• Reklama

Sunvell Q-BOX, czyli TV Box z 4k i świetnym wyglądem za niec

W tym dziale można przeczytać i umieścić recenzje chińskiego telefonu lub tabletu.

Sunvell Q-BOX, czyli TV Box z 4k i świetnym wyglądem za niec

Postprzez schreder » sobota, 14 maja 2016, 12:35

Mieliście kiedyś ochotę obejrzeć jakiś dłuższy filmik na Youtube czy swój własny filmik z wakacji, ale musieliście go oglądać albo na komputerze albo nagrywać na płytę DVD i modlić się, żeby odtwarzacz obsługiwał format pliku, bo macie „nie-smart” TV? Ja niestety też, dlatego postanowiłem nabyć TV Box i z mojego „nie-smart” TV zrobić pełnoprawny „SMART TV”. Wybór padł na Sunvell Q-box, który zakupiłem w szybkiej promocji w sklepie Gearbest.com za około 55$. Czy to był dobry wybór? O tym przekonacie się czytając ten test.

Zawartość pudełka i jakość wykonania
Qbox przychodzi do nas w prostym, czarnym pudełku, które zawiera w sobie:
a) Q-box’a
b) Zasilacz (do gniazdka UE, czyli nie potrzeba żadnych przejściówek)
c) Kabel HDMI (około 1m)
d) Pilot
e) Instrukcję obsługi
Jak widać mamy w pudełku wszystko co potrzeba, nawet kabel HDMI, który niby powinien być w każdym zestawie, ale bywa, że nawet w urządzeniach kupowanych w Polsce tego nie ma. Muszę zwrócić uwagę na pilot. Jest on zasilany dwoma „małymi” paluszkami AAA i wspominam o nim, bo jest on bardzo podobny do pilotów dodawanych w dekoderach DVB-T Wiwa i jest on jak dla mnie mega wygodny. Nie mam zastrzeżeń do jakości wykonania żadnego elementu zestawu.

Skupiając się na najważniejszym, czyli na samym Q-box’ie. Jego górna część z logiem jest błyszcząca przez co łatwo zbiera odciski palców i kurz, zaś jego dolna połowa jest wykonana z matowego plastiku dobrej jakości. Całe urządzenie ma na spodzie duży „okrąg” z antypoślizgowego materiału przez co bardzo dobrze trzyma się powierzchni. Na środku ulokowana jest podłużna dioda LED, która świeci różnymi odcieniami koloru niebieskiego i zielonego. Całość wygląda bardzo dobrze, w szczególności ten wielki pasek LED.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

2. Specyfikacja techniczna
Specyfikacja urządzenia przedstawia się następująco:

Procesor: Amlogic S905 4x2.02 Ghz

GPU: Mali-450

RAM: 2 GB

ROM: 16 GB (z możliwością rozszerzenia do max 32 GB za pomocą karty pamięci)

Łączność: Bluetooth w wersji 4.0 oraz Wifi 2,4 oraz 5,8G

Złącza: 2xUSB 2.0, HDMI, OTS, karty TF, złącze zasilania, złącze AV i złącze LAN.

Qbox z taką specyfikacją techniczną działa bardzo dobrze, zdarzają się czasem delikatne przycięcia, ale naprawdę nie są one uciążliwe. Urządzenie zaraz po włączeniu ma zajęte 40% pamięci RAM, a gdy już trochę naodpalamy aplikacji to użycie wzrasta zaledwie do 50-55% RAM. Na szczęście system urządzenia to Android 5.1 Lolipop, czyli wersja, w której naprawiono tzw. „memory leak”, który sprawiał, że urządzenia z tym systemem miały problem ze zwalnianiem pamięci RAM przez co po kilku godzinach intensywnej zabawy z aplikacjami telefony ostro zamulały. Jeśli jestem już przy specyfikacji technicznej to napisze również o wydajność sprawdzonej w benchmarkach. Otóż nie mogłem przetestować urządzenia w Antutu Benchmark, gdyż otrzymałem komunikat, że urządzenie nie jest wspierane. Na szczęście program Geekbench3 nie miał takich problemów i przetestował urządzenie. Poniżej zamieszczam wynik tego testu. Niestety chciałem zrobić film nagrywając obraz programem ScreenRecorder i nawet go zrobiłem, ale niestety gdy go odpaliłem to całe 20 minut filmu to był zielony obraz. To samo przy screenshotach, więc jeśli ktoś chce nagrywać np. gameplay’e na Qbox’ie to programem z Google Play się nie da.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wyniki nie są jakieś mocno oszałamiające, wydajność pojedynczego rdzenia jest na poziomie procesora MediaTek MT6753 8x1,5 Ghz, ale warto zauważyć, że to jest TV Box i raczej będzie używany do oglądania filmów w Kodi czy Youtube, a to że chwilkę dłużej się Kodi załaduje to raczej nie jest problem.

3. Interfejs i użytkowanie
Pierwsze co chciałbym wam pokazać to animacja uruchamiania urządzenia, bo jest mocno ciekawa i gdy pierwszy raz ją zobaczyłem to myślałem, że mi się z automatu jakiś film z pendrive uruchomił (niestety jakość filmu jest słaba, ale nie wiem dlaczego nie nagrał mi się film wykonywany kamerą).

[youtube]https://www.youtube.com/embed/ojFDeDcuO6M[/youtube]

Prawda że fajna? Przed dalszą częścią recenzji muszę jednak przekazać jedną informacje, że obraz widoczny na telewizorze jest poprzycinany, ale to jest raczej wina telewizora, gdyż czy podłączając laptop po HDMI czy odtwarzając film na odtwarzaczu DVD i zmianie opcji wyświetlania w telewizorze – zawsze albo obraz jest lekko przycięty, albo mamy 4:3 także to NIE JEST wina Qbox’a.

