• Reklama

Chęć odstąpienia od umowy zakupu - telefon w cle

Dowiesz się tu jak robić zakupy na aliexpress, jak płacić na aliexpress, czy zapłacisz cło i Vat, co robić jak telefon zostanie zatrzymany przez celników, jak odesłać telefon do chin, jak prowadzić spór na aliexpress, zwrot płatności z aliexpress, reklamacje, gdzie śledzić przesyłki i nie przegapisz też promocji na aliexpress i innych chińskich sklepach.
Regulamin działu
Zakładając nowy watek upewnij się, czy taki sam temat nie został już poruszony na forum (w tym celu użyj opcji 'szukaj')
Nowo tworzone wątki: w złych działach/na poruszane wcześniej tematy/z pytaniami na które już wielokrotnie udzielono odpowiedz będą ZAMYKANE / USUWANE

Chęć odstąpienia od umowy zakupu - telefon w cle

Postprzez DanteGamer » 7 gru 2015, o 00:49

Cześć wszystkim. Zakupiłem ostatnio na Allegro telefon - Xiaomi Redmi Note 2 - od zaufanego sprzedawcy, z tego co posprawdzałem opinie itd. Nie będę podawał nazwy. W regulaminie widnieje informacja, że telefon zwyczajowo idzie 14-30 dni. W przypadku znalezienia w kontenerze nielegalnych substancji, świąt etc. do 60 dni, może też zostać oclona, jednak z płacenia cła niektóre przedmioty, w tym telefony, zwolnione są z cła. Telefon szedł ponad 30 dni. Sprzedawca, z którym kontakt był bardzo nieprzyjemny tłumaczył to okresem przedświątecznym oraz znalezieniem w kontenerze narkotyków. W czasie tych 30 dni przeczytałem o Xiaomi Redmi Note 3 - zdecydowałem, że zakupię go na Gearbest. Przekonała mnie bateria, metalowa obudowa itd. W dodatku, po tych ponad 30 dniach telefon został zatrzymany w cle (otrzymałem dostęp do śledzenia przesyłki). Zdecydowałem, że odstępuję od umowy kupna. W tym momencie oczekuję listu z urzędu celnego. Moje pytanie brzmi - co mam zrobić? Wiem, że każą mi wysłać dowody zakupu, płatności itp. Co się stanie, jeśli napiszę im, że nie chcę odbierać przesyłki i odstępuję od umowy kupna? Napiszą mi, że sprzedawca ma mi zwrócić pieniądze i zapłacić cło? Trochę zbyt optymistyczna wizja. Co mam zatem robić i jakie jest najlepsze wyjście z tej sytuacji?
Z góry dzięki za pomoc, pozdrawiam :)
DanteGamer

Telefon:: Brak

Reklama

Re: Chęć odstąpienia od umowy zakupu - telefon w cle

Postprzez jivul » 7 gru 2015, o 01:04

Z tego co gdzieś przeczytałem na tym forum, to celnicy poczekają jakieś tam ustawowe parę tygodni i odeślą do sprzedawcy. Ich nie interesują prawa konsumenta, ile szła paczka i relacje ze sprzedającym, tylko chcą ustalić wartość i pobrać VAT.
W tym momencie sklep w Chinach dostanie telefon i chyba odda pośrednikowi z Lolegro kasę, pomniejszoną o koszty wysyłki (w dwie strony, bo chyba celnicy odeślą na koszt sklepu). W tym momencie Janusz z Allegro będzie argumentował "noo... u mnie była wykupiona usługa zamówienia telefonu, wykonałem ją (były dragi więc szło dłużej), a kupujący z własnej winy nie odebrał telefonu. Cena zamówienia minus koszty mojej pracy przy zamawianiu minus koszty wysyłek to daje dziesięć złotych zwrotu".

Tak mi się wydaje, że tak może być. Ja bym chyba zacisnął zęby, zapłacił VAT i ewentualnie sprzedał XRN2 dalej (ale pamieętaj że XRN3 nie ma slotu na kartę pamięci).
jivul

Telefon:: Samsung

Postprzez orzelbpl » 7 gru 2015, o 01:06

Nie ma cła na telefony.
Zapłacisz 23% VAT'u.
Co do odstąpienia od umowy to już musisz dogadać się z pośrednikiem, raczej wątpię czy "odstąpienie od umowy" funkcjonuje przy pośrednictwie.
orzelbpl

