Latarka czołowa Fenix HL60R z kolba.pl

Oświetlenie, lampy, latarki i światełka z Chin.

Latarka czołowa Fenix HL60R z kolba.pl

Postprzez zieloczek100 » 13 wrz 2017, o 00:44

Witajcie,

Latarkę do testów udostępnił sklep: http://kolba.pl/latarka-diodowa-fenix-h ... 34575.html w kolorze piaskowym. Dostępna jest również wersja czarna: http://kolba.pl/latarka-diodowa-fenix-h ... 77043.html
Producent odebrał znaczącą rolę, ponieważ zgodził się udostępnić latarkę do testów - http://www.fenixlight.com/ProductMore.a ... d=27&cid=2
Bardzo dziękuję za możliwość przetestowania latarki czołowej Fenix HL60R, tym bardziej, że jest to jeden z niewielu modeli firmy Fenix z neutralną diodą.

Zasady marketingu przez lata pozostają niezmienne, produkt musi być rozpoznawalny m.in. przez markę, logo, czy opakowanie. Kolorystyka pudełka HL60R znana jest nam już z innych modeli. Od frontu oczywiście oprócz dużego napisu „HL60R” mniejszą czcionką „Neutral white LED” – to wspaniała informacja ! Znalazło się również przeźroczyste okno, które pozwala nam podziwiać piękno latarki już na półce sklepowej !
Obrazek

Boki opakowania klasycznie, jakieś podstawowe informacje. Prawdopodobnie Fenix wyprodukował większą ilość opakowań do czarnego modelu HL60R i aby zaoszczędzić na kosztach, na pudełku znalazły się zdjęcia właśnie czarnego HL60R
Obrazek

Tył opakowania skrywa kilka informacji technicznych + tabelkę, z uczciwymi danymi (dobrze wiemy, że nie jest to regułą)
Obrazek

W opakowaniu:
- kabel USB,
- opaska na górną część głowy + plastikowy element do złączenia całości
- instrukcja obsługi,
- karta gwarancyjna,
- ogniwo Fenix ARB-L18-2600 18650
Obrazek

Instrukcja obsługi dostępna jest w wielu językach, w tej oficjalnej nie znajdziemy języka polskiego, oczywiście mamy wersję angielską
Obrazek

Osoby, które zakupią latarkę w Polsce, w sklepie Kolba.pl dostaną ich autorską instrukcję obsługi, niestety dosyć słabo przetłumaczoną i z wieloma błędami. Podejmę się poprawienia instrukcji obsługi
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Większość producentów do zamontowania swojej latarki w opasce wykorzystuje gumowe elementy. W HL60R ten element wykonany jest z plastiku i o ile ten wydaje się być nieźle wykonany (jednak szału nie robi), radziłbym wyposażyć się w zapasowy. Latarka upadnie, inna nieprzyjemna sytuacja, może być różnie i możemy zostać z latarką czołową w … dłoni
Obrazek

Od tyłu porządne przetłoczenia, które służą do ustawienia nachylenia latarki, w tym przypadku mamy pewność, że ten element jest wieczny ;)
Obrazek

Opaska bardzo przyjemna w dotyku, miękka i wygodna. Jeżeli nie mamy zamiaru z tą latarką biegać, skakać, robić szybkich ruchów na głowie, tylko po prostu spacerować, pracować itp. nie musimy montować dodatkowego paska. Wystarczy dobrze napiąć opaskę
Obrazek

Obrazek

Od frontu piękny piaskowy kolor obudowy. To zdjęcie słabo odzwierciedla prawdziwy kolor. Od samej góry szybka z powłokami AR zabezpieczona lekko wystającym pierścieniem. Poniżej niewielkich rozmiarów reflektor SMO i piękna, neutralna dioda XM-L2, bardzo ładnie wycentrowana
Obrazek

