• Reklama

[Recenzja] Star x10

W tym dziale można przeczytać i umieścić recenzje chińskiego telefonu lub tabletu.

[Recenzja] Star x10

Postprzez suchychleb » czwartek, 5 sierpnia 2010, 14:57

Od tygodnia testuję telefon Star X10. Nie będę opisywać specyfikacji, to znajdziecie na google.com. Poniżej garść prywatnych spostrzeżeń na temat telefonu:

1. Wygląd telefonu.

Wyrób wygląda solidnie. Plastikowa obudowa z metalowymi wstawkami nie rysuje się od byle czego, jest miła dla oczu i w dotyku, dobrze leży w dłoni. Tanie telefony światowych potentatów mają gorsze obudowy. Tę porównać można ze średnią niższą półką wyrobów markowych. Design jest niemal kropka w kropkę skopiowany z telefonu Sony Erricson Xperia X10. Jest zatem zachęcający.

2. Wyświetlacz, klawisze, ergonomia użytkowania, akcelerometr.

Wyświetlacz swoją jakością odstaje od nowoczesnych rozwiązń markowych. Rozdzielczość jest niewielka, ilość wyświetlanych kolorów także. Nie należy nastawiać sięna cuda. Natomiast do zwyczajnej pracy telefonu wystarczy aż nadto.

Klawisze "klasyczne", wduszane, chodzą właściwie i lekko.

Dotyk wyświetlacza pozostawia wiele do życzenia, ale praca z telefonem nie jest nieprzyjemna. Trzeba się przyzwyczaić do jego spowolnionej reaktywności i wyrobić nawyk spokojnych długich ruchów. Na takie wyświetlacz reaguje właściwie. Po 2 dniach pracy bez problemów piszę smsy kciukiem, nawiguję w Internecie i dzwonię - bez użycia rysika. Jeśli ktoś miał do czynienia z markowymi telefonami, będzie ergonomią pracy z tym dotykiem zawiedziony. Jeśli przestawia się ze starszego typu telefonu i przyzwyczai do wrażliwości urządzenia - będzie zadowolony. (Tu jeszcze uwaga: porównując ten telefon z Treeconem H806 mam wrażenie, że w tym modelu dotyk chodzi lepiej).

Akcelerometr działa z opóźnieniem, ale prawidłowo w większości przypadków. Przy pracy z programami obciążającymi procesor i pamięć pracuje wyraźnie wolniej.

3. Soft producenta.

Spolszczenie jest dokonane standardowo jak w chińczykach. Niektóre funkcje nie otrzymały polskich nazw, a wiele innych nazwy ma dziwaczne. Dlatego od początku używam wyłącznie angielskiej wersji softu.

Design ikonek naśladuje rozwiązania z SE X10. Są trzy ekrany:
- środkowy (główny), do którego można przypisać dowolne ikonki skrótów z menu
- lewy, z odtwarzaczem muzyki
- prawy, z kalendarzem

Po rozwinięciu menu telefonu otrzymamy swobodnie przesuwalną listę z gystownymi ikonkami.

Na ładnych ikonkach kończy się estetyka systemu telefonu. Oprogramowanie służące do pisania sms, przeglądarka WAP, przeglądarka muzyki, filmów, plików - wszystko to jest zwyczajnie brzydkie, ale funkcjonalne.

System operacyjny nie zawiesza się i chodzi stabilnie. Pisanie smsów, telefonowanie, przeglądanie plików, oglądanie filmów i muzyków nie nastręcza trudności.

4. Soft zewnętrzny (Java)

Opera Mini 4.2 chodzi płynnie i satysfakcjonująco.
Google Maps nie udało mi się uruchomić - nie działa żadna z wersji. Program zawiesza się.
Kilka różnych klientów poczty java chodzi satysfakcjonująco.
GMaps chodzi satysfakcjonująco.

