• Reklama

Nitecore EC4

Oświetlenie, lampy, latarki i światełka z Chin.

Nitecore EC4

Postprzez zieloczek100 » 21 lis 2016, o 03:15

Witajcie,
Kilka miesięcy temu kupiłem sobie latarkę Nitecore EC4 i postanowiłem napisać o niej kilka słów.
Miałem kiedyś podobny model Nitecore, sprzedałem, a później żałowałem, no i musiałem kupić ;)

W Internecie znajdziecie kody, które pozwalają znacznie obniżyć cenę latarki.

Specyfikację i wszelkie informacje o latarce znajdziecie:
http://flashlight.nitecore.com/product/ec4

Latarkę otrzymujemy w opakowaniu bardzo podobnym do innych latarek Nitecore
Obrazek
Obrazek
Obrazek

W opakowaniu oprócz samej latarki znajdziemy również pokrowiec, kartę gwarancyjną, instrukcję obsługi, smycz na nadgarstek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Etui sygnowane logiem marki
Obrazek

Obrazek

Latarka po wyjęciu z opakowania
Obrazek
Obrazek
Użebrowanie - w celu poprawy wymiany ciepła
Obrazek
Dwa przyciski, do sterowania latarką
Obrazek
Dioda wycentrowana jest bardzo dobrze, szybka z powłokami
Obrazek
Obrazek
Nie mamy tutaj standardowej zakrętki. Na "dupce" znajdziemy grubą, silikonową uszczelkę, która powinna dobrze zabezpieczać przed wodą (ale trzeba mocno dokręcić). Tutaj znajduje się również pokrętło, którym dociskamy dupkę do latarki.
Obrazek
Obrazek
Sterownik od strony ogniw
Obrazek
Niestety sprężynę mamy tylko z jednej strony, co powoduje konieczność stosowania ogniw z dłuższym plusem. Ja nie mam takich ogniw, mam zwykłe Samsung IMR18650-35E z nalutowanym plusem i gdy latarkę wezmę diodą w dół, czy wprawie latarkę w mocniejsze drgania - gaśnie. Nie wiem jak to wygląda z dedykowanymi ogniwami.
Producent podaje, że sterownik ma zabezpieczenie przed odwrotnym włożeniem ogniw - nie testowałem, inteligentną regulacje temperatury (zabezpieczenie przed przegrzaniem) - latarka leżała u mnie ponad 40 min w najwyższym trybie (nie zbija), zrobiła sie na prawdę gorąca, ale mój BLF D80 w krótszym czasie był tak gorący, że niemalże nie mogłem go dotkać, - więc może faktycznie może coś jest. Wystarczy nie zostawiać latarki w trybie 100% bez opieki.
Znalazła się nawet naklejka, w którą stronę włożyć ogniwa do środka
Obrazek
Sterowanie: Dolnym przyciskiem uruchamiamy latarkę, górnym zmieniamy tryby. Mamy pięć trybów
Moon - 0,01A
LOW - 0,1A
MID - 0,26A
HIGH - 0,6A
TURBO 1,6A

Moja tabelka:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... sp=sharing

Obrazek
Jak testowałem? Na początku pomiar wykonywałem co 30min, od 90minuty co 10 minut. W prawie 130 minutcie latarka się wyłączyła, napięcie na jednym z moich ogniw było w tym momencie niecałe 2V ! Mam nadzieję, że nie wpłynie to jakoś negatywnie na ogniwo... Latarka nie ma zabezpieczenia przed nadmiernym rozładowaniem. Jak widzicie po wykresie, do samego końca latarka świeci dosyć mocno, po prostu się wyłącza i wystartuje w najniższym trybie. Bardzo fajna stabilizacja, ale szkoda, że brak zabezpieczania przed nadmiernym rozładowaniem - rozwiązanie? ogniwa z zabezpieczeniem, lub częstsze sprawdzenie napięcia na ogniwach.

