• Reklama

Mam w ręku Coolpad F1 i Jaiyu G4s...

Porównanie chińskich telefonów, zakupionych w Chinach i wyprodukowanych w Chinach.

Mam w ręku Coolpad F1 i Jaiyu G4s...

Postprzez emjot » 9 maja 2014, o 01:24

... a oto krótkie porównanie na gorąco, paczki odebrane dzisiaj po południu. Po kolei będę przechodził przez to, co już zobaczyłem i typował mojego zwycięzcę. To naprawdę nie jest łatwa decyzja....

Oba telefony przyszły tego samego dnia, oba bez VAT, szybko wysłane, sprawdzeni sprzedawcy.

Ogólna jakość wykonania:
+ Jaiyu G4s - wygląda na lepiej skonstruowany, lepszej jakości plastik szczególnie na tylnej klapce. Z przodu Coolpad prezentuje się dobrze, a w Nikillin case dużo lepiej od Jaiyu... do którego brak sensownych case póki co... natomiast sama jakość telefonu dla Jaiyu.

Ekran:
+ Jaiyu G4s remis z małym wskazaniem na Jaiyu - nieco jaśniejszy, kolory są żywsze, chociaż nie wiem czy nieco nie przesycone. Co prawda na Coolpadzie mam folię nalożoną przez Chinatronic, więc to też może mieć wpływ. Oba ekrany bardzo dobre, świetne kąty widzenia i dobra jasność.

Inne kwestie związane z budową: Coolpad ma podświetlane klawisze (dla mnie plus), oba mają diody powidamiające, Coolpad nieco bardziej dyskretną. Wielkość to kwestia preferencji, mi bardziej pasuje Coolpad, ok 1cm wyższy i 3-4mm szerszy, jest też znacząco smuklejszy.

Wifi:
+ Coolpad - nieco lepszy zasięg pokazuje w Wifi testerze. Oba telefony nie miały problemu przez dwie żelbetowe ściany łączyć się z routerem, ściągały ponad 1MB na s. Zrobiłem test, zjeżdżałem windą z mieszkania, Coolpad trzymał połączenie dłużej, znajdował też więcej sieci w okolicy i czasem miał trochę mocniejszy sygnał.

GPS:
+ Coolpad - tutaj Coolpad zdecydowanie lepiej sobie radzi. Pierwszy fix złapał po 2-3 min, Jaiyu w ogóle się to nie udało przez kilkanaście minut, dopiero wspomaganie lokalizacją sieciową mu pomogło - już się bałem, że wcale nie złapie. Potem było już lepiej, ale cały czas Coolpad po zimnym starcie zdecydowanie szybcieł łapał fixa, praktycznie cały czas miał lepszą dokładność oraz wyższe poziomy sygnału z satelity. Dokładność przy jeździe samochodem miałem nawet do 7 stóp (w starym ZTE było to średnio ok. 20 stóp...).

Aero2:
- działa w obu, ale w Coolpadzie jakoś lepiej i sprawniej to szło, w Jaiyu długo nie mógł się połączyć, ale może mieć to też związek z chwilowym obciążeniem sieci. Niech będzie remis.

Aparat foto:
+ dla Coolpada za niezaszumianie zdjęć i przyjemniejszą diodę. Porobię zdjęcia za dnia, to się jeszcze porówna jakość kolorów, szumy itp.
Fotki są porównywalne. Na razie robiłem je tylko przy słabym i bardzo słabym świetle - w nocy.
Co ciekawe, na ekranie wydaje się że Jaiyu robi dużo lepsze zdjęcia, ale to kwestia algorytmu, który podbija ISO i bardziej zaszumia zdjęcia. Coolpad po wyborze trybu auto robi dość dobrze doświetlone zdjęcia w trybie nocnym, Jiayu nie osiąga takich rezultatów.
Diody obie jasne, Coolpada daje cieplejsze światło, które oświetla w sposób bardziej rozproszony w trybie latarki, Jaiyu świeci mocniej, zimniej i trochę gorzej oświetla, ale to są wszystko niewielkie różnice. Jaiyu ma jeden gigantyczny minus, dioda zostawia straszną poświatę na zdjęciach robionych w ciemnych warunkach, chyba jest za blisko po prostu soczewki aparatu - zdjęcia z diodą zupełnie do niczego się nie nadają.

Filmy:
remis - Tu jest ciekawostka odnośnia Jiayu - dużo lepiej filmy i fotki wyglądają na wbudowanym wyświetlaczu - myślałem, że jakościowo zmasakrują Coolpada jeśli chodzi o fotki i filmy w ciemności, a wyszło inaczej... w sumie jest praktycznie tak samo w jednym i drugim, Coolpad kręci filmy trochę ciemniejsze, ale za to z mniejszym ziarnem. Pewnie kwestia oprogramowania. Uwaga, bo domyślnie Coolpad robi filmy FullHD, a G4s tylko HD. Trzeba sobie przestawić.

Bateria:
+ Jiayu- za wcześnie aby to osądzać, pewnie lepiej będzie w Jaiyu... podczas mojej równoległej zabawy w Coolpadzie bateria spadła do 17% a w Jaiyu było 30%, ale nie pamiętam wartości początkowych. Oba się ładują, puszczę na noc tester baterii, zobaczymy który pierwszy padnie i o ile szybciej padnie Coolpad. ;-)

Użytkowo:
- nakładka Coolpada bardziej przypomina standardowego Androida, ciekawe efekty przy przewijaniu ekranów, więcej skrótów na "żaluzji". Nakładka Jaiyu bardziej biała / styl na MIUI lub Lewa, dużo chińszczyzny w obu. Szczególnie denerwująca jest domyślna klawiatura w Jaiyu...

Inne różnice:
- Jaiyu ma więcej sensorów na pokładzie, obsługuje też nieco więcej częstotliwości (np. WCDMA850, którego Coolpad nie ma - choć to raczej u nas bez znaczenia)
- Póki co wydaje się że nieco lepsze wsparcie jeśli chodzi o ROMy ma Coolpad, ale to się może zmieniać.

Obu nie zatrzymam, któregoś muszę sprzedać. W tej chwili nie wiem jeszcze którego, będę musiał trochę dłużej potestować...

Pochwały przyznane za posta: 6
emjot

Pochwały: 6
Telefon:: R3NPro
ROM: MIUI Global

Reklama

Re: Mam w ręku Coolpad F1 i Jaiyu G4s...

Postprzez Shimek » 9 maja 2014, o 02:54

Miła lektura i czekam na więcej :) Mój Jiayu własnie wylądował w Niemczech wiec pewnie dopiero będzie w pon :)

Ciekawe jak by się sprawowały obydwa po wgraniu lepszych ROMów, bo takie sprawdzanie na sucho to jedno, a po odpowiednim przygotowaniu telefonu to druga sprawa :)

P.S. z chęcią bym się dowiedział coś o dźwięku z głośnika jak i na słuchawkach jeśli jesteś w stanie zauważyć różnice ;) Bo chipset Yamahy jest w Jiayu i ponoć robi różnice :)
Shimek

Pochwały: 1

Postprzez Memciu » 9 maja 2014, o 09:24

Ciekawi mnie jak działa aparat po użyciu tego samego programu i zrobienie fotki w takiej samej sytuacji. Oraz porównanie płynności systemu, optymalizacja i ich najdłuższa wytrzymałość na jednym ładowaniu.

Wysłane z miniacza 2 przez Tapatalka :-P
Memciu

Pochwały: 2
Telefon:: mini 2 :/

Postprzez emjot » 9 maja 2014, o 11:11

Fotki i filmiki robiłem w identycznych sytuacjach, rzeczywiście na różnym oprogramowaniu. Macie jakąś apkę do robienia fotek / filmików? Mógłbym przetestować.

W nocy puściłem Antutu tester baterii, Jaiyu bateria spadała mniej więcej 18,5% na godzinę, w Coolpadzie niemal 30%. Spałem jednak i nie wiem czy coś jeszcze było odpalone, czy gdzieś się nie przyciemnił ekran itp. Teraz telefony się ładują, w każdy wrzucę kartę SIM i będę na zmianę używał do tych samych rzeczy, posprawdzam dzwonienie, SMSy itp.

Jeśli idzie o ROMy, to nie będę się chyba bawić - któryś z nich chcę sprzedać, a nie wiem czy potrafiłbym wrócić do fabrycznych ustawień - chyba że ktoś mi podeśle krowa na rowie co i jak wgrać, aby potem wrócić do stanu fabrycznego.

Jeśli chodzi o płynność, to oba telefony działają całkowicie płynnie, żadnych przycięć.

Głośnik Jaiyu ma trochę głośniejszy, ale jakość w obu jest podobna - nie ma jakiejś masakrycznej różnicy. Na słuchawkach nie sprawdzałem, bo mam w tej chwili od Nokii, a tam jest inny pinout.

Gdyby Jaiyu był większy, to pewnie bym go zostawił, bo ma pełny slot sim którego potrzebuję i jest lepiej wykonany, a tak to nie wiem, czy jednak nie sprzedam obu i nie będę szukał jakiejś lepszej słuchawki z innej półki >= 5 cali (może Lenovo K910?)
emjot

Postprzez Shimek » 9 maja 2014, o 12:20

Dzięki za kolejną porcję :) Zainteresuj się Jiayu bo mają w ofercie większe słuchawki, a o jakość chyba martwić się nie trzeba bo każda słuchawka utrzymuje dobry poziom :)
Shimek

Postprzez Blest » 9 maja 2014, o 12:27

Możesz powiedzieć jak oceniasz ogólną pracę systemu i stabilność? mam zamiar kupić tego Jiayu G4S i się zastanawiam. Mógłbyś wrzucić jakieś video nim nagrane i parę zdjęć? Oraz jak działają Gry typu GTA SA VC NFS MW itp. I pytanie czy na prawdę tak dobrze on gra na tym głośniku niż inne typowe telefony typu samsung itp?
Blest

Postprzez Grze$iuuu » 9 maja 2014, o 13:36

No fajne porównanie, bo właśnie się zastanawiam nad tymi dwoma telefonami. Ciekaw jestem jak mają się jeszcze do tego Jiake X3S i bliźniaczy Haipai X3S. Po tym Twoim porównaniu ja skłaniałbym się ku Coolpadzie.
Grze$iuuu

Telefon:: Lg l5

Postprzez kompot » 9 maja 2014, o 16:55

A zastanawiał się ktoś z Was nad THL T11? Już byłem przekonany do wyboru pomiędzy Coolpadem F1 a G4s, ale właśnie trafiłem na ten T11... Również wydaje się bardzo dobrą opcją. Co myślicie? Miał ktoś okazję korzystać?
kompot

Telefon:: huawei

Re: Odp: Mam w ręku Coolpad F1 i Jaiyu G4s...

Postprzez plahoo83 » 9 maja 2014, o 18:18

Nie wspiera WCDMA 900, jeśli to dla Ciebie nie problem to warto rozważyć.

Wysłane z mojego ZTE V967S za pomocą Tapatalk 2
plahoo83
AKTYWNY

Pochwały: 8
Telefon:: THL
ROM: Stock

Postprzez digitalk » 9 maja 2014, o 21:54

Daj znać czy będziesz sprzedawał coolpada f1 i za ile?
digitalk

Telefon:: Xiaomi Redmi note6

Postprzez emjot » 12 maja 2014, o 10:23

Testów ciąg dalszy.

W piątek telefony naładowałem, pobawiłem się nimi jednocześnie robiąc na obu te same rzeczy przez ok. godziny. Potem test GPS i nawigowania przez ok 45 min. Po tym teście zostało w Jaiyu 68%, Coolpad 48%. Myślę - no tak... chociaż okazało się że Jaiyu nie miał włączonego 3G. Włączyłem, zostawiłem telefony na noc, rano Coolpad 38%, Jaiyu... 15%. Przez całą sobotę i niedzielę leżały dalej, w Jaiyu spadło do 1%, Coolpad trzymał 38%. Coolpadem potem jeszcze godzinę się pobawiłem, a Jaiyu musiało zostać podłączone do baterii... nie wiem, czy włączył się jakiś proces... teraz ponowny test.

Jeśli chodzi o GPS, to zdecydowanie lepiej wygląda to w Coolpadzie. Jaiyu co prawda łapie fixa, ale zdecydowanie później, zdarza mu się czasem jechać "obok" drogi. W Coolpadzie fixa mam duuuużo szybciej, dokładność po kilku minutach 6 stóp, w Jaiyu minimalnie 12-13 stóp. Dzisiaj rano testowałem Endomondo, Jaiyu w ogóle mi się nie sprawdził - w ogóle nie złapał fixa podczas biegu. O ile Coolpad nie będzie miał jakiejś tego typu podstawowej wpadki, to chyba jednak zostanie... mimo, że skłaniałem się ku Jiayu przez lepszą baterię i ogólnie nieco lepsze wykonanie. Obie słuchawki są bardzo porządne.

Pojawiły się pytania o to jak gra muzyka. W obu na tych samych słuchawkach przy maksymalnej głośności jakość zbliżona, minimalnie głośniej gra Jaiyu (różnica w poziomie jest mniejsza niż przy używaniu głośnika), lepsze basy ma Coolpad.
emjot

Postprzez Shimek » 12 maja 2014, o 11:43

Jeśli możesz to uzasadnij swój wybór, bo jak wiemy zostaje u Ciebie Coolpad :)
Bo wiadomo dla wielu z was GPS i aparat są najważniejsze, a dla mnie muzyka, bateria i funkcjonalność.
Wiec napisz co Cię skłoniło do pozostawienia F1
Shimek

Następna strona

Powrót do Porównania telefonów