Pochwały: 1
Telefon:: zte

Postprzez fake4r » 7 gru 2015, o 01:14

Czyli po prostu chcesz zrezygnować z zakupu bo siadlo na vat i przy tym argumentujesz to długim czasem dostawy choć prawidłowym i w dodatku przeczytałeś że wyszedł note3 i w tym momencie skalkulowałeś że Ci się obecny zakup się już w ogóle nie opłaca. Kupiłeś to zapłać i wywiąz się z umowy. Przez takie przypadki potem dobre sklepy przestają wysyłać do Polski (jak kiedyś ebe) bo ludzie nie odbierają przesyłek jak przyjdzie zapłacić vat. Po za tym sprzedawca powinien stanowczo nie zgodzić się na takie zagranie.
fake4r
VIP

Pochwały: 204
Telefon:: Redmi 3

Postprzez DanteGamer » 7 gru 2015, o 01:17

Znaczy zwracać i tak telefon będę, bo mam do tego prawo - 14 dni od daty dostarczenia przedmiotu. Nie będę telefonu nawet rozpakowywać. A w wyniku tego sprzedawca będzie mi musiał zwrócić pieniądze, które mu zapłaciłem (przesyłka swoją drogą była bezpłatna).
Ja chcę spytać, czy jest sposób jakiś na to, żebym nie płacił cła? Nie chcę go odbierać z tego urzędu celnego, bo już teraz wiem, że telefonu nie chcę. Zatem nie powinienem być zobowiązany do opłacenia cła. Zdaję sobie sprawę z tego, że urząd celny nie interesuje to, kto zapłaci - chce po prostu otrzymać pieniądze. A skoro nie ode mnie, to od sprzedawcy. Na mój rozum to tak wygląda, choć nie wiem, jak z punktu widzenia przepisów, dlatego założyłem ten temat.
Nie chodzi o zapłacenie VAT'u, chodzi po prostu o to, że wyszedł w międzyczasie inny telefon, którym jestem bardziej zainteresowany. Jako klient nie mam obowiązku teraz korzystać z telefonu, bo sprzedającemu nie pasuje to, że w międzyczasie wyszedł - moim zdaniem - lepszy.
PS. Jako "płacenie cła" mam na myśli jakąkolwiek opłatę wymaganą do zwolnienia produktu z cła, czy to jest podatek VAT czy cokolwiek innego - dla jasności.
Pozdrawiam
DanteGamer

Postprzez fake4r » 7 gru 2015, o 01:20

To już dogaduj się ze sprzedawcą co i jak.
fake4r
VIP

Postprzez KarlosW » 7 gru 2015, o 01:20

Gościu.. Jeżeli masz więcej niż 12 lat to się nawet nie błaźnij..
KarlosW
VIP

Pochwały: 33
Telefon:: thl w200

Postprzez DanteGamer » 7 gru 2015, o 01:24

KarlosW napisał(a):Kod został ukryty, aby go zobaczyć zarejestruj się lub zaloguj!

Wnioskuję, że według Ciebie moje zachowanie jest niedojrzałe? Pieniądze nie spadają mi z nieba, chyba nikomu nie spadają, dlatego nie chcę ich wydawać na produkt, którym nie jestem zainteresowany. Bo jestem zainteresowany kupnem innego. Co Ty byś zrobił na moim miejscu?
DanteGamer

Postprzez KarlosW » 7 gru 2015, o 01:26

Zapłacił. Tak jak bym przyjął na klatę ze wpadłem z dziewczyną z dyskoteki choć nie chciałem..
Nie rozumiem ludzi uciekających od odpowiedzialności..
KarlosW
VIP

Pochwały: 33
Telefon:: thl w200

Postprzez katny » 7 gru 2015, o 01:27

Nie byłbym taki pewny że masz prawo zwrócić telefon do "Janusza biznesu" bo najpierw sprawdź czy kupiłeś od niego telefon czy tylko usługę sprowadzenia przedmiotu

Sent from my m1 note using Tapatalk
katny

Pochwały: 2

Postprzez fake4r » 7 gru 2015, o 01:27

Acha zapomniałem dodać ze żeby coś zwrócić to najpierw to trzeba mieć czyli odebrać a żeby odebrać musisz zapłacić vat. A vatu sprzedawca Ci nie wróci. Więc zwrot wtedy powinien przyjąć ale za vat nie wróci.
Ps. Zapłać vat, sprzedaj go od razu i kup sobie tego note 3...
fake4r
VIP

Postprzez DanteGamer » 7 gru 2015, o 01:32

Czyli będę mógł zwrócić, ale zapłacić VAT i dodatkowo za wysyłkę? Mało zadowalająca opcja :/
A co jeśli nie zapłacę VATu i nie odbiorę telefonu z cła informując urząd celny o tym, że odstępuję od umowy kupna?
DanteGamer

Następna strona

Powrót do Zakupy w Chinach PRZEWODNIKI