Obrazek

Po bokach dwie czerwone diody
Obrazek

Obrazek


Obudowa skręcona Torx’ami
Obrazek

Obrazek


Na górze o budowy napis Fenix HL60R, plus i minus – znaki informujące o kierunku wkładania ogniwa, natomiast na najbardziej wystającej części napis „HOT”, i tutaj rzeczywiście, ma on prawo bytu.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na pierwszy rzut oka, elementy wyglądające jak zakrętki sprawiają wrażenie, że mamy możliwość obu stronnego wkładania ogniwa, nic bardziej mylnego ! Od strony, z plusem w kółeczku znajduje się cały „panel sterowania”, przycisk o wyraźnym, wyczuwalnym kliku, do zmiany trybu nie potrzebujemy oderwania obu rąk, przy dobrym napięciu opaski nie ma problemu przesuwania się na głowie
Obrazek

Obrazek

I gniazdo USB. Gumeczka bardzo dobrej jakości, aby wyjąć ją z portu do ładowania potrzebujemy np. paznokcia, trudno ją wyjąć (to dobrze), pasują wszystkie przewody USB (do niektórych latarek potrzebujemy dłuższej wtyczki)
Obrazek

Prąd ładowania – około 0.8-0.9A – czyli około 4h do pełnego naładowania. Podczas ładowania błyskają czerwone diody z częstotliwością 0.5Hz
Obrazek

Natomiast po drugiej stronie znajdziemy prawdziwą zakrętkę. Strzałka z napisem „OPEN” pokazuje jak należy odkręcać aby dostać się do ogniwa ;)
Obrazek

Zakrętka z delikatnym moletowaniem, ułatwia odkręcanie
Obrazek

Gwint gruby, świetnie wykonany, nie powoduje problemów z zakręcaniem nawet gdy mamy do czynienia z dłuższymi ogniwami. Niestety, fabrycznie nie uświadczymy nawet odrobiny smaru … nie mogłem patrzeć i słuchać, musiałem przesmarować gwint. Po nasmarowaniu polecam uważać na opaskę przy wymianie ogniwa – możemy łatwo ją pobrudzić
Obrazek

Sprężynka dobrze wykonana, twarda i gruba
Obrazek

Do latarki dołączone jest ogniwo Fenix 18650 o pojemności 2600mAh, zabezpieczone na czas podróży
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tuba na ogniwa, ze wzorkiem i delikatnymi wybrzuszeniami
Obrazek

W końcu sterownik, czyli jeden z najważniejszych elementów !
Sterownik posiada zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją (nie sprawdzałem), czujnikiem temperatury (nie znalazłem o tym informacji w instrukcji, ale jest), który nie tyle wpływa na wydajność sterownika, a po prostu zmniejsza tryb gdy robi się zbyt ciepło.

Sterownik ma zaprogramowane dwa systemy ostrzegania przed zbyt niskim napięciem.

Pierwszy to:
Na wyłączonej latarce robimy jeden szybki klik i:
- napięcie 4.2 do 3.8V – 3 białe błyski
- napięcie 3.8 do 3.5V błyski czerwone, biały, … i tak łącznie po 3 razy
- napięcie 3.5V i mniej, trzy błyski czerwone

Natomiast drugi sposób ostrzegania, to gdy napięcie spadnie o około 3.1V na włączonej latarce zaczną błyskać dodatkowo czerwone diody i latarka zacznie zbijać tryby. Jeżeli mamy ogniwo z zabezpieczeniem, oczywiście zabezpieczenie w pewnym momencie stwierdzi „STOP”, ja kończę pracę, natomiast dla ogniw bez zabezpieczenia, poniżej 3V latarka zbije tryb do najniższego (ale nie czerwonego) i będzie świeciła tak długo, aż zbyt niskie napięcie nie pozwoli na pracę diody.