Po tej ciekawej animacji widzimy ekran główny urządzenia. Jak widać projektanci poszli w styl "windowsowskich kafelków". Na stronie głównej widać skrót do Kodi oraz aplikacji aktualizującej Kodi, listy aplikacji "Apps", "Video" uruchamia filmy z standardowym odtwarzaczu Androida, dalej skrót do aplikacji Dropbox, kalendarza, muzyki, przeglądarki, ustawień i do kafelka, którego naciśnięcie czyści pamięć RAM. W górnej części znajduje się zegarek oraz widżet pogoda, którą możemy sobie ustawić pod dowolne miasto.

Obrazek

Zanim przejdę do omawiania reszty systemu opowiem o najważniejszej dla mnie rzeczy czyli aplikacji Kodi. Dla tych, którzy nie wiedzą co to powiem, że jest to bardzo mocno rozbudowany odtwarzacz wideo, który odtwarza chyba wszystkie formaty, a dodatkowo można zainstalować w nim pluginy, które pozwalają oglądać np. programy z Weeb.tv. Nagrałem film, w którym sprawdzam jak Qbox radzi sobie z trailerem „Dzień Niepodległości 2” w rozdzielczości 1080p oraz „Grawitacja” w rozdzielczości 2K”. Chciałem sprawdzić jak działają filmy w rozdzielczości 4k, ale niestety moje łącze Internetowe działa tak słabo, że pobranie nawet trailera to niezły wyczyn.

[youtube]https://www.youtube.com/embed/zUiulop4HPQ[/youtube]

Jak widać wszystko odtwarza się ładnie, bez przycięć. Największym problemem dla urządzenia powinno być przeskakiwanie w dalszy fragment filmu choć z trailerem w rozdzielczości 1080p nie było żadnych „zamyśleń” urządzenia, ale już w 2K przesunięcie filmu wiązało się z pewnym czasem oczekiwania.

Wracając do samego systemu urządzenia: wchodząc w listę aplikacji mamy wiele różnych mniej lub bardziej przydatnych nam aplikacji, które możemy usunąć w razie gdy nie będą nam potrzebne. Urządzenie ma zainstalowany domyślnie sklep Google Play tak więc zawsze możemy pobrać sobie interesujące nas aplikacje. Menu Ustawień zostało całkiem przeprojektowane w stosunku do czystego Androida Lolipop, ale widać jeszcze pozostałości, które nie zostały zmienione w postaci paska notyfikacji wysuwanego z góry. Za jego pomocą możemy włączyć Wifi (które ma naprawdę niezłą antenę), Bluetooth, Tryb samolotowy, wyłączyć autoobracanie (ciekawe), włączyć lokalizację GPS (też bardzo ciekawe), a także przesyłać ekran za pomocą Chromecasta czy czegokolwiek (również niesamowicie ciekawe). Szczerze powiedziawszy możliwość rozwinięcia tego paska wynika z niedopatrzenia twórców, bo nie wiem na co komu blokada autoobracania czy lokalizacja GPS w TV boxie. Lokalizacja oczywiście polega na określaniu położenia za pomocą Wifi, bo wbudowany GPS w urządzeniu TV box byłoby co najmniej zabawne. Urządzenie bez problemu radzi sobie prostymi grami. Przeglądanie stron za pomocą pilota nie jest zbyt wygodne, ale ja osobiście podłączyłem klawiaturę i myszkę Bluetooth co znacznie poprawiło komfort korzystania z urządzenia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

4. Podsumowanie
Sunvell Q-box to bardzo dobrze wykonane i wyposażone urządzenie. Za niecałe 55$ możemy zmienić nasz zwykły telewizor w pełnoprawny Smart TV. Dzięki wbudowanej aplikacji Kodi już nigdy nie powinno nam się zdarzyć, że film nie będzie działał z uwagi na brak jakichś kodeków co szczególnie wnerwiało mnie w moim odtwarzaczu DVD i było powodem, dla którego kupiłem Q-boxa. Moim zdaniem urządzenie może również służyć jako mini PC dla ludzi, którzy nie wymagają wiele od swojego komputera i starcza im przeglądanie stron, pobieranie poczty czy oglądanie zdjęć/filmów.

Urządzenie nabyłem w sklepie Gearbest.com za 55$ i na dzień publikacji recenzji jest on dostępny w cenie 54,99$ w „flash sale”. Link: http://goo.gl/6Gy1IY
schreder

Pochwały: 13

Reklama

Re: Sunvell Q-BOX, czyli TV Box z 4k i świetnym wyglądem za

Postprzez pete67 » czwartek, 19 maja 2016, 23:55

OK.
A jak z WiFi?
stabilnie działa?
N czy już AC?
jaki transfer osiągnałeś przerzucając filmy itd?
pete67
AKTYWNY

Pochwały: 11

Postprzez schreder » piątek, 20 maja 2016, 01:06

pete67 napisał(a):OK.
A jak z WiFi?
stabilnie działa?
N czy już AC?
jaki transfer osiągnałeś przerzucając filmy itd?

Wifi działa stabilnie, dobry zasięg moim zdaniem. Co do N czy AC to nie wiem, poszukaj w necie. Co do transferu to ja puszczałem filmy z pendrive także wiesz.
schreder

Pochwały: 13

Postprzez Userkare » poniedziałek, 8 sierpnia 2016, 02:18

A obsługa drm? Możesz zainstalować apke drm info I wrzucić printscreena?
Userkare

Powrót do Recenzje, testy i opinie użytkowników telefonów z Chin