• Reklama

ESCROW , czyli transakcja powiernicza

Dowiesz się tu jak robić zakupy na aliexpress, jak płacić na aliexpress, czy zapłacisz cło i Vat, co robić jak telefon zostanie zatrzymany przez celników, jak odesłać telefon do chin, jak prowadzić spór na aliexpress, zwrot płatności z aliexpress, reklamacje, gdzie śledzić przesyłki i nie przegapisz też promocji na aliexpress i innych chińskich sklepach.
Regulamin działu
Zakładając nowy watek upewnij się, czy taki sam temat nie został już poruszony na forum (w tym celu użyj opcji 'szukaj')
Nowo tworzone wątki: w złych działach/na poruszane wcześniej tematy/z pytaniami na które już wielokrotnie udzielono odpowiedz będą ZAMYKANE / USUWANE

ESCROW , czyli transakcja powiernicza

Postprzez marx » 21 sie 2011, o 21:11

Portale typu B2B proponują różne formy zapłaty elektronicznej. Transakcja może odbywać się przelewem bezpośrednio między kontami obu stron lub poprzez autorskie systemy tzw. „safe trading”. Sposób zapłaty uwarunkowany jest jedynie upodobaniami kontrahentów. Jednak najczęstszą metodą jest korzystanie z usług safe trading’u. Przykładem tego systemu jest

ESCROW

, czyli tzw. transakcja powiernicza, dzięki której interesy sprzedawcy i kupującego są dodatkowo zabezpieczane. Bezpieczeństwo obu stron uzyskuje się dzięki uczestnictwu neutralnego powiernika. Jego zadaniem jest nadzorowanie przebiegu umowy oraz rozstrzyganie ewentualnych sporów. W rozliczeniach stosowany jest często rachunek powierniczy (ang. escrow account). Jest nim specjalny rachunek bankowy który służy do zabezpieczenia wykonania zobowiązań pieniężnych kontrahentów.

Transakcja ESCROW przebiega w prosty i sprawny sposób. Jest bardzo przydatnym narzędziem w momencie, gdy odbywa się ona na odległość. Pozwala nam na zabezpieczenie i nadzorowanie procesu realizacji umowy, dzięki czemu nawet w przypadku braku wiedzy o reputacji partnera handlowego, jesteśmy w stanie bezpiecznie zakończyć transakcję. Pieniądze przekazywane są na konto odbiorcy dopiero w momencie, gdy przebieg transakcji (wpłat zgodnie z ustalonym harmonogramem) jest zgodny z zawartą umową. Powiernik w przypadku serwisów typy B2B jest przydzielony przez ten serwis. Na przykład, serwis ESCROW na portalu AliExpress, jest wspierany przez wiodącą internetową platformę płatniczą Alipay.com z grupy Alibaba.

Obrazek
ESCROW pozwala na bezpieczną transakcję bez publikowania i demaskowania danych karty kredytowej płatnika. System ten pozwala również na śledzenie statusu zamówienia i przesyłki. Każda przesyłka otrzymuje od firmy świadczącej usługi kurierskie, unikatowy numer (tzw. „tracking number”). Przesyłka oraz status zamówienia może być śledzony poprzez platformy internetowe danej firmy kurierskiej,np. EMS (http://www.pocztex.pl/dokl_inf_telef.php albo http://www.ems.com.cn/english-main.jsp) lub China Air Mail (http://track-chinapost.com/) Płatność jest przekazywana do odbiorcy przez powiernika (np. Alipay.com) dopiero w momencie potwierdzenia przez płatnika otrzymania przesyłki. Jeśli jednak płatnik nie potwierdzi otrzymania przesyłki po długim czasie, nie wnosząc do serwisu typu B2B usprawiedliwienia zwłoki w płatności, pieniądze zostaną automatycznie przelane na konto odbiorcy, o czym płatnik odpowiedni wcześniej zostanie powiadomiony.

Aby korzystać z usług ESCROW nie wymagane jest posiadanie konta w tym serwisie.
Jedyne, co potrzeba, to zalogowanie się na jednym z serwisów typu B2B. Większość z nich respektuje płatność przez PayPal、Visa、MasterCard lub transfer bankowy.

Jeśli nabywca z jakiś powodów nie otrzymał towaru po czasie zawartym w umowie, lub stan towaru nie jest satysfakcjonujący lub dobra nie są zgodne z zamówieniem, może anulować transakcję lub zwrócić się z prośbą do serwisu o zwrot kosztów.

Należy wystrzegać się płatności przez Western Union lub TT. Sprzedawcy którzy preferują wyłącznie ten sposób płatności w znacznej większości przypadków okazują się scammer’ami. Często proszą ofiarę aby udowodniła, że posiada dostęp do wystarczających funduszy aby pokryć zakup, wymagając transferu odpowiadającej zakupowi sumy pieniędzy przez Western Union nie na rachunek oszusta, ale przyjaciela lub krewnego.

Ponadto nieuczciwi sprzedawcy gloryfikujący ten sposób zapłaty, proszą o dodatkowe [hide]dane nabywcy oraz przyjaciela lub krewnego (odbiorcy), np:

MTCN (Money Transfer Control Number)
Sender’s name (imię nadawcy oraz opcjonalnie adres)
Recipient’s name (imię odbiorcy oraz opcjonalnie adres) (Jest zazwyczaj błędnie zapisane jako „receivers name” oraz również błędnie „recievers”.)

Oszuści niesłusznie tłumaczą, że wymagane dodatkowe dane potrzebne są do weryfikacji w najbliższym im biurze Western Union czy transakcja jest ważna, mająca moc obowiązującą oraz czy rzeczywiście miała miejsce.

Tak naprawdę oszust udaje się do najbliższego biura Western Union nie po to, aby sprawdzić status transakcji, ale po to aby okraść nas z pieniędzy. Oszust utrzymuje, ze jest odbiorcą (co może potwierdzić znajomością adresu nadawcy) podaje numer MTCN oraz sumę. To jest wystarczający dowód aby wypłacić pieniądze z (fałszywym) podpisem otrzymanym z potwierdzenia odbioru.[/hide]

żródło: chinwazja.pl
marx
Administrator
 
Posty: 9506
Dołączył(a): 6 mar 2010, o 01:35
Lokalizacja: aliexpress
Pochwały: 250
Telefon:: Dual sim

Reklama

Re: ESCROW , czyli transakcja powiernicza

Postprzez k9g » 19 sie 2016, o 10:18

A ja mam pytanie odnośnie rozwiązania jednego sporu przy tej transakcji.
Kupujący wpłacił pieniądze powiernikowi. Sprzedający wysłał przedmiot. Kupujący jest oszustem i chce wyłudzić środki. Po otrzymaniu paczki twierdzi, że jest ona niezgodna z umową i podmienia przedmiot, po czym odsyła go do sprzedającego żądając zwrotu pieniędzy. Co wtedy? Jak można się zabezpieczyć przed czymś takim?
k9g
 
Posty: 2
Dołączył(a): 19 sie 2016, o 10:13
Telefon:: +48509076135

Re: ESCROW , czyli transakcja powiernicza

Postprzez marcoos1 » 19 sie 2016, o 13:57

Nie dorobisz się w ten sposób. :P
To jest słowo (sprzedawca mówi, że wysłał dobre) przeciwko słowu (kupujący twierdzi, że dostałe złe).
Dlatego kupujący często kręci unboxing przedmiotów.
marcoos1
VIP
 
Posty: 1113
Dołączył(a): 13 sty 2014, o 23:37
Pochwały: 84
Telefon:: samsung

Re: ESCROW , czyli transakcja powiernicza

Postprzez k9g » 19 sie 2016, o 15:12

Za jakiś czas chce przeprowadzić właśnie kilka transakcji w ten sposób jako sprzedający i tak właśnie myślę jak się zabezpieczyć przed takimi cwaniaczkami.
k9g
 
Posty: 2
Dołączył(a): 19 sie 2016, o 10:13
Telefon:: +48509076135

Re: ESCROW , czyli transakcja powiernicza

Postprzez Sebastian1988 » 19 sie 2016, o 15:46

Kręć wideo jak pakujesz. I tyle. jak masz spór, to niech gość udowodni swoje racje wideo z rozpakowania.

Wysłane z mojego Moto G (4) przy użyciu Tapatalka
Sebastian1988
 
Posty: 68
Dołączył(a): 15 maja 2015, o 23:54
Pochwały: 1


Powrót do Zakupy w Chinach PRZEWODNIKIKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

  • Reklama