• Reklama

Robienie Backup tel. UMI Zero i innnych na MTK

Dyskusja o telefonach UMI do telefonów UMI

Robienie Backup tel. UMI Zero i innnych na MTK

Postprzez tarnak » 10 gru 2014, o 01:29

Witam,

Jako że jestem jednym z pierwszych właścicieli Umi Zero w PL a do tego jest to moje pierwsze spotkanie z telefonami prosto z Chin,zdecydowałem się na opisanie moich bojów z wykonaniem Kopii Bezpieczeństwa (Backup) i przygotowaniem paczki do Flashowania programem SP Flash Tools.

Zebrałem tutaj wszystkie informacje które udało mi się znaleźć. O ile instrukcja robienia Kopii Bezpieczeństwa dla telefonów MTK jest uniwersalna,o tyle w moim przypadku natrafiłem na kilka problemów z którymi inne osoby się nie spotkały.

Mój opis opieram na dokonaniach ludzi z XDA, którzy znowuż oparli się na chinaphonearena.
Jeżeli podane linki do oprogramowania nie działają, proszę przeglądnąć poniższe strony, szczególnie XDA:

http://forum.xda-developers.com/showthr ... ?t=2683406

http://www.chinaphonearena.com/forum/Th ... MTK-Phones

ROBICIE WSZYSTKO NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ!

Co potrzebujemy:
- Tel z MTK i włożoną kartą pamięci,
- Kabel USB,
- PC z Windows

Umi Zero który otrzymałem v3.01 posiadał już root-a (SuperSU jest widoczny w aplikacjach telefonu).
Naszą zabawę zaczynamy od pobrania:

MTK Droid Tools http://dfiles.eu/files/ne1gnposp - najnowsza wersja 2.5.3 (8/12/2014)
lub
MTK Droid Tools http://ge.tt/1piiBC71/v/0?c - wersja 2.5.0

BusyBox (z Google Play) - wpisujemy w wyszukiwarkę 'busybox' i instalujemy apk-ę o dokładnie tej nazwie.

Sterowniki ADB: http://ge.tt/16RpEaG1/v/0?c lub http://ge.tt/3NF6Vuf/v/0
Ja korzystałem z pierwszego linka.

1)
Podłączamy kabel USB do telefonu i PC, następnie:

W telefonie włączamy developer menu, wchodzimy w Ustawienia->Informacje o telefonie.
Przewijamy na sam dół i naciskamy wielokrotnie w pole Numer Kompilacji.
W pewnym momencie wyświetli się ilośc pozostałych kliknięć do uzyskania dostępu do Developer Menu.
Kontyuujemy do otrzymania komunikatu, że jesteśmy teraz developerem.
Wracamy do głownych ustawień telefonu, na dole mamy nowe menu: "opcje programistyczne {}".
Wchodzimy w tą opcję i wybieramy "Debugowanie USB" (może być już domyślnie włączone, wtedy nic nie zmieniamy).

Instalujemy BusyBox z Google Play, uruchamiamy i wybieramy install. Po zakończeniu instalacji polecam restart telefonu.

2)
Kolejną rzeczą jest instalacja sterowników (w moim przypadku były w wersji 4150).
Rozpakowujemy zawartość archiwum i uruchamiamy PdaNetA4150.exe (lub plik o podobnej nazwie, wszystko zależy od wersji pobranych sterowników).
Podczas całej tej operacji należy obserwować komunikaty na telefonie, ponieważ android będzie nas prosił o potwierdzenia m/in. połączenia z PDANet. Oczywiście zgadzamy się na wszystko.

Program automatycznie powinien wszystko zainstalować, potwierdzamy akceptację licencji, naciskamy Next, w zależności od komunikatów.
Może pojawić się komunikat Windows, zę sterowniki ze źródła "June Fabrics.." są z nieznanego źródła, ignorujemy to i naciskamy Install. Powinniśmy dojść do punktu w którym pojawią się poniższe teksty:

Installing USB Driver
Setting up Modem Driver
Updating PDANet...
Finishing...

Przy każdym powinen pojawić się zielony "ptaszek" potwierdzający instalację. Jeżeli wszystko poszło ok to program zamknie się automatycznie. W Zasobniku Windows będziemy widzieć program PDANet.

Pomocnicze zdjęcia można obejrzeć pod tym linkiem:
http://www.cuehow.com/2014/10/mtk65xx-p ... river.html

W moim przypadku był problem podczas "Updating PDANET...", musiałem restartować telefon (winnym, prawdopodobnie, był brak restartu tel. po instalacji BusyBox).

3)
Przechodzimy do "instalacji" MTKdroidTools:
Polecam rozpakowanie archiwum na partycję która ma wystarczająco dużo miejsca na kopie bezpieczeństwa całego telefonu, ~4GB.
Archiwum i katalog naszej Kopii Bezpieczeństwa, który wykonamy za chwilę, znajdziemy w podkatalogu backups/ w katalogu domowym programu MTKdroidTools.

Uruchamiamy MTKdroidtools.exe, program automatycznie powinien połączyć się poprzez PDANet.
W lewym dolnym rogu programu MTKdroidtools powinien pojawić się kwadracik koloru zielonego, jeżeli jest żółty, należy kliknąć przycisk "Root" w programie.
Przechodzimy na telefon i akceptujemy komunikat o przyznaniu Root-a dla powłoki (Shell). Wracamy do programu MTKdroidtools i wybieramy kolejno:

a)
- IMEI/NVRAM - następnie klikamy Backup ( /dev/nvram(bin region) i /dev/nvram(folder with files) powinny być zaznaczone!
Po zakończeniu operacji zamykamy okno "Change IMEI...".

b)
- Blocks Map - wybieramy "Create ScatterFile" i zapisujemy w bezpiecznym miejscu. Jeżeli nie ma możliwości kliknięcia, należy zrestartować telefon.

c)
- Klikamy w zakładkę "root,backup, recover" i wybieramy "Backup". Proces potrwa dosyć długo, zatem należy się uzbroić w cierpliwość.
Należy obserwować, czy proces nie pokazuje błędów. Komunikaty pojawiają sie po prawej stronie programu.
Na koniec zostaniemy zapytani, czy zrobić archiwum ZIP. Wybieramy Yes.
Wynikiem działania będzie katalog o nazwie zbliżonej do: UMI-ZERO_141112_backup_141207-142703
Oprócz tego będziemy mieć plik zip wielkości ok ~733 MB.

Uwaga!
W moim przypadku pojawił się błąd przy odczycie preloader_and_dsp. Niestety proces nie został przerwany, otrzymałem archiwum Backup które tak naprawdę nie było kompletne!
Musiałem wyłączyć program, zrestartować telefon i uruchomić ponownie całą procedurę od podpunktu "c".

4)
Zróbmy sobie backup z możliwością wgrania przez SP Flash Tool.

Klikamy w zakładkę "root,backup, recover" i wybieramy "To prepare blocks for Flash Tool". Zostaniemy poproszeni o wybór pliku md5. Znajdziemy go w naszym Backup, wybieramy katalog programu MTKdroidtools, następnie wybieramy katalog z backup który utworzyliśmy.
Katalog ma postać zbliżoną do tego: UMI-ZERO_141112_backup_141207-142703, wchodzimy do niego i wybieramy files.md5.
Program powinien zacząć przetwarzać plik i powinniśmy otrzymać poniższą informację:
"--- copying is complete ---" oznacza to, że wszystko jest ok. W środku Backup-u powinien zostać utworzony nowy katalog !Files_to_FlashTool.

Jeżeli program pokaże błąd w stylu:
--- Preparation of files for FlashTool is impossible, file isn't found : C:\MTK_Droid_soft\MtkDroidTools\backups\UMI-ZERO_141112_backup_141207-142703\MT65??_Android_scatter*.txt

Musimy zmienić nazwę pliku w Backup (w moim przypadku) z "MT6592trubo_Android_scatter_emmc.txt" na "MT6592_Android_scatter.txt" i ponownie wybrać "To prepare blocks for Flash Tool".

