• Reklama

Test chińskiego tabletu TR718D z systemem Android

Chińskie tablety, opinie, porady, zakup

Test chińskiego tabletu TR718D z systemem Android

Postprzez marx » 1 paź 2011, o 10:38

Test chińskiego tabletu TR718D z systemem Android

Obrazek
Chińskie tablety zalewają nasz rynek, tendencję tą zaobserwować w szczególności na serwisach aukcyjnych. Czy warto zakupić jeden z takich produktów? Odpowiedź znajdziecie w pełnej recenzji chińskiego tabletu TR718D z zaprzyjaźnionego serwisu Tablet-Online.pl.

Specyfikacja, dane podstawowe

Zacznijmy od przypomnienia specyfikacji tabletu TR718D:

7" ekran rezystancyjny o rozdzielczości 800x480 pikseli,
układ Rockcjip2818 (procesor ARM) o taktowaniu 600MHz oraz DSP550MHz,
256MB RAM DDRII,
2GB pamięci wewnętrznej,
Wi-Fi 802.11 b/g,
złącze mini USB, USB Host (możliwość podłączania zewnętrznych pamięci przenośnych),
czytnik kart microSD,
złącze HDMI,
wejście jack 3.5mm,
akcelerometr, G-Sensor,
rysik w zestawie,
trackball,
wbudowany głośnik, mikrofon,
baterię 4000 mAh,
możliwość odtwarzania plików wideo w rozdzielczości 720p (HD), w tym formatów takich: MKV, AVI, RM, RMVB, MOV, MP4, DAT, FLV, 3GP,
możliwość odtwarzania plików audio w formatach: MP3, OGG, APE, FLAC, VMA, WAV,
system operacyjny Android 2.1.

Trzeba przyznać, że przy kwocie rzędu 400 złotych+ koszty wysyłki otrzymujemy całkiem przyzwoite pod względem specyfikacji urządzenie. Dla wielu osób minusem będzie fakt wyposażenia tabletu w ekran rezystancyjny, który charakteryzuje się gorszą czułością od ekranu pojemnościowego oraz system operacyjny Android 2.1 (brak wsparcia Flash, brak możliwości instalacji aplikacji na karcie SD prosto z pudełka).

Obrazek

Wykonanie, wygląd

Design tabletu i samo wykonanie nie zachwyca, widać niedociągnięcia. Jakość użytych materiałów musiała wpłynąć na niską cenę, co część użytkowników z pewnością oceni na plus. Jednak w tym przypadku nie nazwałbym tego plusem, panel przedni łapie bardzo łatwo drobne rysy.

Na plus należy zaliczyć, że sam tablet nie należy do ciężkich oraz jego wymiary nie są zbyt duże. Oczywiście rzeczą niemożliwą byłaby próba zmieszczenia 7" tabletu do kieszeni.

Jeśli chodzi o zastosowany wyświetlacz zaskoczyła nas pozytywnie czułość ekranu rezystancyjnego. Mieliśmy już wiele urządzeń z ekranem wykonanym w technologii opornościowej i niestety niektóre z nich nie nadawały się do użytku. Dotyk jednak przypomina tutaj bardziej próbę naciśnięcia ekranu. Nie było jednak żadnych problemów podczas użytkowania tabletu jeśli chodzi o jego reakcję na dotyk. W zestawie znaleźć można rysik pozwalający na obsługę ekranu ("przewaga" ekranów rezystancyjnych), który jest miejscami elementem niezbędnym. Jeśli jednak myślicie o samym tablecie jako urządzeniu pozwalającym na pisanie długich wiadomości tekstowych, e-mail przestrzegam Was z góry przed tabletem z ekranem rezystancyjnym, pisanie może wtedy stać się dla Was bardzo uciążliwe.

Nie przypadł również nam do gustu kontrast, jasność ekranu jest on praktycznie nie czytelny w słońcu, nie mówiąc już, że kąty widzenia też nie są zachwycające. Innymi słowy potwierdza się, że co chińskie to niestety oznacza, że jest nieco gorszej jakości.

Nietypowo zostało rozmieszczone przyciski funkcyjne (reset, power, menu,esc) w tym przypadku na prawym dolnym boku urządzenia (jeśli jest ono w położeniu pionowym), odpowiednio górnej prawej stronie (przy położeniu poziomym). Oznacza to, że urządzenie stworzone zostało z myślą o jego obsłudze w trybie horyzontalnym, choć posiada ono akcelerometr odpowiadający za automatyczną rotację ekranu. Innymi słowy nie wiem czy do końca ułożenie przycisków zostało przemyślane. W przypadku użytkowania tabletu w pozycji horyzontalnej nie jest ono większym problemem. Również minusem jest fakt, że ekran główny działa tylko w trybie poziomym.

Po prawej stronie ekranu znajdziemy mechaniczny trackball, ułatwiający przeglądanie stron, wybieranie odnośników, czy też przewijanie e-booków.

Na prawym boku urządzenia znaleźć można wszystkie złącza dostępne w tablecie, w tym usb host, umożliwiający podłączenie pamięci zewnętrznej, złącze zasilania, mini USB, pozwalające na wymianę danych z komputerem, 3.5mm jack, złącze mini HDMI oraz czytnik kart microSD.

Głośnik został zamontowany na tylnym panelu tabletu, nie powoduje to jednak, że głośność urządzenia jest dużo mniejsza w przypadku jego zakrywania w momencie trzymania tabletu na twardej powierzchni.

Przy okazji przeczytałem kiedyś, że takie urządzenia to strach podłączać do gniazdka, komputera, żeby się coś nie stało, nie wiem kto wymyślił taką głupotę, jednak gratuluje twórcy pomysłu. Sterownik USB znajdowany jest w kilka sekund w przypadku wymiany danych nie ma żadnych problemów.
Obrazek
Użytkowanie, obsługa

Przejdźmy do obsługi tabletu, komfortu jego użytkowania oraz zainstalowanych aplikacji.

Urządzenie działa dość szybko, zdarzają się małe opóźnienia, lagi jednak nie są one nagminne. To co nas zmartwiło to brak domyślnie zainstalowanego Android Market oraz jakichkolwiek usług, aplikacji Google- Mapy Google, YouTube, Talk, itd. Jest to spory minus w szczególności, że np. Android Market umożliwia dostęp do ponad 225 tys. aplikacji. Jeśli myślicie o tablecie jako urządzeniu również zapewniającym rozrywkę w postaci gier ekran rezystancyjny i brak Android Market skreśla recenzowane przez nas urządzenie.

Użytkownicy mają jednak możliwość instalacji aplikacji za pomocą programu ApkInstaller. W ten sposób sprawdziliśmy czy istnieje możliwość dodania programu YouTube (tak nie wyobrażamy sobie korzystania z internetu bez YouTube). Proces instalacji przeszedł w tym przypadku bez większych problemów. Jednak napotkaliśmy inny problem, z którym nie mogliśmy sobie poradzić. Pomimo tego, że tablet posiada ponad 2GB pamięci flash, aplikacje przechowywane są w pamięci wewnętrznej urządzenia przez co mogliśmy zainstalować bardzo ograniczoną liczbę programów. Na dodatek nie wszystkie działały tak jak powinny.

Chiński tablet posiada domyślnie zainstalowanie aplikacje takie jak: audio player (odtwarzacz multimedialny, nie ten domyślny z Androida), Budzik, Explorer, Global Time (Czas na świecie), Internet, Kalkulator, Photo Browser, Rejestrator dźwięku, Shelves, Video Player.

Standardowy odtwarzacz muzyczny jest bardzo wygodny w użytkowaniu. Istnieje możliwość filtrowania muzyki wzg. m.in albumu, wykonawców, gatunku muzyki czy też zapisanych playlist. Nie zabrakło trybu cover flow (wyświetlania okładek) oraz prostego equalizera: rock, popular, normal, classical itd. Co ciekawe pojawiła się opcja download. Tak, możecie pobierać muzykę wprost z odtwarzacza, sprawa nieco zaskakująca.

Odtwarzacz plików wideo radzi sobie z najróżniejszymi formatami plików (patrz specyfikacja), w tym z .mkv. W wielu przypadkach przyda się możliwość szybkiej zmiany jasności ekranu bezpośrednio z pozycji aplikacji.

Tablet powinien spisać się z założenia jako idealne urządzenie do internetu. W tym przypadku sporym minusem jest brak obsługi technologii Flash oraz szybkość przewijania stron internetowych, do ich wczytywania nie mieliśmy specjalnie zastrzeżeń. Frustrujące jest skokowe przewijanie stron spowodowane słabym procesorem, małą ilością dostępnej pamięci RAM. Nie skreśla to jednak całkowicie chińskiego tabletu jako urządzenia do przeglądania stron internetowych, choć nie polecamy go osobom, które są niecierpliwe oraz miały styczność z tabletem iPad np. u znajomego, czy też w sklepie.

Aplikacja Shelves umożliwia pobieranie jak przeglądanie dostępnych e-booków w formacie TXT, LRC, PDF, Html, EPUB. Znaleźć możemy tutaj również pomysł zaczerpnięty z tabletu Apple iPad oraz iBooks w tym regał z książkami, czy też animację przekładanej strony, która notabene lekko przycina. Jeśli szukacie taniego odtwarzacza e-book może okazać się, że rzeczywiście w tym przypadku chiński tablet jest urządzeniem bardzo dobrym. Dużym plusem w tym przypadku jest trackball, który ułatwia przechodzenie między kolejnymi stronami książki. Warto dodać, że wszelki pliki PDF również odtwarzane są w formie ebooka.

