• Reklama

Kupno podróbki- konsekwencje. Nie przyjęcie paczki?

Dowiesz się tu jak robić zakupy na aliexpress, jak płacić na aliexpress, czy zapłacisz cło i Vat, co robić jak telefon zostanie zatrzymany przez celników, jak odesłać telefon do chin, jak prowadzić spór na aliexpress, zwrot płatności z aliexpress, reklamacje, gdzie śledzić przesyłki i nie przegapisz też promocji na aliexpress i innych chińskich sklepach.
Regulamin działu
Zakładając nowy watek upewnij się, czy taki sam temat nie został już poruszony na forum (w tym celu użyj opcji 'szukaj')
Nowo tworzone wątki: w złych działach/na poruszane wcześniej tematy/z pytaniami na które już wielokrotnie udzielono odpowiedz będą ZAMYKANE / USUWANE

Kupno podróbki- konsekwencje. Nie przyjęcie paczki?

Postprzez Sebek » 9 lip 2013, o 16:39

Witam. Upatrzyłem sobie kilka fajnych rzeczy na AliExpress, chodzi o odzież, lecz jest możliwość że to są podróbki. Więc jakbym zamówił coś z Ali i zatrzymała się ona na Urzędzie Celnym to żeby nie ryzykować będę mógł nie przyjąć paczki bez żadnych konsekwencji? Po prostu powiem że to nie do mnie lub że nie chce już jej. Ponieważ rozmawiałem z kilkoma osobami i niektórzy mówili że mogę nie przyjąć paczki bez konsekwencji i ona zostanie odesłana, a niektórzy że muszę za nią odpowiadać.
I drugie pytanie to jeśli np. pierwsza paczka przejdzie przez granicę bezproblemowo, a kolejna zatrzyma się na UC i zobaczą że jest tam np. podróbka, a ja nie będę chciał jej przyjąć to czy będzie miało jakieś znaczenie że wcześniej coś zamawiałem?
Oczywiście wiem o tym, że jeśli nie przyjmę paczki to tracę całe pieniądze.

P.S. Prosiłbym o normalne odpowiedzi i o realne ewentualne konsekwencje a nie "dostaniesz dożywocie" albo "ukarją cię grzywną 1mln $"
Sebek

Reklama

Postprzez peekay » 9 lip 2013, o 17:13

1. Jak wiesz, że w paczce jest podróbka to nie przyjmuj paczki. Odeślą, ją do nadawcy albo zatrzymają do zniszczenia (raczej to pierwsze bo tańsze).
2. Jeśli nie handlujesz dużymi ilościami przedmiotów z Chin to nie ma znaczenia, czy pierwsza (i każda następna) przed tą zatrzymaną przeszła. Nie robią ewidencji wszystkich osób, do których cokolwiek kiedykolwiek z Chin przyszło. Poza tym jakie znaczenie ma to, czy coś wcześniej zamawiałeś, czy nie. Musieliby mieć pewność, że to, co przyszło wcześniej to też podróbka a prawo mówi o domniemaniu niewinności nie domniemaniu winy
peekay

Postprzez maer » 9 lip 2013, o 17:15

Seba, ale czego ty oczekujesz? To o czym mówisz to przestępstwo

Art. 305. 1. Kto, w celu wprowadzenia do obrotu, oznacza towary podrobionym znakiem towarowym, zarejestrowanym znakiem towarowym, którego nie ma prawa używać lub dokonuje obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca przestępstwa określonego w ust. 1 podlega grzywnie.

3. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełnienia przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu albo dopuszcza się tego przestępstwa w stosunku do towaru o znacznej wartości, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.

W twoim przypadku pewnie skończy się na zniszczeniu paczki na twój koszt lub właśnie grzywnie. Pamiętaj, że na kompie zawsze zostanie ślad po transakcji, no chyba że się kryjesz za torem etc. :-D
maer

Postprzez Sebek » 9 lip 2013, o 17:54

peekay, Ok, dzięki. Czyli dla jasności, mam prawo nie przyjąć paczki i nie ponosić odpowiedzialności za to co w niej jest?
W paczkach zawsze będzie 1szt. Bo to tylko dla mnie.
maer, Ok, dzięki. Co oczekuje? Chcę sobie kupić kilka ciuchów,butów których nie znalazłem w PL. A nie jestem pewny czy chińczyk ma prawo do tych wszystkich znaczków na nich. Nie jestem jakimś ekspertem w modzie i nie wiem których znaczków nie brać. Dlatego dla bezpieczeństwa zapytałem jak uniknąć konsekwencji jakby to jednak była podróbka. Bo nie chcę sobie zasyfić akt w młodym wieku ani nie płacić jakiś dużych grzywien przez głupi zakup.
Sebek

Powrót do Zakupy w Chinach PRZEWODNIKI