• Reklama

Porównanie rozdzielczości ekranów w telefonach

W tym dziale można przeczytać i umieścić recenzje chińskiego telefonu lub tabletu.

Porównanie rozdzielczości ekranów w telefonach

Postprzez wacie72 » poniedziałek, 24 listopada 2014, 13:32

Witam.
Często pojawiają się tutaj informacje (moim zdaniem lekko naciągane) że gołym okiem z daleka widać różnicę w rozdzielczości ekranów w telefonach. Są nawet tutaj głosy ze w niższej rozdzielczości piksele są tak wielkie że uniemożliwiają one korzystanie z telefonu. ;)

Jako że akurat mam możliwość porównać dwa telefony z różnymi ekranami , dodam tutaj swoją opinię oraz celem podglądu dodam kilka fotek.

Telefony to :
- kolor czarny , lewa strona , Asus Zenfone 5 ekran 720x1280 pixeli
- kolor biały , prawa strona , Doogee Voyager2 DG310 ekran 480x854 pixeli

Oba telefony celem wykonania fotek starałem się "uzbroić " w ten sam launcher , te same tapety i ikony.
W obu telefonach starałem się ustawić porównywalną jasność , w Asusie ustawienia barwy są ustawione na auto.
Na obu ekranach są folie , niestety jako ze Doogee nie jest dla mnie , jest też dodatkowo na nim gruba folia fabryczna , myślę ze ona nie ma wpływy na pixele a jedynie obraz jest lekko zamglony .

To co mogę powiedzieć to moim zdaniem obraz w Doogee jest cieplejszy ale to może być kwestia ustawień.
Patrząc na ekrany z odległości typowej przy używaniu ( około 30-40 cm ) absolutnie nie widać żadnej różnicy , czytelność obu telefonów jest porównywalna.
Owszem , gdy wpatrujemy się z bardzo bliska (ale kto tak na co dzień patrzy na ekran ) na "słabszym" ekranie można dostrzec że napisy są lekko rozmytę , nie mają ostrych kantów , podobnie jak i grafika jest pozbawiona ostrości na odcięciach kolorów.Za to wydaje mi się ze ekran z mniejszą rozdzielczością jest bardziej przyjazny dla oka. To rozmycie jest delikatne i nie męczy tak wzroku jak bardzo ostry obraz. Ale to może być tylko moje odczucie.
Poniżej kilka fotek :
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Moja opinia na temat wyboru rozdzielczości ekranu będzie nie do końca jednoznaczna. Owszem , stawiam na większą rozdzielczośc i z dwóch takich samych telefonów o różnych ekranach pewnie bym wybrał ten "lepszy".
Ale czy na pewno lepszy ?
Pomijając fakt że taki ekran pobiera więcej energii z i tak skromnych baterii (tak słyszałem , ale nie jest to moja opinia) nie jestem do końca przekonany ze zwiększanie rozdzielczości w ekranach do 5 cali powyżej jakiejś granicy ma sens. To moim zdaniem jest tylko chwyt marketingowy .
Oba ekrany podczas zwykłego użytkowania wyglądają podobnie i oba wyświetlają poprawny obraz a o to w tym przecież chodzi.Nikt na telefonie nie ogląda filmów Full HD , no chyba ze ja jestem jakiś dziwny i tego nie ogarniam ;)

Podsumowując , rozdzielczość ekranu dla zwykłego zjadacza chleba w tym przypadku i przy takich rozdzielczościach nie powinna mieć znaczenia.Zapewne zaraz zostanę zaatakowany że nie mam racji , być może , ale starałem się napisać moją opinię na ten temat.

To jest podobnie jak w przypadku posiadanej pamięci w telefonie , różnica między 1 a 2 GB. Dla "szaraka" różnica jest tylko w cenie (wiem co mówię bo miałem wszystkie trzy modele Zenfona dostępne na Ali) , żałuję ze nie nagrałem filmu z płynności działania telefonu z pamięcią 1 i 2 GB. Absolutnie przy moim , zwykłym użytkowaniu nie było żadnej różnicy.

Zapraszam do komentowania tego tematu , chętnie poznam opinię innych.
Mam również nadzieję ze pomoże ten opis niezdecydowanym , albo "bojących się" zaryzykować i kupić telefon ze słabszym ekranem ale często tańszym.
Ostateczna decyzja zawsze należy do kupującego.

Pozdrawiam serdecznie.

Autor postu otrzymał pochwałę
wacie72
AKTYWNY

Pochwały: 33

Reklama

Re: Porównanie rozdzielczości ekranów w telefonach

Postprzez Gravis » poniedziałek, 24 listopada 2014, 14:15

Dla mnie porównanie klapa bo jest ta folia na Dogee..
Vernee Thor > Xiaomi Mi4c Prime > ZTE Nubia Z7 Mini > Jiayu G4S > Xiaomi RedRice > Lenovo A820 > ZTE Blade RedBull
Gravis
VIP

Pochwały: 25

Postprzez wacie72 » poniedziałek, 24 listopada 2014, 14:41

Tak , masz racje jest folia.
Ale post dotyczy rozdzielczości a nie odwzorowaniu barw przez ekran .
Folia nie przeszkadza w rozpoznaniu pikseli , czy rozdzielczości a jedynie w nasyceniu barw o czym wspomniałem.
Na fotkach dobrze widać wszystkie napisy , są czytelne i wyraźne i o to mi chodziło w poście , nie recenzji.
wacie72
AKTYWNY

Postprzez noman1 » poniedziałek, 24 listopada 2014, 15:08

@wacie72, masz rację , ale co zrobić jak do mocnych telefonów pakują 720p lub 1080p :evil:
noman1
AKTYWNY

Pochwały: 16

Postprzez wacie72 » poniedziałek, 24 listopada 2014, 15:21

Wiadome jest że nic nie zrobisz , jeżeli w upatrzonym telefonie masz tylko model z ekranem w wysokiej rozdzielczości to taki kupujesz.

Mnie w poście chodziło nie o recenzje , nie o porównanie a raczej tylko o poinformowanie że nie jest tak jak niektórzy koledzy tutaj sądzą że ekran w niskiej rozdzielczości się do niczego nie nadaje .
Są tutaj nawet tacy co gołym okiem potrafią w telefonie 5 calowym rozpoznać pixele przy ekranie full hd , a to jest raczej mało prawdopodobne. ;-)
wacie72
AKTYWNY

Postprzez bergmen » poniedziałek, 24 listopada 2014, 23:10

dopóki Producenci telefonów (i nie tylko) nie beda podawac parametrow ekranow, douty "najważniejszym" parametrem będzie rozdzielczość. Oj jak chciałbym żeby przy słuchawkach podawali kontrast -współczynnik statyczny (to on odpowiada min za "rozmycie"), nasycenie kolorow i ich dokladnosc. Rozdzielczosc jest mniej wazna od tych wszystkich.
Gdyby producenci udostepniali te dane, pewnie w wielu przypdkach by sie wyjasnilo "kilka tajemnic" a wielokrotnie bysmy byli zdziwieni jak konie na swiatlach.
bergmen
AKTYWNY

Pochwały: 25

Postprzez homar » wtorek, 25 listopada 2014, 00:26

Ja używam Stara W450, który ma bardzo niską rozdzielczość jak na dzisiejsze standardy, a mimo to nie czuje jakiegoś dyskomfortu, nie widzę poszczególnych pikseli, a czcionka nie jest poszarpana. Wyższa rozdzielczość jest ok z tego względu, że więcej treści się zmieści na wyświetlaczu, ale według mnie z "małą" rozdzielczością też da się żyć.
homar
AKTYWNY

Postprzez ddr » wtorek, 25 listopada 2014, 01:06

Rozdzielczość ma większe znaczenie dla osób z lepszym wzrokiem. Obecnie mam 1080p przy 5.5' i widzę sporą różnicę między 720p na 5'. Chociaż osobiście wolałbym 720p i przy tym większą wydajność. Widziałem też różnice między tym 2k (chyba 6') a moim 1080p, chociaż nie była już to tak duża różnica jak między 720p, a 1080p. Jednak stawiam nerkę że między 2k i 4k już różnic nie zobaczę. Tak więc te 600 czy tam ile dpi to już granica rozsądności. 4k na tak małych wyświetlaczach nie ma sensu, niech się zajmą resztą parametrów.

Nie ma co dyskutować na temat prądożerności bo odczuwalna różnica jest dopiero przy różnych typach matrycy, a nie rozdzielczości.
Telefon się popsuł? dwro(kropka)ddr(małpa)gmail(kropka)com - zamknięte do odwołania
W tytule wiadomości proszę podać model urządzenia.
ddr
VIP

Pochwały: 124

Postprzez Dablju » wtorek, 25 listopada 2014, 09:23

@up a już myślałem, że jestem odosobniony i nikt nie dostrzega różnicy między HD a FHD :D
Jak już wspomniano większa rozdziałka - więcej mieści się na ekranie. Jeżeli ktoś tego nie dostrzega na telefonie to myślę, że chociaż na laptopie to zauważy - oczywiście mowa o tych co widzieli i mieli okazję pracować.
Dablju
VIP

Pochwały: 32

Postprzez djtomas » środa, 26 listopada 2014, 00:30

zdjęcia na ekranie FHD wyglądają dużo lepiej niż na 720p
to jedyna zaleta takich ekranów w telefonach z mojego punktu widzenia
djtomas

Pochwały: 1

Postprzez noman1 » środa, 26 listopada 2014, 00:33

Kolejna zaletą to lepsze wyświetlanie www.
noman1
AKTYWNY

Pochwały: 16

Postprzez wacie72 » środa, 26 listopada 2014, 00:39

noman1 napisał(a):Kod został ukryty, aby go zobaczyć zarejestruj się lub zaloguj!

Co to znaczy lepsze wyświetlanie ... ?
Powiesz coś więcej czy tylko slogan rzucisz którzy wszyscy powtarzają ?
wacie72
AKTYWNY

Następna strona

Powrót do Recenzje, testy i opinie użytkowników telefonów z Chin