• Reklama

Obcokrajowiec a clo i VAT

Dowiesz się tu jak robić zakupy na aliexpress, jak płacić na aliexpress, czy zapłacisz cło i Vat, co robić jak telefon zostanie zatrzymany przez celników, jak odesłać telefon do chin, jak prowadzić spór na aliexpress, zwrot płatności z aliexpress, reklamacje, gdzie śledzić przesyłki i nie przegapisz też promocji na aliexpress i innych chińskich sklepach.
Regulamin działu
Zakładając nowy watek upewnij się, czy taki sam temat nie został już poruszony na forum (w tym celu użyj opcji 'szukaj')
Nowo tworzone wątki: w złych działach/na poruszane wcześniej tematy/z pytaniami na które już wielokrotnie udzielono odpowiedz będą ZAMYKANE / USUWANE

Obcokrajowiec a clo i VAT

Postprzez Listy » 2 mar 2016, o 09:28

Witam,
Szukalam wsrod watkow odpowiedzi, ale nie znalazlam. Czy ktos moze wie, jak wyglada sytuacja z VATem i clem za przesylke z Chin, gdy odbiorca jest obcokrajowiec z poza Unii, ktory musi odebrac paczke w Polsce w czasie swojej podrozy?
Nie mieszka tutaj na stale i nie zamieza uzywac przedmiotu w Polsce. Chce odebrac paczke i wywiezc ja.
Listy

Reklama

Re: Obcokrajowiec a clo i VAT

Postprzez ebola1972 » 2 mar 2016, o 10:40

A jak idziesz w Polsce do sklepu i kupujesz kilogram buraków to na kasie podatków nie płacisz?

wysłano z 1+1
ebola1972
VIP

Pochwały: 44

Postprzez fake4r » 2 mar 2016, o 10:43

Tak tylko w przypadku kontroli celnej przedstawia się potwierdzenia zakupu oraz PESEL, a tu może być trochę inna sytuacja dla obcokrajowców, dlatego kolega ma wątpliwości.
fake4r
VIP

Pochwały: 196

Postprzez Listy » 2 mar 2016, o 11:41

ebola1972 napisał(a):Kod został ukryty, aby go zobaczyć zarejestruj się lub zaloguj!

Buraki troche mniej interesuja, bardziej - sprzet. Sprzet, wiem, kupuje sie w polskim sklepie przez takiego obcokrajowca na fakturke tax free. Na kasie placi, co prawda, VAT ale przy przekroczeniu granicy UE nalezy okazac celnikowi zakup, on stawi odpowiednia pieczatke na fakturce i mozna juz odebrac VAT w calosci w sklepie, w ktorym go zakupiles w ciagu 3 miesiecy. Sam, lub przez upowazniona do tego osoba.

Nie wiem, natomiast, jak ze sprzetem, ktory nie w Polsce jest kupowany, przez nie Polaka i nie za polskie pieniadze.
Listy

Postprzez szymi » 2 mar 2016, o 12:23

No chińczyk ci z pewnością wyśle fakturke taxfree także nie ma problemu
szymi
VIP

Pochwały: 69
Ostrzeżenia: 2

Postprzez Flyagaric » 2 mar 2016, o 13:04

szymi napisał(a):Kod został ukryty, aby go zobaczyć zarejestruj się lub zaloguj!

Masz jeszcze coś do zaoferowania temu forum oprócz szydery?
Przecież VAT płaci się celnikom, a nie Chińczykowi (tak - piszemy to z wielkiej litery), więc to oni wydają zaświadczenie o zapłacie VATu.

Teraz jak to dalej wygląda? Jeśli fon jedzie do kraju Unii, to powinien zostać obciążony VATem w wysokości takiej, jaka obowiązuje w kraju docelowym. Nasi celnicy pewnie i tak mogą gościągnąć.
Tak to wygląda w przypadku kupowania za granicą - ja kupując na brytyjskim Amazonie, jestem obciążany VATem z IRL, lub PL - w zależności od adresu docelowego. Tutaj musi być analogia.
Oświadczenie o wywiezieniu fona z PL raczej nie pomoże uniknąć VATu, a zmieni zastosowaną procedurę. Może też coś zwiększyć, lub zmniejszyć w kwocie VATu.
Jeśli telefon wywieziony zostanie poza Unię, to sprawy skomplikują się jeszcze bardziej. Zależy to od kraju docelowego.
Kod: Zaznacz cały
[cyt. @ra-vau]nie rób sobie kłopotów kupując leegouleluleleaoukitephony. 
Kup u nas w biedronce, coś w tych pieniądzach (...) a dostaniesz 2lata gwarancji
Flyagaric
VIP

Pochwały: 55

Postprzez Listy » 2 mar 2016, o 14:21

Flyagaric napisał(a):Kod został ukryty, aby go zobaczyć zarejestruj się lub zaloguj!