Sterowanie.
Wciskamy przycisk na 0.5s, latarka włączy się w ostatnim zapamiętanym trybie (pamięć ostatniego trybu). Tryby zmieniamy pojedynczymi klikami, zacznijmy od najniższego czyli Red Light:
- Red Light 1lm, 0.02A
- Eco (moon) 5lm, 0.02A
- Niski (low) 50lm, 0.1A
- Średni (mid) 150lm, 0.27A
- Wysoki (high) 400lm, 0.9A
- Turbo 950lm, 3A (podoba mi się uczciwość, testowany wcześniej Fitorch podawał 1180lm w najwyższym trybie, pomiar z ogniwa pokazał jedynie 2.5A ???!!!)

Według mnie tryby świetnie zbalansowane, przy każdym kolejnym kliku widać zauważalną zmianę jasności.
Brakuje mi tutaj jednak kilku opcji, nie mamy możliwości natychmiastowego przejścia do trybu Eco lub Turbo. Np. potrzebujemy na chwilkę gdzieś dalej zaświecić, musimy włączyć latarkę, przeklikać się przez wszystkie tryby i dopiero włączyć TURBO, a po drodze jeszcze policzyć kilki, ponieważ samych trybów jest dosyć sporo.
Inna sytuacja, jesteśmy w lesie, w około kilka innych osób, chcemy na krótką chwilkę włączyć tryb Eco żeby przyświecić sobie, nie możemy, musimy już wcześniej planować taką możliwość i zostawić latarkę najlepiej w trybie Red Light. Dlaczego najlepiej w tym trybie? Latarka nie posiada zabezpieczenia przed przypadkowym włączeniem, za każdym razem gdy wrzucałem latarkę do plecaka zostawiałem ją w najniższym trybie czyli Red Light. Byłoby niebezpiecznie gdyby w plecaku przypadkowo włączył się tryb Turbo.
Wrzucając latarkę do plecaka itp. najbezpieczniej jest po prostu lekko odkręcić zakrętkę, to załatwi problem zabezpieczenia przed przypadkowym włączeniem.
Latarka nie ma problemu z obsługą ogniw z płaskim plusem, z zabezpieczeniem, czy nawet z portem USB (czyli takich długich), to ogromny plus.
Obrazek

7 godzin 30 minut testów (tj. samych wykresów)
Wspominałem, że latarka posiada czujnik temperatury. Stojąc w miejscu, jeżeli włączymy tryb TURBO, po około 6-7minutach (przy temp. pokojowej 22 °C) latarka osiągnie temperaturę obudowy około 52°C i zbije tryb do High, i w tak pozostanie do samego końca pomiaru. Wystarczy jeden klik aby powrócić do tryb Turbo, nie musimy przeklikac się przez wszystkie tryby, a to bardzo dobra informacja, znowu osiągając około 52°C spadnie do High
Obrazek

Więcej testów przeprowadziłem testując latarkę przy wentylatorze, tym samym nie pozwalając jej osiągnąć ponad 50°C. Pomiar wykonałem na ogniwie Samsung INR18650-35E, Sayno NCR18650GA, Fenix ARB-L18-3500U USB – różnica w wykresach dla tych trzech ogniw o pojemności około 3400-3500mAh to wielkość błędu pomiarowego.
Zrobiłem jeszcze jeden test dla ogniwa dołączonego do latarki Fenix ARB-L18-2600, czyli ogniwo zabezpieczone o pojemności 2600mAh. Dla tego ogniwa wykres wyglądał nieco gorzej, musimy mieć na uwadze jednak niższą pojemność. Musimy pamiętać, że taka różnica, będzie trudna do zauważenia.
Obrazek

Masa latarki wraz z opaską (bez opaski na górę głowy) to około 100 gram, to dużo trzeba przyznać. Z ogniwem to już blisko 145-150 gram. Coś za coś – praca w trybie TURBO bez odcięcia czasowego, lub odcięcie czasowe i mniejsze wymiary.
Obrazek

Nie tylko mi spodobała się latarka, Mruczkowi również ;)
Obrazek

Porównanie do Skilhunt H02 New
Obrazek

Tutaj dołączył jeszcze Acebeam EC35
Obrazek

Matowy Acebeam EC35 (szkoda tylko, że z zimną diodą) i Fenix HL60R – piękne… tj. świetne połączenie !
Obrazek