5. Łączność

Zasięg obu kart jest porównywalny z zasięgiem z markowych telefonów. Oczywiście telefony dual sim mają mniejsze moce anten, ale w miastach, przy głównych drogach i w dużych skupiskach ludzkich nie ma to znaczenia.

Prowadzenie rozmów z obu kart jest przyjemne. Połącznia nie zrywają się, nic nie trzeszczy, jest wystarczająco głośne. Rozmówcy pytani o jakość rozmowy nie odczuwają dyskomfortu. Telefon poprawnie pracuje zarówno statycznie, jak i w czasie jazdy samochodem i pociągiem.

GPRS oraz EDGE pracuja poprawnie. Internet właściwym ustawieniu starcza do podstawowoych czynności.

WIFI testowane w HotSpot McDonalds działa dobrze i stabilnie.

6. Zestaw słuchawkowy.

Zestaw słuchawkowy wyglądem i funkcjonalnością przypomina najtańsze słuchawki podróbek walkmanów. Jakkolwiek wygląd nie jest zachęcający, podstawowwa funkcjonalność nie pozostawia nic do życzenia.

7. Radio, telewizja.

Odbiór radia jest na zewnątrz budynków satysfakcjonujący. Wewnątrz należy wyciągnąć wbudowaną antenkę.

Oglądanie telewizji jest możliwe w zasadzie tylko na zewnątrz albo w budynkach położonych blisko stacji nadawczych naziemnej telewizji. Gdy sygnał jest dobry, wszystko chodzi płynnie i przyjemnie. Najczęściej jednak zasięg jest za słaby - wtedy nic nie chodzi, bo widzimy śnieżący ekran. Na tej podstawie wnoszę, że tam, gdzie telewizja najbardziej by się przydała, na biwakach, w podróży, etc. nie sposób jej oglądać, bo sygnał w takich miejscach jest zbyt słaby.

8. Odtwarzacz muzyczny.

Posiada podstawową funckjonalność i działa poprawnie.

9. Aparat, kamera.

Aparat i kamera filmują w standardzie VGA. Nie można zatem w jakikolwiek sposób porównywać ich ze współczesnymi rozwiązaniami znanymi z markowych telefonów. Ja aparatu i kamery nie używam.

10. Baterie

Baterie po dwóch cyklach ładowania (a więc nie osiągnąwszy szczytowej formy) wytrzymują 4 dni normalnej eksploatacji telefonu. Starczają na 3-4 kilkuminutowe rozmowy telefoniczne, żadkie pisanie smsów oraz przeglądania sieci przez kwadrans dziennie.

Intensywnie eksploatowane starczą na 2 dni.

---
Jeśli ktoś ma ochotę o coś pytać, proszę śmiało.
suchychleb

Reklama

Postprzez BobM » piątek, 6 sierpnia 2010, 22:35

Dzięki za recenzję. Powiedz - jak działa taki Facebook na Starze? I co ze Skype, które też tam powinno być?

Ach, i mógłbyś napisać, gdzie kupowałeś swój telefon, za ile i ile na niego czekałeś?
BobM

Postprzez suchychleb » poniedziałek, 9 sierpnia 2010, 11:56

Facebook:
Na Facebooka wchodzę tylko przez Operę. Użycie wbudowanego programu Snaptu spowodowało zablokowanie konta Facebook. Musiałem potem z mozołem udowadniać, że ja logujący się to ja - rozpoznawać osoby na zdjęciach, potwierdzać różne fakty z profilu z pamięci. Nie sprawdzałem, czy to nie kwestia ustawień konta itd. Nia miałem na to czasu i ochoty. Facebooka czy Skype testuję głównie dla opisania funkcji telefonu tutaj.

We wszystkich bodaj chinolach jest zainstalowany program Nimbuzz. Aplikacja testuje połącznie z internetem i finalnie nie uruchamia się. Ponieważ rzadko mam okazję korzystać z WIFI nie mogę teraz tego przestestować ponownie, instalując Nimbuzz od nowa w innej wersji. Postaram się to w najbliższych dniach, dziś jutro rozgryźć w wolnej chwili.

