• Reklama

Zenfone 5 optymalizacja

Zenfone 5 optymalizacja

Postprzez Xarlos » 25 paź 2014, o 14:46

Temat zakładam ponieważ nie widziałem innego na ten temat.
Temat może być pomocny również dla innych telefonów pod Android OS.
Uwaga ! Nie odpowiadam za szkody, robisz na własna odpowiedzialność, do wszystkich opcji wymagany ROOT.
Zajmę się opisaniem dość dobrej optymalizacji, dzięki czemu tel mi trzyma zamiast 18h to wytrzymuje do 35h na jednym ładowaniu (ciągle włączone 3G, muzyka, ok 10 min rozmów i do 100 sms).

1. Wyłączyć nie potrzebne funkcje - WiFi, Transfer Danych, LTE (trzeba zadzwonić na *#*#4636#*#* i poszukać w ustw), GPS, Bluetooth, Autorotate, i Auto-jasność.
- WiFi ciągle szuka w eterze jak jest rozłączone sieci, które zna, dlatego ciągle drenuje baterie i dodatkowo naraża bezpieczeństwo smartphone'a (ciekawskich odsyłam do niebezpiecznik / zaufana3strona )
- Bluetooth zjada ok 2 % na godzinę
- GPS dość szybko zużyje baterie i pozwala aplikacją na wyciąganie naszej lokalizacji wbrew naszej woli (do 8 h i po baterii - nie mówię o automapach, ale jak działa w tle)
- LTE 3G 2G Edge etc wszystko to drenuje baterie, ja np ciągle mam włączone, jeśli wyłączysz praca baterii wydłuża się ponad 3 krotnie
- Auto Jasność/Obracanie ekranu android ciągle uruchamia czujniki które dodatkowo zużywają zapasy cennej energii

2. Usunięcie reklam i blokada dostępu do internetu niepowołanym aplikacją - ja używam darmowych Android Firewall i AdAway.
Android Firewall ma mnóstwo opcji - główna to opcja białej lub czarnej listy, ja używam czarnej, można wybrać czy aplikacja ma być blokowana tylko na WiFi czy i na WiFi i na 3G. Dzieki temu mniej aplikacji ściąga dane co przenosi się na mniejszy drenaż baterii.
AdAway - ściąga 4 pliki host scala je w jeden i powstaje plik o wadze ok 1 MB, który posiada ~42 k zablokowanych hostów, tzn stron z reklamami. Następnie podmienia go z systemowym plikiem host (/system/etc/host), po wykonaniu tego nastąpi restart systemu i po reklamach, dodatkowo można usunąć aplikacje ponieważ już nie jest potrzebna. Osobiście polecam też ten sposób na Windows zamiast Ramo żernych dodatków jak AdBlock+, wystarczy ten plik skopiować na pulpit a potem podmieć z systemowym hostem.

3. Wywalić aplikacje a Autorun - uwaga ! niepolecam wywalać podstawowych aplikacji systemu jak interfejs, tylko takie jak gry, facebooki, kontakty, etc
darmowy ES Menedżer Zadań (ROOT) pozwala na zarządzanie autorun'em. Polecam zostawić aplikację takie jak INTERFEJS, ZEGAR (budzik się wyłączy po restarcie telefonu) i ANDROID FIREWALL (inaczej nie blokuje dostępu do neta) ale aplikację typu SuperSu, Titanium Backup, Google Play, Kontakty można spokojnie wyrzucić.

4. Wyłączyć niepotrzebne usługi innych aplikacji, służy do tego DISABLE SERVICES również darmowy, polecany dla zaawansowanych użytkowników Smartphonów. Na moim przykładzie Usługi Google play posiadają 150 różnych usług, z których zawsze do 10 jest aktywnych w stanie spoczynku, ja wyłączyłem ok 50, ponieważ w dużej mierze jest to nie potrzebne, innym aplikacją wyłączyłem ciągły podgląd widget'ów i ich aktualizacje ponieważ nie korzystam z widget'ów innych niż pogoda.

5. Usunać nie potrzebne aplikację - Facebook, Twitter, Google+, Market feedback (raportowanie błędów) etc poprzez Titanium Backup, niedługo założę post, w którym wyjaśnię, które aplikacje można spokojnie wykastrować z Systemu.

6. Pobawienie się taktowaniem Procesora (tylko zaawansowani użytkownicy)

pozdrawiam :)
Xarlos

Telefon:: Asus Zenfone 5
ROM: WW-1.18.40.9

Reklama

Re: Zenfone 5 optymalizacja

Postprzez ddr » 25 paź 2014, o 16:03

1. Autojasność nie wpływa na zużycie baterii, obracanie ekranu chyba też.
3. Bez sensu, i tak włączysz te aplikacje...
4. To jest przerabianie smartfona w telefon. Najlepiej wyłączyć wszystko i skasować. Zostawić apkę do dzwonienia i smsowania, zapewniam cię że telefon długo będzie trzymał na baterii :-).
Jak się uprzeć to można wyłączyć aktualizacje google play i samemu czasem aktualizować.
5. Raczej mało kto trzyma niepotrzebne aplikacje. Póki się ich nie uruchomi i nie mają aktywnych usług to mają zerowy wpływ na baterię.
6. Obecnie nie ma to już aż tak dużego sensu. Obecnie procesor stara się działać na jak najniższym taktowaniu. Ograniczanie maksymalnego taktowania to strzał w kolano, a minimalnego nie obniżysz.

Z całego poradnika tylko drugi punkt ma jakiś większy sens, ale nie pod względem optymalizacji baterii.
Telefon się popsuł? dwro(kropka)ddr(małpa)gmail(kropka)com - zamknięte do odwołania
W tytule wiadomości proszę podać model urządzenia.
ddr
VIP

Pochwały: 126
Telefon:: Letv x600
ROM: 011S

Powrót do Pomoc techniczna