• Reklama

Lumintop SDmini

Oświetlenie, lampy, latarki i światełka z Chin.

Lumintop SDmini

Postprzez zieloczek100 » 30 gru 2016, o 00:35

Obrazek
Witajcie,
Latarkę Lumintop SDmini na testy dostarczył producent http://www.lumintop.com/sdmini.html
Latarka dostępna jest w sklepie:

Amazon https://www.amazon.com/LUMINTOP-Micro-U ... 139&sr=1-8 (w zestawie z ogniwem)

Banggood (prawdopodobnie bez ogniwa), po kod rabatowy należy napisać do kolegi Martina na mail: m4dm4x@aon.at

Tutaj znajdziecie pełną rozpiskę latarek:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... edit#gid=0

Specyfikacja:
Obrazek
- Dioda do wyboru XP-L lub XP-L Hi
- Zasilanie 2xCR123A lub 1x18650
- Szybka z powłokami AR i przepuszczalności światła podobno na poziomie 99% (szybki wykonane ze -szkła to poziom zazwyczaj ok 88%, więc czy jest to prawda?).
- Wbudowana ładowarka 1A
- System regulacji temperatury - chyba jedynie za pośrednictwem dobrego odprowadzania ciepła, ponieważ po dłuższym zostawaniu latarki w bezruchu w trybie TURBO robi się na tyle gorąca, że nie jestem w stanie utrzymać jej w dłoni przez kilka sekund.
- Ochrona przed odwrotną polaryzacją
- Pamięć ostatniego trybu

Latarkę otrzymujemy w tekturowym opakowaniu z logo producenta. Na odwrocie znajdziemy kilka informacji technicznych
Obrazek
Obrazek
Obrazek

W otworzeniu opakowania naszym oczom ukazuje się bardzo uproszczona instrukcja obsługi
Obrazek

Informacje, które znajdziemy w opakowaniu w języku "nie krzaczastym"
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po wyjęciu całej papierologii naszym oczom ukazuje się latarka i etui
Obrazek

ETUI, zdecydowanie lepiej wykonane niż to załączone do latarki Nitenumen NE01
Obrazek
Obrazek
Obrazek

W opakowaniu oprócz latarki znajdziemy:
- ETUI
- zapasowe oringi
- zapasowa gumka na port USB
- smycz na nadgarstek
- kabel USB
Obrazek

Latarka prezentuje się pięknie. Piękne matowe wykonanie, obwódka włącznika i klips ze stali nierdzewnej. Bardzo ładne przetłoczenia pozwalające lepiej odprowadzać ciepło, prawie niewyczuwalne pod palcem, i niecodzienne moletowanie, to akurat wyczuwalne, z pewnością dobrze zabezpieczy latarkę przed przypadkowym wysunięciem się naszej piękności z dłoni. Ścięte boki główki - to zabezpieczenie przed przypadkowym stoczeniem się latarki z powierzchni płaskich.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pod diodą pasta a nie klej, w odpowiedniej ilości.
W SDmini pod diodą jest pasta, natomiast w NE01 klej, zdecydowanie szybciej nagrzewa się SDmini.
Obrazek

Dioda XP-L Hi, dobrze wycentrowana
Obrazek

W SDmini szybka z powłokami AR i przepuszczalnością światła na poziomie podobno 99% i tutaj widać pewną różnicę w przejrzystości reflektora, więc może coś w tym jest?..., w NE01 szybka bez powłok. W SDmini reflektor jest nieco większy, od góry nie widać jego górnej części, co niestety widać w NE01 - nikomu ze znajomych czy rodzinie nawet nie przyszło do głowy, aby uznać to za wadę, ale porównując już dwa produkty, do czegoś muszę się przyczepić ;) Obrazek

Przycisk w SDmini
Obrazek

Porównanie przycisku z NE01. Obwódka przycisku w NE01 ma kolor ciemnoczerwony, natomiast w SDmini to czysty metal - komu co się podoba ;). Sam przycisk pod względem ciężkości pracuje podobnie, w SDmini jest cichszy. Oprócz pracy samo wykonanie w SDmini jest lepsze. Guma wydaje się być bardziej pełna, bez pozostawionej przestrzeni, guma na przycisku nie ugina się na boki, nie oznacza to, że w NE01 wygląda to jakoś zdecydowanie gorzej, po prostu w SDmini to jest wykonane lepiej.
Obrazek

Po drugiej stronie znajdziemy ładowarkę. Prąd ładowania według mojego miernika to 0,87A. W przycisku wbudowane są dwie zielone diody - mrugają - informują o ładowaniu, świecą światłem ciągłym = naładowane ogniwo.
Gumka włącznika jest natomiast zdecydowanie twardsza i grubsza niż w NE01, czyli jest to poprawiony defekt modelu NE01 (tak to możemy nazwać). Poprawiony do tego stopnia, że aby zaślepić dobrze port USB, musimy poświęcić na to kilka sekund. Myślę, że to powinno zapewnić na prawdę bardzo dobre zabezpieczenie przed wodą.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Z lewej SDmini, z prawej NE01
Obrazek

Mój egzemplarz to latarka oferowana na amazonie, czyli wersja z załączonym ogniwem 18650. Jest to ogniwo NCR18650B z zabezpieczeniem i logiem Lumintop. Latarka dostępna w BG prawdopodobnie oferowana jest bez ogniwa, za to w zdecydowanie niższej cenie. Ogniwo na czas transportu jest zabezpieczone przed przypadkowym włączeniem latarki.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Gwint ładny, gruby, kwadratowy, dobrze nasmarowany.
Obrazek

Chociaż nie lepszy niż w NE01 (w NE01 jest prawie suchy). Również oring jest w NE01 grubszy, lepiej to wygląda. Dodatkowo przy odkręcaniu zakrętki w SDmini słychać wyraźny szum - w NE01 jest dużo ciszej.
Obrazek

Zakrętki w obu latarkach. Sprężynki w obu przypadkach cieniutkie, miękkie, w SDmini nawet nie jest pozłacana.
Obrazek
Obrazek

Sterownik:
W latarce możemy stosować ogniwa zarówno z wystającym jak i z płaskim plusem. Było to dla mnie szokiem, gdyż obie latarki mocno nawiązują do MH20, a jak wiadomo Nitecore nie lubi ogniw z płaskim plusem. To plus dla Lumintop'a ;). SDmini posiada sprężynkę od strony sterownika.
Dla krótszych ogniw bez zabezpieczenia latarka czasami potrafi delikatnie migotać, trzeba na prawdę mocno dokręcać zakrętkę, aby uniknąć tego efektu, mimo to czasami potrafi delikatnie "zamrugać" do właściciela, nie wiem czym jest to spowodowane.
Producent na stronie podaje, że latarka posiada zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją (nie testowałem).
O systemie zabezpieczającym przed zbyt wysoką temperaturą - prawdopodobnie realizowanym tylko dobrym odprowadzanie ciepła, dłuższe pozostawienie latarki w trybie TURBO bardzo mocno ją nagrzewa. Latarka nie zbija trybów przy wysokiej temperaturze jak NE01.

Sterownik posiada tryby: (wartości lm, podane z tabelki dla XP-L Hi). Dla diody XP-L wyniki byłby nieco wyższe. 1060lm z 2,6A w NE01 - patrzmy na to z przymrużeniem oka.
Obrazek
Stroboskop
SOS
Tryb lokalizacyjny

Sterowanie
- pojedynczy klik włącza latarkę (pamięć ostatniego trybu)
- przytrzymujemy 2s aby wyłączyć latarkę
- na wyłączonej latarce przytrzymujemy 3s żeby włączyć stroboskop, pojedynczy klik SOS, jeszcze jeden - tryb lokalizacyjny.
- przytrzymanie 2s wyłączamy latarkę

Gdy podczas testów włożyłem latarkę do wody do środka dostało się trochę wody, na początku nie byłem pewny co się stało? Okazało się, że za słabo przykręciłem koronkę !!! Mój błąd poskutkował, tym, że mam pięknego Lumintopa SDmini z zabrudzonym reflektorem, BRAWO JA !

Tabelka poboru prądu (test zakończyłem przy napięciu ogniwa 3,27V, chłodzenie wodą podczas testu):
Obrazek

Latarka nie zbija trybów przy niskim napięciu.
Przy około 3,20V wbudowane dwie zielone diody w włączniku zaczynają informować nas o niskim napięciu. W NE01 diody w włączniku świecą przez cały czas gdy latarka jest włączona.
Przy 2,8V diody "przyspieszają".
Test zakończyłem na 2,55V, dalej było mi szkoda ogniwa, latarka nadal świeciła, więc prawdopodobnie działa z zasadą lepiej uszkodzić ogniwo niż miałoby zabraknąć światła w awaryjnej sytuacji. Zapewne z właśnie tego powodu producent do latarki dołączył ogniwo z zabezpieczeniem.

Tutaj mógłbym zakończyć recenzję pisząc, że latarka mi osobiście bardzo przypadła do gustu, ale... właśnie, jest to "ale".
Sterownik nie posiada zabezpieczenia przed przypadkowym włączeniem. Nie rozumiem, jak w tak świetnej latarce można było pominąć tak ważną kwestię?
Najgorsze jest to, że pojedynczy klik aktywuje latarkę z pamięcią ostatniego trybu.
Podczas kilku dni kiedy nosiłem latarkę głównie w kurtce ,lub spodniach nie zdarzyło mi się, aby latarka bez mojej wiedzy włączyła się, ale mimo wszystko, moim zdaniem jest to ogromny minus dla tej latarki.

Waga latarki bez ogniwa - 93g
Obrazek

Porównanie wielkości, kolejno: Nitenumen NE01, Lumintop SDmini, TOWILD BC03
Obrazek

Zdjęcie metr od ściany - po lewo Lumintop SDmini, po prawo Nitenumen NE01
Obrazek

Zdjęcia w terenie, ustawienia aparatu ISO-200, f/2, 2,5s
SDmini
Obrazek

NE01
Obrazek

Link do zdjęć w wysokiej rozdzielczości:
https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Moja recenzja na YouTube:
https://www.youtube.com/watch?v=Qn_7-LJXa6A

Moja tabelka z pobieraną energią poszczególnych latarek:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... AyWFc/edit

Kilka słów podsumowania
Minusy
- sterownik - prawdopodobnie brak zabezpieczenia przed zbyt wysoką temperaturą
- sterownik - brak zabezpieczenia przed przypadkowym włączeniem
- zbyt miękka sprężynka w zakrętce

Plusy
+ świetne wykonanie, świetny wygląd
+ sterownik nie zbija trybów do samego końca ogniwa
+ bardzo dobry zasięg w niewielkich gabarytach
+ wbudowana ładowarka
+ możliwość korzystania z ogniw z płaskim plusem
+ według producenta szybka o przepuszczalności światła na poziomie 99%
+ dobre odprowadzanie ciepła

W momencie kiedy już widziałem, że niebawem w moim domu znajdzie się miejsce na Lumintop SDmini nie mogłem się doczekać. Okazało sie, że faktycznie, było na co czekać.
SDmini to mały kawałek piękna.
Jest nieco krótsza niż NE01, pokryta matową a nie błyszczącą anodyzacją, elementy wykonane ze stali nierdzewnej tylko podnoszą klasę urządzenia.
Bardzo ładne moletowanie na tubie, zdecydowanie lepiej rozwiązane zabezpieczenie portu USB - lepszej jakości guma, w przeciwieństwie do MH20 i NE01 możemy stosować ogniwa z płaskim plusem.
SDmini jest piękną, genialną latarką, w niewielkich rozmiarach dostajemy światełko, którego na pewno nie trzeba się wstydzić.
Tylko ciągle nie mogę odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego sterownik nie dostał żadnego zabezpieczenia przed przypadkowym włączeniem?! Tutaj przecież chodzi o nasze i naszych bliskich zdrowie !

Podsumowując w kilku słowach.
W NE01 i SDmini znajdziemy tą samą, cieniutką sprężynkę na zakrętce.
Gdybym miał wybierać pod względem wyglądu, tego jak wygląda nawet sam reflektor, następie kształt, wykonanie (NE01 zarzucić można tylko zbyt miękka gumka zabezpieczająca port USB i klej a nie pasta termo pod diodą, to drugie zawsze można poprawić), zabezpieczenie portu USB, czy nawet tego jak klika przycisk - bez wątpienia SDmini. Nie zapominajmy jednak, że NE01 bliżej do MH20 niż SDmini.
Patrząc pod względem sterownika - bez wątpienia NE01, Nitenumen zrobił świetną robotę z tym sterownikiem.
Tak swoją drogą, ciekawi mnie jak działa sterownik w MH20, czy bliżej mu do NE01 czy do SDmini?

Pamiętajmy o tym, że pewne niedociągnięcia modelu NE01 względem SDmini mogą wynikać z ceny produktu.

Czy warto kupić Lumintop SDmini? Pod względem wyglądu, dopracowania termicznego, jakości wykonania z pewnością tak. To co może przeszkadzać to z pewnością sterownik. SDmini to produkt, który kupujemy i używamy, bez konieczności poprawek.

Udanych zakupów !
Pozdrawiam
Eryk
FaceBook poświęcony tematyce latarkowej:
https://www.facebook.com/Miotacze.Fotonow/

Sprzedam
Klawiatura James Donkey 612
post345789.html#p345789
zieloczek100

Pochwały: 5

Reklama

Powrót do Oświetlenie, Lampy, Latarki, światełka