Telefon kupiłem w Polsce, w firmie JakBest, a więc przepłaciłem solidnie. Mnie jednak, kupującemu sprzęt na fakturę na firmę opłacało się to bardziej niż czekać na towar z Chin.

Jeśli kupujesz jako osoba prywatna, sprowadź z Chin, ale to musisz pytać innych forumowaiczów, który z tych sklepów jest solidny i jak jest naprawdę z cłem.

Podkreślę jeszcze, że nie jest to telefon wygodny do pracy z Internetem. Po prostu można z Internetu korzystać, ale nie jest to tak wygodne, jak gdzie inedziej. Pytasz tu o Skype, Facebooka. Wnoszę, że chcesz mieć sieć cały czas przy sobie. Ja od początku piszę wszędzie, że chciałem mieć sieć od wielkiego dzwona. Sprawdzić rozkład jazdy czy maila raz na tydzień w weekend, jak pojadę z rodziną do lasu, a sprawy firmowe będą siedzieć na głowie. O choćby pisanie maila przez Operę. Żeby wpisać tekst trzeba wyklikać z menu przeglądarki klawiaturę wirtualną, co zajmuje sporo czasu. W prawdziwych smartfonach jest to ogromnie intuicyjne. Tu nie. Raz w tygodniu dasz radę, ale dwa razy dziennie to można cholery dostać.
Ostatnio edytowano poniedziałek, 9 sierpnia 2010, 12:05 przez suchychleb, łącznie edytowano 1 raz
suchychleb

Postprzez suchychleb » poniedziałek, 9 sierpnia 2010, 12:00

Ale ale. Ja studzę zapał, ale mogę po kolejnych dniach testowania, tym razem na spływie kajakowym, potwierdzić, że sam telefon jako telefon sprawuje się naprawdę dobrze. Nie szkodzi mu trochę wilgoci. Połącznia nawet przy małym zasięgu są stabilniejsze niż w moim starym SAMSUNGU (pewnie mocniejsza antena). Oba SIMy działają wyśmienicie. No i mogłem sprawdzić rozkład pociągów bez użycia głupiej i niefunkcjonalnej wersji rozkładu WAP, tylko normalny, HTTP.
suchychleb

Postprzez marx » wtorek, 10 sierpnia 2010, 00:24

Ciekaw jestem jak sprawują się baterie, czy są oznaki utraty pojemności?? ile obecnie może pracować po ładowaniu??
marx
Administrator

Pochwały: 191

Postprzez suchychleb » wtorek, 10 sierpnia 2010, 01:23

Po trzykrotnym pełnym ładowaniu i rozładowaniu bateria wytrzymuje do 5 dni bardzo lekkiej pracy telefonu. Najszybciej jak udało mi się ją rozładować to w 2 dni. Korzystałem na wyjeździe z Internetu i miałem bardzo słaby zasięg (w lesie). Przy normalnej eksploatacji (kilka nie przekraczających 10 minut rozmów, codziennie łączenie się po kilka razy z Internetem na krótkie sesje) telefon działa przez 3 dobby. Nie zauważyłem utraty pojemności. Będę tu pisać o nim na bieżąco. Jeśli zauważę spadek kondycji baterii także.
suchychleb

Postprzez suchychleb » sobota, 28 sierpnia 2010, 00:20

1. Telefon jak na razie działa bezawaryjnie.
2. Nie udaje mi się uruchomić niektórych aplikacji Java: Nimbuzz, Google Maps (działa za to GMaps od Yahoo)
3. Bateria trzyma tak samo jak na początku.
4. Łączność z komputerami z Windows 7 tylko przez czytnik kart. Win7 nie widzi tego telefonu. Nie wiem, jak inne OSy.
5. Telefon nigdzie nie daje znać, że zgubił zasięg macierzystej sieci. Gdy nie masz zasięgu sieci macierzystej, pokazuje zasięg alarmowy - jeśli inna sieć ma zasięg, to jest pokazywany jej zasięg, ale nigdzie nie jest to oznaczone. W miejscach, gdzie nie ma zasięgu sieci macierzystej może to być niefajne, bo jesteś przekonany, że masz zasięg, a jednak nie.
suchychleb