W calej Unii obowiazuja przepisy, gdy VATu Unijnego mozna uniknac, gdy kupcem jest osobs z poza. Naprzyklad, na lotniskach sklepy wolnoclowe maja 2 ceny - normalna z VAT dla posiadaczy paszportu i biletu do kraju Unijnego, i druga, znaczaco tansza, bez VAT, dla reszty.
Nie wiem, czy w tym przypadku tez tak nie jest. Nie znam odpowiednich przepisow, ale, wydaje mi sie, ze nie ma podstaw prawnych do sciagania polskiego VATu w tym przypadku. Obcokrajowiec chce tylko skorzystac z uslug dostawy, nic wiecej, jedzie sobie dalej i zabiera wszystko ze soba. W innych krajach obowiazuja zupewnie inne przepisy. Naprzyklad do Rosji mozna sciagnac sprzetu z Chin bez placenia cla i VATu na 1000$, tylko poczta rosyjska zniecheca skutecznie do korzystania z jej uslug.
Listy

Postprzez Flyagaric » 2 mar 2016, o 14:35

Ale to jeszcze zależy od kraju docelowego, bo z jednymi mamy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, a z innymi nie. Autor nie opisał szczegółowo sytuacji, więc nie ma co gdybać.
Podstawy do ściągniecia polskiego VATu są i to mocne. Co najwyżej, po złożeniu odpowiedniej deklaracji (o chęci wywiezienia przedmiotu za granicę) sytuacja się może zmienić, ale jak - nie mam pojęcia. Na 100% nie odstąpią po samej deklaracji chęci - trzeba będzie przedstawić jakiś dowód wywiezienia. Teraz, są różne opcje: celnicy mogą zwracać VAT, mogą pobierać VAT w stawce z kraju docelowego, mogą to przekazać do władz innego kraju, itd. Imho stnaie się wszystko, oprócz tego na co liczy autor wątka :)
Kup u nas w biedronce, coś w tych pieniądzach (...) a dostaniesz 2lata gwarancji
Flyagaric
VIP

Postprzez szymi » 2 mar 2016, o 14:46

temat najprawdopodobniej powstał żeby kręcić wałki, a koleś masz pretensje że odpisałem jak odpisałem
szymi
VIP

Postprzez Flyagaric » 2 mar 2016, o 14:50

szymi napisał(a):Kod został ukryty, aby go zobaczyć zarejestruj się lub zaloguj!

Podane mało szczegółów, więc faktycznie można tak pomyśleć, ale zadał pytnie grzecznie i nie sugerował żadnych nieuczciwych praktyk. W dodatku, to całkiem interesujący problem jest, więc czemu nie spróbować najpierw normalnie?

Pretensje? Ja? Mogę co najwyżej ubolewać nad twoim cynizmem i prostotą w obejściu, ale to jeszcze nie pretensje. Odpowiedzi na zadane pytanie coś unikasz, jak autor podawania szczegółów tej transakcji.
Flyagaric
VIP

Postprzez szymi » 2 mar 2016, o 14:55

może i ciekawy ale nie będzie dotyczył praktycznie nikogo z forum, moja rada jest taka niech albo zamówi do swojego kraju albo kupi w sklepie stacjonarnym, albo niech zadzwoni do UC i dostanie jasną i klarowną odpowiedź
szymi
VIP

Postprzez marcoos1 » 2 mar 2016, o 15:34

Towar idzie np do Syryjczyka, ale przecież na polski adres gdzie mieszka też jakiś Polak. Syryjczyk powinien być u nas zameldowany, więc chyba zapłaci normalnie opłaty a potem przy wyjeździe może się jakoś starać o odzyskanie (lub dopłacenie). Tylko taki Abdul jak wyjeżdża na pace TIRa, to omija celników a nie pokazuje im kwity :D:D:D
Raczej odpada opcja, że towar zaadresowany do np Abdula na adres do Adama (gdzie Abdul nie jest zameldowany), bo pani z okienka na poczcie może nie wydać towaru Adamowi i Abdulowi.
marcoos1
VIP

Pochwały: 52

Następna strona

Powrót do Zakupy w Chinach PRZEWODNIKI