Jak znaleźć dostawcę w chinach

Dowiesz się tu jak robić zakupy na aliexpress, jak płacić na aliexpress, czy zapłacisz cło i Vat, co robić jak telefon zostanie zatrzymany przez celników, jak odesłać telefon do chin, jak prowadzić spór na aliexpress, zwrot płatności z aliexpress, reklamacje, gdzie śledzić przesyłki i nie przegapisz też promocji na aliexpress i innych chińskich sklepach.
Regulamin działu
Zakładając nowy watek upewnij się, czy taki sam temat nie został już poruszony na forum (w tym celu użyj opcji 'szukaj')
Nowo tworzone wątki: w złych działach/na poruszane wcześniej tematy/z pytaniami na które już wielokrotnie udzielono odpowiedz będą ZAMYKANE / USUWANE

Jak znaleźć dostawcę w chinach

Postprzez marx » 6 sie 2011, o 21:26

Poszukiwanie dostawców z Chin

Najlepszą metodą na znalezienie dostawcy z Chin jest internetowa platforma biznesowa – made-in-china lub alibaba. Można też szukać dostawców poprzez Google (np. szukać jakiegoś produktu na stronach w domenach .cn (Chiny) lub .tw (Tajwan)).
Na powyższych platformach możemy spotkać 2 typ kontrahentów:

Producenci – handlują swoim towarem który sami wyprodukowali
Pośrednicy – handlują towarem którego nie wyprodukowali
[hide]
Pośredników raczej należy unikać – nie gwarantują oni towaru dobrej jakości oraz mogą być problemy z certyfikatami.
Najłatwiejszym sposobem rozróżnienia pośredników od producentów jest przejrzenie oferty – jeśli jest szeroka tzn. zawiera produkty które nie są spokrewnione z sobą np. pamięci RAM i miskami wówczas mamy do czynienia z pośrednikiem i należy zachować szczególną ostrożność przy ewentualnym. Import tych towarów może być ryzykowny. Pośrednicy zazwyczaj nie mają swojej strony internetowej – reklamują się tylko w serwisach internetowych. Gdy znajdziemy interesujący nas produkt np. na made-in-china.com należy sprawdzić stronę domową producenta. Szczególną uwagę należy zwrócić na certyfikaty CE, UL, TUW.

Nawiązanie kontaktu

Gdy znajdziemy interesujący towar należy wysłać zapytanie o cenę. Należy skorzystać z formularza kontaktowego umieszczonego na platformie lub też napisać bezpośrednio na adres który znajduje się na stronie internetowej. Należy zwrócić szczególną uwagę na profesjonalne zredagowanie wiadomości, standardowe „What is your price for 1000 pcs” to raczej za mało i szanse że ktoś na to odpowie są raczej nikłe. Profesjonalnie przygotowane zapytanie o cenę powinno zawierać wstęp – 2-3 zdania o firmie – jeśli jest się osobą prywatną należy napisać ze planuje się rozpoczęcie działalności i jest się zainteresowanym rozpoczęciem współpracy właśnie z nimi, lub też wymyślić sobie jakieś 2 zdania o wirtualnej firmie. Następnie należy zapytać się o towar – trzeba sprecyzować który model/wersje nas interesują – gdy poprosimy o cały asortyment zazwyczaj zostaniemy poproszeni o sprecyzowanie zapytania – szanse że dostaniemy od razu cały cennik wynoszą kilkanaście procent. Należy też zapytać o opakowanie (wymiar i masę) produktu, certyfikaty, oraz przesyłkę i formy płatności oraz koszt przesyłki do miejsca docelowego (zazwyczaj towar jest sprzedawany na warunkach FOB – producent dostarczy towar do firmy która zajmuje się przesyłaniem towaru) Bardzo ważną sprawą jest podpisanie się oraz umieszczenie danych takich jak adres strony www, nr telefonu, adresu firmy.

Kupowanie i płacenie za towary z chin

Gdy zdecydujemy się na zakupienie i import z Chin, wówczas dostaniemy od kontrahenta fakturę proforma oraz instrukcję odnośnie płatności. Gdy jest to pierwsze zamówienie od danego producenta wówczas należy zamówić próbki – możemy się przekonać o jakości towaru.
Zazwyczaj chińscy producenci chcą otrzymać całą należność przed wysyłką – gdy kontrahent jest pewny i sprawdzony (np. gdy kupiliśmy wcześniej próbki) wówczas nie powinien nas oszukać. Gdy otrzymamy dane do przelewu na konto bankowe mogą zdarzyć się 2 sytuacje – dostaniemy dane konta firmowego lub osoby fizycznej. Gdy zostaniemy poproszeni o wpłacenie na konto firmowe wówczas nie ma problemu, natomiast przy osobie fizycznej musimy zachować ostrożność – zapytać się dlaczego jest podane konto osoby fizycznej. Zazwyczaj chińscy dostawcy robią tak aby uniknąć opodatkowania tych pieniędzy, bądź też obligatoryjnej (dla chińskich firm rachunki prowadzone są tylko w yanach) wymianie tych pieniędzy na walutę chińską. Jeśli zdecydujemy się na wpłatę na konto osoby fizycznej najbezpieczniej jest to zrobić na konto menedżera lub właściciela – niebezpiecznie natomiast na pracownika obsługi klienta (czyli zazwyczaj tej osoby z którą się kontaktujemy).

Można też skorzystać z płatności przy odbiorze (opcja dostępna w firmach kurierskich) lub też zabezpieczyć się przy pomocy usługi typu escrow. Gdy planujemy import dużej ilości towaru lub też towaru o większej wartości należy otworzyć w banku akredytywę lub inkaso (po szczegółowe informacje należy udać się do swojego banku).
Gdy zdecydujemy się na zapłacenie całej kwoty, lub też wpłacenie zaliczki wówczas mamy do wyboru następujące sposoby płatności:

Przelew SWIFT – przelew międzynarodowy Polska – Chiny, koszty przelewu wynoszą od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Przelew dochodzi w kilka dni. Zazwyczaj ten sposób zapłaty stosuje się przy zamówieniach o wartości powyżej 1000$.
Zapłata kartą – najprostszy sposób zapłaty – gdy wybierzemy ten sposób zapłaty nasz kontrahent poda nam dane swojego centrum autoryzacji – tam podajemy dane karty. Gdy wszystko przebiegło prawidłowo producent zostanie poinformowany i już po kilku godzinach może wysłać towar. Koszty tego sposobu płatności wynoszą ok. 2%-3% i jest nimi obciążany kupujący (kwota doliczana do faktury). Przy takiej metodzie płatności należy pamiętać też o limicie jaki ma karta na jednorazową transakcję

Transport towary z Chin

Import z Chin kurierem

Najprostszą i najszybszą metodą na import towaru z Chin jest kurier (TNT, DHL UPS CLS). Kurier załatwi za nas wszystkie sprawy celno-skarbowe, należy tylko dostarczyć do agencji celnej kuriera dokumenty firmy (kopię wpisu do ewidencji, zaświadczenia o uzyskaniu NIPu, zaświadczenia o uzyskaniu Regonu) lub jeśli jest się osobą prywatną kopie dowodu osobistego i zaświadczenia o przyznaniu NIP. Ponadto należy przesłać „upoważnienie do działania w ramach przedstawiciela bezpośredniego” (do ściągnięcia ze strony kuriera) znaczki skarbowe, oraz tłumaczenie faktury. Należy pamiętać że towar może czekać na odprawę 14 dni, a kurier zazwyczaj po kilku dniach (3-5) zaczyna naliczać opłaty magazynowe (od kilkudziesięciu złotych). Należy więc mieć przygotowane dokumenty.

Numer przesyłki – po nadaniu towaru nasz chiński kontrahent podaje nam nr przesyłki – dzięki systemowi śledzenia przesyłek poprzez stronię kuriera możemy w każdej chwili sprawdzić gdzie ta przesyłka się znajduje. Niewątpliwym minusem przesyłki kurierskiej jest cena – średnio ok. 200$ za 10 kg dlatego ten rodzaj importu z Chin jest przeważnie stosowany dla przesłania próbek oraz towarów lekkich a zarazem droższych (procesory, pamięci, laptopy etc.). Metoda opłacalna dla przesyłki o wadze 0-30 kg, czas dostarczeni ok. 7 dni.

Import z Chin lotniczy

Najpopularniejszy sposób na import towarów przy małej skali działalności. Cena przesyłki z Chin do Polski wynosi 4,5 do 6 $ za kilogram (przykładowe stawki, w zależności od wagi przesyłki i spedytora). Import opłacalny dla przesyłek o wadze 30-300 kg czas dostarczenia 7-14 dni. Gdy towar jest sprzedawany na warunkach FOB wówczas nie musimy martwić się o wysłanie towaru – wszystkie czynności wykona za nas sprzedający. Gdy sprzedający wyśle towar powinniśmy dostać air waybill. Na tym dokumencie jest napisane jakimi liniami lotniczymi została wysłana przesyłka z Chin, jest tam podany nr przesyłki. Przy tego rodzaju przesyłce musimy monitorować status przesyłki (na stronie linii lotniczych jest system śledzenia przesyłki). Na docelowym lotnisku należy znaleźć agencję celną która odbierze towar, przygotuje dokumenty celne i przedstawi do oclenia oraz prześle towar do nas (możemy też osobiście odebrać towar).

Import z Chin morski

Należy skontaktować się z polskim przedstawicielstwem któregoś z międzynarodowych morskich spedytorów. Oferują oni kompleksową obsługę przesyłki z Chin – od odbioru do bezpośredniego dostarczenia towaru. Ceny wynoszą około 12-14 tyś za kontener 40’ (kubatura ok. 67 m3 ładowność ok. 25 ton) i 7-8 tyś za kontener 20’ (kubatura ok. 33 m3 ładowność ok. 18 ton). W przesyłce morskiej minimalna rozmiar ładunku jaki jest obsługiwany przez spedytora wynosi 1m3. Import towarów drogą morską jest najtańszym, ale i najdłuższym sposobem na sprowadzenie towarów z Chin.

Sprawy celno skarbowe

Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie, jeszcze przed przylotem towaru z Chin na lotnisko docelowe agencji celnej która zajmie się naszą przesyłką. Chiny są członkiem WTO więc import z Chin do Polski odbywa się na preferencyjnych zasadach.
Przy sprowadzaniu próbek warto też wiedzieć o tym że zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej nie są one objęte cłem. Niestety Polski Urząd Celny nie zawsze zachowuje się jakby Polska należała do Wspólnoty Europejskiej.
Przed przybyciem przesyłki dokumenty aby być pewnym że nasz towar zostanie szybko odprawiony. Koszty odprawy towaru będą wynosić:

Opłata lotniskowa 20$ (do 50kg) -500$ (10000kg)
Dokument SAD 80 zł
Zgłoszenie towaru na posterunek celny 50 zł
Obsługa towaru 150 zł

Przykładowe obliczenia – import towaru z Chin

Załóżmy ze sprowadzamy towar o wadze 100 kg, a na fakturze proforma jest cena 5000$. Jest to elektronika objęta cłem 4%.

Agencji celnej za odprawę towaru zapłacimy 20$+80+50+150 razem 340 zł.

Należności celno skarbowe 5000*4%=200$ cło i 5200*22%=1144 VAT, czyli razem 1344$

Jeśli chcemy aby ten towar został do nas przesłany kurierem musimy jeszcze opłacić kuriera (np. z lotniska Warszawa do naszej firmy Poznań) załóżmy 200 zł.

Razem musimy przelać 340 zł+1344$+200 zł na konto agencji.

Kilka praktycznych uwag

Przy importowaniu większej ilości towaru z Chin należy pamiętać o tym aby w przesyłce znajdowały się kopie certyfikatów dopuszczających dany towar do obrotu we Wspólnocie Europejskiej, oraz polska wersja instrukcji obsługi (należy poprosić kontrahenta o wydrukowanie i umieszczenie w przesyłce instrukcji, którą przesłaliśmy).
Gdy zamawia się mniejszą ilość nie należy zamawiać więcej niż za 500$ – powyżej takiej kwoty towar musi być przez Chińczyków zadeklarowany do odprawy – muszą wypisać kilka papierków, towar będzie leżał w magazynie i termin otrzymania przesyłki z Chin może przedłużyć się o 3 dni.
Przy sprowadzaniu odzieży należy pamiętać o certyfikacie pochodzenia (certificate of origin), dokument ten wystawia producent, eksporter lub izba handlowa – bez niego towar nie zostanie wpuszczony do Polski. Należy zwrócić szczególną uwagę aby dane z certyfikatu zgadzały się z tymi z faktury.

Import z Chin, jak mądrze zacząć

Na początek najlepiej sprowadzić małą partię towaru kurierem – np. TNT czy DHL. Tym sposobem sprowadzając małą partię towaru można sobie przećwiczyć i zobaczyć jak to wszystko wygląda.
Towaru szukamy na made-in-china.com, najlepiej wśród złotych członków. Najpierw prosimy o cenniki, a następnie gdy sobie jakiś towar wybierzemy piszemy zamówienie. W zamówieniu piszemy ile i jaki towar zamawiamy, i jak ma być wysłany np. TNT do Polski.
Warto dodać że, zazwyczaj przy towarze jest MOQ – minimalna ilość zamówienia. Jeśli chcemy na początek zamówić np. 10 sztuk – chińscy producenci naliczają dodatkową opłatę za próbki.
Po złożeniu zamówienia otrzymujemy potwierdzenie z danymi do przelewu. Po dokonaniu przelewu – przelew SWIFT, Western Union lub przelew jakimś pieniądzem elektronicznym albo kartą powiadamiamy osobę po Chińskiej stronie o dokonaniu płatności. Gdy Chińczycy potwierdzą przelew i wyślą towar Pozostaje tylko czekać na przesyłkę. Powinni też przesłać nam nr przesyłki dzięki któremu można śledzić paczkę.
Z ważnych rzeczy trzeba pamiętać o podaniu nr telefonu, aby był on umieszczony na przesyłce.
Gdy paczka dojdzie do Polski zadzwonią ludzie z agencji celnej kuriera z informacją że Urząd Celny kazał oclić ten towar – niestety ostatnio wysyłają na oclenie nawet małe ilości i próbki towarów. W związku z tym agencja celna poinformuje że potrzebne są następujące dokumenty – ksero dowodu, nr NIP, tłumaczenie faktury, które zostanie wykorzystane do oclenia, oraz pełnomocnictwo i jakieś inne papierki (oświadczenie że towar nie zawiera azbestu itp. co jest akurat w modzie) które każemy przesłać sobie na maila lub faksem.
Po wypełnieniu i skompletowaniu dokumentów wysyłamy im to faksem albo kurierem – jak sobie życzą. Na towar zostanie naliczone cło i VAT, które wpłacamy przy odbiorze przesyłki, która zostanie nam niezwłocznie przesłana po opuszczeniu cła.

Tak wygląda w skrócie przesyłanie kurierem. Na pierwszej przesyłce – kilku sztukach raczej nic się nie zarobi, ale nabierze się doświadczenia, które jest na początku bardzo potrzebne.

Aby sprowadzić towar nie nie trzeba mieć firmy, ale jest taki problem że trzeba mieć NIP – zaświadczenie z Urzędu Skarbowego. Ale aby odsprzedać na allegro i wszystko było legalnie trzeba mieć działalność i płacić podatki. Aby kupić towar nie trzeba mieć działalności, ale żeby sprzedać już tak.

Jeśli się komuś zleci poszukiwanie, sprowadzenie jakiegoś towaru to już przestaje to być opłacalne bo pośrednik policzy obie marże, najlepiej robić wszystko samemu.

Sprowadzenie towaru przez kuriera jest bardzo proste.
Następnym etapem będzie fracht lotniczy – opłacalny przy przesyłkach o wadze powyżej 50 kg, więc na początek dla drobnej elektroniki kurier powinien wystarczyć.
[/hide]

źródło: http://www.iob.pl ,chinskieallegro.com
marx
Administrator
 
Posty: 10740
Dołączył(a): 6 mar 2010, o 01:35
Lokalizacja: aliexpress
Pochwały: 266
Telefon:: Dual sim

Reklama

Powrót do Zakupy w Chinach PRZEWODNIKIKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

  • Reklama