• Reklama

Xiaomi Mi4c - aplikacja Oppo Camera vs MIUI vs Snapdragon

Opinie, pomoc, aktualizacje , porównania i recenzje
Xiaomi mi2, Xiaomi Red Rice, Xiaomi Redmi 1S. Xiaomi M3, Xiaomi MI4

Xiaomi Mi4c - aplikacja Oppo Camera vs MIUI vs Snapdragon

Postprzez basswitek » sobota, 24 września 2016, 23:09

Czy ktoś z właścicieli Mi4c na systemie MIUI mógłby porównać jak wypadają zdjęcia z systemowej apki do Oppo Camera 2.67 ? Głównie chodzi mi jak wypada ostrość i odszumianie. Podaję link do apki, powinna działać na każdym telefonie, root nie jest wymagany.

http://www.mediafire.com/download/015bl ... a_2.67.apk
http://forum.xda-developers.com/oneplus ... s-t3030369

Ja posiadam mi4c z romem Mokee (na CM) i mam tam inną aplikację od MIUI (chyba jest to snapdragon camera), gdzie fotki są całkiem dobre ale nie idealne - z uwagi na odszumianie, można je włączyć i wyłączyć ale ani tak ani tak nie jest najlepiej, brakuje opcji pośredniej. Odszumia za agresywnie i zdjęcia są ciut mało ostre, z kolei przy włączonym odszumianiu widać nieco zbyt wiele ziarna na zbliżeniu. Oppo Camera wydaje się być fajnym kompromisem, zdjęcia są zarówno ostre jak i stosunkowo mało ziarniste. Chciałbym dowiedzieć się jak wypada na tle aparatu w MIUI. Oppo Camera ma niestety bardzo ubogie ustawienia, jest tylko możliwość ustawienia max rozdzielczości 13 (4:3) i 10mp (16:9), bez wyboru jakości (chyba że coś przeoczyłem). Po rozmiarze sądząc (~2mb - 3,3mb) apka kompresuje zdjęcia na około 90%, max 95% więc jeśli macie taką opcje u siebie na MIUI to porównajcie przy podobnej kompresji.
Jeszcze porównywałem zdjęcia z kamery CameraNext, są również bardzo dobre (może minimalnie gorsze od Oppo) ale sama aplikacja nie jest zbyt przyjazna w obsłudze i mnie trochę zniechęca do siebie, choć ma dużo więcej opcji.

Ważna rzecz - ustawiając jakość na 100% zdjęcia wychodzą bardzo zadowalające nawet z odszumianiem czy bez, ale jak ktoś robi dużo zdjęć to szkoda miejsca i na dłuższą metę to bez sensu aby zdjęcia zajmowały aż 5-10mb w zależności od kaprysu apki, podczas gdy ich jakość realnie wypada podobnie jak na moim zwykłym aparacie cyfrowym Panasonic (5mpx), gdzie zdjęcia zajmują 1,3-2mb.
basswitek

Pochwały: 7

Reklama

Re: Xiaomi Mi4c - aplikacja Oppo Camera vs MIUI vs Snapdrago

Postprzez miklopl » niedziela, 25 września 2016, 19:25

A jest jakiś plugin hdr do tej kamery oppo? Używam teraz CM na Mi4c i stockowa apka jest całkiem ok.

EDIT: Ok. Znalazłem na forum XDA. Potestuję :D Szukam jak najlepszej apki robiącej HDR. Stockowa MIUI mnie nieco przy tym rozczarowała. Mam porównanie na bieżąco, bo żona ma też Mi4c i ma MIUI 8.
miklopl

Pochwały: 2

Postprzez basswitek » piątek, 30 września 2016, 19:49

Skoro masz CM a żona ma MIUI to mógłbyś chociaż coś napisać jak wypadają fotki z aplikacji MIUI i te ze stockowej CM (u mnie ta stockowa przy włączonym odszumianiu robi to zbyt agresywnie)

HDR nie testowałem, w ogóle ten telefon słabo się nadaje do HDR bo nie ma stabilizacji, chyba że robisz fotki na statywie. Nawet przy normalnych zdjęciach minimalny ruch przekłada się na wyraźnie gorsze zdjęcie.

Po kilku dniach testów, jednak najbardziej przekonałem się do aplikacji Snap Camera. Zdjęcia są ostre i w miarę odszumione (podobnie jak w Oppo Camera), aplikacja nieźle dobiera światło, można też fajnie dostosować interfejs do swoich preferencji (zdefiniować kilka trybów zdjęć - wybrać dostęp do najczęściej używanych filtrów, opcji na głównym ekranie aparatu) i masa innych opcji. Rozmiar zdjęć też jest nieprzesadzony.
basswitek

Postprzez miklopl » sobota, 1 października 2016, 02:59

Z moich porównań wynika, że zdjęcia w normalnym trybie (czyli bez hdr) są praktycznie takie same w apki w cm i miui. Te z cm nawet lepsze, bo mniej agresywnie odszumione. Jeśli chodzi o hdr, to obydwie apki mają inne podejście. Ta z miui robi to dość subtelnie. Ta z cm robi wtedy zdjęcia z małym kontrastem i więcej jest na zdjęciu szczegółów w cieniach i światłach, ale trzeba potem chwilę się pobawić w obrabianie. Apka z miui w mojej ocenie nie zawsze przez to da radę.

