Klarus G35

Oświetlenie, lampy, latarki i światełka z Chin.

Klarus G35

Postprzez zieloczek100 » 8 lut 2018, o 20:57

Witajcie,

Klarus G35 to latarka zdecydowanie „dalekiego zasięgu”. Z pewnością nie możemy powiedzieć, że należy do grupy latarek EDC, zasilanie z 3*18650 i duży reflektor? To nie są rozmiary, które zachęcają do noszenia latarki w kieszeni.

Klarus G35 dostępny jest w Gearbest - https://www.gearbest.com/led-flashlight ... d=13027926 (mój reflink) z kodem rabatowym: GB17LED

Latarkę otrzymujemy w opakowaniu z „szybką”, która w jakimś stopniu zdradza zawartość. Klarus G35 nie należy do najpiękniejszych, więc w zasadzie, nie ma się czym chwalić.
Na opakowaniu znajdziemy najważniejsze informacje m.in o zasilaniu, maksymalnej ilości lumenów, czy tabelkę z rozpisanymi trybami i czasem pracy.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W opakowaniu dosyć skromnie, chociaż niczego nie brakuje, oprócz samej latarki znajdziemy:
- smycz na nadgarstek
- zapasowy oring
Obrazek

Nie mogło zabraknąć również instrukcji obsługi, w języku angielskim
Obrazek

Obrazek

Czarna błyszcząca powłoka, dosyć dobrej jakości podczas sporadycznego i uważnego korzystania od grudnia nie złapała żadnych zadrapań itp.
Obrazek

Pokaźnych rozmiarów reflektor SMO, dobrze wycentrowana dioda XHP35Hi, dostępna jest tylko wersja z diodą zimną, do której nie mam żadnych zastrzeżeń (u niektórych producentów niestety zimne barwy potrafią świecić na np. fioletowo…)
Obrazek
Obrazek

I piękna powłoka antyrefleksyjna…
Obrazek

Główka jest bardzo masywna, posiada nacięcia, które powinny zapewniać dobre odprowadzanie ciepła. Z drugiej strony tego typu latarki nie używamy raczej w najwyższym trybie przez dłuższy czas, mimo to, nie zabrakło zabezpieczeń
Obrazek
Obrazek

Klarus G35 posiada dwa przyciski do sterowania, i o ile kiedyś ten pomysł wydawał mi się zbędny, tak po kilku miesiącach spędzonych z Klarus G35 i Klarus G… (to wkrótce :) ) coraz bardziej przekonuje mnie do siebie. W obrębie przycisku i sterownika również nie zabrakło użebrowania
Obrazek

Obrazek

Tuba środkowa świetnie leży w dłoni, nacięcia wzdłuż latarki i wzór przypominający kostkę idealnie wpasowuje się w dłoń
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przy zakrętce miejsce montażu smyczy na nadgarstek, natomiast sama zakrętka ponacinana w taki zwyczajny, prosty sposób
Obrazek

Zakrętka skrywa w sobie jeszcze jeden przycisk (ten drugi), wystaje lekko poza samą zakrętkę, może to doprowadzić do uszkodzenia przycisku jeżeli przesuniemy latarką (przypadkowo) po czymś twardy i szorstkim, na płaskiej powierzchni nie włączy się sama, ale czujemy lekką niestabilność na powierzchni płaskiej.
Oba przyciski pracują z wyczuwalnym oporem, bardzo lekko i precyzyjnie
Obrazek

Obrazek

Bardzo dobre wykonanie, bolce, którymi musimy trafić w wycięcia w latarce, podwójne sprężyny, mosiężny krążek, nie mam żadnych zastrzeżeń.
Obrazek

Obrazek

Gwint mięsisty, fabrycznie bardzo dobrze nasmarowany, samo spasowanie również stoi na wysokim poziomie, chociaż korzystając z 3 wyższych ogniw czujemy lekki opór podczas skręcania
Obrazek

Sterowanie:
Przyciskami na boku i na zakrętce aktywujemy w zasadzie te same funkcje.
Pojedynczy klik:
- boczny – włączy latarkę w ostatnim zapamiętanym trybie
- na zakrętce – w najniższym dostępnym trybie

Pojedynczym klikami zmieniamy tryby w pętli:
- Low – 10lm
- Medium – 100lm
- High – 400lm
- Turbo - 2000lm
Według mnie brakuje czegoś pomiędzy 400 a 2000lm, takiego pośredniego trybu 1000lm i trybu „Eco” czy „moon” około 1lm (lub mniej).

Latarka posiada kilka ukrytych trybów:
- tryby błyskające aktywujemy obojętnie którym przyciskiem i bez znaczenia czy latarka jest wyłączona lub włączona – podwójnym szybkim klikiem (pierwsze dwa kliki – Stroboskop ; kolejne dwa szybkie kliki – SOS)
- gdy latarka jest wyłączona i przytrzymamy jeden z przycisków włączy się natychmiastowy tryb TURBO, działa do momentu puszczenia przycisku. Taki tryb w takiej latarce jest wręcz obowiązkowy, i tutaj on jest ! : )
W momencie gdy latarka jest wyłączona i przytrzymujemy tylny przycisk, powinna aktywować natychmiastowy tryb LOW, tak piszą w instrukcji, mój Klarus startuje w trybie TURBO.