Funkcja dyktafonu jest miłym dodatkiem, a nie elementem wyróżniającym tablet na tle innych.

Warto wspomnieć o rzeczy istotnej, czasie pracy na baterii. Co ciekawe bez większych problemów tablet wytrzymał ok 4-5h, w tym przy kilku godzinnym odtwarzaniu plików wideo.

Podsumowanie

Podsumowując czy chiński tablet TR718D jest wart swoich pieniędzy? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Nie możemy przecież skreślić wspomnianego urządzenia dlatego, że czasami zdarzają się opóźnienia w działaniu, czy też ze względu na brak podstawowych usług Google. Warto przecież podkreślić, że jest to produkt za kwotę ok. 400 złotych w tej cenie nie możemy przecież zakupić dobrego telefonu komórkowego z Androidem, a co dopiero mowa o tablecie.

Jeśli koniecznie chcecie posiadać jakiś tablet, czytnik e-booków, a nie stać Was na rozwiązania "firmowe" warto wtedy przemyśleć kupno chińskiego tabletu, w tym tego recenzowanego przez nas modelu „Rockchip 2818 Android 2.1 7-inch Tablet PC” ze sklepu NowSupplier.com. Nie oczekujcie jednak cudów po samym urządzeniu. Niestety jak i w większości przypadków i w tabletach działa zasada, że im droższe urządzenie to lepsze, oferujące większą funkcjonalność oraz lepsze wrażenia użytkowe (choć zdarzają się wyjątki).

Szczerze mówiąc samo urządzenie posiada mnóstwo funkcji jak na kwotę 400 zł i nie byłoby samo w sobie złe. Czasem myślę, że w dużym stopniu winowajcą jest, platforma Android. To właśnie system operacyjny Google pokazuje w chińskich produktach, że naprawdę nie jest platformą dostosowaną do tabletów, tym bardziej przestarzała wersja Android 2.1. Bez dodatkowych modyfikacji interfejsu platforma Android w wersjach 2.X nie nadaję się zbytnio do tabletów. Stąd też nie dziwi, że samo Google przyznało się do tego faktu, tworząc Android 3.0 Honeycomb. Dla wszystkich więc mała rada wytrzymajcie kilka miesięcy z kupnem tabletu z Androidem w tym tego z Chin. Już wkrótce może okazać, się, że urządzenia nawet te tanie będą rewelacyjne dzięki świetnie zapowiadającej się wersji systemu Android 3.0 Honeycomb.

Recenzja pochodzi z zaprzyjaźnionego portalu Tablet-Online.pl. Chiński tablet w naszych rękach- test

Obrazek
Kilka uwag Telix.pl do testu dotyczących prawidłowej ceny tabletu oraz dodatkowych kosztów jakie musimy uwzględnić kupując lub użytkując TR718D. Cena podana w teście mówi tylko o cenie towaru w Chinach, gdyż sprzedawca http://www.nowsupplier.com/ mieści się w Shenzhen. Dla informacji: http://www.nowsupplier.com/support/contact.html (kierunkowy 755). Teraz podliczmy koszty zakupu: do 400 zł należy doliczyć ok. 80 zł za przesyłkę EMS co trwa do 30 dni lub 300 zł za DHL co potrwa 3-4dni. Obie formy dostawy wiążą się z opłatą należności celno-skarbowych, gdyż towary przekraczają wartość 24 €. To tego dojdzie koszt agencji celnej, udzielenia zabezpieczenia, w przybliżeniu jakieś 120 zł. Nie zapomnijmy, że sprzęt zawsze może się zepsuć – serwis gwarancyjny w Chinach. Czyli należy dokonać kolejnej odprawy celnej tym razem wywozowej, może to być procedura uszlachetniania, aby przy ponownym imporcie nie płacić cła i VAT po raz kolejny, ale agencji trzeba będzie zapłacić tak czy owak. Nie zapominajmy że przesyłka do Chin też kosztuje, tyle samo co import czyli znowu 80-300 zł.

Jak się okazuje taki chiński tablet może być drogą zabawką! Jeżeli w ogóle wróci z naprawy i to po kilku miesiącach. Naszym zdaniem warto brać to wszystko pod uwagę i dobrze przemyśleć zakup chińskiego tabletu.
żródło:http://tablet-online.pl
marx
Administrator
 
Posty: 8697
Dołączył(a): 6 mar 2010, o 02:35
Lokalizacja: aliexpress
Pochwały: 239
Telefon:: Dual sim

Reklama

Powrót do TABLETYKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

  • Reklama