• Reklama

Zuk Z2 mini recenzja

W tym dziale można przeczytać i umieścić recenzje chińskiego telefonu lub tabletu.

Zuk Z2 mini recenzja

Postprzez Dablju » 5 gru 2016, o 23:45

Dzisiaj doszedł do mnie zamówiony w sklepie Banggood Zuk Z2 w wersji 4/64GB za którego przyszło mi zapłacić ok 190$. Co ciekawe jeszcze w piątek o 21 był w WER Warszawa a dziś rano już u mnie na poczcie. Na szczęście obeszło się bez VAT. Tyle tytułem wstępu, zapraszam do recenzji
Obrazek
Pudełko
W pudełku w zasadzie bez szaleństw - prócz urządzenia znajdziemy ładowarkę z Quick Charge na USB-C, igłę do wysuwania tacki SIM, trochę papierków i to w sumie tyle.

Wykonanie
Zarówno przód i tył telefonu wykonany jest ze szkła, natomiast ramka boczna to bardzo dobrej jakości tworzywo. Zarówno na górnej i lewej ramce nie znajdziemy żadnych złączy i przycisków, te znajdują się natomiast po prawej stronie - mam tu przyciski głośności, klawisz power i tackę na karty SIM. Na dole z kolei znajduje się wejście jack 3,5mm, mikrofon, USB typu c oraz głośnik maskowany grill z czterema otworami. Na froncie urządzenia znajdziemy kamerę przednią o rozdzielczości 8MP, głośnik do rozmów a pod ekranem przycisk U-touch o którym później.

Ekran
Na froncie urządzenia znajduje się ekran w rozmiarze 5" o rozdzielczości Full HD pokryty szkłem Gorilla Glass 4 zaoblony na krawędziach. Jest to ekran typu IPS LTPS a zagęszczenie pikseli wynosi 441ppi. Kolory są dość dobrze nasycone, chociaż maksymalne podświetlenie mogłoby być lepsze. W opcjach urządzenia można ustawić temperaturę barwową - od lekkiej niebieskiej poświaty po żółć, która przyda się szczególnie nocą.
Należy tu wspomnieć o przycisku U-touch, który wg mnie jest genialny i dziwię się, że tak mało producentów stosuje ten "ficzer". Przycisk ten pełni kilka funkcji: skaner odcisku palca, którym można bezpośrednio odblokować ekran, przycisk home (przyciśnięcie), wstecz (dotknięcie) a także przesuwanie (przełączanie między ostatnimi aplikacjami - dla mnie bomba). Oczywiście to wszystko można skonfigurować opcjach samego U-touch - można skonfigurować też podwójnie "tapnięcie" i podwójnie naciśnięcie.

Podzespoły
Sercem telefonu jest dobrze znany Snapdragon 820 (nie w wersji "lite") wspomagany 4GB pamięci RAM i ten duet radzi sobie bardzo dobrze - nie ma mowy o jakimkolwiek zacinaniu aplikacji. Apki uruchamiają się błyskawiczne a te załadowane w pamięci nie są ubijane. Skaner odcisku palca działa błyskawicznie - na pewno poniżej 0,5s. Bateria 3500mAh powinna spokojnie starczyć na cały dzień zabawy. Wymiary urządzenia to 141.7 x 68.9 x 8.5 mm - dla jednych gruby, dla innych w sam raz.

System
Nakłada ZUI przywodzi na myśl trochę Miui, choć wydaje mi się że jest trochę ubogo jeśli chodzi o opcje konfiguracji. Może moja opinia nie będzie obiektywna bo jestem przyzwyczajony do zabaw z Xposed, ale brakuje tu po prostu tego czegoś. Choć muszę też pochwalić producenta bo jest tu coś chyba rzadko spotykanego - otóż "Overclock mode". Można sobie podkręcić zegary Snapdragona 820 odpowiednio do 2,3 GHz dla mocniejszych i 1,75GHz dla słabszych rdzeni a więc de fakto robi się nam 821. Jak wspomniałem jest tu także opcja konfiguracji przycisku U-touch i "Quick switch panel", powiadomienia i belka powiadomień. I chyba w zasadzie tyle, bo reszta to zdaje się stock android. Co ciekawe historia zużycia baterii wrzucona jest do opcji deweloperskich - dla mnie coś niedorzecznego. Sporo trzeba się nagrzebać, żeby to znaleźć ;) Co do języka polskiego - niby jest, ale czasem wygląda to jak angielski z tuskiem - musiałem wrócić do angielskiego żeby zrozumieć o co chodzi ;)

Wydajność
Telefon w Antutu robi ok 125k pkt co chyba nie dziwi biorąc pod uwagę specyfikację. Zagramy na tym w każdą grę. Po dłuższym użytkowaniu telefon potrafi się lekko nagrzać.

GPS szybko łapie satelity - przy oknie w kilka sekund złapał fixa i jego dokładność wynosiła ok 30 stóp (~10m). Na dniach postaram się sprawdzić jak się sprawuje jako nawigacja w terenie.

Dźwięk
No cóż - szału nie ma. Zdecydowanie brakuje głębi temu telefonowi. Nie może jednak być inaczej skoro brak mu dedykowanego DAC a Qualcommowy Aqstic nie daje rady bez dodatkowych wzmacniaczy. Nie ma też tragedii - jest przyzwoicie, słyszałem zdecydowani gorzej grające konstrukcje. Głośnik gra za to dość głośno i wyraźnie co uznałbym za plus.

Na temat aparatu i łączności się nie wypowiem, gdyż jeszcze nie byłem go w stanie przetestować w odpowiednich warunkach. Jednakże za te pieniądze zdecydowanie warto kupić ten sprzęt.

Podsumowanie

Plusy:
- U-touch
- mega szybki skaner odcisku palca
- wydajne podzespoły
- spora bateria
- niezłe wykonania

Minusy
- system do wymiany
- kilka chińskich aplikacji
- nie w pełni spolszczony
- mógłby być lepszy "chwyt"

Pochwały przyznane za posta: 3
Dablju
VIP

Pochwały: 35

Reklama

Re: Zuk Z2 mini recenzja

Postprzez schreder » 6 gru 2016, o 14:16

Ehh... gdyby tylko dali na niego oficjalnego CM i już jest pogromca RN3 Pro (i następców). CIekawe tylko jak z awaryjnością, bo coś mi się o uszy obiło, że tak trochę się psują, ale pewnie porównując do RN3 Pro, który się często psuje to nie ma zbyt wielkiej tragedii. Ogólnie spoko, ale mógłbyś dać np fotki z aparatu , jakieś screenshoty itp :P
schreder

Pochwały: 13

Postprzez moth » 6 gru 2016, o 14:33

no soft to faktycznie dramat. smsy potrafią się zgubić gdzieś(dostawałem powiadomienie z opaski że dostałem smsa ale nie wyświetlał się nigdzie, bez względu na aplikacje smsów i ustawienia), zabija wszystkie apki w tle jak się nie ustawi żeby tego nie robił(potrafi np zabić budzik i rano już ci nie zadzwoni)
polskiego w oficjalnym sofcie jest 0% więc masz sklepowy rom, ale w miarę spoko tłumaczenie jest na zukfans.eu

no i chwyt jest okropnie nieergonomiczny
moth

Pochwały: 16

Postprzez kombajnik » 6 gru 2016, o 19:28

Nie wiem jak teraz robią te telefony i te systemy na nie, ale i w letv x600 i w zuk z2 i w mi4c trzeba dłubać w ustawieniach systemu/baterii aby nie ubijało w tle aplikacji typu messenger,budzik,viber,smsy i inne apki od ktorych chcemy otrzymywac powiadomienia w czasie rzeczywistym bo potrafią powiadomienia nie przychodzić lub przyjdą, z momentem odpalenia ponownego aplikacji.... bezsens.
kombajnik
AKTYWNY

Postprzez marik1 » 2 sty 2017, o 14:44

1. Snap 821 posiada 2x 2.35 i 2x 2.0,
2. Snap 821 w moim Le Pro 3 robi 163 tysiaczki.
Wynik na podstawowych taktowaniach snapa 820 powinien być około 130-140 tys. Więc jakoś mało osiągasz. Może kwestia wywalenia wszystkich apek działających w tle...
marik1

Pochwały: 3

Postprzez tpawel » 2 sty 2017, o 14:53

No ale to przecież dwa różne systemy więc wiadomo że różnie obciązają hardware. Porównuj porownywalne

Wysłane z mojego Redmi Pro przy użyciu Tapatalka
tpawel
VIP

Pochwały: 52

Postprzez marik1 » 2 sty 2017, o 14:55

Dwa różne systemy to iOS i Android na przykład. Nakładki systemowe to tylko zmiana wyglądu i funkcjonalności, która jednak powinna przynosić wymierne korzyści.
marik1

Pochwały: 3

Postprzez tpawel » 2 sty 2017, o 15:54

Każda nakładka to nie korzyść a utrudnienie dla pracy hardware. Czysty android chodzi dobrze nawet na snapie 410.

Wysłane z mojego Redmi Pro przy użyciu Tapatalka
tpawel
VIP

Pochwały: 52

Postprzez moth » 2 sty 2017, o 16:09

zuk z2 spokojnie osiąga 135-145k w antutu, kwestia w jakich warunkach sie testuje. po stres teście to nawet 100k nie osiągnie.
najlepszy wynik jaki widziałem to osiągał na cm13, ale na 2.3.042 139500 to była norma w warunkach optymalnych, czyli dokładnie to co jest oczekiwane od tej wersji snapa
no inna kwestia że zuk sobie niezbyt dobrze radzi/ł z temperaturami.
moth

Powrót do Recenzje, testy i opinie użytkowników telefonów z Chin