Osobiście po testach wielu aplikacji używam Better Camera. Akurat jest promocja i kosztuje niecałe 2 złote. Kręci filmy z hdr, ma dość ciekawy tryb dro, który czasem daje radę. Hdr jest bardziej zbliżony do tego z miui i nie każdego zadowoli. Musiałem go nieco dokonfigurować i jestem dość zadowolony. Ponadto apka potrafi zrobić serię zdjęć i wybrać automatycznie te najostrzejsze, albo usunąć poruszający się obiekt, który nam akurat przelatywał przez kadr.

Z ciekawostek namierzyłem też świetną darmową i open source apkę FreeDCam. Potrafi zrzucać raw w formacie DNG. Rewelacja. Do tego full manualnych ustawień, jeśli ktoś lubi.
miklopl

Postprzez miklopl » sobota, 1 października 2016, 03:01

A. Jeszcze jedna rzecz. Better Camera ładnie składa raw. Nie robi też obiektów duchów, gdy na przykład robisz fotę widoczek i ktoś w tym czasie idzie. Wybiera ów obiekt z jednego ze zdjęć, na którym dynamika obiektu jest najlepsza.
miklopl

Postprzez miklopl » sobota, 1 października 2016, 20:39

Zrobiłem małe porównanie: http://miklo.pl/szybkie-porownanie-apli ... aomi-mi4c/

Do pobrania są nawet pliki RAW (DNG). Miłego porównywania :D
miklopl

Postprzez basswitek » czwartek, 6 października 2016, 12:24

Dzięki za informacje o tej Better Camera. Kupiłem w tej promocji za 1,99zł i trochę ją potestowałem ;)
Stawiam ją na równi ze Snap Camera jeśli chodzi o jakość, jest ostrość i odpowiednie odszumienie bez przesady w jedną czy drugą stronę. Duży plus za ten tryb DRO, lepsze to od HDR moim zdaniem - podobny efekt a nie trzeba czekać w bezruchu aż zrobi zdjęcie (i tak nie wychodzą dobre w HDR, mało ostre, bo brak stabilizacji), przestawiłem tylko w opcjach na bardziej subtelny efekt rozjaśnienia w tym DRO (low, domyślnie było medium). Jak będzie chwila to wrzucę kilka zdjęć dla porównania.
W Snap Camera podoba mi się że można zdefiniować sobie kilka trybów i od razu wybrać właściwy, na minus że nie da się wybrać kompresji jpg pomiędzy 85% a 95%, 90% byłoby chyba optymalnie (jakość/wielkość) co z kolei jest w Better Camera, tutaj też jest lepsze łapanie ostrości w wybranym punkcie, jest precyzyjniejsze. Więc na tą chwilę to chyba będzie moja główna apka do zdjęć ;)
Jeszcze taka ciekawostka, standardowa kamera do selfie robi zdjęcia z fleszem tj robi biały, jasny ekran na moment, czego nie ma w innych aplikacjach. Ale to akurat dla mnie mało istotne.
FreeDCam - ta apka niestety wyrzuca jakiś błąd i nie chce się w ogóle uruchomić ("aplikacja została zatrzymana").
basswitek

Postprzez miklopl » poniedziałek, 17 października 2016, 19:10

Tak. Zmiana DRO na low, to dobry pomysł zdecydowanie :) Z ciekawostek - w kamerze CM, jak w ustawieniach 7 razy tapniesz na parametr jasność wyświetlacza, to pokaże się zaawansowane menu. Np. live histogram, auto HDR itp.
miklopl

Postprzez basswitek » sobota, 22 października 2016, 20:12

Ciekawostka - porównując zdjęcia robione przez Mi4c do tych robionych przez np Meizu MX4 czy Samsung S7 edge wydaje się, że tamte robią znacznie lepsze zdjęcia, tymczasem po zgraniu fotek z Mi4c na te telefony zdjęcia wyglądają rewelacyjnie, nie odstają praktycznie nic jakością. Można się mocno zdziwić.
Co robi różnicę ? Słabsza rozdzielczość ekranu w Mi4c i co za tym idzie - ostrość, uciekają lekkie szczegóły. Na tamtych telefonach zdjęcia z Mi4c mają ostrość taką jak na ekranie Mi4c z wyłączonym odszumianiem, tyle że bez ziarna/szumu :)

miklopl napisał(a):Tak. Zmiana DRO na low, to dobry pomysł zdecydowanie :) Z ciekawostek - w kamerze CM, jak w ustawieniach 7 razy tapniesz na parametr jasność wyświetlacza, to pokaże się zaawansowane menu. Np. live histogram, auto HDR itp.

Niestety ta aplikacja nie nadaje się do robienia zdjęć. Wszystko przez źle dobrane algorytymy odszumiania, jak są włączone to nic nie pomoże - nawet ustawienie ostrości na max, zdjęcia nie mają odpowiedniej ostrości, są zbyt rozmyte, z kolei bez odszumiania jest ziarno. Jedyne do czego może być przydatna to selfie - bo robi zdjęcie z błyskiem ekranu, czego nie mają inne kamery (przynajmniej te których używam). Wspomniane wcześniej Better Camera i Snap Camera robią o klasę lepsze zdjęcia, z lepiej dobranym algorytmem odszumiania i ostrością. Fajne zdjęcia robi jeszcze jedna apka - Footej Camera, podobny poziom, choć wkurzająca jest galeria w tym programie.
basswitek

Powrót do Xiaomi