• Reklama

Recenzja ZUK Z1, test telefonu Lenovo

W tym dziale można przeczytać i umieścić recenzje chińskiego telefonu lub tabletu.

Recenzja ZUK Z1, test telefonu Lenovo

Postprzez marx » czwartek, 8 października 2015, 18:31

Lenovo ZUK Z1 TEST, Recenzja, Opinie

LENOVO jest jednym z największych producentów telefonów na świecie, w Polsce marka kojarzy się zwłaszcza z komputerami i tabletami. Firma nie zdecydowała się na oficjalną sprzedaż telefonów w Polsce, ale może i to sie wkrótce zmieni. Chiński gigant jest właścicielem marki motorola, a ostatnio razem z firmą Qihoo 360, która zajmuje się bezpieczeństwem internetowym i oprogramowaniem antywirusowym, stworzył markę ZUK

Obrazek

Jej celem jest tworzenie topowych smartfonów, które będą pracować pod kontrolą systemu Cyanogen OS. Historia przypomina początki OnePlusa, który również na początku oferował jedynie tę modyfikację systemu. Od tej pory żuk będzie wam się kojarzył nie tylko z robaczkiem i samochodem dostawczym, ale też z telefonami z górnej półki.

Dzięki uprzejmości sklepu Pandawill otrzymałem do testów pierwszy telefon nowej marki ZUK, oznaczony symbolem Z1. Czy to udany debiut? O tym przekonamy się za chwilę.

UNBOXING
Telefon został zapakowany w solidne białe pudełko które otwieramy niczym księgę,
Obrazek

gdzie kolejne karty skrywają kolejne szczegóły urządzenia.
Obrazek
Widać że producent zadbał o każdy szczegół w tym o opakowanie. Podobnie uczucie miałem otwierając Karton z Huawei P8 Lite, w przypadku tych dwóch telefonów widać całkowicie odmienne podejście do estetyki opakowania, niż w przypadku telefonów Xiaomi

Poza telefonem w kartonie znajduje się tylko ładowarka 2A, do szybkiego ładowania, kabel USB > USB C , klucz do otwierania szuflady na karty SIM i instrukcję obsługi z gwarancją.
Obrazek ObrazekObrazek

Unboxing i pierwsze chwile z telefonem

BUDOWA
Ta młoda marka swój pierwszy smartfon zbudowała z niezwykłą starannością, budowa jest niezwykle solidna, zadbano o najmniejsze szczegóły, a sam design jest bardzo atrakcyjny, przypomina nieco Iphone 6. Smartfon ma wymiary 155,7 x 77,3 x 8,9 mm i waży 175 gramów.
Budowa telefonu ma kilka rzadko spotykanych cech. Pierwsze co zaskakuje to niewidoczne czujniki światła i zbliżeniowy. Nie jest też widoczna dioda powiadomień, a to wszystko dodaje atrakcyjności wizerunkowi telefonu. Niestety ramka pod ekranem gdzie znajduje się przycisk "DOM" z czytnikiem odcisków palców jest trochę zbyt duża, telefon wyglądał by o wiele atrakcyjniej gdyby ta powierzchnia była mniejsza.
Obrazek

Pod 5.5 calowym ekranem z powłoką antyrefleksową znajduje się fizyczny przycisk HOME, w którym zabudowano bardzo sprawnie działający skaner linii papilarnych. Do przycisku możemy przypisać różne funkcje, przytrzymując na dłużej uzyskamy inny efekt niż przyciskając szybko dwa razy.
Obrazek

Smartfon otoczony jest stalową dobrze wyprofilowaną ramką,
Obrazek
po lewej stronie znajduje się tacka kart SIM,
Obrazek
u góry znajduje się gniazdo słuchawkowe 3,5mm.
Obrazek
Po prawej stronie mamy przyciski regulacji głośności o załączania.
Obrazek

