• Reklama

Lenovo P2 - recenzja po tygodniu użytkowania

W tym dziale można przeczytać i umieścić recenzje chińskiego telefonu lub tabletu.

Lenovo P2 - recenzja po tygodniu użytkowania

Postprzez Dablju » 1 sty 2017, o 20:09

Zapraszam na recenzję telefonu Lenovo P2 po tygodniu użytkowania.
Obrazek
Obrazek

Pudełko
W pudełku dość standardowo - telefon, folia na ekran, plastikowe plecki (wydają się dość tandetne, dlatego używam ich jako uchwyt na rower a nie na co dzień), igła do wyciągania tacki SIM, słuchawki (ich jakość przemilczę, może lepiej żeby producent ich w ogóle nie dodawał skoro grają jak marketowe za 10zł) oraz ładowarka Quick Charge (na jej temat później).

Wykonanie
Telefon jest bardzo dobrze wykonany, sądziłem że będzie gorzej leżeć w dłoni. Na zdjęciach wyglądał trochę grubo, ale o dziwo trzyma się go bardzo dobrze. Chwyt jest pewny, metal zastosowany na plecach nie palcuje się. Na górze i dole znajdują się plastikowe wstawki na anteny i są one dobrze spasowane, nie zauważyłem dotychczas skrzypienia. W górnej części znajduje się też aparat 13MP
Na górnej ramce mamy gniazdo słuchawkowe, po lewej tacka SIM oraz przełącznik do oszczędzania energii (ogranicza dane w tle, prawdopodobnie też przełącza na 2G i ogranicza odświeżanie danych z sieci), po prawo przyciski głośności i klawisz power. Nadmienię tutaj, że przy potrząsaniu "power" delikatnie lata także to delikatny minus jeśli chodzi o wykonanie. Dół urządzenia to standardowo USB (o dziwo producent nie zdecydował się na typ c a pozostał przy 2.0) oraz 2x grill (jeden to głośnik, drugi to prawdopodobnie mikrofon gdyż jest "głuchy"). Grill po obu stronach jest 6-cio otworowy. Front to z kolei 5,5" ekran, nad nim kamera 5 MP, czujnik zbliżeniowy, grill a pod spodem przycisk home.

Ekran
Zastosowano tutaj matrycę Super AMOLED o rozdzielczości Full HD przy 5,5" przekątnej. Kolory są dobrze nasycone, choć chyba nie przesycone jak w Samsungu. Dodatkowo można te podbicie kolorów wyłączyć w ustawieniach systemu. Ekran pokryty warstwą oleofobową więc łatwo usunąć kurz i zabrudzenia.
Zajmuje on stosunkowo małą powierzchnię (5,5" przy 153mm to nie jest na dziś szczyt technologi) a ramki na oko po obu stronach 3mm. Poniżej ekranu przycisk home, który pełni także rolę czytnika linii papilarnych podobnie jak w innych telefonach Lenovo (vide Zuk z2 /z2 pro). Niestety nie jest on (jeszcze) konfigurowalny, gdyż jedno tapnięcie to cofnięcie a przyciśnięcie to home. Przytrzymanie to ostatnie aplikacje a długie przyciśnięcie przywołuje zdaje się apkę google (chyba, że wrzucimy inny launcher to tej opcji nie ma). Oby zmieniło się to w kolejnej aktualizacji i działo to jak u-touch w Z2.
Przednia tafla szkła to na pewno Gorilla Glass, niestety nie wiadomo czy to wersja 3 czy 4 (choć dla mnie nie ma to większego znaczenia). Szkło jest lekko zakrzywione na krawędziach tzw. 2,5d. Bywa to czasem nieco irytujące, gdyż łatwo uruchomić apki znajdujące się z boku launchera.
Nieco o czytniku lini papilarnych - jest on bardzo szybki i pozostaje cały czas aktywny więc można jedynie dotknięciem odblokować telefon. Z jego dokładnością bywa różnie - ja miałem problem po kąpieli (prawdopodobnie czytnik nie poradził sobie z nasiąkniętym wodą palcem) oraz kiedy kciuk był brudny. W innych sytuacjach działał jak należy.