Mamy kompletny backup telefonu, teraz możemy psuć ;)

Backup wraz z archiwami polecam umieścić w bezpiecznym miejscu, najlepiej na dwóch różnych nośnikach :)
tarnak
AKTYWNY

Pochwały: 5

Reklama

Re: Robienie Backup tel. UMI Zero i innnych na MTK

Postprzez jerzyf » 11 gru 2014, o 01:12

Dzięki!
Świetna robota, natychmiast skorzystałem i zrobiłem backup. Obyło się bez żadnych błędów.
Jerzy
jerzyf

Postprzez jerzyf » 11 gru 2014, o 18:46

Jeszcze jak byś zdradził jak przywrócić IMEI, bo rozumiem że IMEI/NVRAM robi kopię IMEI w razie jak by coś nie poszło...!.
Jerzy
jerzyf

Postprzez tarnak » 12 gru 2014, o 00:36

Hej,

W temacie przywrócenia IMEI. Podłączamy telefon do PC, naciskamy Root. Naciskamy IMEI/NVRAM, mamy dwie opcje:
- Jeżeli mamy puste IMEI z powodu "resetu fabrycznego" , w oknie wpisujemy oba IMEI i naciskamy Replace.
Potwierdzamy komunikat i już mamy nowe IMEI.

Drugi sposób to aktualnie wariant testowy, zatem należy uważać.
Jeżeli mamy kopię nvram (tak jak w moim opisie), wtedy możemy wybrać NVRAM. Zaznaczone muszą być /dev/nvram i /data/nvram. Naciskamy Restore i wybieramy w pierwszej kolejności plik .bin potem plik .tar. Po tej operacji mamy nadpisany NVRAM naszą kopią bezpieczeństwa.

Powodzenia

Autor postu otrzymał pochwałę
tarnak
AKTYWNY

Postprzez jerzyf » 12 gru 2014, o 00:58

Dzięki!
Jerzy
jerzyf

Postprzez filozof71 » 12 gru 2014, o 03:25

jerzyf napisał(a):Kod został ukryty, aby go zobaczyć zarejestruj się lub zaloguj!

To przyznaj koledze pochwałę :-)
ZTE Nubia Z7 Mini 2/16 > LeEco Le 2 Max X822 4/32 kupiony w HKTR Store AKA Trendresources
filozof71
AKTYWNY

Pochwały: 19

Postprzez jerzyf » 21 gru 2014, o 14:45

Mam jeszcze pytanie odnośnie Backupu punkt 3-C, do czego może nam posłużyć?, jak go w razie potrzeby przywrócić?. Po wgraniu go przez "SP Flash Tool" fon stoi w nie skończoność na napisie "ANDROID", więc jak go wykorzystać ?.

A tak poza tematem, wszystkim życzę Wesołych Świąt, no bo to już lada moment !. :-D
Jerzy
jerzyf

Postprzez tarnak » 23 gru 2014, o 14:13

Zatem odnośnie punktu 3-C, tworzone jest katalog z backup i archiwum. Rzeczywiście można katalog skasować ale należy uważać bo backup z gotowymi do flashowania plikami jest tworzony właśnie w nim (nazwa !Files_to_FlashTool). Archiwum zdecydowałem się zachować gdyby sam backup z jakiegoś powodu nie działał.

Dzięki i również, Wesołych Świąt wszystkim.
tarnak
AKTYWNY

Postprzez zuchhh » 30 kwi 2015, o 12:03

Zrobiłem backup zgodnie z poradnikiem. Obecnie mam wgrane MiuiV6 od arcatarc http://forum.xda-developers.com/android/general/rom-arcatarcs-miumizero-miuiv6-umi-zero-t3050090 wraz z TWRP 2.8.2.0 i chciałbym wrócić do oficjalnej wersji romu. Proszę o krótki poradnik
zuchhh

Postprzez Dablju » 30 kwi 2015, o 12:38

Ciekawe, że odnalazłeś temat sprzed 4 mc a nie potrafisz znaleźć jak wgrać ROM do telefonu. Root joy powinien rozwiązać sprawę.
Dablju
VIP

Pochwały: 35

Postprzez walerytokar » 18 maja 2015, o 10:33

witam, nie zrobiłem wcześniej BackUp , i teraz mam problem bo usunąłem przypadkiem IMEI na UMI zero. i próbowałem różne sposoby żeby go przywrócić, wszystko marnie... maże macie jakiś sposób na to? albo ktoś ma backup nvram?
dziękuje
walerytokar

Postprzez Dablju » 18 maja 2015, o 11:13

post178510.html#p178510
Post slavo22, ale to ostateczność. Najpierw spróbuj MTK Droid Tools, jak nie pomoże to wpisanie IMEI z palca *#*#3646633#*#*.
Dablju
VIP

Pochwały: 35

Następna strona

Powrót do ROM'y i modyfikacje