Na uwagę zasługuje zwłaszcza dolna część gdzie poza mikrofonem i głośnikiem znajduje się jeszcze gniazdo USB C, które jest dostępne jak na razie w nielicznych flagowcach. USB C jest to najnowszy standard który pozwala na transmisje danych z prędkością 20 krotnie większa od standardu USB 2. Niestety podobnie jak kilku innych producentów którzy zamontowali gniazdo USB C, tak i w tym przypadku będzie ono pracowało w standardzie USB3.0 a nie w najnowszym i najszybszym USB 3.1
Obrazek

Na tylnej pokrywie w górnej części mamy oczko 13 megapikselowej kamery Sony pod którą znajduję się dwubarwna dioda LED
Obrazek

W dolnej części mamy srebrne logo ZUK
Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

SPECYFIKACJA
5,5-calowy ekran IPS o rozdzielczości FullHD (1920 x 1080 pikseli);
4-rdzeniowy Snapdragon 801 o taktowaniu 2,5 GHz;
3 GB pamięci RAM;
64 GB pamięci wbudowanej, brak slotu microSD, wolnej przestrzeni jest 53,6 GB;
13-megapikselowy aparat główny Sony IMX214;
8 Mpix na przednim panelu;
łączność 4G LTE;
Dual SIM;
bateria o pojemności 4100 mAh,
czytnik linii papilarnych;
USB C;
Android 5.1.1 z nakładką CyanogenMod 12.1
wymiary: 155,7 × 77,3 × 8,9 mm
waga: 175 gramów.

EKRAN
Lenovo ZUK Z1 jest wyposażony w duży 5,5 calowy wyświetlacz w rozdzielczości FullHD (1920 x 1080 pikseli, 401 ppi) zbudowany w technologi IPS LCD który może wyświetlić 16 mln kolorów. Wyświetlacz chroniony jest przez hartowane szkło gorilla glass 4 generacji. Prezentowany obraz jest bardzo dobrej jakości, bez przebarwień i jaśniejszych plam. Kąty widzenia są bardzo dobre. Widziałem już jaśniejsze wyświetlacze, jednak ten ma bardzo dobrą powłokę antyrefleksyjną, przez co można bez najmniejszych kłopotów korzystać z telefonu z ustawionym ekranem do słońca. Ekran bardzo dobrze reaguje na dotyk, na całej swojej powierzchni i obsługuje 5 punktów dotyku jednocześnie.
Obrazek
System oferuje nam możliwość zmiany gęstości PPI, coś w rodzaju zmiany rozdzielczości w monitorach komputerowych. Gęstość LCD wybieramy z przedziału od 320 dpi do 560 dpi. Nigdy nie widziałem takiej kontroli na ekranem, pozwala to ustawić ile treści chcemy widzieć na naszym ekranie.
Wśród wielu zalet jest mały minus, czarna ramka w ramce która jest zwłaszcza widoczna w telefonach w białym kolorze.

SYSTEM
Lenovo udało się pozyskać do współpracy dla swojej Submarki ZUK cenionego producenta Cynogen OS. System ten jest oparty na androidzie, przez wielu oceniany jest jako najlepsza odmiana androida, znacznie lżejsza i szybsza od MIUI. CyanogenOS 12, jest bardzo zbliżony do czystego Androida, pozwala jednak na niemalże dowolną zmianę wyglądu systemu, dzięki czemu dostosujesz do do własnych potrzeb i upodobań.
Obrazek
Niemal zaraz po pierwszym uruchomieniu system pobrał aktualizacje OTA, i to trzy krotnie, a po kilku dniach system zaktualizował się czwarty raz. Widać że ZUK i Cyanogen poważnie podchodzą do tego przedsięwzięcia. W przyszłości możemy się spodziewać kolejnych aktualizacji, oby tylko wspólpraca trwała dłużej niż w przypadku OnePlus One
Obrazek
Podobnie zaczynał OnePlus, ale po 4 miesiącach nastąpił koniec partnerstwa z Cyanogen. Obecnie jedyną chińską marką z oficjalnym wsparciem Cyanogen OS jest ZUK

ObrazekObrazek Obrazek
Osobiście cyan bardzo przypadł mi do gustu, jest bardzo intuicyjny i stabilny. W trakcie testów nie została zatrzymana żadna aplikacja, system nie zawiesił się, nie lagował i nie miał innych niepokojących zachowań.
System Daje nam do dyspozycji aż 54.69 GB pamięci na nasze aplikacje.
Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

KAMERA
Kamery zamontowane w ZUK Z1 powinny zadowolić większość użytkowników smartfonów, przednia kamera ma 13 megapikselowy sensor Sony IMX214 który sprawdził się w wielu flagowcach. Zdjęcia nie mają przebarwień, oferują dużo szczegółów.13 megapikselowa kamera wspomagana jest przez jasną diodę LED, aplikacja aparatu oferuje nam wiele funkcji, takich jak panorama, auto-focus, optyczną stabilizacją obrazu, dotykowy focus, Geo-lokalizację i wykrywanie twarzy. Możemy też wybrać jeden z wielu filtrów i efektów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek [ Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Przednia kamera o matrycy 8MPx także robi zdjęcia na dobrym poziomie, miłośnicy selfie i wideorozmów będą usatysfakcjonowani.
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zdjęcia robione nocą wypadają nieźle
Obrazek
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Kamera nagrywa wideo w rozdzielczości 1080 x 1920 pikseli, jakość nagrań jest zadowalająca.

Przykładowe nagranie z kamery:

ŁĄCZNOŚĆ
Telefon nie ma żadnych problemów z zasięgiem, urządzenie obsługuje wiele zakresów stosowanych przez operatorów w Polsce i zagranicą,
FDD-LTE Band 1, 3, 7 TD-SCDMA pasma 34, 39 WCDMA 850/900/1900/2100 MHz CDMA2000 800 MHz GSM / EDGE 850/900/1800/1900 MHz
Wi-Fi też jest bardzo czułe i obsługuje też częstotliwość 5GHz. Bluetooth 4 i GPS spisują się też dobrze.
Moduł GPS znajduje sygnał z satelitów dosyć szybko, do 10 sekund i lokalizacja jest w miarę precyzyjna, choć jadąc na rowerze lokalizował mnie po drugiej stronie jezdni. Przesunięcie było stałe i równomierne, może to wina aplikacji jakiej użyłem do śledzenia trasy , moje trasy.

Obrazek

DŹWIĘK
Dźwięk jaki wydobywa się z głośnika jest głośny i wysokiej jakości. Nie jest spłaszczony jak w większości tańszych chińskich urządzeń, nie dominują soprany.
Oprogramowanie Cyanogen OS daje nam dodatkowo narzędzie AudioFX do korekty dźwięku, jak komuś mało basów to może to skorygować.

WYDAJNOŚĆ
Wielu z was będzie zdumionych faktem, że w końcówce 2015r jakiś producent zdecydował się na procesor Qualcomm Snapdragon 801. Ale patrząc na to z innej strony to w zeszłym roku był to high-end, nie jest jeszcze przestarzałym procesorem. Dodatkowo nowszy procesor, snapdragon 810 ma złą prasę, powszechnie panuje opinia o jego przegrzewaniu się. Lenovo ZUK korzysta z 3 GB pamięci RAM co w połączeniu z tym procesorem powinno zadowolić najbardziej wymagających użytkowników smartfonów. telefon wyposażono w szybką pamięć LP-RAM DDR3 która działa z częstotliwością 1866MHz, a to umożliwia bezbłędną pracę wielozadaniową, nawet najbardziej wymagających aplikacji.
64 GB wewnętrznej pamięci flash korzysta z nowego standardu EMMC 5,0 co umożliwia błyskawiczny dostęp i zapis.

Poddałem smartfon testowi w benchmarku Antutu, gdzie urządzenie uzyskało 46126pkt co jest dobrym wynikiem, niewiele ustępując Samsungowi Galaxy Note 4
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

BATERIA
Jednym z atutów telefonu miała być bateria o pojemności 4100mAh, dużymi pojemnościami chwali się wielu chińskich producentów, ale nie zawsze przekłada się to na czas użytkowania.
W tym przypadku mogę z cała pewnością stwierdzić, że bateria jest mocną strona urządzenia.
Przeprowadziłem test polegający na odtwarzaniu materiałów wideo przy pełnej jasności ekranu, maksymalnej głośności, z pracującymi modułami Wi-Fi, GPS i aktywnej karcie Sim.
Urządzenie pracowało nieprzerwanie przez 7 godzi i 50 minut. Jest to jeden z lepszych wyników jakie do tej pory odnotowałem wśród chińskich słuchawek. Dla porównania Huawei P8 Lite pracował 4 godziny i 20 minut, zaś Xiaomi Mi4i w trybie wydajnym 3 godziny i 50 minut.
Śmiało można stwierdzić że energii wystarczy nam na dzień intensywnego korzystania z telefonu lub trzy dni spokojniejszego używania.

DOSTĘPNOŚĆ
Smartfon jest już dostępny w europejskiej dystrybucji, ale taniej można go nabyć w chińskich sklepach. Najatrakcyjniejsza obecnie cenę zaoferował sklep Pandawill.com gdzie kosztuje 320$, ale dla użytkowników forum sklep zaoferował zniżkę do 8% , co pozwala nabyć Lenovo ZUK Z1 za 1100zł. W cenę nie jest wliczony ewentualny VAT.

PODSUMOWANIE
Mogę z całą pewnością stwierdzić że to był mocny debiut marki ZUK. Producent nie zdecydował się na pogoń za rdzeniami, megapikselami czy rozdzielczością. Zastosowano sprawdzone rozwiązania, ale mamy też nowinki technologiczne jak USB C, skaner linii papilarnych czy możliwość zmiany gęstości PPI na wyświetlaczu. Doskonale sprawdza się też bateria o pojemności 4100mAH, nie bez znaczenia jest też bardzo lekka i przyjazna nakładka na androida , CyanoGen OS, przez wielu nazywana najlepsza odmianą androida.
Jest też kilka rzeczy które mi się nie podoba, jak duża ramka pod ekranem. Gniazdo USB C w początkowym etapie może sprawiać problemy, będąc poza domem bez kabla możemy mieć problem z użyciem tego łącza. Zabrakło też gniazda pamięci, producent nie zdecydował się nawet na to aby slot jednej z kart sim mógł czytać dodatkowo karty microSD. Za 1100 ( 1300 z Vat) raczej szybko nie znajdziemy urządzenia dorównującemu ZUK Z1. Wydaje mi się że wielu z was żuk przestanie się kojarzyć z robaczkiem czy dostawczakiem z czasów PRL, a zacznie z solidnym telefonem.
Smartfon ma zbliżoną specyfikację do OnePlus 2, 1+2 ma większa pamięć -4GB i procesor Snapdragon 810 ale mniejsza baterię 3300mAh i słabszy przedni aparat 5M. Jednak 1+2 jest znacznie droższy. Jestem ciekaw co wy byście wybrali?

PLUSY
Solidna budowa
Pojemna bateria
Oficjalny CyanoGen OS
Dual Sim
USB C

MINUSY
Niewymienna bateria.
Brak gniazda kart pamięci.