Podzespoły
Zastosowano tu jednostkę Qualcomm Snapdragon 625 wykonanym w procesie 14 nm, który posiada 8 rdzeni A53 taktowanych 2,0 GHz. Procesor wspomagany jest przez 4GB RAM LPDDR3 (niestety nie "4") oraz 32 lub 64GB pamięci eMMC 5.0 (po raz kolejny - niestety nie UFS) i jest to aż nadto wystarczające dla przeciętnego użytkownika. W teście Antutu uzyskuje ok 62 tys (swoją drogą od razu widać jak bardzo jest dzisiaj niemiarodajny ten benchmark - tyle samo uzyskuje Redmi 3s). Aplikacje uruchamiają się szybko a po załadowaniu do pamięci nie ma mowy o żadnych "zwiechach" - wszystko działa jak należy.

Bateria
Temu punktowi poświęcę trochę miejsca gdyż jest REWELACYJNA. Jej pojemność to 5100 mAh co jest bardzo dużą wartością i sporym osiągnięciem było wsadzenie jej do tak smukłego urządzenia. Możliwe, że na GSM arena wskoczy na 1 miejsce jeśli chodzi o czas pracy urządzenia. Telefon testowałem przez blisko tydzień i poniżej moje spostrzeżenia.
Najpierw ładowarka - w zestawie znajduje się ładowarka 2A - możliwe napięcie to 5,2V, 7V, 9V i 12V a więc de facto jest to ładowarka 24W. Telefon od 0 do 100% naładował się w 2h 15min co jest niesamowitym wynikiem. Zaś ładując go do niższych wartości (w moim przypadku od 15 do 70) trwało to niecałą godzinę - no coś niebywałego.
Testy przeprowadzone były przy jasności 40% auto i wyłączonym trybie oszczędzania. W nocy włączony przełącznik do oszczędzania energii (spadek 1-2% w ciągu 8h).

Test nr 1: telefon naładowany w poniedziałek i testowany był przez 3 dni - w tym czasie zużyłem 85% baterii na co złożyło się korzystanie z Chroma (ok 7h), GPS + Endomondo (2,5h), LTE (10,5h), WiFi (2h), do tego ok 1,5h Youtube i 1h muzyki z Powerampa na słuchawkach. Ekran pozostawał włączony przez 10,5h.

Test nr 2: telefon naładowany w czwartek, w tym czasie zużyłem 81% baterii na co złożyło się GPS + Endomondo (6,5h), Chrome (3h), Youtube (ok 30min), LTE (7h), WiFi (2,5h), muzyka z Powerampa z głośnika na ok 70% głośności (1,5h). Ekran pozostał włączony 10,5h.

Nie byłem w stanie rozładować akumulatora do pełna, ale z moich odczuć powinno być co najmniej 12h przy LTE a po WiFi nawet > 14h. Międzyczasie wykonane było też kilka SMS i kilka rozmów (do 10min).

System
Jest tu zastosowana nakładka Vibe UI (w pełni spolszczona), do której nie mam większych zastrzeżeń. Jest to w większości stockowy 6.0.1, choć jest tutaj kilka ciekawych funkcji o których warto wspomnieć:
- wspomniany fizyczny "oszczędzacz" po lewej stronie urządzenia
- możliwość zmiany koloru diody LED przy powiadomieniach
- tryb nocny
- możliwość wybru używania przycisków systemowych lub tylko fizycznego
- dwukrotne stuknięcie by wybudzić
- szybkie zdjęcie przyciskiem głośności
- wysoka czułość dotyku (dobre do rękawiczek)
- podwójne aplikacje - można skonfigurować apkę do używania dla dwóch kont jednocześnie
- długi zrzut ekranu (jak w Miui)
Telefon ma także radio FM (co ostatnio dość rzadko się zdarza), NFC. Jest także zaimplementowana obsługa pasma B20. Zasięg jest bardzo dobry, objeździłem moją mieścinę do 20km wokół po wioskach i tylko w jednym miejscu (praktycznie 5km w każdym kierunku las) przełączył się na H+. Niestety jest tu też sporo aplikacji śmieci (w moim przypadku od t-mobile, ale przy sprowadzonym z zagranicy powinno być lepiej)

GPS szybko łapie satelity - na dworze jest to do 10 sekund. Dokładność praktycznie na granicy możliwości cywilnej lokalizacji - 10 stóp. Patrząc po Endomondo odchyłka do 3m maksymalnie, czasem ścinał trasę, ale wynikało to raczej z prędkości i odświeżania aplikacji. W budynku 4-ro piętrowym przy oknie dokładność ok. 30-40 stóp.

Dźwięk
Przyzwoicie, ale zdecydowanie nie jest to konstrukcja audiofilska. Qualcomm Aqustic + wzmacniacz Texas Instruments TI-TAS2555 to dobre połączenie, głośnik zewnętrzny dzięki temu jest bardzo głośny (czuć też lekki bas). Na prawdę, bardzo głośny. Nie polecam ustawiać budzika na full, bo się zerwiesz jak po ostrym koszmarze. Na słuchawkach jest nieźle, po zabawach z equalizerem albo w przyszłości z Viper Fx (jak będzie możliwość roota) może podnieść nieco jakość. Póki co jest wystarczająco jeśli ktoś nie jest bardzo wymagający. Telefon nie podbija żadnej z częstotliwości, jest dość równo i przez to też przyjemnie.

Aparat
Tutaj nie wypowiem się zbyt wiele - nie jestem jakimś miłośnikiem cykania fotek. Przy niewielkim oświetleniu jest słabo, w pomieszczeniu nieźle, na zewnątrz - no cóż musi być sporo światła żeby zdjęcia były dobre. Jest tutaj jakiś problem z ostrością, gdyż zdjęcia wychodzą rozmazane. Prawdopodobnie jest tu jakiś problem softowy, gdyż matryca jest całkiem niezła (Sony IMX258). Oby kolejna aktualizacja przyniosła poprawę w tym aspekcie.
Obrazek

Podsumowanie
Na początku dla kogo jest ten telefon - na pewno dla kogoś kto intensywnie korzysta z telefonu, z dużej liczby aplikacji jednocześnie, przy włączonym LTE, idealnie sprawdzi się także na wsi (albo przynajmniej z dala od aglomeracji miejskich), gdyż mamy tu LTE B20. Świetnej jakości ekran AMOLED dla miłośników wrażeń wizualnych, procesor SD625 nie grzeje się praktycznie w ogóle i przy tym zużywa mało energii. Miłośnicy multimediów mogą być nieco zawiedzeni - średni aparat i poprawne audio to jedyne minusy tego telefonu. Reszta jest zdecydowanie na plus - jeśli weźmie się jego teraźniejszą cenę pod uwagę (ok 300$ z zagranicy lub 1000-1100 na rynku wtórnym; telefony pochodzą z dystrybucji T-Mobile z 24mc gwarancją producenta) to propozycja robi się naprawdę interesująca.

Plusy
- ekran AMOLED
- Snapdragon 625
- 4GB RAM
- bateria 5100 mAh
- bardzo dobre wykonanie
- dobry i głośny głośnik zewnętrzny
- szybki czytnik lini papilarnych
- przełącznik do oszczędzania baterii

Minusy
- przeciętny aparat
- średnia jakość audio na słuchawkach
- zablokowany bootloader i brak root (jeszcze)
- sporo bloatware od T-Mobile (na szczęście łatwe do usunięcia)

I dwa zrzuty ekranu (z tym że trzeba doliczyć 1h 8min SOC, bo przy 92% był podłączony do kompa i zresetowało statystyki)
Obrazek
Obrazek

Pochwały przyznane za posta: 3
Dablju
VIP

Pochwały: 35

Reklama

Re: Lenovo P2 - recenzja po tygodniu użytkowania

Postprzez noman1 » 1 sty 2017, o 20:19

Fajna recka, przy tej cenie procek powinien być lekko lepszy ;)
noman1
AKTYWNY

Pochwały: 21

Postprzez Dablju » 1 sty 2017, o 20:22

Lepszy w sensie SD652/3? Bo przy SD820 to byłby po prostu killer ;) A tak na serio wolę mniej prądożerny A53 niż wydajny A72 w 28nm. Nie potrzebuję takiej wydajności. No chyba że ktoś używa telefonu do grania, ja mam od tego komputer ;)
Dablju
VIP

Postprzez noman1 » 1 sty 2017, o 20:34

W sensie SD820/821 ;)
Czy przy wymagających grach także się nie nagrzewa ??
noman1
AKTYWNY

Pochwały: 21

Postprzez Caminero » 1 sty 2017, o 20:55

A czy kolega mógby zrobic test bateri jedna godzine na materiale youtube/video na max jasnosci i głosnosci? Jaki spadek %baterii będzie?
pozdrawiam
Caminero

było.. jiayu s2 < zte nubia z7 max < xiaomi mi4c 3/32gb czekam na bezramkowca... zte nubia z11
Caminero
AKTYWNY

Pochwały: 4

Postprzez Chlastek » 1 sty 2017, o 23:01

Witam was. Także posiadam P2, także mogę podawać i swoje pomiary i spostrzeżenia, ale potwierdzam, że recenzja nie kłamie na temat tego telefonu. Przeglądam też fora zagraniczne, więc mam nieco wiedzy o spostrzeżeniach użytkowników. Także mnie możecie pytać w sprawie telefonu. Moje napisane wczesniej spostrzeżenia i jak używam telefon plus linki do recenzji i zdjęć i filmów, w tym moich własnych: https://drive.google.com/file/d/0B9oRt9 ... p=drivesdk Caminero, zaraz zacznę. Mnie przy dla mnie jasności( do 20 proc, w pomieszczeniu od zmierzchu do świtu minimalna) net/YT pobiera 5-6 %/h na Wi-Fi, 6-7,5 na 3g. Więcej info w linku, który wkleiłem.

Autor postu otrzymał pochwałę
Chlastek

Pochwały: 2

Postprzez Dablju » 1 sty 2017, o 23:32

Skąd ja kojarzę twój nick.. czyżby komórkomania? ;) twoje posty również czytałem. Z tymi procentami u mnie wychodzi podobnie, chociaż dzisiaj miałem nagłe spadki przy GPS + Endomondo + muzyka z głośnika + LTE, ale mogło to wynikać z problemów z zasięgiem w tym rejonie w którym się poruszałem. Test YT może jeszcze się uda dziś przeprowadzić.
Co do gier to nie miałem okazji testować i sprawdzać jak się grzeje, ale chyba kilkukrotny test Antutu pod rząd i brak oznak gorąca chyba powinien być w miarę wystarczający ;)
Dablju
VIP

Postprzez Chlastek » 1 sty 2017, o 23:38

Tak, to ja. Piszę z drugiego fona, w tej chwili odtwarzam na YT na max jasności, zapowiada się na wynik 11-12 procent( 5 proc. po 27 minutach)
Chlastek

Postprzez tpawel » 1 sty 2017, o 23:46

Mój do mnie już jedzie, postaram się napisać jakieś małe porównanie do redmi pro, cenowo w PL podobnie wyglądają.
Z tym antutu redmi 3S to trochę przesadziłeś bo on łapie koło 40tys pkt, a nie 60:)
Procek w sumie spoko, same energooszczędne rdzenie, ale wysoko kręcone. W małym redmi 4pro daje radę, może tutaj też jakoś będzie sprawnie działać.
W sumie już mi kilka osób pukalo się w głowę że chce zmienić redmi pro na P2,ale potrzebuje baterii z min 8h SoT, B20 i micro USB, obiecałem sobie że prędko oledow nie opuszczę, więc zbyt dużego wyboru nie mam.
Co do ceny w Chinach to jest chora. W tej cenie kupi flagowca xiaomi, ZTE czy Leeco,ale już w PL, sztuki odsprzedawane z T-M są warte tej kasy.

Wysłane z mojego Redmi Pro przy użyciu Tapatalka
tpawel
VIP

Pochwały: 62

Postprzez Dablju » 1 sty 2017, o 23:53

Pomyłka z mojej strony, chodziło o Redmi 4A na SD430 ;)
Dablju
VIP

Postprzez Chlastek » 2 sty 2017, o 00:13

Dokładnie w godzinę 12 procent pochlonęło odtwarzanie na YT w 1080p pełna jasność/głośność na Wi-Fi.
Chlastek

Postprzez tpawel » 2 sty 2017, o 00:14

Też pudło bo 4A ma 4rdzeniowego snapa 425.

Wysłane z mojego Redmi Pro przy użyciu Tapatalka
tpawel
VIP

Pochwały: 62

Następna strona

Powrót do Recenzje, testy i opinie użytkowników telefonów z Chin