Na wyłączonej latarce przyciskamy przez chwilkę dolny przycisk latarka startuje w moon. Na wyłączonej przytrzymujemy górny - startuje w TURBO.
Na włączonej latarce przytrzymujemy górny przycisk, włącza nam się "Strobe" przytrzymujemy dłużej - Beacon, jeszcze dłużej - SOS.
Mamy możliwość zablokowania latarki, przed przypadkowym włączeniem. W tym celu musimy wcisnąć dwa przyciski jednocześnie. Gdy wyłączona - poinformuje błyskiem, gdy włączona, po prostu się wyłączy. W celu wyłączenia zabezpieczenia wystarczy znowu wcisnąć oba przyciski, wystartuje w ostatnim trybie (oczywiście ma pamięć ostatniego trybu), lub odkręcić "dupkę".

Moim zdaniem bardzo dobrze dobrane i przemyślane tryby i samo ich uruchamianie jest bardzo intuicyjne.

Gwint - ładny i gruby
Obrazek

Mamy również możliwość, aby zajrzeć do środka - co nie jest taką oczywistością
W tym celu odkręcamy górę:
Obrazek

Obrazek

Wyciągamy szybkę. Musimy podważyć nieco oring - silikonowy, gruby, powinien bardzo dobrze zabezpieczać przed wodą.
Obrazek

Wyciągamy reflektor, szybkę
Obrazek

I mamy dostęp do środka:
Obrazek

U mnie widzicie już zdjęcie z pastą wymienioną na MX-2, której dałem może nawet trochę za dużo. Fabryczna pasta jest dosyć gęsta, niezaschnięta i w moim przypadku równomiernie nałożona (spotkałem się z opiniami, że nie zawsze tak jest), myślę, że nie ma potrzebny wymieniać.

Latarka bez ogniw waży 169g, to dosyć sporo, ale weźmy pod uwagę zasilanie 2x18650 i gabaryty latarki.
Obrazek

Porównanie do kolejno: Convoy S2+, Towild BC03, Nitecore EC4 i Acebeam EC35
Obrazek

Na koniec najważniejsze, ale jak to świeci !
1 metr od ściany (po lewo Nitecore EC4 po prawo Acebeam EC35)
Obrazek

Zdjęcia w terenie, ustawienia aparatu ISO-200, f/2, 2s

Acebeam EC35
Obrazek

Nitecore EC4
Obrazek

Convoy C8 2,8A XM-L2
Obrazek

Link do zdjęć bez pomniejszania:
https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Kilka słów podsumowania.
Latarkę Nitecore EC4, obecnie kupimy w cenie ok 130zł (cena dolara...). Wydaje mi sie, że cena jest adekwatna do możliwości. W EC4 dostajemy bardzo dobrą jakość wykonania, bardzo dobry sterownik (tryby), długi czas pracy na ogniwach, ładne etui, to świetna latarka EDC (ze względu na wagę raczej do trzymania w plecaku) z realnym zasięgiem 150-200m.

Z wad wymieniłbym konieczność stosowania ogniw z dłuższym plusem - ale to standard w Nitecore i ruszające sie ogniwa w EC4 (nie wiem jak sprawa wygląda z dedykowanymi ogniwami), no i raczej na rower jej nie założymy ;) i brak zabezpieczania przed nadmiernym rozładowaniem.

Idą święta, to dobra i niedroga propozycja dla światełkowych pod choinkę ;)

Udanych zakupów !
Pozdrawiam
Eryk

Autor postu otrzymał pochwałę
Sprzedam :
MiniPC Pipo X7s, Etui do LeTV X600, dwie latarki, Huawei B315 (pw)
minipc-pipo-x7s-etui-do-letv-x600-dwie-latarki-t25940.html
zieloczek100

Pochwały: 1

Reklama

Powrót do Oświetlenie, Lampy, Latarki, światełka