• Reklama

[S3A] Co to jest recovery, CWM, TWRP i OTA?

[S3A] Co to jest recovery, CWM, TWRP i OTA?

Postprzez usart » środa, 29 kwietnia 2015, 10:55

Oraz jakich formatów plików używają. Najchętniej widziałbym linki do obszerniejszych informacji. Mam już za sobą 2 zmiany ROM przez SP Flash Tool. Teraz muszę wgrać gapps przez recovery. Nie chciałbym nic robić na ślepo. Nie wiem nawet jakie pytania zadać oprócz jednego: jak wyjść z trybu recovery bez uruchamiania żadnej funkcji i wprowadzania jakichkolwiek zmian? Czy można w tym celu wyjąć baterię?
usart

Reklama

Re: [S3A] Co to jest recovery, CWM, TWRP i OTA?

Postprzez radier » środa, 29 kwietnia 2015, 11:06

Masz bana na Google?
radier
AKTYWNY

Pochwały: 8

Postprzez blue_voyager » środa, 29 kwietnia 2015, 11:08

ja nie wiem co się z Wami dzieje...

https://www.google.pl/search?client=ope ... gws_rd=ssl
Sprzedam:
Szkła, folie, etui do chińskich telefonów - duży wybór.

FAQ DZIAŁU ZAKUPÓW
blue_voyager
VIP

Pochwały: 207
Ostrzeżenia: -1

Postprzez Dablju » środa, 29 kwietnia 2015, 11:40

Jak raz zepsujesz to się później nauczysz. Wyżej już ci podpowiedzieli gdzie szukać, informacji jest cała masa.
Dablju
VIP

Pochwały: 31

Postprzez TLasky » środa, 29 kwietnia 2015, 12:19

Dablju napisał(a):Kod został ukryty, aby go zobaczyć zarejestruj się lub zaloguj!

Nieprawda, ja zepsułem już z 5 telefonów i dalej nic nie umiem :mrgreen:

T.
"Coś się kończy, coś się zaczyna..."

Martwić się o to ile pali sportowe auto, to jak myśleć czy prostytutka którą grzmocisz Cię kocha :-D
TLasky
VIP

Pochwały: 80

Postprzez usart » środa, 29 kwietnia 2015, 13:17

Może zbyt skrótowo zadałem pytanie. Ze słowników dowiedziałem się że to programy do odzyskiwania i ewentualnie backupu, co zawsze wiedziałem. Z innych źródeł podejrzewam co następuje:
1. Recovery jest programem niskiego poziomu, zupełnie niezależnym od systemu operacyjnego, umożliwiającym uruchomienie kilku podstawowych funkcji, przygotowanym przez producenta telefonów.
2. OTA to wbudowana w system funkcja aktualizacji oprogramowania.
3. TWRP to program zastępujący fabryczne recovery.
4. CWM to zamiennik fabrycznego recowery, albo niezależna aplikacja (znalazłem sprzeczne informacje).
To wszystko wyżej jest mało ważne. Najważniejsze, że każdy z tych programów operuje na plikach danych. Czy wszystkie działają na tych samych formatach plików? Wiem, że format plików do Flash Toola jest inny niż ten z gapps (http://www.needrom.com/download/s3s-nfc ... 015-02-13/). Nie wiem którym programem go ładować.
Problem z tym, że wgrałem ROM z 04.11 lecz, żeby nie utracić zainstalowanych aplikacji, bez recovery, preloadera i userdata. Okazało się, że gapps zostały ale zamknięte. Uruchomiłem chiński program do instalacji gapps. Przeszedł prawidłowo, ale nic nie zmienił. Wszedłem w recovery, ale nie potrafiłem z niego wyjść. Stąd moje pytanie o odłączenie baterii. Wyszedłem uruchamiając odzyskanie z karty sd. Od tego czasu nie działa Flash Tool: Drivery w menadżerze urządzeń się pojawiają, ale z żółtym znaczkiem. Jedno zepsucie mam więc już za sobą.
usart

Postprzez blue_voyager » środa, 29 kwietnia 2015, 13:48

Z recovery wychodzisz poprzez rebot system now - na samej górze recovery. To nic innego jak restart telefonu.

Autor postu otrzymał pochwałę
Sprzedam:
Szkła, folie, etui do chińskich telefonów - duży wybór.

FAQ DZIAŁU ZAKUPÓW
blue_voyager
VIP

Pochwały: 207
Ostrzeżenia: -1

Postprzez slavo22 » środa, 29 kwietnia 2015, 18:11

Cwm i twrp to programy niskiego poziomu, jak juz zresztą było pisane za Google. Można do nich wejść albo przez odpowiednią kombinację klawiszy (przeważnie volume up + power) lub poprzez program pod androidem (np MobileUncle). Służą one do backupu, przywracania systemu, czyszczenia telefonu, wgrywania romu i jeszcze kilku innych rzeczy. Wg mnie instalacja romu spod recovery jest bezpieczniejsza niż w spflash tools, nie słyszałem żeby ktoś uwalił fona tak wygrywając rom.
OTA natomiast to wbudowana funkcja w niektórych ramach do automatycznej aktualizacji, jest np w miui i cyanogenie.
Romy są przygotowane albo do cwm/twrp albo spflash tools, trzeba czytać w opisach, natomiast gapps'y przeważnie są w postaci pliku zip i instaluje się je spod recovery.
Wypalcowane
slavo22
VIP

Pochwały: 44

Powrót do Pomoc techniczna