• Reklama

Brak kosztu transportu na fakturze a wartość celna

Dowiesz się tu jak robić zakupy na aliexpress, jak płacić na aliexpress, czy zapłacisz cło i Vat, co robić jak telefon zostanie zatrzymany przez celników, jak odesłać telefon do chin, jak prowadzić spór na aliexpress, zwrot płatności z aliexpress, reklamacje, gdzie śledzić przesyłki i nie przegapisz też promocji na aliexpress i innych chińskich sklepach.
Regulamin działu
Zakładając nowy watek upewnij się, czy taki sam temat nie został już poruszony na forum (w tym celu użyj opcji 'szukaj')
Nowo tworzone wątki: w złych działach/na poruszane wcześniej tematy/z pytaniami na które już wielokrotnie udzielono odpowiedz będą ZAMYKANE / USUWANE

Brak kosztu transportu na fakturze a wartość celna

Postprzez szymon.l » 15 gru 2013, o 10:53

Witam,

jestem nowy na forum i od razu zaczynam od problemu, ale wyszukiwalna nic nie pomogła więc strtuje z nowym wątkiem...

Właśnie leci do mnie pierwsza przesyłka lotnicza z Chin (FedEx) i razem z nią pierwszy problem.

Ustalenia prowadziłem z firmą A przez alibabę i dostałem fakturę od tej firmy, upowniłem się, że z kwotą transportu (tutaj $126).
Na fakturze jest FCA.

Wczoraj odezwał się do mnie FedEX, przesłali dokumenty, razem z fakturą:
- gdzie wystawcą nie jest A tylko B (rozumiem, że to takie ich agent eskportowy)
- faktura jest FCA
- koszt frachtu jest 0.00

- dodatkowo na fakturze nie ma prawidłowych danych mojej firmy, tzn. jest tylko nazwa i adres dostawy, a nie adres głównej siedziby firmy. Tu nie wiem czy to problem czy nie, bo adres dostawy to miejsce dodatkowe prowadzenia DG i jest wpisane w CEIDG, nie wiem jak na to celnicy.
- poza tym kwota jest ok, tzn tak jak oryginalna faktura minus $126, i jeszcze 2 produkty są połączone w jeden punt (tu kabelki i tu kabelki, to zrobili średnią cenę i dodali ilości, a że było po 50 paczek to się matematycznie suma zgadza).

Pytanie przede wszystkim co z kosztami transportu? Jeśli jest wyraźnie FCA i koszt 0.00 to zakładam, że celnicy oszacują koszt? i dodadzą? (na fakturze jest też, że to sample) To jest 10,5 kg paczka, więc przypadkiem celnicy mogą oszacować więcej niż $126?

Dodatkowo nie wiem co z brakiem nazwy firmy, próbuje to wyjaśniać ale "oni tak zawsze robią" tyle na razie usłyszałem i .. weekend.

Proszę o komentarze i porady
szymon.l

Telefon:: samsung

Reklama

Re: Brak kosztu transportu na fakturze a wartość celna

Postprzez drago68 » 15 gru 2013, o 11:01

Myślę, że lepiej zapytać na:
Kod: Zaznacz cały
Kod został ukryty, aby go zobaczyć zarejestruj się lub zaloguj!
drago68
VIP

Pochwały: 85
Telefon:: Xiaomi RN4

Postprzez marx » 15 gru 2013, o 21:43

wypełnisz dokumenty SAD z poprawnymi danymi, cło i następne vat płaci się od przesyłki z wliczonym kosztem transportu.
marx
Administrator

Pochwały: 230
Telefon:: Dual sim

Postprzez dytruff » 16 gru 2013, o 00:38

Wypełnić dokument SAD nie jest tak łatwo. Doliczą statystyczny koszt transportu lotniczego. FCA mówi, że transport opłacił sprzedający do momentu przekazania pierwszemu przewoźnikowi (fedex), dalej płacisz ty. Wyślij im poprawioną fakturę. I nie używaj takiego incotermsu.
dytruff
AKTYWNY

Pochwały: 8
Telefon:: ZTE v975
ROM: B06

Postprzez pająk38 » 16 gru 2013, o 01:09

Jeśli przesyłka jest przez FedEx , nie wypełniasz zadnych dokumentów SAD , wysyłasz im upowaznienie i oni robią odprawę celną .
Jezeli nie ma kosztów transportu doliczą ci wartośc statystyczną ale ile to nie wiem , sam dzwoniłem w podobnej sprawie jednak pani z Fedexu nie chciała powiedzieć ile doliczją.
Po odprawie celnej dostaniesz na maila dokument PZC ( poświadczenie zgłoszenia celnego) tam jest wszystko wyszczególnione , cło , vat i za jaki towar.
Dokument PZC jest potwierdzeniem dla US czy UC w razie kontroli , że wszystko było opłacone zgodnie z przepisami.
pająk38

Postprzez szymon.l » 16 gru 2013, o 11:30

Dziękuję za odpowiedzi,

w międzyczasie udało mi się "wycyganić" od sprzedawcy fakturę z kosztami transportu i jakimś stempelkiem..

Dzwoniłem dziś po 8.00 do Fedexu, powiedzieli, żebym podesłał fakturę wg której mają clić, jeśli taką mam, no to wysłałem.

Co do kosztów transportu, to Pani wyjaśniała, że jeśli ich nie ma i jest FCA, to oni by:
1) poprosili mnie o podanie kosztu (ale zakładam, że chcieliby na to papier, którego nie miałbym)
2) doliczają faktyczny koszt, jaki zapłacił nadawca, przy czym ona mi go podać nie może bo to tajemnica handlowa. Nie wiem jak to w praktyce działa (przecież jak doliczą, to się dowiem i tak..) no ale to usłyszałem przez telefon.
szymon.l

Postprzez szymon.l » 17 gru 2013, o 10:46

Tak, żeby dopełnić opowieści, i ew. zostawić coś dla czytających to kiedyś, w online tracking widzę, że przesyłka zakończyła odprawę, dostałem PZC na maila.

1) Pan z agencji celnej poszedł albo na łatwizne, allbo chciał dla mnie "korzystnie" ale wszystko oclił pod jedną pozycją, akurat "bez cła", co było zgodne z tym co chińczyk napisał na fakturze (ich hs code) ale nie wiem czy zgodne z tym jak powinno być - ale tu nie jestem specem, nie do końca łapie czasami pozycje taryfy celnej, tak 50%, że nawet tak powinno być... nie wiem jak to się ma do późniejszej sprzedaży, chyba, że na stan wprowadzam wg faktury zakupu a nie PZC.. zapytam księgowej.

2) koszty dostawy mi ładnie policzyli, zgodnie z tym co było na dosłanej przeze mnie fakturze, do tego mniej więcej 2/3 wliczyli do podstawy liczenia cla, a potem pozostałą 1/3 do podstawy VAT, czyli 2/3 jako koszt transportu z Chin do EU (u mnie to były Niemncy) i powm 1/3 po UE do mnie (paczka szła przez Paryż i Warszawę :P ) Przynajmniej tak to rozumiem
szymon.l

Powrót do Zakupy w Chinach PRZEWODNIKI