Zdjęcia w terenie, ustawienia aparatu ISO-200, f/2, 2s, balans bieli - Świetlówki H
Fenix HL60R, piękny rozkład światła, szeroko, i daleko !
Obrazek

Skilhunt H02 New, barwa chłodniejsza, ale również bardzo ładna, jest nieco szerzej, ale bliżej (inna optyka TIR vs reflektor z Fenix HL60R)
Obrazek

Tylko dla porównania barwa 4000K z:
EAGTEC PX30LC2-R XP-L Hi (w średnim trybie)
Obrazek

Sunree Zengto3
Obrazek

I jeszcze raz Fenix HL60R
Obrazek

I ciepły Sunree Zengto3
Obrazek

Zdjęcia w pełnym rozmiarze:
https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Moja recenzja na YouTube:
http://www.youtube.com/watch?v=rXuOXcf2a2o

Kilka słów podsumowania:
Neutralna dioda + dobry sterownik, myślę, że na tym mógłbym skończyć ;)
Oczywiście, jeżeli nie mamy do czego się doczepić, musimy coś znaleźć !. Pod względem jakości wykonania, koloru (to nie jest kolejna nudna czarna latarka), wydajności sterownika, tutaj jest bardzo dobrze. Tryb 400lm do codziennej pracy, spacerków itp. i 950lm (prawdziwe) do bardziej wymagających sytuacji.
Kilka wad zawsze znajdziemy, dla mnie to: masa (konkurencja często ma lżejsze latarki), brak możliwości natychmiastowego włączenia trybu Eco czy Turbo (musimy przeklikać wszystkie tryby), plastikowe montowanie latarki – gumowe dają jednak lepsze poczucie bezpieczeństwa.
Przez ostatni tydzień, dzień w dzień był ze mną Fenix HL60R. Czasami, jeżeli bardziej się schylimy zdarza się, że latarka zsunie się nieco z głowy, nie używałem dodatkowego paska – on załatwiłby sprawę. Najbardziej zauroczył mnie nie kolor obudowy, wygląd, a barwa diody/światła. W wielu innych latarkach producent oferuje albo diodę z barwą około 4000K, albo zimną 6500K, są oczywiście takie firmy jak chociażby Skilhunt, z ofertą diod Neutral, ale ich Neutral przy HL60R wpada raczej nieco w kolor zimny, niż neutralny, też ładny.
Wykresy mówią jasno, poniżej 50°C Turbo do samego końca, przydatne szczególnie gdy jeździmy rowerem po nocy, zawsze miałem na kierowniku 1 lub 2 latarki, zawsze brakowało mi doświetlenia boków, teraz jazda rowerkiem wygląda znacznie przyjemniej, tylko musimy uważać na ludzi, nikt nie chciałby zobaczyć blisko 1000lm skierowanych prosto w jego oczy ;)

Często lubię ponarzekać na niektóre latarki: sterownik, zimna dioda, wykonanie itp., tutaj mam w zasadzie wszystko: dobre wykonanie, piękną barwę, inny zupełnie kolor latarki, i wydajny sterownik, szczerze, myślę, że żadna z osób, które zamówią latarkę Fenix HL60R nie będzie zawiedziona, a przynajmniej nie powinna ;)

Zachęcam do zadawania pytań !

Udanych zakupów !
Pozdrawiam
Eryk

I jeszcze mała galeria:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
FaceBook poświęcony tematyce latarkowej:
https://www.facebook.com/Miotacze.Fotonow/

Sprzedam
Klawiatura James Donkey 612
post345789.html#p345789
zieloczek100
 
Posty: 152
Dołączył(a): 4 lis 2015, o 18:46
Pochwały: 12
Telefon:: LeTV x600

Reklama

Powrót do Oświetlenie, Lampy, Latarki, światełkaKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

  • Reklama
cron