• Reklama

SSD KingDian s280-240GB - czy chiński dysk może być dobry?

W tym dziale można przeczytać i umieścić recenzje chińskiego telefonu lub tabletu.

SSD KingDian s280-240GB - czy chiński dysk może być dobry?

Postprzez schreder » poniedziałek, 20 czerwca 2016, 22:51

1. Wstęp

Zakup karty pamięci, dysków SSD czy cokolwiek ze słowem „pamięć” w Chinach często (a nawet bardzo często) wzbudza wielkie obawy dotyczące jakości tej „pamięci”. Nie są to obawy bezpodstawne z uwagi na często niską jakość sprzedawanych pamięci, które są często podrobione lub naprawdę słabej jakości. Czy trzeba jednak skreślać wszystkie chińskie marki oferujące chociażby dyski SSD? Sam chciałem to sprawdzić, więc postanowiłem zaryzykować i kupiłem siostrze w sklepie Gearbest dysk SSD o pojemności 240 GB chińskiej firmy KingDian. Dysk kosztował mnie razem z wysyłką nieco ponad 50$ co w przeliczeniu na złotówki dało około niecałe 200 złotych, czyli tyle ile kosztuje w Polsce nowy najtańszy dysk SSD o pojemności o połowę mniejszej, czyli 120 GB.

2. Wrażenia wizualne

Po około 19 dniach listonosz przyniósł nareszcie paczkę. Po otworzeniu koperty moim oczom ukazał się dysk zapakowany w plastikowe opakowanie, w którym znajdowały się również 4 śrubki do montażu w komputerach stacjonarnych. Sam jest wykonany z plastiku, który z uwagi na swój wygląd ma naśladować aluminium co jest dla mnie totalnie bez znaczenia gdyż po kilkunastu minutach był on już zamontowany w laptopie i (mam nadzieję) nie będę musiał go wyjmować przez następne kilka lat.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

3. Testy

W moim laptopie posiadam zamontowany dysk Samsung 840 EVO 120GB, do którego porównam KingDian’a. Obydwa dyski będą podłączone pod złącze SATA 3, a parametry techniczne obydwu laptopów są podobne, więc wyniki zależą już tylko od samych dysków. Zostaną one przetestowane w dwóch programach: AS SSD Benchmark oraz CrystalDiskMark. Muszę jednak zaznaczyć, że w moim Samsung’u wyłączyłem tryb RAPID, który polega na tym, że zwiększa wydajność dysku poprzez „zabranie” pewnej części pamięci RAM. Gdybym nie wyłączył tego trybu testy byłyby oszukane, gdyż wyniki Samsunga przekraczałyby 1000 mb/s, a niestety KingDian (jak i chyba żaden dysk inny niż Samsung) nie ma tej funkcji. Jako pierwszy użyty dostał program AS SSD Benchmark i wyniki przedstawiają się następująco:

Obrazek
Obrazek

Odczyt sekwencyjny dysku ze stajni Samsung’a wyniósł 475,93 mb/s, zaś dysk KingDian osiągnął wynik 497,05 mb/s co daje dość zbliżone wyniki, które są bardzo zadowalające. Kwestia sekwencyjnego zapisu już daje bardziej rozbieżne wyniki, gdzie wynik Samsung’a to 466,46 mn/s, a Kingdian 357,90 mb/s co daje wynik mniejszy o około 23%. Zapis i odczyt 4k w dysku Samsunga był szybszy niż w KingDian’ie, ale z kolei przy tekście 4k-64thrd chiński dysk uzyskał odczyty o 144 mb/s wyższe niż Samsung, a zapis wyniósł praktycznie tyle samo. Czas dostępu w obu dyskach wynosił mniej więcej tyle samo z nieznacznymi różnicami, jedynie zapis w KingDian’ie był nieco dłuższy. Ogólny wynik testu wyniósł 841 punktów dla Samsung’a i 1015 punktów dla KingDian’a co daje wynik wyższy o 17% dla chińskiego, znacznie tańszego dysku.
Teraz czas na benchmark CrystalDiskMark:

Obrazek
Obrazek

Przeprowadzone testy ponownie wykazały podobną wydajność obydwu nośników w zakresie prędkości odczytu i wyższość dysku Samsung w zakresie zapisu, który jest o 23% wyższy niż w KingDian’ie. Co ciekawe zapis 4k w tym benchmarku wykazał nieco bardziej zbliżone wyniki chińskiego dysku w porównaniu do dysku koreańskiego. Zapis w teście 4k-q32T1 okazał się być o 30% wolniejszy w chińskim dysku, a różnica w zapisie wyniosła 33%.

4. Podsumowanie

KingDian to nieznana w Polsce firma, która jak widać potrafi wyprodukować dobry i tani dysk SSD. Niestety zastosowane kości do TLC, ale jak ktoś nie zamierza po 30gb dziennie przerzucać przez dysk to raczej w ciągu najbliższych 10 lat nie powinien się popsuć. Wyniki testów jasno wykazały, że dyski osiągają podobne wyniki z lekką przewagą Samsung’a w kwestii zapisu, choć ogólny wynik testu AS SSD Benchmark wygrywa bezsprzecznie KingDian.

Obecnie trwa promocja na ten dysk i można go nabyć za 51,99$. Dodatkowo cenę można obniżyć poprzez cashback 7,5% oferowany przez serwis Giving Assistant. Dodatkowo nowi użytkownicy otrzymują za rejestrację 5$ na start, czyli dysk można kupić za nieco ponad 43 dolary. Tu był reflink do GA, ale moderator go po prostu sobie wyciął zostawiając cały opis GA.

Link do dysku: http://www.gearbest.com/hdd-ssd/pp_313951.html

Autor postu otrzymał pochwałę
Ostatnio edytowano poniedziałek, 20 czerwca 2016, 23:17 przez schreder, łącznie edytowano 3 razy
schreder

Pochwały: 13

Reklama

Re: SSD KingDian s280-240GB - czy chiński dysk może być dobr

Postprzez szymi » poniedziałek, 20 czerwca 2016, 23:00

mam wrażenie że ten wpis powstał po to żeby dać na końcu refa do GA
tak po za tym, ile masz ten dysk że piszesz "dobry i tani dysk SSD"
szymi
VIP

Pochwały: 69
Ostrzeżenia: 1

Postprzez blue_voyager » poniedziałek, 20 czerwca 2016, 23:04

szymi napisał(a):mam wrażenie że ten wpis powstał po to żeby dać na końcu refa do GA

Dlatego tego refa już nie ma.
Sprzedam:
Szkła, folie, etui do chińskich telefonów - duży wybór.

FAQ DZIAŁU ZAKUPÓW
blue_voyager
VIP

Pochwały: 205
Ostrzeżenia: -1

Postprzez schreder » poniedziałek, 20 czerwca 2016, 23:09

No tak, traciłem czas na pisanie recenzji tylko dlatego, zeby wrzucić refa, bo może na tym przesyconym reflinkami z GA forum jeszcze ktoś się nie rejestrował. Dzięki wielkie.
schreder

Postprzez szymi » poniedziałek, 20 czerwca 2016, 23:17

odpowiesz ile go masz, że tak nad nim piejesz?
szymi
VIP

Postprzez schreder » poniedziałek, 20 czerwca 2016, 23:32

szymi napisał(a):odpowiesz ile go masz, że tak nad nim piejesz?

Tobie nie odpowiem, żyj w niewiedzy.
schreder

Postprzez szymi » poniedziałek, 20 czerwca 2016, 23:36

XD
szymi
VIP

Postprzez konrad9100 » poniedziałek, 20 czerwca 2016, 23:44

A co to za różnica ile ma dysk?
Będzie go jadł czy co?
A może po 10 latach testu ma recęzje napisać?
Ludzie tam nie ma ruchomych części to co tam ma się zepsuć??? Jak myślisz czemu na ram dają dożywotnie gwarancję.
Sam sobie zamówię jakiegoś ssd z Ali i porównam z moją toshibą za 500zł (zdzierstwo)

Wysłane z mojego m2 przy użyciu Tapatalka
konrad9100

Postprzez fake4r » poniedziałek, 20 czerwca 2016, 23:48

Wcale nie muszą być mechaniczne części żeby miało się coś zepsuć, elektronika to elektronika, dziś działa a jutro już nie. Ja osobiście nie ufam takim dyskom, wolałbym kupić SSD u nas co prawda drożej ale z 5 albo nawet 10 letnią gwarancją, wtedy zakup jest jak najbardziej opłacalny bo mamy pewność że to będzie działać przez te lata, a gwarancja jest realizowana w PL.
Acha a co do gwarancji na ram rzekomo dożywotniej to wydaje mi się że to też taki chwyt marketingowy, bo i tak takie ramy kilka lat są używane a potem odchodzą do lamusa bo pojawiają się nowsze technologie co kilka lat. Nie wiem czy to na podstawie paragonu taka gwarancja jest realizowana ale pewnie ten też wyblaknie za ten czas ;) ale to już szczegół...
fake4r
VIP

Pochwały: 189

Postprzez konrad9100 » poniedziałek, 20 czerwca 2016, 23:51

Ta tylko za taką gwarancję to cena chińczyka razy dwa
:-) za evo850 z 3letnią gw 400zł

Wysłane z mojego m2 przy użyciu Tapatalka
konrad9100

Postprzez konrad9100 » poniedziałek, 20 czerwca 2016, 23:52

A gwarancja w nim 2 lata. Pokaż ile kosztuje pierwszy dysk 250gb z taką gw. O jakiej piszesz

Zresztą kupujesz chińskie telefony a tam pamięci też nan ;)
Czasy wujowych kart SD i dysków już za nami.
Sam ostatnio kupiłem kartę SD i ją tu na forum poleciłem. Od tego czasu zapisała już 500gb i działa
konrad9100

Postprzez fake4r » poniedziałek, 20 czerwca 2016, 23:57

Chyba 50 pro około 500zł z 10 letnią gwarancją, kumpel kupował niedawno o ile dobrze pamiętam model. Każdy ma prawo do wyboru, ja mam takie podejście do dysków i nie jest tu powiedziane że ja mam rację a inni nie. To jest po prostu moje zdanie na ten temat.
fake4r
VIP

Pochwały: 189

Następna strona

Powrót do Recenzje, testy i opinie użytkowników telefonów z Chin