Pochwały przyznane za posta: 2
marx
Administrator

Pochwały: 193

Reklama

Re: Recenzja ZUK Z1, test telefonu Lenovo

Postprzez Caminero » czwartek, 8 października 2015, 19:12

jak zwykle recka super :-), kciuk do góry!

mhym... trzeba nosić w portfelu ze sobą przejściówkę do usb 3.0 i już nie strach że słuchawka padnie;-)

Ja raczej ukierunkuje się na lenovo p1 bateria sporo większa ;-)
pozdrawiam
Caminero

było.. jiayu s2 < zte nubia z7 max < xiaomi mi4c 3/32gb czekam na bezramkowca... zte nubia z11
Caminero
AKTYWNY

Pochwały: 4

Postprzez marx » piątek, 9 października 2015, 11:09

Dziś dostałem ze sklepu kupon zniżkowy:

Coupon Code: PWZUK
Discount: US $25 OFF
Expire: 10/13/2015

Trzeba się śpieszyć, bo szybko kończy się promocja.
marx
Administrator

Postprzez cieloszka68 » piątek, 9 października 2015, 11:19

Do którego sklepu ten kupon, bo w Pandawill dostaję:
Coupon code "PWZUK" is not valid.
cieloszka68

Pochwały: 1

Postprzez kuczka76 » piątek, 9 października 2015, 13:54

O jak miło zobaczyć Tychy na recenzji :))
kuczka76

Postprzez grzegorz1982 » niedziela, 11 października 2015, 14:22

Jak jest z spolszczeniem systemu na ile % go oceniasz ?
Czy Z1 obsługuje wiedorozmowy ? bo w recenzji coś zostało wspomniane ale wg. danych technicznych ciężko coś wywnioskować.
grzegorz1982
AKTYWNY

Postprzez pawellabedz » niedziela, 11 października 2015, 17:15

cyanogenmod jest pewnie w pełni spolszczony bo przecież jest tylko lekko przerobiony w stosunku do aosp od googla
pawellabedz
AKTYWNY

Pochwały: 2

Postprzez marx » niedziela, 11 października 2015, 17:24

Spolszczenie jest w wysokim stopniu, trudno znaleźć zwroty po angielski. Co do Wideorozmów, to niema z tym problemu jeśli chodzi o komunikatory, typu messenger czy skype. Przy wybieraniu numeru nie widzę takiej opcji, muszę się temu przyjrzeć bo nie wierzę aby nie było to możliwe.
marx
Administrator

Postprzez grzegorz1982 » niedziela, 11 października 2015, 20:50

z tymi wideorozmowami to zauważyłem ze coraz mniej producentów to wspiera, na pewno samsungi to maja. Komunikator to nie to samo w dobie gdzie są połączenia za free (w cenie abonamentu) to czy sie dzwoni jako wideo czy normalnie to te same opłaty są (czyli free), dla mnie to przydatna funkcja, chocby jak jestem w delegacji to mogę sprawdzić co zona robi :mrgreen:
grzegorz1982
AKTYWNY

Postprzez markus70 » niedziela, 11 października 2015, 22:37

@up
Pamiętaj - im mniej wiesz, tym dłużej żyjesz. Posłuchaj rady starszego kolegi..

Wysłane z mojego Mi 4i
markus70
VIP

Pochwały: 16

Postprzez leoxxx » poniedziałek, 12 października 2015, 08:03

No ok, ale dlaczego w minusach nie ma ceny? Za co płacimy ponad 300$? Wymiary też słabiutkie i spora waga, po prostu kompaktowa cegła. W tej cenie powinien być AMOLED IMX 230 i mniejsze wymiary.
Porównanie zdjęć smartfonów: http://fotosmartfon.blogspot.com/
leoxxx
AKTYWNY

Pochwały: 26

Postprzez Flyagaric » poniedziałek, 12 października 2015, 12:16

Ja bym się jeszce pokusił o dodanie zdjęć z fona robionych w słabszym świetle (wnętrze) i przy sztucznym oświetleniu. Przyzwoite fotki w dobrym oświetleniu robi dziś prawie każdy nowy fon.
Kod: Zaznacz cały
[cyt. @ra-vau]nie rób sobie kłopotów kupując leegouleluleleaoukitephony. 
Kup u nas w biedronce, coś w tych pieniądzach (...) a dostaniesz 2lata gwarancji
Flyagaric
VIP

Pochwały: 52

Następna strona

Powrót do Recenzje, testy i opinie użytkowników telefonów z Chin