• Reklama

TV Box vs MiniPC - czyli alternatywa dla komputera PC

TV Box, MiniPC, sprzęt audio I wideo, pytania, problemy,

TV Box vs MiniPC - czyli alternatywa dla komputera PC

Postprzez ra-vau » 15 mar 2016, o 16:13

Siemanko,

jako, że dział odpowiedni, a mnie naszła rozkimna, aby siostrze wymienić komputer (który sam nie wiem (core2duo...) ile ma lat) na nowy, wpadłem na pomysł, żeby przyglądnąć się konstrukcjom miniPC a'la tv boxy, by zamiast blaszaka, postawić takie pudełeczko za monitorem i korzystać jak z komputera.

W tej chwili na biurku stoi monitor 23" Samsunga pracujący w rozdzielczości FullHD 1920@1080. Wymagania są takie, że internet i pakiet office mają PŁYNNIE BEZ PROBLEMOWO chodzić na tym. Monitor ma złącza 15 pin D-Sub, DVI-D, więc zapewne będzie potrzebna przejściówka...

Sądzicie, że lepszym rozwiązaniem będzie podstawowy tvbox, na którym zainstaluje się jakiś pakiet biurowy ze sklepu play... czy jednak do zastosowań:
- przeglądanie internetu
- word/powerpaint
- słuchanie muzyki

lepszy byłby miniPC z windows 8.1/10? Czy rozwiązanie dualboot ma sens, czy lepiej jednak unikać tego typu konstrukcji? Oraz ostatecznie, czy 2GB ram udźwignie takie zadania, oraz system?

Budżet mam dosyć elastyczny, patrze na boxy od 55$ (z 2gb ram) - do 150$... także im mniej tym lepiej, ale jak znacząco będzie wyróżniać się coś, to można dopłacić :)

Kod: Zaznacz cały
Kod został ukryty, aby go zobaczyć zarejestruj się lub zaloguj!

Powyżej jakieś tam propozycje... Są jeszcze boxy z samym androidem w okolicach 54-70$ ale czy to wystarczy? Czy przytoczone sprzęty na intelu Z3735 czy Z8300 będą dużo lepsze? Ktoś ma jakieś doswiadczenia, doradzi, poradzi, podpowie, może coś poleci? Tak żeby potem na FULL HD youtube nie przycinało... i dało się kilkanaście zakładek otworzyć w chrome/firefox... ;)

PS. Podpięta będzie pod to mini wieża kablem słuchawkowym...
LeEco :)
ra-vau
NewsMan

Pochwały: 112

Reklama

Re: TV Box vs MiniPC - czyli alternatywa dla komputera PC

Postprzez Andrewko » 15 mar 2016, o 20:25

A nie lepiej jakąś płyta główna z prockiem zintegrowanym? Resztę bebechów już masz.

Wysłane z mojego Paris przy użyciu Tapatalka
Andrewko
AKTYWNY

Pochwały: 19

Postprzez pierwszy » 15 mar 2016, o 20:48

jeśli wymagania są tak niskie to może zdać egzamin... raczej brałbym box z windowsem (wintel chyba najtańszy http://www.aliexpress.com/store/product ... 73203.html ). Największą bolączką będzie mała liczba portów usb... chyba, że można do boxa podpiąć jakiś rozdzielacz... osobiście na taki "komp" bym się nie zdecydował, bo mam większe wymagania i jako najtańsze minimum brałbym pod uwagę jakiegoś polizingowca, np. ibm m81 -> http://allegro.pl/ibm-m81-desktop-g840- ... 84328.html
pierwszy

Pochwały: 4

Postprzez Flyagaric » 16 mar 2016, o 00:56

Temat już na forum kilka razy omawiałem. Niestety, ale sprawa z miniPC/TVboxem zamiast komputera nie jest tak prosta. Mam Gigabyte Brix z lepszym prockiem niż te boxy, 8GB RAM i SSD i powiem, że czasem komp się przycina, zupełnie bez powodu, podczas zwykłego przeglądania foldera z filmami, co jest dziwne. W pracy kupiliśmy ostatnio kilka NUCów od intela z identycznym konfigiem i userzy narzekają na kiepską wydajność tych kompików. W Wordzie i Powerpoint'cie bywa uciążliwie. A mówimy o bardzo prostej pracy w Office2013 i przeglądaniu neta. Mam mieszane uczucia, bo jako TV box sprawdza mi się znakomicie, ale przy prostej pracy zaczyna mnie irytować. Potrzeba osoby ze sporą tolerancją, żeby było ok. Wydaje mi się, że mimo opinii jaką tu czytałem, że koledze starczał winbox, to nie odważyłbym się tego polecać do pracy. Może jednak być tak, że komp siory chodzi tak słabo, że sam fakt pracy z eMMC (zamiast HDD) odczuje jako gigantyczną poprawę. Moim zdaniem, to ryzykowny eksperyment.
Kup lepiej poleasingowca małego.

BTW, ostatnio wpadł mi prawie za darmo Lenovo Thinkcentre M92p z bardzo mocnym konfigiem - to jest komp wielkości TVboxa, a o mocy porządnego lapa - i to by się do pracy nadawało, ale z tego co wiem to drogi sprzęt. Zostawiam go sobie na TVboxa (wiem, marnotrastwo jego mocy), a Brix pójdzie do ojca.
[cyt. @ra-vau]nie rób sobie kłopotów kupując leegouleluleleaoukitephony. 
Kup u nas w biedronce, coś w tych pieniądzach (...) a dostaniesz 2lata gwarancji
Flyagaric
VIP

Pochwały: 60

Postprzez ra-vau » 16 mar 2016, o 11:42

Andrewko napisał(a):Kod został ukryty, aby go zobaczyć zarejestruj się lub zaloguj!

Co byś zaproponował? Resztę jak resztę. Mam kiepski zasilacz, napęd i obudowę. Ram też potrzebny byłby... coś do zastosowań z pierwszego posta?

pierwszy napisał(a):Kod został ukryty, aby go zobaczyć zarejestruj się lub zaloguj!

Brak portów to nie problem, tam wpięty byłby nadajnik od myszki/klaw bezprzewodowej, drugi port wolny i to wystarczy.

Czy ten polizingowiec będzie bezgłośnie chodził? Czy zastosowania o jakich mówię, nie wprawią go w zadyszke, oraz jak wygląda w takim starym kompie chłodzenie? To sprzęt który szedł pewnie 10h na dobe, 20 dni w miesiącu... żebym nie wywalił 400zł w trupa ;)

Flyagaric napisał(a):Kod został ukryty, aby go zobaczyć zarejestruj się lub zaloguj!

O no i bardzo wartościowa opinia... co prawda przecieram oczy ze zdumienia, że na tym Brix przycinki się zdarzają... ale jeśli mają miejsce takie sytuacje, to chyba skutecznie zostałem zniechęcony. Jeśli mam wydać 300 - 500zł na takiego miniPCbox'a z chin i słuchać że jej piosenki lecące z youtube przycinają gdy słucha w tle podczas robienia prezentacji do szkoły (lvl 18) to lepiej nie ryzykować.

Ewentualnie, spróbuję kupić i zobaczyć jak działa ten wintel, jak się nie sprawdzi (co już prawie jest pewne) to go pogonię na alledrogo, może ktoś się skusi, bo do KODI to chyba się nadaje? ;-)

Pytanie tylko, ... którego box'a brać na próbę?

Wintel CX-W8 - Windows 8 z update do 10 i adnroidem 4.4.4 - Z3735F

Wintel W8 PRO - Windows 10 z Atom x5-Z8300
ra-vau
NewsMan

Postprzez Andrewko » 16 mar 2016, o 12:10

Napisz jaki zasilacz. Obudowę można z dyskiem i napędem użyć o ile sata. Procek z ramem i grafikę możesz sprzedać.

Ja bym spróbował jeśli chcesz coś małego... Rpi3... Wydajność sama w sobie

Wysłane z mojego YOGA Tablet 2-1050L przy użyciu Tapatalka
Andrewko
AKTYWNY

Pochwały: 19

Postprzez Flyagaric » 16 mar 2016, o 13:41

ra-vau napisał(a):Kod został ukryty, aby go zobaczyć zarejestruj się lub zaloguj!

Taki box poleci jeszcze wolniej niż miniPC.
Przede wszystkim, to nie dual-boota, bo po co ograniczać zasoby Windzie? Winda poradzi sobie ze wszystkim co Andek robi.
Po drugie poszukaj testów, które pokazują transfery pamięci wewnętrznej w tym boxie, bo Majfrendy często zamiast eMMC montują wewnątrz zwykłego pendrajwa, a to jest porażka. Na twojePC jest test takeigo boxa, w którym pamięć okazuje się zwykłym penem.
Po trzecie: Winda 10 powinna być czysta - bez dodatków producenta, więc upewnij się, że dostepne są drajwery na tego boxa i będziesz mógł go sam przeinstalować na "dzień dobry".
Kup u nas w biedronce, coś w tych pieniądzach (...) a dostaniesz 2lata gwarancji
Flyagaric
VIP

Postprzez pierwszy » 16 mar 2016, o 18:41

ra-vau napisał(a):Kod został ukryty, aby go zobaczyć zarejestruj się lub zaloguj!

ten polinzgowiec nie jest taki stary... max 5 letni, a raczej jest młodszy. Procesor intel g840 (sandy bridge, lga1155) miał premiere w lutym 2011. Do ww. zastosowań będzie bardzo dobry i jeszcze będzie miał spory zapas mocy plus możliwość rozbudowy o mocniejszy procesor i3/i5/i7. Chłodzenie prawdopodobnie boxowe, bardzo ciche.
pierwszy

Postprzez piqe » 17 mar 2016, o 16:17

a może budowa coś takiego nowego, opartego na zintegrowanej z płytą główną procesorem i grafiką
( ja rozważam budowę takiego boxa):
http://www.morele.net/plyta-glowna-asro ... tx-642382/, lub
http://www.morele.net/plyta-glowna-asro ... tx-748325/
piqe

Pochwały: 1

Postprzez ra-vau » 17 mar 2016, o 16:23

Pytanie, bo nie siedzę obecnie w temacie:
Intel® Quad-Core Processor J1900

na ile zda egzamin ten procek? Zakładając że dokupić obudowę miniATX micro? dodać dysk ssd 120GB za 240zł + obudowa 200zł (to 440 + 380) ... 860zł i jeszcze coś wsadzimy... zamknie się to w 1tyś. i spełni oczekiwania, czy przy włączonej w tle prezentacji powerpoint, skype, oraz uruchomieniu youtube w 1080p zacznie klatować? :>

Inna sprawa że z budżetu 60-150$ robi się tysiąc :-|
ra-vau
NewsMan

Postprzez Flyagaric » 17 mar 2016, o 18:08

Po co?? Przecież dokładnie ten procek siedzi w Gigabyte Brix, Nuc 5cpyh i Tronsmart ARA BJ19, a to już są miniPC. Jak wsadzisz to w większą obudowę, to nie przyspieszy. W miniPC jest taniej.
To co pisałem o moich doświadczeniach z miniPC dotyczy właśnie tego procka, a te atomy serii Z, co wyżej linkowałeś są wolniejsze.
Jak chcesz zaryzykować z tym procem, to raczej miniPC bierz.
Flyagaric
VIP

Postprzez pierwszy » 17 mar 2016, o 19:38

ehh... w kwocie do 1000zł można mieć komp z pełnoprawnym 4rdzeniowcem od intela, np. http://allegro.pl/komputer-i5-2300-4x2- ... 75873.html do tego ssd i masz rakiete :D zjada na śniadanie wszystko o czym była mowa w tym wątku.
a może lepiej zainteresować się jakimś laptopem? np. niezniszczalne thinkpady http://allegro.pl/okazja-lenovo-t420-i5 ... ml#thumb/7
pierwszy

Następna strona

Powrót do TV Box, MiniPC, sprzęt audio I wideo