Zabezpieczenie:
- zabezpieczenie przed przypadkowym włączeniem – przytrzymujemy jednocześnie przez chwilę dwa przyciski i czekamy na dwa błyski.
- wyłączenie zabezpieczenia – musimy wykonać 3 szybkie kliki, lataka poinformuje nas o wyłączeniu zabezpieczenia dwoma błyskami i wyłączy się

Wskaźnik naładowania:
Po włączeniu latarki przez 5 sekund dioda znajdująca się w przycisku bocznym świeci w kolorze… informując nas o stanie naładowania ogniwa
- zielony 70-100% naładowania ogniw/a
- pomarańczowy 30-70% naładowania ogniw/a
- czerwony poniżej 30% naładowania ogniw/a
- jeżeli poziom naładowania ogniw spadnie poniżej 10%, czerwona dioda będzie błyskać cały czas.
Gdy stan naładowania ogniw jest niski latarka zbija tryby. W tego typu latarce wolałbym chyba jednak tryb 100% do samego końca, chociaż może to doprowadzić do uszkodzenia ogniw bez zabezpieczenia, lub odciąć zasilanie jeżeli ogniwa posiadają zabezpieczenia. Dwa podejścia, dwie racje, przez ułamek sekundy zaświeci mocniej, ale dosyć radykalnie i szybko następuje zbijanie trybów.

Dodatkowo Klarus G35 posiada świetnie działające zabezpieczenie przed zbyt wysoką temperaturą. Latarka nie zbija trybów, po prostu obniża jasność. Temperatura spadnie – latarka zwiększy jasność. Samo zabezpieczenie ustawione jest bardzo zapobiegawczo, według mojego termometru laserowego to poziom 45-50 °C
Obrazek

Słusznie część z Was zauważyła jedną naklejkę w czerwonym kolorze. Latarkę możemy zasilać z 3*18650 lub z 1*18650. Niestety ogniwa takie jak: Samsung 30Q są zbyt krótkie, minimum Sanyo NCR18650GA z lekko wystającym plusem, chociaż i to jest luźno w środku, ale awaryjnie…
Obrazek

Test w najwyższym trybie z chłodzeniem wentylatorem i jednym ogniwem Samsung INR18650-35E, nie wiem czy latarka osiąga pełne 2000lm, możliwe, że nie, ponieważ przy zasilaniu 3*18650 jest jaśniej, ale różnica nie jest ogromna. Napięcie ogniwa na koniec testu: 3,1V
Obrazek

Ciekawie zrobiło się gdy włożyłem 3 ogniwa. Spodziewałem się prawie prostego wykresu przez przynajmniej 1 godzinę. Po 90min testu okazuje się, że tylko 2 z 3 ogniw rozładowywały się. Ich napięcie na koniec testu wynosiło około 3,55V natomiast trzecie ogniwo 4,2V. Nie mam pojęcia z czego wynika taki stan rzeczy. Test przeprowadzałem kilka razy.
Nie wiem czy sterownik jest uszkodzony? Dodam, że po włożeniu ogniwa i pierwsze włączenie przyciskiem bocznym, latarka startuje zawsze w najwyższym trybie.
Gdy włożone jest jedno ogniwo startuje normalnie. Kiedy włożę trzy ogniwa, przy starcie jest jeden szybki błysk.
Obawiam się, że mój egzemplarz posiada niestety jakąś wadę, a szkoda ponieważ G35 to bardzo fajna latarka.
Obrazek

Klarus G35 nie należy do najmniejszych
Obrazek

Nawet obok nie tak małych EAGTAC S25L-R czy Nitecore EC4 wygląda na dużą
Obrazek

Zdjęcia w terenie, ustawienia aparatu ISO-200, f/2, 1s, balans bieli - Świetlówki H
Warunki nie pozwoliły mi zrobić zdjęcia na dystansie około 1km, według moich testów 600-700m to realny zasięg, z 1km tylko jasne, białe obiekty. Zdjęcia wykonywałem „z ręki”, w rzeczywistości różnica na korzyść Klarus G35 jest zauważalna i zdjęcia na których Klarus świeci znacznie słabiej, wynikają z jakiś błędów przy robieniu zdjęć.

Klarus G35
Obrazek

EAGTAC S25L-R
Obrazek

Klarus G35
Obrazek

EAGTAC S25L-R
Obrazek

Klarus G35
Obrazek

EAGTAC S25L-R
Obrazek

Klarus G35
Obrazek

EAGTAC S25L-R
Obrazek

Zdjęcia w pełnym rozmiarze:
https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Kilka słów podsumowania.
Klarus G35 to typowy thrower. Zasięg około 700m (deklarowany 1km na jasne obiekty), 2000lm o niezłej sprawności, chociaż przy zasilaniu 3*18650 mogło być lepiej. Dobre wykonanie, proste sterowanie i całość zamknięta w fajnej, kompaktowej obudowie, latarka byłaby naprawdę godna polecenia gdyby nie problem ze sterownikiem.
Mam nadzieję, że jestem odosobnionym przypadkiem, napiszę do Klarusa, sam jestem ciekawy jego reakcji.
Czy mogę polecić? Jak najbardziej tak, pod warunkiem, że taki problem jak w moim egzemplarzu jest wyjątkiem, tym bardziej, że w przypadku firmy Klarus stosunek ceny do jakości zazwyczaj jest pozytywny : )

Pozdrawiam
Eryk

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Autor postu otrzymał pochwałę
FaceBook poświęcony tematyce latarkowej:
https://www.facebook.com/Miotacze.Fotonow/