwiązania tzw. Ekologiczne, Fenix postanowił zapakować latarkę do plastikowego opakowania, które dodatkowo jest przeźroczyste w górnej części.
Obrazek

Tak prezentują się boki opakowania
Obrazek
Obrazek

Na odwrocie znajdziemy kilka informacji technicznych, tabelkę, wykres, na tym skupię się w dalszej części
Obrazek

Opakowanie jest bardzo bogate, znajdziemy tutaj:
- latarkę Fenix HM50R
- pasek na głowę
- papirologię
I w dodatkowym tekturowym opakowaniu:
- zapasowy oring i gumkę na port USB
- zapasowy element gumowy, w którym umieszczamy latarkę
- kabel USB

Obrazek

Instrukcja obsługi, niestety nie jest tłumaczona na nasz ojczysty język
Obrazek

Karta gwarancyjna
Obrazek

Czas zacząć właściwą recenzję
Obrazek

Pasek dołączony do latarki jest wykonany z przyjemnych i miłych w dotyku materiałów. Miejsce kontaktu z czołem dodatkowo wspiera pasek wykonany z silikonu – dla lepszego zabezpieczenia przed przesuwaniem się.
Obrazek

Włącznik zabezpiecza szara guma, bardzo fajnie wykonana, klik przyjemny, nie czujemy pod palcem przycisku, klik pewny i wyraźnie zaznaczony
Obrazek

Przycisk pełni jeszcze jedną funkcję. W jego pobliżu producent zamontował diody, które są wskaźnikiem naładowania ogniwa. Kiedy świeci na:
- stały zielony – ogniwo naładowane 80-100%
- błyskający zielony – ogniwo naładowane 50-80%
- stały niebieski – ogniwo naładowane 20-50%
- błyskający niebieski – ogniwo naładowane poniżej 20%.

Dodatkowo znajdziemy tutaj wbudowany układ do ładowania ogniw i gdy:
- ogniwo jest ładowane dioda świeci w kolorze niebieskim
- gdy ogniwo jest naładowane dioda świeci w kolorze zielonym
Obrazek

Wspomniałem już o porcie USB. W górnej części port zabezpiecza gumowy element. Nie mam pewności czy jest on potrzebny (tj ładowarka), ale skoro już jest, to warto wspomnieć, że Fenix zabezpieczył go całkiem dobrze, w momencie odchylania kawałka gumy słychać charakterystyczny dźwięk, sugerujący, że powietrze czy woda nie powinny dostać się do środka
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Producent wspomina o wydajności 0,7A i okazuje się, że jest to prawda !
Obrazek
Obrazek

Poniżej na najbardziej rozbudowanym elemencie latarki znajduje się szary pierścień, bez wątpienia dodaje on urody i piękna latarce, osobiście, uwielbiam takie rozwiązanie !
Obrazek

Szybka z powłokami AR, czysty reflektor SMO i ZIMNA dioda XM-L2 – dobrze wycentrowana. Zadaję sobie jedno zasadnicze pytanie, dlaczego tak ZIMNO – nie wiem jak Wy, ale ja nie lubię tej barwy.
Obrazek
Obrazek

Na odwrocie delikatne użebrowanie, które powinno pomóc w lepszym odprowadzaniu ciepła, tuba środkowa bez moletowania – to typowa latarka czołowa, jedynie na zakrętce spotkamy delikatne wcięcia
Obrazek

Tuba na wysokości reflektora została pokryta dużym napisem „Fenix HM50R” – tak gdyby ktoś zapomniał ;)
Obrazek

Fenix zadbał również o osoby, które mogą mieć problem w którą stronę odkręcamy zakrętkę
Obrazek

W zakrętce znajduje się dosyć twarda, pozłacana sprężynka, niestety nie jest wyposażona w magnes, a to duża szkoda, latarki konkurencji coraz częściej posiadają taki „bajer”. Gwint fabrycznie suchy, nawet śladu, nie znalazłem nawet śladu próby jego smarowania…
Obrazek

W zestawie otrzymujemy ogniwo 16340 Fenix 700mAh z zabezpieczeniem
Obrazek

Sterownik:
Włącznik ma wbudowaną diodę, która informuje o stanie naładowania ogniwa, posiada zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją, przed zbyt wysoką temperatura (specyfikacja podaje 65 stopni, czasami gdy latarka jest gorąca, tryb TURBO zbijany jest dosłownie natychmiastowo) i przed zbyt niskim napięciem (lecz to zabezpieczenie jest w ogniwie, sterownik jedynie zabiera nam tryb TURBO)

Sterowanie:
- pojedynczy klik aktywuje informację o stanie naładowania ogniwa
- przycisk przytrzymujemy 0,5s latarka włącza się w ostatnim zapamiętanym trybie (pamięć ostatniego trybu)

Tryby działają w pętli:
- niski 4lm
- średni 30lm
- wysoki 130lm
- TURBO 500lm (ten tryb przez około 30-40min jest obniżany do około 30%, natomiast spadek 100% do 40% następuje już po upłynięciu około 15 minut)

W momencie gdy napięcie na ogniwie wynosi poniżej 3,4V latarka zabiera nam tryb TURBO, najwyższym zostaje tryb wysoki.

Brakuje tutaj np. możliwości wykorzystania diody informującej nas o stanie ogniwa jako np. lokalizator, czy mając latarkę na głowie dodatkowy wskaźnik, brakuje również zabezpieczenia przed przypadkowym włączeniem, czy możliwości natychmiastowego wejścia w tryb TURBO lub niski.
Na plus na pewno, brak jakichkolwiek innych trybów niż cztery podstawowe ( i trzy gdy napięcie spada do poziomu 3,4V)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Masa latarki wraz z opaską i ogniwem to niecałe 78 gram, niewiele
Obrazek

Po lewo Fenix HM50R, po prawo Skilhunt H02 New Neutral
Obrazek

Zdjęcia w terenie, ustawienia aparatu ISO-200, f/2, 2s, balans bieli - Świetlówki H
Fenix HM50R TURBO
Obrazek

Fenix TK25 R&B średni
Obrazek

Skilhunt H02 New wysoki
Obrazek

Jetbeam JET-1 MK ogniwo 14500 tryb najwyższy
Obrazek

Jetbeam JET-1 MK ogniwo AA tryb najwyższy
Obrazek

Fenix HM50R i Skilhunt H02 new – obok siebie, różnica jest zauważalna
Obrazek
Obrazek

Tutaj już w większej grupie: Jetbeam JET – 1 MK, Fenix HM50R, Skilhunt H02 New, Fenix TK25 R&B
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Większy i mniejszy, czyli Fenix HM50R i TK25 R&B
Obrazek

Zdjęcia w pełnym rozmiarze:
https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Moja recenzja na YouTube:
www.youtube.com/watch?v=5zBOt_Vg2DY&feature=youtu.be

Kilka słów podsumowania:
Fenix HM50R to druga latarka tego producenta, którą miałem przyjemność używać. Jak każdy produkt posiada kilka zalet i wad. Z zalet bez wątpienia bardzo prosty w obsłudze sterownik, wskaźnik informujący nas o stanie naładowania ogniwa, czegoś takiego brakuje mi w wielu innych latarkach. Pasek posiada elementy odblaskowe, szkoda, że nie są / nie mogą być wspierane przez np. czerwoną diodę. Pod względem wykonania, nie mogę powiedzieć złego słowa, nie znalazłem tutaj żadnych niedoróbek jakościowych, piękny czysty reflektor SMO, z mniej piękną zimną diodą. Z samą diodą nie ma najmniejszych problemów, o tyle hmm, nie mogę zrozumieć, dlaczego producenci tak bardzo i często idą jednak w stronę diod zimnych, po prostu nie rozumiem. Wyposażenie bogate, co się dosyć rzadko zdarza.
Omawiając sterownik wymieniłem kilka braków, które ja zauważam, niemniej jednak największym minusem i przeszkodą mogą okazać się diody o zimnej barwie… I cena, tutaj należy przyznać, że Fenix tym modelem nie jest konkurencyjny względem innych marek, chociaż to akurat zweryfikuje rynek.
Osobiście uważam, że optymalnym rozwiązaniem zasilania latarek są ogniwa 18650, i podtrzymuję tą opinię. Tak, wiem, producenci idą za głosem konsumentów, skoro konsumenci takie latarki potrzebują, firmy produkują, i mógłbym się nawet z nią dobrze zaprzyjaźnić, gdyby nie barwa światła, mimo wszystko, to na prawdę fajna latarka.

Udanych zakupów !
Pozdrawiam
Eryk

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
FaceBook poświęcony tematyce latarkowej:
https://www.facebook.com/Miotacze.Fotonow/

Sprzedam
Klawiatura James Donkey 612
post345789.html#p345789
zieloczek100

Pochwały: 9
Telefon:: LeTV x600

Reklama

Re: Latarka czołowa Fenix HM50R

Postprzez existe » 14 sie 2017, o 00:17

na zdjeciach widze cala rodzine latarek, np fk85 czy jaos tak, mam slaby wzok :-) a recenzja Fenix HM50R
zabawne w tej latarce jest, ze na 4 lumeny swieci jakies 4 dni:-) hmm, moja rybka, ktorej nie mam - swieci pewnie jasniej
ps
ok - dzieki za recenzje
existe
existe
VIP

Pochwały: 52
Telefon:: byl:紅米, jest:x7s

Re: Latarka czołowa Fenix HM50R

Postprzez zieloczek100 » 20 sie 2017, o 12:21

Jakie fk85? ;)
Dobry kocur gdy coś zrobi, błyskiem oczu z pewnością wykrzesa te 4lm ;0
FaceBook poświęcony tematyce latarkowej: