• Reklama

Fitorch P20R i Fitorch P30R - recenzja

Oświetlenie, lampy, latarki i światełka z Chin.

Fitorch P20R i Fitorch P30R - recenzja

Postprzez zieloczek100 » 7 wrz 2017, o 16:13

Witajcie,

Przeglądając forum CPF trafiłem na nowego producenta latarek – Fitorch
http://www.candlepowerforums.com/vb/for ... 24-Fitorch

Zapytałem czy wyślą jakiś model do testów, podesłali trzy latarki: Fitorch P20R, P30R i EC10 (model EC10 jest u - @Krul-Mateusz).
Więcej o ich produktach i specyfikacji możecie poczytać tutaj:
http://www.fitorchworld.com/index.php?c ... st&catid=6

Opakowania kolorowe, przeważają kolory czarno – pomarańczowe, podobnie jak w latarkach Fenix. Swoją drogą, wspominali coś o swojej historii – podobno mieli coś wspólnego z firmą Fenix i Klarus, a więc całkiem doświadczony skład.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W obu przypadkach bardzo bogate wyposażenie (identyczne):
- kabel USB
- dobrej jakości smycz na nadgarstek
- dobrej jakości kabura (pokrowiec / etui )
- zapasowy ring
- zapasowa gumka na włącznik
- kółko do kluczy (nie mam pomysłu gdzie je zamontować)
- przejściówka OTG (latarka może służyc jako PowerBank)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Instrukcja obsługi modelu P20R
Obrazek

Obrazek

Instrukcja obsługi modelu P30R
Obrazek

Obrazek

Tak prezentują się latarki
Obrazek

Od góry w modelu P20R, cos podobnego do aluminiowej koronki, pod nią szybka z powłokami AR ( o dużej przepuszczalności światła), czysty reflektor SMO i bardzo dobrze osadzona dioda XP-L2, niestety o zimnej barwie.
Obrazek

Górną część możemy okręcić, taki był zamysł, lub ktoś zapomniał zakleić. Znajdziemy tutaj oring i dobrze nasmarowany gwint.
Obrazek

Reflektor jest przyklejony, nie ma możliwość bezpośredniego dostępu do niego
Obrazek

Pod diodą niestety znajduje się mała dziurka.. ;(, niestety nie miałem możliwości zobaczyć jak dokładniej to wygląda, za kilka dni odlutuje przewody (nie mam chwilowo lutownicy). Jeżeli faktycznie pod diodą będzie dziura – źle panowie, źle się stało. Podłoże diody z miedzi.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Natomiast P30R jest już wyposażony w metalową koronkę ! wygląda ona pięknie. Tak samo jak w P20R szybka z powłokami AR, czysty reflektor SMO i zimna dioda XP-L2
Obrazek

Obrazek

Koronka to jedynie element dekoracyjny, możemy ją okręcić
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dalej w obu latarkach żeberka, zapowiada się dużo ciepła do odprowadzenia (nie tak szybko)
Obrazek

Przycisk do zmiany trybów, pracuje pewnie, z odpowiednim oporem, nie jest to poziom Acebeam EC35, ale nie ma powodów do narzekań
Obrazek

W momencie włączenia latarki, latarka informuje nas o stanie naładowania ogniwa przez wbudowaną w przycisk diodę. Niestety świeci ona cały czas. O jej funkcji opowiem później
Obrazek

Z drugiej strony port USB, który może służyć jako PowerBank, musimy wykorzystać załączoną przejściówkę OTG – pomysł ciekawy, jednak musimy pamiętać aby zabrać ze sobą nie tylko przewód, ale i to maleństwo. W P30R gumka jest nieco schowana, w P20R jest na równo. Gumki bardzo dobrej jakości, zostawiłem latarki na jakąś godzinę w misce z wodą – bez najmniejszych problemów.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wydajność PowerBanku czy układu ładującego ogniwa to około 0,9A
Obrazek

Obrazek

Podczas ładowania włącznik błyska na zmianę kolorami : zielony, czerwony …
Obrazek

Obrazek

Ciekawostką jest, że nawet na wyłączonej latarce jeżeli ogniwo jest w środku i podłączymy ładowarkę, pobiera ona 0,25A, jeżeli wyciągniemy ogniwo 0A.
Obrazek

Bez ogniwa możemy korzystać z główki jako latarki nocnej – pobór prądu to jedyne 0,03A
Obrazek

Obie latarki wyposażone są fabrycznie w klips, dosyć twardy, ale bez przesady
Obrazek

Moletowanie na tubie środkowej i zakrętce w postaci prążków
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przycisk pracuje twardo, poziom najlepszych – Nitecore itp. (nawet zakrętka od P30R (od P20R nie) pasuje do Nitecore np. MH27UV, czy SRT9GT)
Obrazek

I o ile P30R postawimy na zakrętce, o tyle w P20R gumeczka wystaje i tego nie zrobimy – celowy zabieg, czy błąd w produkcji? Stawiam na błąd produkcyjny
Obrazek

Zakrętki świetnie wykonane, grube, twarde sprężynki
Obrazek

Gwinty od strony sterownika w obu modelach: grube, świetnie wykonane (poziom tych najlepszych jak np. Nitecore), dobrze nasmarowane, z oringiem który wytwarza spory opór podczas skręcania latarki
Obrazek

Obrazek

Z drugiej strony identyczna sytuacja (tylko P30R ma mniej smaru)
Obrazek

Obrazek

Sterowniki w obu latarkach wyglądają identycznie, więc omówię zbiorczo:

Latarkę włączamy przyciskiem na „dupce” latarki
- startuje z pamięcią ostatniego trybu

- jeden klik zmienia tryby w pętli:
Niski 0,03A i 30lm (bardziej 5-10lm)
Średni 0,85A i 300lm (tak może być)
Wysoki 2,5A i 1180lm (według mnie, to maksymalnie 900lm )

- przytrzymujemy przycisk 1 sekundę, aktywują się tryby stroboskopowe (pierwszy stroboskopowy, przytrzymujemy przycisk i mamy SOS)
- jeden klik, i mamy znowu pętlę: niski, średni, wysoki)

I niestety, latarki po dwóch minutach zbijają tryb wysoki do średniego. Osobiście uważam, że każda latarka powinna działać w trybie najwyższym do samego końca ogniwa.
Druga uwaga, to mało trybów, brakuje tutaj czegoś pomiędzy wysokim a średnim.
Z informacji, które otrzymałem nowa wersja ma dostać więcej trybów i czujnik temperatury. Czas pokaże.

W instrukcji obsługi nie znalazłem nic o zabezpieczeniu przed odwrotnym włożeniem ogniwa do latarki, i nie testowałem tego osobiście. Budowa sterownika sugeruje elektroniczne zabezpieczenie. Pasują wszystkie ogniwa, ale najlepiej korzystać z takich z zabezpieczeniem.

Fitorch wyposażył swoje latarki w dwa systemy informujące nas o stanie naładowania ogniwa.
Pierwszy to:
- ogniwo pomiędzy 4.2-3.5V – włącznik świeci w kolorze zielonym stałym
- ogniwo pomiędzy 3.5-3.0V – dioda w włączniku błyska wolno w kolorze zielonym
- ogniwo poniżej 3.0V – dioda w włączniku błyska wolno w kolorze czerwonym

Drugi system to:
- na wyłączonej latarce wciskamy przycisk boczny i włączamy latarkę
- nasze ogniwo naładowane jest do poziomu np.: 3.8V a więc dioda w włączniku błyśnie 3 razy w kolorze zielonym, i 8 razy w kolorze czerwonym a następnie się włączy.

Proste i bardzo przemyślane rozwiązanie (podobno inne firmy miały to wcześniej)
Obrazek
Obrazek

Masa modelu P20R bez ogniwa to 87 gram
Obrazek

Natomiast P30R bez ogniwa to 134 gramy (waga słuszna, brakuje tylko czujnika temperatury)
Obrazek

A tak prezentują się obok: BLF D80 i Acebeam EC35
Obrazek

Zdjęcia w terenie, ustawienia aparatu ISO-200, f/2, 2s, balans bieli - Świetlówki H
Fitorch P20R:
Obrazek

Acebeam EC35:
Obrazek

Fitorch P30R:
Obrazek

BLF D80:
Obrazek

Zdjęcia w pełnym rozmiarze:
https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Recenzja na YouTube:
www.youtube.com/watch?v=1ZjebkpRuSQ&feature=youtu.be

Kilka słów podsumowania:
Czytając specyfikację i wymieniając kilka e-mail z producentem byłem bardzo pozytywnie nastawiony do latarek Fitorch. Gdyby nie fakt, że w P20R pod diodą prawdopodobnie mamy dziurę (dokładnie zweryfikuje to na dniach) i sterownik posiada tylko tryby: niski, średni, wysoki (ale to ma się zmienić) – są to bardzo dobrze wykonane latarki.
Nie wiem jak będzie wyglądała ich cena gdy już oficjalnie zawitają w największych sklepach – mam nadzieję, że maksymalnie ½ ceny latarek Nitecore itp.
Gwinty, powłoka, przyciski, klips, reflektor itp. – poziom innych, czołowych producentów, pod tym względem jest super. Podpowiadałem im stworzenie latarki o małych rozmiarach coś podobnego do Zebry, z matową powłoką jak u Acebeam, z przyciskami jak u Acebeam, z wydajnością sterowników jak u EAGTEC, i coś z wyglądu Nitecore – zobaczymy co z tego wyjdzie, ale niech wzorują się na najlepszych !

Wydaje mi się, że pozostaje czekać na nowsze modele, na oficjalną premierę w sklepach i na lepsze sterowniki !

Udanych zakupów !
Pozdrawiam
Eryk

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek