• Reklama

Test Xiaomi Redmi Note 3. Recenzja następcy Redmi Note 2

W tym dziale można przeczytać i umieścić recenzje chińskiego telefonu lub tabletu.

Test Xiaomi Redmi Note 3. Recenzja następcy Redmi Note 2

Postprzez marx » wtorek, 5 stycznia 2016, 23:55

Xiaomi Redmi Note 2 jest świetnie sprzedającym się telefonem, ale pomimo tego producent zdecydował się już wydać jego następcę. Xiaomi musiało poczynić ten krok w odpowiedzi na Meizu Metal, a zwłaszcza na LeTV Le 1S X500 którego testowałem z zeszłym tygodniu, a który cieszy się dużą popularnością.
Obrazek

Pierwsze co mnie zaskoczyło to pudełko. Xiaomi przyzwyczaiło nas to szarych kartonów, a tym razem zobaczyłem biały kartonik z kolorowa grafiką. W pudełku znajdowała się jeszcze ładowarka USB 2A, kabel USB, klucz to tacy sim i krótka instrukcja obsługi i jakąś dokumentację. Ponadto sklep dodał przejściówkę do Europejskich gniazdek.Obrazek

SPECYFIKACJA

Display: 5.5 inch, 1920 x 1080 Pixel Screen with 403 PPI
CPU: Helio X10 64bit Octa Core 2.0GHz
GPU: PowerVR G6200
System: Android 5.0
RAM + ROM: 3GB RAM + 32GB ROM
Camera: 5.0MP with f/2.0 aperture front camera + 13.0MP with 78 degree wide-angle, f/2.2 aperture back camera
Sensor: Light sensor, G-sensor, Proximity sensor, Hall Sensor
Feature: GPS/ A-GPS / Glonass / Beidou
Bluetooth: 4.1
SIM Card: Dual SIM dual standby, dual Micro SIM cards
Network:
2G: GSM 900/1800/1900MHz
3G: WCDMA 850/900/1900/2100MHz
4G: FDD-LTE 1800/2100/2600MHz

RECENZJA WIDEO

BUDOWA
REDMI jest budżetową serią telefonów Xiaomi, dosyć zaskakujące było że to właśnie w tej serii zadebiutował czytnik linii papilarnych, a drugą pozytywną zmiana jest solidny korpus ze stopu metalu. Jednak to nie wszystkie nowości w serii RedMi, konstrukcja unibody uniemożliwia nam dostęp do baterii, a ponad to producent zrezygnował ze slotu na karty microSD. Ogólnie budowa jest solidna, choć design nie jest tak atrakcyjny jak w LeTV X500.
Obrazek

Z przodu mamy głośnik do rozmów, 5MPx kamerkę do selfie, diodę powiadomień i czujnik światła .
Obrazek

Pod 5.5 calowym ekranem znalazł się zestaw pojemnościowych przycisków, które są podświetlane na biało.
Obrazek

Z tyłu widzimy oko 13 megpikselowej kamery, podwójną, dwubarwną diodę doświetlającą LED i okrągły czujnik biometryczny.
Skaner linii papilarnych działa poprawnie i dosyć szybko skanuje odcisk palca. Podobnie jak w LeTV X500, pozwala na wybudzenie telefonu z czuwania.Obrazek

W dolnej części pod ligo MI znalazł się grill głośnika, na szczęście w obudowy wystaje mała wypustka która blokuje możliwość zasłonięcia otworów kładąc telefon na plecach. Niestety działa to tylko na twardej powierzchni.
Obrazek

Na prawej krawędzi znalazły się metalowe przyciski regulacji głośności i załączania urządzenia.
Obrazek

umieszczono podwójna tace kart micro SIM. Czytnik nie jest uniwersalny i nie czyta kart pamięci.
Obrazek

W górnej części tradycyjnie umieszczono gniazdo słuchawkowe 3.5mm , mikrofon do redukcji szumów otoczenia, a także port podczerwieni (IR Blaster) do sterowanie sprzętem RTV i nie tylko. Obrazek

W dolnej części umieszczono tradycyjne gniazdo microUSB i mikrofon.
Obrazek

Galeria zdjęć telefonu http://postimg.org/gallery/2jrtif1ow/ce8ebcd0/

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

WYŚWIETLACZ
5.5 calowy wyświetlacz w rozdzielczości full HD (1920 x 1080) wykonany został w technologi IPS co gwarantuje dobre kąty widzenia i naturalne kolory. Wyświetlacz bezproblemowo obsługuje 10 punktów dotyku, podświetlenie jest równomierne. Wyświetlacz ogólnie jakością obrazu przypomina mi wcześniejsze modele Redmi czyli średnia półka.
W Redmi Note 3 jasność maksymalna ekranu pozwala bez trudności na użytkowanie smartfona w słoneczne dni.Obrazek
Jasność minimalna jest bardzo niska, dzięki czemu nocą ekran nie będzie ślepił nas w oczy.
Obrazek
Możemy też zmienić barwy ekranu na ciepłe lub zimne, a także ustawić poziom kontrastu. Pomimo tego ekran wypadł gorzej niż w LeTV X500. Ma zdecydowanie gorszy kontrast i słabszą głębie czerni. Kolor czarny jest szarawy. Na wyświetlaczu prawdopodobnie nie ma szkła Gorilla Glass , być może jest hartowane szkło jakiegoś mniej znanego dostawcy, ponieważ firma się tym nie chwali. Mimo wszystko warto będzie założyć jakieś dodatkowe zabezpieczenie.
Próbowałem go zarysować, udało mi się zrobić mikro ryskę na wyświetlaczu.

SYSTEM

Telefon otrzymałem z zainstalowanym wielojęzycznym MIUI 7 który oparty jest na Androidzie 5.0.2.
Oczywiście mój telefon posiadał już j. polski jak i zainstalowany sklep play. Xiaomi w tym modelu zablokowało bootloader ale udało się go już złamać. Dzięki temu możemy się spodziewać romu MIUIpolska i innych alternatywnych.
Obrazek
Sam system działa płynnie nawet gdy mamy wiele aplikacji działających w tle. podczas testów nie zauważyłem wielu lagów lub opóźnień. Rozwijając górną belkę zobaczymy powiadomienia, a gdy ich brak, ukarzą się nam przełączniki systemowe.
Dla tych którzy jeszcze nie mieli okazji zapoznać się z MIUI, to nadmienię że jest to modyfikacja Androida która nie oferuje app drawera, czyli szuflady w której znajdujemy wszystkie zainstalowane aplikacje.
Wszystkie nowo instalowane aplikacje wylądują na pulpicie, można je grupować w foldery. Domyślnie mamy zainstalowane takie aplikacje jak radio, kompas, MiPilot, dyktafon, skaner kodów kreskowych, menadżer plików,

Dobrze też prezentuje się panel sterowania, gdzie mamy do dyspozycji narzędzia do czyszczenia pamięci, monitor danych, Firewall, tryby pracy akumulatora (wydajny lub normalny), antywirus i zarządzanie uprawnieniami (autostart, dostęp do root).

Wśród ciekawszych funkcji systemu można wymienić:

– „godziny ciszy” czyli tryb nie przeszkadzać.
- "lite mode" ustawia minimalistycznu pakiet funkcji telefonu w postaci kafelek jak w windowsie. (opcja zwłaszcza dla starszych osób, duże czcionki)
– zarządzanie powiadomieniami – począwszy od tego czy mają się w ogóle wyświetlać, a jeśli tak, to w jakich miejscach oraz czy ma włączać się dioda LED, jak również dźwięk i wibracje,
– „przypadkowe użycie” – blokuje ekran gdy telefon jest w kieszeni
– kontrola rodzicielska -dostęp do wybranych aplikacji,
– tryb obsługi „jedna dłoń” – zmniejszenie wyświetlanych treści do 3,5”, 4” lub 4,5”,ułożony po dowolnej stronie, dla leworęcznych i praworęcznych.
– możliwość przypisania koloru diody powiadomień do zdarzeń: połączenia przychodzące, wiadomości SMS/MMS lub powiadomienia aplikacji. Do wyboru następujące kolory: niebieski, czerwony, pomarańczowy, zielony, błękitny, różowy i fioletowy,
- możliwość przypisania trybu dźwięku pod zdefiniowane słuchawki .
- przyciski systemowe – można przypisać do nich inne funkcje niż domyślnie
– nagrywanie połączeń telefonicznych,
– możliwość włączenia/wyłączenia dźwięku migawki aparatu,
– tryb poufny: ukrywa rejestr połączeń, SMS-ów, zdjęcia i ustawienia pulpitu.

Ogólnie MIUI podobnie jak CyanogenOS czy Flyme pozwala na szerokie dostosowanie systemu do swoich potrzeb. Ale jest to dosyć ciężka nakładka, na szczęście nie odczujemy tego specjalnie przy 3GB pamięci RAM.
Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

KAMERA
Xiaomi Redmi Note 3 ma aparat 13MPx z PDAF i dwutonowe podwójna lampą błyskową LED.
Obrazek Obrazek
Aplikacja Aparat jest łatwa w użyciu i oferuje kilka trybów fotografowania i ustawień do zabawy.
Smartfon na oprogramowaniu V. 7.0.7.0, robił słabe zdjęcia, nawet gorsze niż w Redmi Note 2, ale oprogramowanie V.7.0.16.0: poprawia ich jakość. Są bardziej ostre, mniej zaszumione, mniej rozmyte.

Obrazy posiadają dużą ilość szczegółów, kolory są naturalne, czasem trochę przebarwione, większość zdjęć wygląda dobrze.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

http://postimg.org/gallery/232jeis6u/0c438475/

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Aparat nie jest idealny, niektóre zdjęcia są niedoświetlone, zwłaszcza jeśli robimy zdjęcia w pochmurny dzień. Sytuację ratuje tryb tryb HDR, trzeba włączyć go ręcznie. Niektóre zdjęcia maja przesycone kolory, ale większość użytkowników lubi tą niedoskonałość.

Zdjęcia nocne robione Redmi Note 3 są z pewnością jednymi z najlepszych w swojej klasie cenowej.
Wbudowana dwutonowa podwójna lampa błyskowa LED jest dość silna i oświetla scenę światłem o naturalnej barwie. W ten sposób można uzyskać bardzo dobrą jakość zdjęć przy słabym oświetleniu.
Zdjęcia w ciemności, z wykorzystaniem podwójnej diody LED wypadają nie najgorzej jak na chiński telefon.
Obrazek
Obrazek
Obrazek Obrazek

Jednak w ruchu jest już słabo, zdjęcia są rozmyte.
[center]Obrazek

WYDAJNOŚĆ
Redmi Note 3 wyposażono w ośmiordzeniowy procesor Mediatek Helio X10 z taktowaniem do 2,0 GHz, 3 GB pamięci RAM i tylko 16/32GB pamięci wewnętrznej.
To sprawia że smartfon działa płynnie, można grać w większość gier ze sklep play na maksymalnych detalach. Urządzenie osiąga przyzwoite wyniki w benchmarkach.
W popularnym antutu smartfon wykręcił 49457 pkt w trybie wydajnym. W normalnym planie wydajnościowym wyniki są oczywiście słabsze. Dla porównania LeTV X600 o takiej samej konfiguracji sprzętowej, także na MIUI 7 uzyskał wynik 53300pkt.
Obrazek

Inne benchmarki.
Quadrant : 22978
3DMARK Sling Shot:
Geekbench 3:
Single Core :826
Multi core: 4648

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

DŹWIĘK
Dźwięk w telefonie jest na przyzwoitym poziomie, nie charczy na maksymalnej głośności. Maksymalna głośność jest na średnim poziomie. Prowadząc rozmowy jesteśmy dobrze słyszani i sami też dobrze słyszymy rozmówcę.

ŁĄCZNOŚĆ
Telefon obsługuje wszystkie polskie sieci 2G, 3G, a w 4G LTE brak jest obsługi częstotliwości 800MHz która szybko rozwija się w Polsce i wykorzystuje ją już np. AERO2
GSM 850/900/1800/1900MHz
WCDMA 900/1900/2100MHz
FDD LTE 1800/2100/2600MHz brak 800MHz.
Sygnał jest stabilny i na dobrym poziomie

Wi-Fi jest bardzo czułe, dwie kondygnacje pod routerem nie mam problemu z łącznością. Pozostałe moduły łączności jak GPS, WIFI, Bluetooth także radzą sobie bardzo dobrze.

GPS
Nawigacja dosyć szybko wyszukuje kilkanaście satelitów GPS i Glonas. Fixa łapie szybko, lecz precyzja lokalizacji już nie jest taka jakiej by się oczekiwało. Lokalizuje nas na drodze 3-4 metry poza miejscem gdzie się znajdujemy, czyli chodniki i czasem domy. Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek

BATERIA
Jednym z głównych atutów tego urządzenia poza metalowa obudową miała być bateria.
Redmi Note 3 ma baterię 4000mAh i muszę powiedzieć, że spisała się bardzo dobrze. Czytałem opinie o słabej baterii na tym telefonie. Wszystko wskazuje na to że wiele przyniosła optymalizacja systemu w nowym sofcie.
Ja już tradycyjnie przeprowadziłem test polegający na ciągłym odtwarzaniu materiałów z Youtube na maksymalnych ustawieniach głośności i jasności ekranu. Telefon pracował na normalnym trybie wydajnościowym .
Bateria padła dopiero po 7 godzinach i 10 minutach.

Pół godzinne ładowanie telefonu oryginalną ładowarka i kablem pozwoliło baterii uzyskać 20% pojemności. natomiast naładowanie baterii do 100% zajmuje aż 3 godziny i 10 minut.

DOSTĘPNOŚĆ
Telefon oficjalnie jest sprzedawany w Chinach, Indiach i kilku azjatyckich krajach. Przyczyną nieobecności Xiaomi w Europie i Ameryce jest łamanie praw patentowych prze chińskiego giganta. Możemy bez większych przeszkód nabyć ten smartfon w chińskich sklepach internetowych, mój do testów pochodzi z dobrze nam znanego chińskiego sklepu Gearbest gdzie w wersji 32GB kosztuje 212$

PODSUMOWANIE

Główną zaletą Redmi Note 3 jest solidną budową w całości wykonana z metalu, telefon wygląda dosyć ładnie. Bardo mocna strona telefonu jest też bateria, spokojnie dzień lub dwa bez ładowarki się obędzie. Mamy też czytnik linii papilarnych, O wydajność nie musimy się martwić, Helio x10 i 3GB RAM robi swoje.
5.5 calowy wyświetlacz jest miły dla oka, ale reprezentuje średni poziom, słaba czerń i kontrast.
Kamera też nie wypada źle, jest lepiej niż w XRN2. Ale są też słabe strony, jednym z nich jest zablokowany bootloader, co bardzo utrudnia zmianę oprogramowania. Ja akurat dostałem telefon z zainstalowanym już MIUI z polska wersją językową, ale wielu sprzedawców wysyła telefony w chińsko- angielskiej wersji systemowej. Dlatego przy zakupie musimy wybrać dobrego sprzedawcę, albo uporać się z odblokowaniem bootloadera i ze zmianą softu. Obecnie jest już dostępny soft MIUIPOLSKA i sposób na odblokowanie telefonu. Telefon Xiaomi Redmi Note 3 jest odpowiedzą na LeTV 1S X500 który jest dostępny niemal w identycznej specyfikacji, przewagą XRN3 jest bateria i odrobinę lepszy aparat w nocnych zdjęciach. LeTV X500 wygląda bardziej prestiżowo, niczym telefon premium i jest ładniejszy. Na plus dla X500 jest też lepszy wyświetlacz pokryty szkłem Gorilla Glass 3. Jest jeszcze jedna znacząca różnica pomiędzy tymi dwoma telefonami, cena. Redmi Note 3 w najlepszej konfiguracji trudno kupić za mniej niż 200$, tymczasem LeTV X500 był do zdobycia już za 124$ czyli w cenie Xiaomi Redmi Note 2. Jeszcze pół roku wstecz XRN 3 mógł by być liderem wśród telefonów do 200$ ale obecnie raczej nim nie jest.
Ciekaw jestem waszego zdania na ten temat, Czy Note 3 jest dobrym następcą popularnego Redmi Note 2?

PLUSY
Bateria
Budowa
Wydajność

MINUS
Brak NFC
Zablokowany bootloader przy braku polskiego języka w oryginalnym sofcie.

Budowa i wygląd: 8
Ekran: 7
Wyposażenie: 8
Kamera: 7
Bateria: 9
Cena: 8

OCENA 7.8 /10
marx
Administrator

Pochwały: 193

Reklama

en.001phone.cn=