• Reklama

Kupno lustrzanki czy kompaktu do 1500pln

Rozmowy na wszystkie tematy

Kupno lustrzanki czy kompaktu do 1500pln

Postprzez bumbum » 4 gru 2015, o 15:08

mam zamiar kupić nowy aparat do kwoty max 1500pln. Wiele czytałem na temat dobrych kompaktów i tanich lustrzanek. Wiem juz ze dobry kompakt za około 1500pln nie dorówna lustrzance w tej samej kwocie nawet z kitowych obiektywem, więc z racji tego , ze też zdjęcia na moim starym lumixie fz38 robiłem w trybach manualnych i troche lubię bawić się tymi ustawieniami, wybrałem lustrzankę. Zdjęcia tym kompaktem udawało mi się robic dobre, co moze swiadczyc nawet wyróżnienie w konkursach fotograficznych w moim zakładzie pracy. No ale teraz do rzeczy. W kompakcie zawsze irytujący był szum zdjęć robionych w pomieszczeniach, duza głębia i brak ustawien ręcznych. Silniczki nie najlepiej się nadawały do ustawień manualnych. Dodam ze nieaz chciałbym nagrać jakiś filmik, krótkie migawki z wakacji, czy występ córki w szkole. Łacznie godzinę klipów rocznie, dlategoz więc nie chce dodatkowej kamery.
Wazne tez aby automatyka nie wpływała na nagrywany dźwięk jak np. na tym filmie https://www.youtube.com/watch?v=J8LnE-vU67A
Chciałbym wybrać pomiędzy ponizszymi modelami.
1.Nikon D3200
2.Canon 1200D
3.Sony SLT-A58K
4.Sony A3000 (chociaz wiem ze to nie lustro)

Bardzo proszę o radę w wyborze.
Zaznaczam że kwota 1500pln jest dla mnie ogromnym wydatkiem dlatego chcę kupic jak najlepiej. Dodatkowy obiektyw KIT, będzie dość długo u mnie. Lepszy planuje dopiero za rok.
Meizu Pro 6 Plus
Avatar użytkownika
bumbum
VIP
 
Posty: 1405
Dołączył(a): 17 paź 2012, o 21:20
Lokalizacja: Honolulu
Pochwały: 38
Telefon:: Meizu Pro 6 Plus
ROM: Flyme 6.1.0.0G

Reklama

Re: Kupno lustrzanki czy kompaktu do 1500pln

Postprzez zawel » 4 gru 2015, o 17:29

Na tym poziomie to trochę nie ma znaczenia co wybierzesz, podstawowa lustrzanka z kitem będzie działać tak samo czy to Canon czy Nikon. Pytanie jest raczej czy takiego sprzętu nie mają jacyś Twoi znajomi. Wtedy warto kupić coś z tej samej stajni żeby potem sobie pożyczać obiektyw albo lampę. Chyba lepiej iść w stronę Canon/Nikon ze względy na ilość obiektywów które można potem kupić jako używki na alledrogo.

BTW. rok to nie jest długo jeśli chodzi o używanie obiektywu :-) - tego sprzętu nie zmienia się tak jak telefonów. Z drugiej strony przygotuj się na to że to tylko początek. Za rok włożysz stałke 50/1.8 i zszokuje cię ostrość zdjęć, potem przymierzysz się do modelu o oczko wyżej i zobaczysz że on nie ma lustra tylko pryzmat pentagonalny i dotąd patrzyłeś jak w tunel... a i przydałaby się lampa (tu już można zawalczyć w Chinach o jakieś Yongnuo) do portretów. Kita sprzedasz i kupisz coś lepszego o szerszym zakresie ale światło nie takie... i tak bez końca :-D
zawel
VIP
 
Posty: 1135
Dołączył(a): 15 lis 2013, o 11:59
Pochwały: 70
Telefon:: Mi 9 Lite
ROM: xiaomi.eu

Re: Kupno lustrzanki czy kompaktu do 1500pln

Postprzez bumbum » 5 gru 2015, o 00:35

A powiedz coś na temat krótkich filmów. Na Youtube oglądałem kilka i słychać strasznie klekot autofocusa i zoomu. Czy ostrząc ręcznie i zoom przy pomocy pierścienia uniknie się tego hałasu? Nie ukrywam że kilka razy w roku zdarzy się sytuacja by nagrać krótki filmik z występu córek czy z wakacji.

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka
Meizu Pro 6 Plus
Avatar użytkownika
bumbum
VIP
 
Posty: 1405
Dołączył(a): 17 paź 2012, o 21:20
Lokalizacja: Honolulu
Pochwały: 38
Telefon:: Meizu Pro 6 Plus
ROM: Flyme 6.1.0.0G

Re: Kupno lustrzanki czy kompaktu do 1500pln

Postprzez leoxxx » 5 gru 2015, o 21:17

Kompakty są już na tyle dobre, że lustrzanki nie mają sensu. Noszenie całego sprzętu jest upierdliwe. Wymiana obiektywów, dodatkowy itp. Lustrzanka jest dla tych co znają się na fotografii i wiedzą czego oczekują od aparatu.

Sam zamierzam sprzedać lustro i kupić zaawansowany kompakt.
Porównanie zdjęć smartfonów: http://fotosmartfon.blogspot.com/
Avatar użytkownika
leoxxx
AKTYWNY
 
Posty: 715
Dołączył(a): 11 maja 2014, o 20:31
Lokalizacja: Bydgoszcz, POLAND
Pochwały: 26
Telefon:: Meizu MX5

Re: Kupno lustrzanki czy kompaktu do 1500pln

Postprzez TLasky » 6 gru 2015, o 00:05

Leoxxx jak znajdziesz coś interesującego to się pochwal, bo wkrótce też będę na kupnie :-).

T.
"Coś się kończy, coś się zaczyna..."

Martwić się o to ile pali sportowe auto, to jak myśleć czy prostytutka którą grzmocisz Cię kocha :-D
Avatar użytkownika
TLasky
VIP
 
Posty: 1987
Dołączył(a): 24 paź 2014, o 11:37
Lokalizacja: Kraków
Pochwały: 89
Telefon:: Bez notcha k**wa!
ROM: Nimompojęcia

Re: Kupno lustrzanki czy kompaktu do 1500pln

Postprzez leoxxx » 6 gru 2015, o 00:16

Planuje kupić Sony RX10 II.
Porównanie zdjęć smartfonów: http://fotosmartfon.blogspot.com/
Avatar użytkownika
leoxxx
AKTYWNY
 
Posty: 715
Dołączył(a): 11 maja 2014, o 20:31
Lokalizacja: Bydgoszcz, POLAND
Pochwały: 26
Telefon:: Meizu MX5

Re: Kupno lustrzanki czy kompaktu do 1500pln

Postprzez KarlosW » 6 gru 2015, o 00:25

Dobry aparacik.
Avatar użytkownika
KarlosW
VIP
 
Posty: 2124
Dołączył(a): 13 lis 2013, o 20:06
Lokalizacja: PL
Pochwały: 33
Telefon:: thl w200

Re: Kupno lustrzanki czy kompaktu do 1500pln

Postprzez robercik » 6 gru 2015, o 02:13

Też miałem ten problem - lustro zawsze było moim marzeniem i upatrzyłem sobie nawet Nikona D5300. Trochę poczytałem na fotopolis.pl oraz optyczne.pl i kupiłem Samsung NX30 + 18-55mm. Brałem jeszcze pod uwagę: Olympus OM-D E-M10, Sony A6000.
Dlaczego wybrałem kompakt z wymienną optyką zamiast "prawdziwego" lustra:
- rozmiary i waga w lustrze są dużo większe,
- kompakty są "bardziej multimedialne" - np tryb panoramy, wi-fi, nfc, dotykowy ekran, rozbudowane tryby filmowe itp. to prawie standard w kompaktach - a w lustrach nie zawsze,
- jakość uzyskiwanych zdjęć wcale nie gorsza od amatorskich lustrzanek (Samsung i Sony - matryca wielkości tej stosowanej w amatorskich lustrach APS-C, Olympus (bardzo dobra stabilizacja matrycy), Panasonic - bardzo dobra jakość zdjęć z matrycy mikro 4/3),
- pierścień do regulacji ostrości wspomagany silnikiem wcale mi nie przeszkadza i jest precyzyjny,
- można zarzucić, że wizjer jest elektroniczny i w słabym świetle zaczyna wariować - ale nie wiem co jest gorsze ciemne wizjery w amatorskich lustrach czy elektroniczny wizjer,
- na minus - cena obiektywów do kompaktów jest dużo większa od popularnych starych standardów C,N,P.

Podsumowałem i IMHO jeżeli lustro to FF (mnie nie stać :) ) a jeżeli coś amatorskiego to kompakt z wymienną optyką. Kup lustro jeżeli chcesz się bawić w fotografię wymagającą długich ogniskowych - po prostu jest lepsza dostępność obiektywów w rozsądnych cenach.

Generalnie temat rzeka i ilu doradzających to tyle opinii i zdań. Jeżeli masz możliwość idź/jedź do dużego stacjonarnego sklepu i pomacaj. Zobacz co lepiej leży Ci w ręce, jak podoba Ci się funkcjonalność i jakie wyposażenie jest Ci potrzebne - np górny wyświetlacz w lustrze. Jakie rozmiary, waga są dla Ciebie akceptowalne.
Daj znać co wybrałeś.
robercik
 
Posty: 62
Dołączył(a): 9 lut 2014, o 22:55
Lokalizacja: Pyrlandia
Pochwały: 3
Telefon:: Jiayu S3

Re: Kupno lustrzanki czy kompaktu do 1500pln

Postprzez bumbum » 7 gru 2015, o 07:11

Ostatecznie chyba też coś z bezlusterkowców kupię. Rozważam nx300 Samsunga i a3000 Sony. Napisz jak sprawuje się ten Samsung w filmach? Mocno słychać AF? Mógłbyś pstryknac kilka fotek w ciemnym pomieszczeniu bez lampy'?

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka
Meizu Pro 6 Plus
Avatar użytkownika
bumbum
VIP
 
Posty: 1405
Dołączył(a): 17 paź 2012, o 21:20
Lokalizacja: Honolulu
Pochwały: 38
Telefon:: Meizu Pro 6 Plus
ROM: Flyme 6.1.0.0G

Re: Kupno lustrzanki czy kompaktu do 1500pln

Postprzez Grech » 7 gru 2015, o 09:52

NX300 przez jakiś czas był w jakimś markecie z elektroniką za 999 zł. Samsung wycofuje się z tego systemu albo przynajmniej wstrzymuje nad nim prace i można polować na przeceny. Żałuję że go nie kupiłem, chociaż bardziej poluję na NX500 w dobrej cenie tyle że ten nie chce tanieć, bo te 999 zł to prawie za darmo.
Avatar użytkownika
Grech
AKTYWNY
 
Posty: 582
Dołączył(a): 22 wrz 2012, o 22:35
Lokalizacja: Miasto
Pochwały: 10

Re: Kupno lustrzanki czy kompaktu do 1500pln

Postprzez robercik » 7 gru 2015, o 21:56

W NX30 jest obiektyw 18-55 (3,5-5,6) i przy kręceniu filmów ja nie słyszę autofokusu (to co dałeś w pierwszym poście to jakiś koszmar). Widziałem, że w NX300 czasami jest obiektyw 20-50, jak on się zachowuje przy kręceniu filmów, musiałbyś popytać. Podobno NX300 różni się od NX30 - inaczej zamocowany ekranem, brakiem wizjera, brakiem jakiegoś przycisku na body (to bym przebolał) ale doczepiana, osobna lampa mnie na dobre zniechęciła. Nie wyobrażam sobie noszenia lampy, osobno w kieszenie tak na wszelki wypadek (bo może akurat się przydać), bo na stałe zamontowanej w sankach też sobie nie wyobrażam. NX30 ma metalowy bagnet obiektywu i metalowe gniazdo w body (to też w niektórych aparatach nie jest oczywiste).
W sprzedaży jest już NX500 z nową matrycą (podobno bardzo dobra) i jak zwykle u Samsunga, nowości są w chorej cenie. Tak jak pisał Grech, NX300 w cenie 999 to jest przyzwoity sprzęt za przyzwoite pieniądze. Zdjęcia mogę Ci pstryknąć - jpeg w ciemnym pomieszczeniu, z miejscami ciemnym tłem i kolorowymi przedmiotami - taka fotka waży ok 7-8 MB.
robercik
 
Posty: 62
Dołączył(a): 9 lut 2014, o 22:55
Lokalizacja: Pyrlandia
Pochwały: 3
Telefon:: Jiayu S3

Re: Kupno lustrzanki czy kompaktu do 1500pln

Postprzez bumbum » 8 gru 2015, o 13:55

Jest jeszcze NX20, podobny do NX30. Gdyby nie brak wizjera w NX300 to juz bym brał. Mam wadę wzroku dalekowzroczność dlatego na stałe nie noszę okularów bo mi niepotrzebne ale juz ekran w aparacie widzę niedokładnie. Wizjer dla mnie o tyle jest dobry bo ustawię sobie dioptrie i problem z głowy. Okulary nie zawsze mam przy sobie. A fotkę podeśli na ernescik2000@gmail.com

Parametry NX20 i NX30 są porównywalne http://www.digicamdb.com/compare/samsun ... sung_nx30/
a cena http://www.karen.pl/product/193286/Foto ... n=NiePromo

No i tak na koniec troche poszperałem na temat obiektywu Sony 18-55 mm F3.5-5.6 SAM DT który dodawany jest do lustrzanek sony jako KITowy i całkiem cicho ostrzy co słychać na filmie. https://www.youtube.com/watch?v=djT78bRPr08 i tutaj https://www.youtube.com/watch?v=PGzyAu3oBQ4 To znaczy, tragedii nie ma jak w canonie czy Nikonie. Do filmu zawsze jakis tam podkład daję w tle. Po drugie jak mi się spodoba fotografowanie to obiektywy z bagnetem A są duzo tańsze niz te Typu E.
Meizu Pro 6 Plus
Avatar użytkownika
bumbum
VIP
 
Posty: 1405
Dołączył(a): 17 paź 2012, o 21:20
Lokalizacja: Honolulu
Pochwały: 38
Telefon:: Meizu Pro 6 Plus
ROM: Flyme 6.1.0.0G

Następna strona

Powrót do HydePark



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

  • Reklama
cron