Postprzez slomka1956 » sobota, 28 sierpnia 2010, 09:53

suchychleb napisał(a):1. Telefon jak na razie działa bezawaryjnie.
2. Nie udaje mi się uruchomić niektórych aplikacji Java: Nimbuzz, Google Maps (działa za to GMaps od Yahoo)
3. Bateria trzyma tak samo jak na początku.
4. Łączność z komputerami z Windows 7 tylko przez czytnik kart. Win7 nie widzi tego telefonu. Nie wiem, jak inne OSy.
5. Telefon nigdzie nie daje znać, że zgubił zasięg macierzystej sieci. Gdy nie masz zasięgu sieci macierzystej, pokazuje zasięg alarmowy - jeśli inna sieć ma zasięg, to jest pokazywany jej zasięg, ale nigdzie nie jest to oznaczone. W miejscach, gdzie nie ma zasięgu sieci macierzystej może to być niefajne, bo jesteś przekonany, że masz zasięg, a jednak nie.

Sproboj polaczyc sie przez hub usb i bez zadnych przedluzajacych przewodow do usb .
Bo przewody do tych fonow sa slabej jakosci i im dlyzszy tym bardziej gubi sygnal.
slomka
slomka1956

Postprzez gosia13174 » czwartek, 7 października 2010, 17:42

Mnia ciekawał najbardziej GPS W Tym telefonie
gosia13174

Postprzez suchychleb » wtorek, 19 października 2010, 13:33

W Star x10 nie ma GPS.
suchychleb

Postprzez LUKA2000 » wtorek, 19 października 2010, 22:07

suchychleb napisał(a):W Star x10 nie ma GPS.

odp.
Jest wersia z GPS , twój może nie ma bo kupiłes model tańszy bez GPS.

Pozdrawiam....LUKA2000
LUKA2000

Postprzez lorak1993 » wtorek, 19 października 2010, 22:33

moim zdaniem telefon - zero funkcjonalnosci - kalwiatura wsms kijowa a p oza tym hmmm bynajmniej mi krótko trzyma no i ekran ekran ma tak slaby iz po miesiacu zytkowania po prostu zaczely mi z dnia na dzien wyskakiwac biale kreski ;/ no i jest problem bo nei iwem gdzie taki ekran wymeinic ;/ jedyny plusobudowa pasuje od SE x10 no i karta pameici 8gb czyta bez zaciannai w sumie, polaczenei kable mz komputerem z Windows 7 po prostu niemozliwe jedynie czytnik kart , TV hmm TV moim zdaniem kijowe ale to tylko moje zdanie, minus koeljny brak rysika w obudowie, a takze polaczenei z internetem przez WIFi niby laczy ale ciagle blede ;/ (obsluguje niby AVI RMVB niby obsluguje ale tak kijowo ze tragedia , tnie filmy niemilosiernie, no i 3 pulpity ale kijowe na jednym odtwarzacz na 2 ikonki(dobrze ze sie da ukladac jak sie chce i jakie ise chce) a 3 kalendarz, wibracja potezna, sluchawki w zestawie kijowe, lepiej ze sluchawkami od noki, hmm a co do muzyki i glosnika - odtwarzacz cienko zrobiony brak albumow a co do glosnika nawet spoko, aparat- niby kijowy aale po zrzuceniu zdj na PC sa bardzo ladne jak a taka jakosc, minusy przewazyly plusy wiec niepolecam
lorak1993

Następna strona

Powrót do Recenzje, testy i opinie użytkowników telefonów z Chin